Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 45

Θέμα: πρωταρης στα linux

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή πρωταρης στα linux

    καλησπερα.

    Εχω ενα παλιο υπολογιστη σταθερο και επειδη βλεπω οτι πλεον αρχισε να "σερνεται" σκεφτικα να του κανω format και να του περασω linux.Εχω ακουσει οτι αυτα ανασταινουν τους παλιους και ζορισμενους υπολογιστες στις επιδοσεις τους.
    Η απορια μου ειναι οτι εχω δει οτι υπαρχουν διαφορα ειδη οπως fedora κτλ κτλ? Τι ειναι αυτες οι ονομασιες?πρεπει να τα κατεβασω ολα?

    Συνηθως χρησιμοποιω στον υπολογιστη το office, mutisim, firefox, orcad,mplad,xilinx μηπως θα εχω κανενα προβλημα με την συμβατοτητα σε αυτα?

    Ειμαι εντελως ασχετος απο linux και θελω πολυ να κανω μια πρωτη αρχη!
    Αξιζει τον κοπο η θα εχω πολλα προβληματα?

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dj_mike : 24-01-10 στις 01:25
    ...........................^ILL-ektronika^


  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Και εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις συμβατότητες.Το εν λόγω λειτουργικό σύστημα αναγνωρίζει εξωτερικούς σκληρούς δίσκους με format file system NTFS και μπορεί κάποιος να έχει δικαίωμα read & write;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Angry

    τα λινουξ γνωρίζουν τα πάντα !! δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα όσο αναφορά το Χαρντ γουερ ..έλα ώμος που δεν είναι τα πράγματα το ίδιο εύκολα με τα σόφτγουερ ..φίλε αν θες να με ακούσεις βάλε γουιν 98 η και 95 αλλά όχι λινουξ ..είναι ναι μεν ασφαλές για ίντερνετ αλλά ως εκεί ..αν δεν έχεις τέτοιο λογισμικό στείλε πμ να σου πω που θα βρεις.δεν μας είπες τι pc είναι ώμος ..μήπως αν αφερουσες κανένα αντιβαιρους και έκανες καμία ανασυγκρότηση διόρθωναν τα πράγματα ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    ο υπολογιστης αγοραστικε πριν 8 χρονια αλλα του εκανα αρκετες αναβαθμισεις και πλεον εχει 1,6GHz επεξεργαστη 768MB ram 200GB σκληρο,ανοιγοκλεινει μονος του οποτε θυματε, απλα θελω λιγο λιγο να κανω καμια αγγαρια σε αυτον και οχι στον καλο μου υπολογιστη, δεν θελω να τον πεταξω ουτε και να ριξω αλλα χρηματα γι αυτον, απλα λιγο να τον ξελαφρωσω για να μπορει να ανταπεξελθει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikos-b
    Όνομα
    lalakis
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    teneke mahala
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή

    μια χαρά είναι τι win φοραϊ τώρα ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Radiometer
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.038

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos-b Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε αν θες να με ακούσεις βάλε γουιν 98 η και 95 αλλά όχι λινουξ ..είναι ναι μεν ασφαλές για ίντερνετ αλλά ως εκεί ..;
    έχεις δουλέψει τα Linux ?


    Μιχάλη κατέβασε το image αρχείο της εκδόσεις Ubuntu 9.10 απο εδω http://www.ubuntu.com/getubuntu/download και κάντο εγγραφή σε CD

    μετά κανε το σύστημά σου BOOT FROM CD και φόρτωσε το λειτουργικό από το cd επιλέγοντας το "Δοκιμή του ubuntu χωρίς να γίνουν αλλαγές στον Υπολογιστή σας"
    και θα δεις άμα βλέπει όλες τις συσκευές σου

    0 Not allowed! Not allowed!
    A light-year is equal to exactly 9,460,730,472,580.8 km http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/logo.gif
    Μηνύματα γραμμένα με greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις συμβατότητες.Το εν λόγω λειτουργικό σύστημα αναγνωρίζει εξωτερικούς σκληρούς δίσκους με format file system NTFS και μπορεί κάποιος να έχει δικαίωμα read & write;
    Ναι τους βλέπει και μπορέις να γράψεις και να διαβάσεις κανονικά. Ακόμα και αν στον υπολογιστή σου έχεις πχ 2 παρτίσιον και στο ένα έχεις win και στο άλλο πχ ubuntu, μέσα από το ubuntu μπορείς να δεις και να γράψεις η διαβάσεις κανονικά στο παρτίσιον με τα win (ίσως την πρώτη φορά να σου ζητήσει επιβεβαίωση, δε θυμάμαι).

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Radiometer Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις δουλέψει τα Linux ?


    Μιχάλη κατέβασε το image αρχείο της εκδόσεις Ubuntu 9.10 απο εδω http://www.ubuntu.com/getubuntu/download και κάντο εγγραφή σε CD

    μετά κανε το σύστημά σου BOOT FROM CD και φόρτωσε το λειτουργικό από το cd επιλέγοντας το "Δοκιμή του ubuntu χωρίς να γίνουν αλλαγές στον Υπολογιστή σας"
    και θα δεις άμα βλέπει όλες τις συσκευές σου
    Από αυτή τη διαδικασία μπορείς να δεις ως πρώτη ματιά πόσες και ποιές συσκευές αναγνωρίζονται απευθείας από το ubuntu. Αυτό δε σημαίνει ότι αν δεν σου αναγνωρίσει κάποια με την πρώτη δεν μπορέι να γίνει τπτ, ίσως στην αρχή να χρειαστεί να ψάξεις λίγο αλλά αξίζει τον κόπο.

    Επίσης από αυτή τη διαδικασία, δλδ του live cd μη βγάλεις συμπεράσματα για την ταχύτητα(γιατί θα σου φανεί αργό), συμπεράσματα για την ταχύτητα να βγάλεις μόνο όταν κάνεις καθαρή εγκατάσταση (θα δεις την πραγματικότητα).

    Υπάρχουν και πολύ πιο ελαφριές διανομές από το ubuntu.
    Εχω δοκιμάσει ακόμα και ubuntu 9,1 σε αντίστοιχο υπολογιστή με τον δικό σου , και με λιγότερη RAM και τρέχανε μια χαρά και πολύ πιο γρήγορα από xp.
    Βέβαια αν έχεις πρόβλημα τότε μπορούμε να σου προτείνουμε πιο ελαφριά διανομή.

    Ελληνικό φόρουμ για το ubuntu εδώ: http://ubuntu-gr.org/


    Επίσης για τις εφαρμογές που είπες αν έχεις πρόβλημα, νομίζω καμία απο αυτές που ανέφερες δεν βγάζει έκδοση για λίνουξ, παρόλ αυτά υπάρχει μία εφαρμογή για λίνουξ που λέγεται wine και μπορείς να τρέξεις εφαρμογές των win σε λίνουξ. Βέβαια κάποιες τρέχουν κάποιες όχι κάποιες και ναι και όχι.
    Πχ εγω τρέχω το ltspice χωρίς κανένα πρόβλημα σε ubuntu μέσω του wine. Το eagle έχει έκδοση και για λινουξ, το multisim νομίζω τρέχει, το orcad νομίζω όχι, αλλά δεν είμαι σίγουρος..

    Εδώ: http://appdb.winehq.org/objectManage...Ascending=true
    μπορείς να κάνεις αναζήτηση για να δεις αν τρέχουν ή τι πρόβλημα υπάρχει κλπ για εφαρμογές των win στο wine, βέβαια κάποιες μπορεί να τρέχουν αλλά να μην έχουν καταχωρηθεί...

    Επίσης office , firefox, εφαρμογή για im κλπ θα τα έχεις διαθέσιμα από την πρώτη στιγμή.

    Νομίζω έγινα αρκετά κουραστικός, τόσο που κουράστικα κι εγώ γι αυτό πάω για ύπνο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    ο υπολογιστης αγοραστικε πριν 8 χρονια αλλα του εκανα αρκετες αναβαθμισεις και πλεον εχει 1,6GHz επεξεργαστη 768MB ram 200GB σκληρο,ανοιγοκλεινει μονος του οποτε θυματε, απλα θελω λιγο λιγο να κανω καμια αγγαρια σε αυτον και οχι στον καλο μου υπολογιστη, δεν θελω να τον πεταξω ουτε και να ριξω αλλα χρηματα γι αυτον, απλα λιγο να τον ξελαφρωσω για να μπορει να ανταπεξελθει.
    ο δικός μου είναι 9 χρονών 1ghz και 512mb. τρέχω XP pro sp2 και ubuntu 9.10 (το οποίο σέρνεται ) Και τα 2 OS τα εχω θα έλεγα υπερφορτωμένα (ειδικά στα XP που έχω δεκααααααδες προγράμματα)
    Αυτό που θέλεις είναι (κατά την γνώμη μου και την πείρα μου πάντα) τα XP και τίποτε άλλο. Αλλα για να μαθαίνεις και να πειραματίζεσαι σιγά σιγά και με το/α linux μπορείς να κάνεις διπλή εγκατάσταση (XP - linux). Φυσικά δεν θα σε συμβούλευα να βαλεις ούτε ubuntu, αυτέ fedora, suse, mandriva ktl.
    Υπάρχουν πολύ ποιο ελαφριά linux όπως το PClinuxOS 2007 (που μου είχε δώσει ο ΚΟΚΑR ), το monomaxos LITE, το puppel και το mint (που είναι βασικά ubuntu)

    Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος, άλλωστε και τις τέσσερις ελαφριές διανομές που ανέφερα από εδώ μέσα τις έμαθα, απλά θέλω να προλάβω τα κλασικά σχόλια περί ελαφριά linux (μύθος) και τέλεια win7 που αναστενουν PC (τρελός μύθος).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim.ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν πολύ ποιο ελαφριά linux όπως το PClinuxOS 2007 (που μου είχε δώσει ο ΚΟΚΑR ), το monomaxos LITE, το puppel και το mint (που είναι βασικά ubuntu)

    Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος, άλλωστε και τις τέσσερις ελαφριές διανομές που ανέφερα από εδώ μέσα τις έμαθα, απλά θέλω να προλάβω τα κλασικά σχόλια περί ελαφριά linux (μύθος) και τέλεια win7 που αναστενουν PC (τρελός μύθος).
    κατι αλλο υποθετω θες να πεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. LINUX
    By homo mathematicus in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-12, 17:21
  2. LINUX
    By Αποστόλης1 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-10, 00:59
  3. Windows ή Linux.Linux ή Windows ???
    By manos_3 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-08, 18:40
  4. προβλημα με linux
    By sofaki in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-08, 13:38
  5. ο πρωταρης
    By sakk in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-07, 01:20

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας