Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 56

Θέμα: 2 El-504 Παράλληλα σε αυτοταλάντωτο για FM

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Γιώργο εγώ δεν βρήκα πουθενά τέτοιο σχέδιο όσο και εάν έψαξα. Εάν εσύ έχεις μπορείς να το ανεβάσεις;
    Την αντίσταση στα screen πως την υπολογίζεις; Πόσα ma θα τραβάει εκεί; Μήπως η τάση στα screen είναι U ενεργή και όχι απλή τάση;
    Δεδομένου ότι η εσωτερική χωρητικότητητα της λυχνίας αλλάζει μήπως θέλει αλλαγή και το κύκλωμα L-C σε σχέση με τα κλασσικά για να βρεθείς εντός μπάντας; κ.ο.κ. Με γύρισες τώρα αρκετά χρόνια πρίν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dovegroup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ παλαιότερο POST με προσωπική μου εμπειρία.
    Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο αλλά έχουν περάσει πολλά χρόνια...
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=38100
    Σωστός!!!

    Είναι αυτό που λένε ότι ξαναζεσταμένη σούπα δεν τρώγεται με τίποτε... (που λέει ο λόγος)!!!

    Αναζήτησε τα σε παλαιότερα topic!

    Καλημέρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Γιώργο ξέρεις πολύ καλά ότι η Θεωρία απο την Πράξη απέχει Παρασάγγας! Έχεις βγάλει εσύ στην πράξη ή κανένας άλλος στο Forum αυτό την 829 αυτοταλάντωτη ή έστω 2 EL-504/6146 σε παράλληλη σύνδεση αυτοταλάντωτες; Απάντηση/εις με το Χέρι στην Καρδιά!!!
    ΥΓ. Δεν υπάρχει χρόνος για ψάξιμο σχετικού Topic.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Ενας παλιός φίλος, ο Κώστας ο Παράνομος (είναι μακαρίτης τώρα) δούλευε ένα αυτοταλάντωτο με 2Χελ34 αλλά έβγαινε στα μεσαία. Η ουσία είναι η ίδια δηλ. εβγαζε καλό σήμα αλλά έβγαζε και πολλές αρμονικές και ήταν δύσκολο στον συντονισμό. Μόλις το είχε κατασκευάσει και το έβγαλε στον αέρα έτυχε να κάνουμε συνομιλία. Όταν τον ρώτησα γιατί έφτιαξες τέτοιο μηχάνημα, αυτοταλάντωτο με δύο λυχνίες, μου είπε "αν καεί η μια να δουλεύει με την άλλη".

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Να σαι καλα ρε ΗΒ, ακομα γελαω!!! Πως δεν είπε για να φωτίζει περισσότερο το δωματιο...! Λαμπα ρεζερβα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Το έχουν επιχειρήσει και άλλοι itta-vitta μεταξύ των οποίων και ο υποφαινόμενος, από κοινού με άλλο νεανίσκο και συμμαθητή μου, στις αρχές των 80'ς στα FM με δύο 6146. Eάν δεν με απατά η μνήμη μου δυσκολευτήκαμε και εμείς στο συντονισμό.Έχω την εντύπωση ότι εκτός απο αλλαγή στις σπείρες του πηνείου L-C αλλάξαμε και τον πυκνωτή από οδηγό σε rfc-L/C αλλά και αυτόν στα screen-γη.Τις αντιστάσεις τις αφήσαμε ίδιες με τα κλασσικά όπως και την τάση στις ανόδους.Υπόψη ότι Τάσεις και Εντάσεις σ'αυτή την περίπτωση και με πλήρη φορτίο είναι Ενεργές και μόνο Ενεργές. Όχι τίποτε άλλο βρε αδερφέ αλλά για να διδάσκονται και οι νεότεροι εδώ και να ανοίγουν και κανά βιβλίο ενίοτε. Είπαμε το "ετοιματζίδικο" μεταξύ των άλλων μειονεκτημάτων του, σου στερεί και την Χαρά της δημιουργίας και του πειραματισμού!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Κι εγω το επιχείρησα. Είναι σαν να κατσκευάζεις ένα αυτοταλάντωτο με μια μεγάλη λυχνία πχ 807 στα 400 ή 500 βολτ. Ως γνωστον η λυχνία στο αυτοταλαντωτο είναι ταλαντώτρια και συγχρόνως ενισχύτρια. Η ταλάντωση έχει μεγάλο πλάτος και οι αρμονικές είναι πολλές. Λόγω των πολλών και ισχυρών αρμονικών είναι δύσκολος ο συντονισμός. Και η διαμόρφωση δεν βγαίνει καλά. Δεν γίνεται διαμόρφωση στο κέντρο αλλά πλευρικά του φέροντος σήματος. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μπαίνει κανεις στον κόπο να φτιάχνει κάτι τέτοιο. Άλλωστε η διαφορά στο κόστος, στο να φτιάξεις ένα μηχάνημα με τις δύο βασικές βαθμίδες (ταλαντ - εξ) δεν είναι μεγάλη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Wink

    ρε παιδιά όλα αυτά που λέτε τα δοκιμάσατε ;η λέτε άρες μάρες κουκουνάρες ; εδώ μια EL 504 πας να την βγάλεις και σου βγαίνει η πίστη θα βγάλεις 2; και μάλιστα πους πουλ?? WIZARD ????? καταρχάς ξέρετε τη θα πει αυτοταλαντοτο; το λέει και η λέξη έλεος δηλαδή ! ποια οδήγηση μας λες ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos-b : 23-01-10 στις 03:16

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από itta-vitta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγω το επιχείρησα. Είναι σαν να κατσκευάζεις ένα αυτοταλάντωτο με μια μεγάλη λυχνία πχ 807 στα 400 ή 500 βολτ. Ως γνωστον η λυχνία στο αυτοταλαντωτο είναι ταλαντώτρια και συγχρόνως ενισχύτρια. Η ταλάντωση έχει μεγάλο πλάτος και οι αρμονικές είναι πολλές. Λόγω των πολλών και ισχυρών αρμονικών είναι δύσκολος ο συντονισμός. Και η διαμόρφωση δεν βγαίνει καλά. Δεν γίνεται διαμόρφωση στο κέντρο αλλά πλευρικά του φέροντος σήματος. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μπαίνει κανεις στον κόπο να φτιάχνει κάτι τέτοιο. Άλλωστε η διαφορά στο κόστος, στο να φτιάξεις ένα μηχάνημα με τις δύο βασικές βαθμίδες (ταλαντ - εξ) δεν είναι μεγάλη.
    όπα οπα συγνώμη δεν είδα αυτά που έγραψε ο ιτα βιτα ..σοστοςςςς

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Itta-vitta για "πάρκαρε" λιγάκι. Θα συμφωνήσω μόνο στο ότι δεν αξίζει τον κόπο. Και αυτό γιατί; Διότι και διαμόρφωση βγάζεις καλή και τις αρμονικές τις εξαλλείφεις εάν είσαι "γατόνι". Έχεις ακούσει ποτέ σου για σύνθετη αντίσταση, ειδική αντίσταση, διηλεκτρική σταθερά,συντελεστές σε κενό αέρος και μη,αυτεπαγωγικές σταθερές, velosity factors κ.τ.λ,κ.τ.λ; Όχι τίποτε άλλο αλλά μας παρακολουθεί και κόσμος που ενδιαφέρεται να μάθει, εκτός της διευθύνσεως φυσικά! Ξέρεις τι λέγαμε όταν είμαστε πιτσιρικάδες; '' Όταν εμείς στεγνώναμε εσάς σας άπλωναν "

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορία για τροφοδοτικό με LM317T παράλληλα
    By elektronio in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-16, 12:39
  2. Αυτοταλάντωτο με την PL504
    By nickbaz in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-13, 23:20
  3. EL504 αυτοταλάντωτο
    By sedcomet in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-11, 18:48
  4. Ερωτήσεις για Single Ended με παράλληλα στάδια.
    By St4rg4z3r in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-09, 23:52
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-06, 21:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας