Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: Μέτρηση τάσης με Arduino

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Μέτρηση τάσης με Arduino

    Καλημέρα φόρουμ, πρώτο μου post.

    Έχω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα μικροεπεξεργαστή Arduino και θέλω να μετρήσω την τάση μιας 24V μπαταρίας. To ADC του Arduino μετράει μέχρι 5V και δίνει μια απάντηση 10bits (0-1023).

    Πολύ ωραία λοιπόν, με δυο αντιστάσεις φτιάχνω ένα voltage divider να πετσοκόψω την τάση σε κάτι πιο ανεκτό και μετρήσιμο (βλ. σχήμα συνημμένο).

    Πρόβλημα. Όταν δε μετράω, περνάει ρεύμα απο το voltage divider και σιγά σιγά αδειάζει τη μπαταρία. Άρα θέλω ένα διακόπτη για να κλείνω το κομμάτι του κυκλώματος που πάει προς το voltage divider. Τώρα ο διακόπτης αυτός πρέπει να μπορεί να ανοιγοκλείνει με τα 5V και γύρω στα 40mA που μπορεί να δώσει ένα pin του Arduino.

    Δοκίμασα με PNP transistor αλλά ανακάλυψα ότι δε μπορείς με 5V να ρίξεις πόρτα σε πιο πολλά απο 5V. Μπορώ να βάλω ένα γαιδουρινό είτε μηχανικό είτε Solid State Relay αλλά μου φαίνεται λίγο παρατραβηγμένο για τέτοια απλή δουλειά. Οπότε, ερώτηση πρώτη, τι να χρησιμοποιήσω (στο σημείο με το ? στο σχήμα);

    Και ερώτηση δεύτερη και πιο περίπλοκη. Η τάσεις που με ενδιαφέρουν είναι στα πάνω όρια του αριθμού μου, δηλαδή άντε μεταξύ 20V και 26V ας πούμε (δεν πρόκειται να πάει πιο πάνω ή πιο κάτω). Μπορώ να "ζουμάρω" σε αυτά τα Volt για να μη σπαταλάω τζάμπα την ανάλυση του ADC μου; Να πάω δηλαδή τα 20V στα 0V του ADC και τα 26V στα 5V του;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    KN10gi
    Μηνύματα
    258

    Προεπιλογή

    Περιπλέκεις τα πράγματα.
    Ο διαιρέτης τάσης είναι σωστή σκέψη. Υπολόγισε το R1+R2 να ισούται με μερικά ΜΩ (π.χ. 10ΜΩ) ώστε να διαρρέεται από εξαιρετικά μικρό ρεύμα (αμελητέο).
    Εάν γνωρίζεις (ή μπορείς να μετρήσεις) την αντίσταση εισόδου του κυκλώματος ADC π.χ. rin, μπορείς να απαλείψεις την R2 και να υπολογίσεις την R1 ώστε να λειτουργεί ως διαιρέτης με την rin. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι τα νούμερα σου βγαίνουν σε λογικά επίπεδα και δεν αρχίζεις να έχεις προβλήματα με παρασιτικά φαινόμενα ( π.χ. υπολογίσιμη παρασιτική αντίσταση από λερωμένη πλακέτα σε σχέση με την τιμή της R1).

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μέτρηση τριφασικής τάσης
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 10:32
  2. Μέτρηση υψηλής τάσης
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-15, 14:27
  3. Μέτρηση τάσης 2χ12 μπαταριών
    By Leon in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-13, 14:46
  4. Μέτρηση τάσης και ρεύματος σε arduino??
    By kontras in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-13, 16:29
  5. Μέτρηση υψηλής τάσης
    By Nickolaos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-12, 07:14

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας