Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: inverter απο 12vdc σε 220ac 1000w

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή inverter απο 12vdc σε 220ac 1000w

    θελω να φτιαξω inverter απο 12vdc σε 220ac και να δινει 800 η 1000w.Εχω βρει σχεδιο για 500w.Αν ξερει κανεις τη χρειαζεται για να το μετατρεψω σε 800w η 1000w η αν εχει κανεις καποιο σχεδιο ας στειλει .ειναι για εργασια

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή

    τι θες να δουλεψεις με αυτο το Inverter και θες 1000watt?
    εχω καποια σχεδια για inverter 12v dc σε 220v ac αλλα δεν θυμαμαι ποσσα watt ειναι. αν κανεις λιγη υπομονη θα κοιταξω και σου πω αυριο-μεθαυριο σιγουρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Μπαταρία που να μπορεί να δώσει άνετα 100A για αρκετή ώρα έχεις βρει? Εκεί είναι το θέμα όλο... Έπειτα θες να δίνει ημίτονο στην έξοδο ή τετράγωνο? Με τετράγωνο είναι πιο εύκολο να βρούμε κύκλωμα, με ημίτονο θα είναι κάπως πιο δύσκολο και ειδικά για τόσα w αλλά είναι πιο κατάλληλο για τις περισσότερες συσκεύες. Για παράδειγμα δε μπορείς να συνδέσεις υπολογιστή σε inverter που βγάζει τετράγωνο!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    παιδιά αν έχει κάποιος κανένα σχεδιο για inverter ας μας το δείξει
    με εδιαφέρει και εμένα να κατασκευάσω ενα inverter ~300 W με έξοδο ημίτονο

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    παιδιά γεια χαρά.
    έφτιαξα πρόσφατα, εδώ και ένα μήνα περίπου έναν αναστροφέα που έιχε παρουσιάσει το ελέκτορ παλιότερα. η ισχύς του είναι περίπου 600W. μπορώ να πώ ότι είναι δύσκολή κατασκευή και δεν συνίσταται για αρχάριο. η μία δυσκολία είναι η ισχύς αυτή καθ αυτή που διαχειρίζεται. φυσικά και δεν πρέπει να περιμένει κάποιος ότι με μία μπαταρία αυτοκινήτου μόνο θα μπορέσει να εργασθεί ικανοποιητικά. εγώ προσωπικά δοκίμασα τον αναστροφέα με την βοήθεια ενός μεγάλου εργαστηριακού τροφοδοτικού και δύο μπαταριών.
    ένα άλλο πρόβλημα είναι ο μετασχηματιστής. θα πρέπει να έχει ειδικά τυλίγματα και πρέπει να γίνει παραγγελία. επίσης προσοχή θα πρέπει αν δωθεί στην καλωδίωση.
    σε ότι αφορά τον δικό μου αναστροφέα να πώ ότι τον κατασκεύασα έτσι ώστε να συνδέεται σε 24V DC. αυτό έγινε για να μπορέσω στο μέλλον να τον δουλέψω με φωτοβολταικά στοιχεία. η τεχνική αυτή επιτρέπει με την ίδια ισχύ να έχω μισό ρεύμα, άρα και λιγότερες απώλειες.
    παλιότερα είχα κατασκευάσει και έναν άλλον αναστροφέα ο οποίος είναι 60W. αυτόσ είχε κατασκευαστεί στα 12V DC. πρόκειται για κατασεκυή πάλι από το ελέκτορ. τον συσγκεκριμένο τον συνιστώ για κατασκευή αλλά και πάλι όχι από κάποιον αρχάριο. πρόκετιται για σαφώς πιο εύκολη κατασκευή. τώρα αν κάποιος θέλει να κατασκευάσει την έκδοση των 600W αυτό που έχω να πώ είναι ότι χρειάζεται εκτός από εμπειρία και καλό εξοπλισμό για τρύπημα και διαμόρφωση των ψυκτρών και του κουτιού. επίσης απαράιτητα χρειάζεται πολύμετρο το οποίο να διαθέται και συχνόμετρο ώστε σε περίπτωση δυσλειτουργείας η βλάβης να μπορεί να εντοπίσει το σημείο που υπάρχει το πρόβλημα.
    όσοι το επιχειρίσουν ευχομαι καλή κατασκευή.
    σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιος βοήθεια το εμαιλ μου ειναι xsterg@hotmail.com

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή

    με προλαβε ο xsterg.εριξα μια ματια και το μονο που βρηκα αξιολογης ισχυος ειναι αυτο(600watt, 675watt μεγιστο),το δημοσιευσε το ελεκτορ τον ιουνιο του 1992.
    Η εξοδος του ειναι μεταξυ ημιτονου και τετραγωνου(τραπεζοειδη τη λεει).προσωπικα δεν το χω φτιαξει για να σου πω εντυπωσεις.κατα τη γνωμη μου 2 ειναι οι 'πονοκεφαλοι' που θα προκυψουν αν αποφασισεις να το φτιαξεις. 1)οτι με πληρες φορτιο χρειαζεται 8ΟΑ 2)ο μετασχηματιστης πρεπει να χει πρωτευον 4* 9,3volt και να αντεχει και τα καταλληλα ρευματα.
    αν θες παντως μπορω να το σκαναρω και να στο στειλω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    για ανεβασε το.Και οτι αλλο υπαρχει καλο ειναι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    παιρνεις ενα ετοιμο,κ γλυτωνεις τα λευτα για τον πυροσβεστηρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή Re: inverter απο 12vdc σε 220ac 1000w

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jinxi
    θελω να φτιαξω inverter απο 12vdc σε 220ac και να δινει 800 η 1000w.Εχω βρει σχεδιο για 500w.Αν ξερει κανεις τη χρειαζεται για να το μετατρεψω σε 800w η 1000w η αν εχει κανεις καποιο σχεδιο ας στειλει .ειναι για εργασια
    Αν εννοεις αυτον που κυκλοφορει στο internet (500w) τοτε αυτος βγαζει τετραγωνο. Πανω κατω ολοι οσοι βγαζουν τετραγωνο ειναι απλοι στην κατασκευη και η φιλοσοφια τους περιπου η ιδια. Αυτο που πρεπει να κανεις για να αυξησεις την ισχυ ειναι να βαλεις πιο μεγαλα τρανζιστορ ισχυος και πιο μεγαλης ισχυος μετασχηματιστη. Το κυκλωμα που δινει τους παλμους μενει το ιδιο. Με τετραγωνικο παλμο μπορεις να δουλεψεις συσκευες οπως τηλεορασεις, ηλεκτρονικο υπολογιστη και γενικως οποιαδηποτε συσκευη κανει πρωτα απ' ολα ανορθωση στην ταση τροφοδοσιας της. Σε θερμικες και φωτεινες πηγες δεν υπαρχει προβλημα. Σε κινητηρες universal δεν υπαρχει προβλημα, σε αλλους κινητηρες θα εχεις προβλημα. Οι μετασχηματιστες δουλευουν αλλα φοβαμαι οτι θα διαφοροποιηθουν λιγο οι απωλειες τους και συνεπως η θερμοκρασια τους.

    Η αποψη μου ειναι οτι μεχρι 200w ειναι εξυπηρετικος (τηλεοραση στην εξοχη, φορτιστες συσκευων, λαμπα). Απο κει και πανω νομιζω οτι καλυτερα ειναι να προσπαθησεις να φτιαξεις inverter με εξοδο ημιτονο. Βεβαια αυτο προϋποθετει γνωσεις και μερακι. οπως το χω σκεφτει εγω στο μυαλο μου (θελω καποια στιγμη κι εγω να το φτιαξω) θελει καποιον pic για την παραγωγη της κυματομορφης και για τον ελεγχο. θελει μετασχηματιστη φερριτη αφου θα δουλευει σε υψηλη συχνοτητα (το ημιτονο θα αποτελειται ουσιαστικα απο τετραγωνικυς παλμους διαφορετικης διαρκειας μεταξυ τους) και πολλα αλλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Γνώμη δικιά μου είναι να μην ρίξεις τετράγωνο στον υπολογιστή. Το τετράγωνο κάνει για λάμπες, πηγές θερμότητας κλπ αλλά σε τηλεοράσεις, υπολογιστές και γενικά σε ακριβές συσκευές καλά είναι να μη ρίχνεις τετράγωνο αν δε θες να κάνεις ζημιά!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Pure Sine Inverter 12v 1000W
    By gwrgio in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-14, 00:21
  2. ερωτηση για inverter 12vdc σε 230Αc 3000watt
    By XALOULIS90 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-12, 21:17
  3. Βοηθεια- Inverter 12Vdc to 230Vac
    By jordan in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-10, 09:33
  4. ερωτηση για 12vdc to 220ac inverter
    By PANOSBR in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-10, 00:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας