Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΣΕ ΛΑΠΤΟΠ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΣΕ ΛΑΠΤΟΠ

    Αγαπητοι φιλοι γεια σας.
    θελω τη βοηθεια σας.
    Μπορω να κανω μιξη ηχου δηλαδη μουσικης και μικροφωνου απο μια καρτα ηχου,ας πουμε της μητρικης του λαπτοπ;Πως μπορω να ενεργοποιησω ας πουμε μικροφωνο και αυτο που ακουγεται απο ενα winamp αι να κανω μιξη;Ακομη και με τη χρηση δευτερης ,εξωτερικης καρτας παλι δεν τα καταφερα γιατι το προγραμμ π.χ. το cool edit γραφει μονο απο μια καρτα...Περιμενω με ενδιαφερον την απαντηση σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη grglaz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    271

    Προεπιλογή

    Μα ετσι οπως το εχεις στο μυαλο σου δεν γινεται....
    εσυ εχεις ενα αρχειο ηχου και θες απο πανω να προσθεσεις φωνη ετσι?
    1η περιπτωση:
    χρησιμοποιεις μικτη,συνδεεις καποια πηγη ηχου με το αρχειο της μουσικης και το μικροφωνο και ηχογραφεις στο line in της καρτας ηχου σε real time
    2η περιπτωση:
    ηχογραφεις φωνητικα με καποιο προγραμμα(δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε το cool edit) αλλα με το sony sound force σιγουρα μπορεις και επειτα το αρχειο της μουσικης και το αρχειο των φωνητικων τα βαζεις μαζι σε καποιο προγραμμα οπως το adobe audition η το sony acid pro η οποιο αλλο θες και μιξαρεις τα δυο αρχεια εκει μεσα....

    στην πρωτη περιπτωση κανεις real time ηχογραφηση σε μουσικη και φωνη ενω στην δευτερη μονο σε φωνη και μιξαρεις τα δυο αρχεια σε προγραμμα οπως ειπα πριν...

    αυτα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη HFProject
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Αν η κάρτα το υποστηρίζει τότε :

    1. Recording Properties...Mix Output _ Σαν είσοδο εγγραφής.
    2. Microphone. Το ρυθμίζεις από το Output.
    3. Ακουστικά για να μην μικροφωνήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    κατέβασε το reaper και σταμάτα να παίζεις με το cool edit και άλλα παιδικά software

    (ανοίγεις ένα κανάλι στο reaper και κάνεις εισαγωγή το mp3, ανοίγεις και ένα ακόμα και γράφεις μικρόφωνο και μετά
    βάζεις και ότι εφέ γουστάρεις)

    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=Wav4qya5DSU&feature=related"]YouTube- Newbie home recording tutorial (3): REAPER Basics[/ame]

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jim.ni : 22-01-10 στις 02:39
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παιδια σας ευχαριστω πολυ.
    Ισως δεν ημουν σαφης στο ερωτημα μου,θελω να γραψω ας πουμε μια εκπομπη μιας η δυο ωρων με μουσικη και μικροφωνο,να γραψω πρωτα τη μουσικη και μετα την προζα η και το αντιθετο δε συμφερει...χρονικά.
    Κατι πιο απλο να ενεργοποιω ας πουμε mic in -line in ταυτοχρονα ή κατι αλλο γινεται ,καποιο προγραμμα να δεχεται ας πουμε ενω παιζει μουσικη να κανει fade out και να μπαινει μικροφωνο....αλλοιως βλεπω να παραγγελνω μια καρτα την λεξικον Αλφα,εχει λενε τετοιες δυνατοτητες,αλλα και παλι δεν θελω να κουβαλαω πολλα πραγματα μαζι μου ,ενα λαπτοπ και ενα μικροφωνο και τα προγραμματα που εχω,δηλαδη winamp και cool edit.
    Τι λετε;
    Και παλι σας ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    ποια κάρτα ήχου έχεις? τι επιλογές έχει στο Recording Properties εκτός από μικροφώνου.

    Ισως δεν ημουν σαφης στο ερωτημα μου,θελω να γραψω ας πουμε μια εκπομπη μιας η δυο ωρων με μουσικη και μικροφωνο,να γραψω πρωτα τη μουσικη και μετα την προζα η και το αντιθετο δε συμφερει...χρονικά.
    όχι δεν κατάλαβες, δεν είπα να γράψεi την μουσική άλλα να κάνεις εισαγωγή το mp3 (1-2 λεπτά ανάλογα το pc). Επίσης δεν θυμάμαι αν στις επιλογές του reaper μπορείς να βαλεις δυο εισόδους (πχ 1 κανάλι mic και ένα wave-pcm)

    εσύ ψάχνεις κάτι πολύ εξειδικευμένο! για ραδιόφωνο είναι? για ψάξε και κανένα ραδιοφωνικό πρόγραμμα (raduga πχ δεν θυμάμαι κανένα άλλο τώρα)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη HFProject
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Αν η κάρτα το υποστηρίζει τότε :

    1. Recording Properties...Mix Output _ Σαν είσοδο εγγραφής.
    2. Microphone. Το ρυθμίζεις από το Output.
    3. Ακουστικά για να μην μικροφωνήσει.
    Δοκίμασες τα παραπάνω ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη grglaz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    271

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια σας ευχαριστω πολυ.
    Ισως δεν ημουν σαφης στο ερωτημα μου,θελω να γραψω ας πουμε μια εκπομπη μιας η δυο ωρων με μουσικη και μικροφωνο,να γραψω πρωτα τη μουσικη και μετα την προζα η και το αντιθετο δε συμφερει...χρονικά.
    Κατι πιο απλο να ενεργοποιω ας πουμε mic in -line in ταυτοχρονα ή κατι αλλο γινεται ,καποιο προγραμμα να δεχεται ας πουμε ενω παιζει μουσικη να κανει fade out και να μπαινει μικροφωνο....αλλοιως βλεπω να παραγγελνω μια καρτα την λεξικον Αλφα,εχει λενε τετοιες δυνατοτητες,αλλα και παλι δεν θελω να κουβαλαω πολλα πραγματα μαζι μου ,ενα λαπτοπ και ενα μικροφωνο και τα προγραμματα που εχω,δηλαδη winamp και cool edit.
    Τι λετε;
    Και παλι σας ευχαριστω.
    sam broadcaster(εχει ρυθμιση για να αποθηκευεις κατευθειαν σε αρχειο.) η sam party dj(δεν το χω δουλεψει)
    http://www.spacialaudio.com/

    μετα πας σε
    virtual dj
    http://www.virtualdj.com/
    tracktor
    http://native-instruments.com/traktormicrosite/
    και παει λεγοντας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Φιλοι μου σας ευχαριστω για τη βοήθεια σας.Καλως - κακως παρηγγειλα την Lexicon Alpha.Δεν ξερω αν τα προγραματα αυτα με εξυπηρετουν και αν τα δουμε σε επιπεδο κοστους τι με συμφερει περισσοτερο.Η καρτα που σας λεω κανει 90 ευρω με τα μεταφορικα και τον ΦΠΑ και μπορει να μου χρειαστει και καπου αλλου αν και η Lamda ειναι πολυ καλυτερη αλλα εχει σχετικο ογκο και δεν μπορω να την κουβαλαω στη βαλιτσα του laptop.Και κατι ακομη εχει εξοδο ακουστικων αυτο θα μου επιτρεπει να παρακολουθω την εγγραφη.
    Θα παρακολουθω το site γιατι αναρτωνται πολυ ενδιαφερουσες αποψεις.
    Την εκτιμηση μου σε ολους.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. οθονη λαπτοπ .....παλι σε λαπτοπ
    By finos in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-15, 20:50
  2. τροφοδοτικο λαπτοπ
    By miketerzo in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-14, 12:38
  3. Θερμοκρασίες λαπτοπ
    By demes07 in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-14, 20:04
  4. Οθόνη Λαπτοπ
    By ioannistsi in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-13, 15:37
  5. Ηχογραφηση Web Radio
    By basilis_00 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-09, 20:31

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας