Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Ποια LCD μου χρειάζεται;

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Χεχε!!! Ε έχει και μικρότερη διατομή τρυπών… (0.7Φ). Μπορείς να βρεις καλοδιοταινία και σε αυτό το μέγεθος αλλά θέλει προσοχή στο πως θα την κόψεις…

    Αν πάλι δεν καταφέρεις τίποτα τότε κάνε ένα PCB μετατροπέα. Μπορείς επίσης να πας και στο κατάστημα της γειτονιάς σου και να τους δήξεις την οθόνη. Όλο και κάποιο καλώδιο θα σου δώσουν για να κάνεις την δουλειά σου.

    PS: Οχ… εκεί που μένεις λίγο δύσκολο για κατάστημα της γειτονιάς!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    αυτο εδω τι σου λεει? τιμη χωμα... εχω παρει απο αυτο το μαγαζι.. ειναι και στο εβαυ... http://www.sureelectronics.net/goods.php?id=122

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη δεν ψάχνω πλέον...
    Βασικά, ήθελα να ασχοληθώ με μία 1x8 της Varitronix (MDL(S)-81809) αλλά δεν κατάφερα να εμφανίσω ούτε μισό χαρακτήρα (λες να την έχω κάψει; ). Στη συνέχεια με κάτι έτοιμους κώδικες μπόρεσα να αρχίσω μία άλλη (VHX1620) που ξήλωσα από εκτυπωτή, αλλά πουθενά στο internet δεν μπόρεσα να βρω κάτι για εκείνη. Το μόνο που βρήκα είναι topics με άτομα που ψάχνουν και εκείνα από πού στο καλό φύτρωσε αυτή η οθόνη! Και επειδή είναι για την πτυχιακή μου δεν γίνεται να πω "Χρησιμοποιήσαμε την οθόνη ούφο που βλέπετε. Το μόνο που ξέρουμε είναι το όνομά της και το ότι χρησιμοποιεί HD44780!". Έτσι πήρα από το Φανό την ABC016002E69 (άλλο ούφο και αυτή...), αφού μόνο αυτή είχε. Εντάξει, τουλάχιστον εδώ κάτι λίγα βρήκα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο που ξέρουμε είναι το όνομά της και το ότι χρησιμοποιεί HD44780
    Ο συγκεκριμένος controller είναι από τις πιο κλασικούς που θα βρεις στην αγορά των αλφαριθμητικών οθονών, οπότε θα έχεις και καλή υποστήριξη από έτοιμες βιβλιοθήκες αλλά και βοήθεια από άλλα άτομα.

    Επίσης controllers όπως ο SED1330, KS0108, KS0408 είναι επίσης πολύ συνηθισμένοι controllers αλλά αναφέρονται σε γραφικών. Θα ήταν καλό να επιλέγεται οθόνες από με τους παραπάνω ελεγκτές έτσι ώστε να μπορείτε να βρείτε βοήθεια, βιβλιοθήκες αλλά και φιλικότερες τιμές στην αφορά.

    Από εκεί και πέρα ακόμα και αν η οθόνη ελέγχετε από έναν τελείως άγνωστο ελεγκτή και πάλι μπορείς να βρεις λύσεις αν έχεις το datasheet του. Απλά θα παιδευτείς αρκετά περισσότερο…

    Προσοχή όμως σε κάποια πολύ φθηνά panels οθονών τα οποία είναι χωρίς ελεγκτή και κυκλοφορούν στο ebay. Είναι συνήθως γραφικών σε μεγαλούτσικες διαστάσεις και κυρίως η τιμή τους είναι πολύ δελεαστική. Μπορούν και αυτές να οδηγηθούν αλλά απαιτούν πολύ προσοχή και πήρα σε ανάγνωση datasheet, γρήγορους μC ή ακόμα και FPGAs.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lykos1986 : 24-07-10 στις 04:49

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    To HD44780 σίγουρα είναι κλασσικό και γνωστό, απλά επειδή είναι πτυχιακή νομίζω ότι είναι λίγο γύφτικο να πω ότι έχουμε μία οθόνη που δεν την ξέρει ούτε η μάνα της! Αλλά και πάλι απ' ότι έχω καταλάβει είναι λίγο ζόρικα τα πράγματα αν δεν υπάρχει (που δεν υπάρχει δυστυχώς) datasheet. Γιατί συγκρίνοντας μερικές LCD είδα ότι υπάρχουν διαφορές πχ στο πόσο χρόνο θέλει η κάθε εντολή. Και είναι λογικό δυστυχώς, αφού απλά βασίζονται στον HD44780...
    Πάντως πραγματικά μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει datasheet...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Μισό γιατί δεν σε έπιασα ακριβός το τι θες να πεις. Είναι “γύφτικο” να πεις ότι έχεις οθόνη με τον HD44780; Αν ναι τότε κάνεις λάθος… και όσοι στην πτυχιακή σου δεν τον ξέρουν αυτόν τον ελεγκτή μάλλον αυτοί έχουν πρόβλημα! Θα μπορούσα απλά να τον χαρακτηρίσω ως Industry Standard!

    Από εκεί και πέρα στην πτυχιακή σου βάζεις ότι εξάρτημα θέλεις. Κανείς δεν θα σου πει τίποτα ούτε θα χάσεις βαθμούς από αυτό. Αυτό που ελέγχουν είναι αν δουλεύει… αν και για την ακρίβεια ελέγχουν αν έχει πολλά leds που αναβοσβήνουν σε τρελούς ρυθμούς. Ναι, έχω δει αρκετούς καθηγητές να εντυπωσιάζονται με τέτοιες πτυχιακές!

    Επίσης αν η οθόνη σου λέει ότι πάνω της φοράει τον HD44780 ή έχει ελεγκτή που βασίζετε σε αυτόν ή είναι συμβατός με αυτόν, τότε είσαι ΟΚ! Δεν θα βρεις διαφορές… αλλά ακόμα και να υπάρχουν δεν θα σε απασχολήσουν… εκτός και αν δουλέψεις την οθόνη στα απόλυτα όρια της, που δεν το νομίζω! Την δουλεύεις σαν να έχει πάνω της HD44780…

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lykos1986 : 24-07-10 στις 05:16

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lykos1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μισό γιατί δεν σε έπιασα ακριβός το τι θες να πεις. Είναι “γύφτικο” να πεις ότι έχει οθόνη με τον HD44780; Αν ναι τότε κάνεις λάθος… και όσοι στην πτυχιακή σου δεν τον ξέρουν αυτόν τον ελεγκτή μάλλον αυτοί έχουν πρόβλημα!
    Εννοώ ότι δεν θα έπρεπε να έχω τα φυλλάδια που λένε ακριβώς τι χρονισμούς κλπ απαιτούνται για την συγκεκριμένη οθόνη; Εδώ πχ υπάρχουν αυτά για την LCD της Varitronix που (δεν) πάλεψα. Κάτι τέτοιο θέλω. Όχι ότι το έχω με αυτή που δουλεύω τώρα (ABC016002E69 )...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lykos1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και για την ακρίβεια ελέγχουν αν έχει πολλά leds που αναβοσβήνουν σε τρελούς ρυθμούς. Ναι, έχω δει αρκετούς καθηγητές να εντυπωσιάζονται με τέτοιες πτυχιακές!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Πάρε και το datasheet: http://www.sparkfun.com/datasheets/LCD/HD44780.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη herctrap
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω / Πυλος
    Μηνύματα
    1.971

    Προεπιλογή

    *δεν τα διαβασα ολα


    αλλα μια πιο ακριβη λυση αλλα οικονομικη σε pin ειναι αυτη
    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=RHmgAxYSsI8"]YouTube- Arduino + ioBridge Serial LCD Demo[/ame]

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lykos1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για το link αλλά επιβεβαιώνω και πάλι ότι ο κάθε κατασκευαστής ορίζει τα δικά του timing. Η πολύ μικρή μου έρευνα αυτό δείχνει .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. άνοιγμα μαγαζιού τι χρειάζεται???????
    By panoskio95 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-15, 15:20
  2. Πόσα mAh χρειάζεται...?
    By sokra in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-14, 15:47
  3. Τι καλώδιο να χρειάζεται ;
    By Ουδέν Οίδα in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-14, 18:09
  4. Ποια τηλεόραση θα μου προτείνατε να πάρω?
    By giorgos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-09, 15:33
  5. ποιός op-amp μου χρειάζεται ?
    By DT200 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-08, 17:07

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας