Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 46

Θέμα: Κουζίνα Πίτσος σύνδεση στο ρεύμα

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    και αν ειναι αυτοματη η ασφαλεια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Thumbs up

    Αν και ασχολούμαι με τα ηλεκτρικά και τα ηλεκτρονικά σαν χόμπυ μια ολόκληρη ζωή -και δεν μου λείπουν οι πρακτικές αλλά και θεωρητικές γνώσεις-, ΠΟΤΕ δεν επιχείρησα να συνδέσω ηλεκτρική κουζίνα ή να επέμβω στον ηλεκτρολογικό πίνακα. Για τις δουλειές αυτές υπάρχουν οι ειδικοί επαγγελματίες -και συγκεκριμένα οι αδειούχοι ηλεκτρολόγοι.
    Έχω βέβαια δει να εγκαθιστούν ηλεκτρική κουζίνα και εντελώς άσχετοι, όπως πχ. ο βοηθός φορτηγατζή μεταφορέα από το Ζεφύρι κλπ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Εγώ θα πρότεινα να μην ασχοληθείς καν. Φώναξε έναν τεχνικό να είσαι σίγουρος. Απο τη στιγμή που δεν έχεις βασικές γνώσεις ηλεκτρολογικών, είναι πολύ επικίνδυνο να ασχοληθείς. Αν δεις κλέμα να φωτίζει σαν λάμπα, θα καταλάβεις τι εννοώ. Φώναξε έναν τεχνικό να στη συνδέσει να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν θες δες τον κιόλας τι έκανε. Αλλά προς θεού! ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ.
    Φιλική συμβούλη για τη δική σου ασφάλεια και της οικογένειάς σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Πρακολουθώ αυτό το θέμα απο την αρχή.
    Ο αγαπητός Τάκης που το ξεκίνησε δεν παρέλειψε να δηλώσει και πολύ σωστά έκανε
    εγώ δεν γνωρίζω από κυκλώματα και τέτοια
    απο εκει και πέρα κάποια μέλη προσφέρθηκαν, με ζήλο θα έλεγα, να τον εξυπηρετήσουν επικεντρώνοντας στα της ηλεκτρικής σύνδεσης της συσκευής.

    Κι αναρωτιέμαι μόνο η σύνδεση είναι για την σωστή λειτουργία της ηλεκτρ. κουζίνας;
    Δεν πρέπει να ακολουθήσουν και κάποιοι άλλοι έλεγχοι, που πιστεύω ότι ένας επαγγελματίας τους γνωρίζει και θα τους έκανε, πριν παραδώσει τη συσκευή για χρήση;

    Θεωρώ λοιπόν ότι πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί στις συμβουλές, για θέματα που κρύβουν κάποια επικινδυνότητα για άτομα που έχουν ανεπαρκείς γνώσεις σ΄αυτά.

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gep58 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρακολουθώ αυτό το θέμα απο την αρχή.
    Ο αγαπητός Τάκης που το ξεκίνησε δεν παρέλειψε να δηλώσει και πολύ σωστά έκανε

    απο εκει και πέρα κάποια μέλη προσφέρθηκαν, με ζήλο θα έλεγα, να τον εξυπηρετήσουν επικεντρώνοντας στα της ηλεκτρικής σύνδεσης της συσκευής.

    Κι αναρωτιέμαι μόνο η σύνδεση είναι για την σωστή λειτουργία της ηλεκτρ. κουζίνας;
    Δεν πρέπει να ακολουθήσουν και κάποιοι άλλοι έλεγχοι, που πιστεύω ότι ένας επαγγελματίας τους γνωρίζει και θα τους έκανε, πριν παραδώσει τη συσκευή για χρήση;

    Θεωρώ λοιπόν ότι πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί στις συμβουλές, για θέματα που κρύβουν κάποια επικινδυνότητα για άτομα που έχουν ανεπαρκείς γνώσεις σ΄αυτά.

    gep58
    Φιλέ Γιώργο
    έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες αλλά πιστεψεμε ότι από την στιγμή που κάποιος άνοιξε την κουζίνα για να κάνει μια προσπάθεια να την ενώσει θα το κάνει …. Αυτός είναι ο λόγος λοιπόν που ανέλυσα το πώς θα το καταφέρει για να μην καεί ….. από εκεί και πέρα είναι στην λογική του καθένα για το αν θα πράξει κάτι ή όχι….. και εγώ ξέρω ότι για να πέσεις με αλεξίπτωτο πρέπει να τραβήξεις ένα σχοινάκι στα πλάγια και αν έψαχνα στο ιντερνέτ θα μου έλεγε και ακριβώς τι να κάνω μα δεν θα έπεφτα ποτέ !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    και εγώ ξέρω ότι για να πέσεις με αλεξίπτωτο πρέπει να τραβήξεις ένα σχοινάκι στα πλάγια και αν έψαχνα στο ιντερνέτ θα μου έλεγε και ακριβώς τι να κάνω μα δεν θα έπεφτα ποτέ !!!
    Αντώνη,
    εδώ ακριβώς είναι το μυστικό... εσύ δεν θα έπεφτες (και έτσι είναι το φρόνημο) αλλά να μην ξεχνάμε ότι κάποιοι άλλοι έχουν παρακολουθήσει on-line αυτοκτονία στο περιβόητο internet.
    Επομένως, επειδή δεν μπορούμε να ξέρουμε ως που θα φτάσει ο "συμπαίχτης" μας στο internet, γι αυτό λέω να είμαστε προσεκτικοί!

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  7. #37
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Yes Yes Yes...ναι ναι ναι Τα κατάφερα και μάληστα πολύ άνετα. Έκανα το χθεσινό φαγητό σήμερα. Μια χαρά τελικά. Χίλια ευχαριστώ για όλα που με βοηθήσατε πραγματικά, για μένα αυτό ήταν κάτι τόσο πολύ δύσκολο άμα δεν ξέρεις.
    Νάστε καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Τελος για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ελεγξε με ενα πολυμετρο την γειωση αν ειναι ολα ενταξει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takistrigonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεία! Πήρα μια κουζίνα πίτσος κεραμική μοντέλο HCB 48555 και θέλω να την βάλω σε λειτουργεία , στην πρίζα κουζίνα που είναι η θέση της κουζίνας έχει 3 καλώδια πράσινο κίτρινο, καφέ και μπλέ. Πώς θα την ενώσω, 3 φασικό είναι αυτό? με τα 3 καλώδια, από πίσω η κουζίνα έχει αυτοκόλλητο με 3 σειρές για συνδέσεις. Αλλά εγώ δεν γνωρίζω από κυκλώματα και τέτοια, αν μπορεί κάποιος με σιγουρια να μου πεί, αλλά όχι να πάθει καμια ζημιά, πήρα την πίτσος στο service και λέει ο υπέυθηνος λείπει.......

    Απαντω καθυστερημενα αλλα θελω ν θηξω ενα γενικοτερο θεμα.. Καθε φορα που βλεπω τετοιες ερωτησεις νευριαζω και απορω.. Εαν καποιος δεν ξερει τι κανουν τα 3 καλωδια στις πριζες, 1φασικο η 3φασικο και γενικοτερα δεν εχρι ουδεμια σχεση με το αντικειμενο πως ειναι δυνατον μεσα απο 2-3 απαντησεις σε ενα φορουμ να μαθει να το κανει και ακομα περισσοτερο να προστατευσει την υγεια του.. αλλο να ρωτησει να μαθει το τι ειναι αυτες οι ενιες και αλλο να ζηταει να του πουμε την οποιαδηποτε υλοποιηση ενω εχει μεσανυχτα..και αυτο που με πειραζει και ειναι και επικινδυνο ειναι οτι το ρευμα το περνουν πολλοι για ευκολη υποθεση και νομιζουν οτι απο το μηδεν χωρις γνωσεις μπορουν να τα κανουν ολα τοσα απλα κ ακινδυνα.. Εαν ειναι ετσι ας μπω κ γω σε ενα φορυμ για ελικοπτερα( δεν εχω ιδεα) κ να ρωτησω πως συνδεω τον ελικα...

    Φιλικα παντα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη jami
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Τάκη ελπίζω να γνωρίζεις οτι έχεις χάσει την εγγύηση της κουζίνας (αν είναι καινούργια).Πάντα φιλικά.Οι αντιπροσωπείες δεν καλύπτουν βλάβες που προέρχονται απο κακή συνδεσμολογία και μή σύνδεση της συσκευής απο αδειούχο εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. η αρχή πάνω στο ρεύμα
    By johnyb98 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-14, 09:57
  2. ρεύμα στο μισό σπίτι
    By ilias_252 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-12, 10:07
  3. Ρεύμα διαρροής στο HSpice
    By free86 in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-10, 14:22
  4. Ρεύμα ηρεμίας στο αυτοκίνητο
    By Zener_ in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-09, 17:12
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-09, 23:21

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας