Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ασύρματος συναγερμος Sky link

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή Ασύρματος συναγερμος Sky link

    Καλησπερα ηθελα να κανω μια ερωτηση
    Σκεφτομαι να αγορασω ενα απλο στην τοποθετηση και οικονομικο συναγερμο για το σπιτι της κοπελιας μου,και επειδή ειναι στο ενοικιο ,και δεν γινετε να σκαβουμε τοιχους ,αποφασισαμε την ασυρματη λυση ,ειδα αυτον

    http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=787&page=1

    Καί τα παρελκόμενα του

    http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=787

    Ηθελα να ρωτησω την γνωμη των εμπειρων, αν καποιος φιλος τον εχει δουλέψει για να ξέρω την αποτελεσματικοτητα του.Και σε περιπτωση που κανω αλλαγή μπαταριών στα αισθητηρια (μαγνητικες παγιδες,εντοπιστες κινησης,τηλεκοντρολ),πρεπει μετα να τα ξαναπερναω ολα παλι απο τις ζωνες του κεντρικου προγραματιστη για να τα αναγνωριζη ? η μια φορά τα αναγνωριζη και μετα οταν αλλαξουν οι μπαταριες δεν εχει προβλημα ?.

    Καταλαβαινω οτι η ασυρματη λυση δεν ειναι και οτι καλυτερο,(θεμα κοστους μπαταριων αλλαγης και αρκετά αλλα π.χ Jamming & grabbing ).Αλλα οπως προείπα επειδη το σπιτι ειναι νοικιασμενο δεν μπορουμε να περασουμε καλωδια.

    Αν γνωριζη καποιος φιλος ας μου δωσει τα φώτα του,ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blueriver : 25-01-10 στις 18:41

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη geo1973
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    το συγκεκριμενο συστημα δεν το εχω δουλεψει....και μου φαινεται καπως....
    συνηθως δε χρειαζεται εκ νεου προγραμματισμος μετα απο την αλλαγη των μπαταριων......
    παντως να ξερεις πως οτι πληρωνεις περνεις....και το συγκεκριμενο συστημα παραειναι φτηνο...εκτος αυτου απο οτι βλεπω....δεν εχει εξωτερικη σειρηνα,εχει μονο 1 ρανταρ και μονο 2 παγιδες....
    για τι διαμερισμα προκειται?θα σου βγει τελικα τοσο φτηνο οσο πιστευεις?
    μηπως να το ξανασκεφτεις και να προχωρησεις σε ολοκληρωμενο ενσυρματο συναγερμο?
    με σωστη δουλεια δε γινονται σκαψιματα...και μενει και η εγκατασταση για τον επομενο......

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Kαλησπέρα Γιώργο και ευχαριστώ γιά τήν απαντηση.
    Σκέφτομαι για 3 εντοπιστές κινησεις και 3 μαγνητικες παγιδες,δεν ειναι μεγαλος χωρος γκαρσονιέρα ειναι .
    Αλλα ο σπιτονοικοκύρης της παραξενος και δεν θελει οχι μονο σκαψιματα,αλλα ουτε ραγες καλωδιων,και σκεφτομαστε την ασυρματη λυση,που και αν φυγει απο εκει να το βαλουμε ευκολα σε αλλο σπιτι.
    Εχει μια εξωτερικη σειρηνα την ΑΑ433 που συνεργαζετε με το εσωτερικο συνολο.
    Παντος αυτο που εχω ακουσει οτι τα ασυρματα εχουν ψευτο-συναγερμους ισχυει ?.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Απο mimiko εχω πάρει για ένα φίλο που ήθελε κάτι απλό και δεν ήθελε να περάσει καλωδιώσεις, αυτοhttp://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=788.

    Το εχει σχεδον 2 μηνες και δεν έχει παραπονεθει για ψευδεις συναγερμούς.
    Για την αυτονομία των μπαταριών δεν γνωρίζω.
    Υπάρχει ένδειξη πεσμένης μπαταρίας αλλα δεν γνωρίζω αν λειτουργει (δεν αδειάσαν ακόμα).

    Συνδεσα και ενσυρματα ενα PIR (κίνησης) και ενα REED(μαγνητικο) στις προβλεπόμενες υποδοχές και μια εξωτερική ενσύρματη σειρήνα.

    Δεν μου αρεσε ιδιαίτερα η ανταποκριση του ως αναφορα κάποιες λειτουργίες αλλα ο χρήστης είναι ευχαριστημένος.

    Στις πόρτες/παράθυρα δεν θα κάνεις τρύπες; Δεν νομίζω με κρυο/ζεστη/υγρασια να αντέξουν τα αυτοκόλητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη geo1973
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    αν θα δωσει ψευδεις συναγερμους εξαρταται απο πολους ασταθμιτους παραγοντες....μου εχει τυχει σε ασυρματο συστημα να εχω ψευτικο συναγερμο απο κοντρολακι γκαραζοπορτας....
    σιγουρα εχει να κανει και με τη ποιοτητα του συστηματος....
    οπωσδηποτε βιδωμα στις επαφες......

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Ναι παιδια οπωσδηποτε θα τα βιδωσω σε πορτες παραθυρα ,εκει αναγκαστικά, σε αυτο δεν ειπε ο ιδιοκτητης κατι ,απλα δεν θελει καναλια καλωδιων και σκαψιματα .
    Κlik δοκιμασες στον συναγερμο του φιλου να βγαλεις την μπαταρια απο ενα αισθητηριο και να την ξαναβαλεις ,αν μετά συνεργαζονται κανονικα ? ,εκει ειναι ειναι ενα θεμα ,αν πρεπει σε καθε αλλαγη μπαταριας να τα ξαναπερνας παλι απο την αρχη ολα στις ζωνες για επικοινωνια ειναι λιγο μπερδεμα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blueriver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κlik δοκιμασες στον συναγερμο του φιλου να βγαλεις την μπαταρια απο ενα αισθητηριο και να την ξαναβαλεις ,αν μετά συνεργαζονται κανονικα ?...
    ναι, δουλεύει κανονικά.
    Αν μάθει κάποιον αισθητήρα με το ID του δεν τον ξεχνά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-15, 21:03
  2. Ασύρματος συναγερμός
    By 1mpampakos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-14, 14:40
  3. Ασύρματος φορτιστής
    By karmagos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-11, 17:39
  4. ασύρματος διακόπτης on/off
    By huhas12 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-10, 00:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας