Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Γ.Ε.Λ vs ΕΠΑ.Λ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Leonardo
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή Γ.Ε.Λ vs ΕΠΑ.Λ

    Γεια! Ειμαι μαθητης β' λυκειου στο γενικο λυκειο και θελω να περασω για ηλεκτρονικος . σκεφτομαι να κανω μεταγραφη στο επαλ τωρα στην 3ι εαν γινεται για να παρω και το πτυχιο ...Μπορειτε να μου πειτε καποιες γνωμες και απο που πιστευεται οτι ειναι καλυτερα να περασω σε ΤΕΙ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.559

    Προεπιλογή

    Απο ΕΠΑΛ φυσικά περνας πιο εύκολα.
    Απο 3η ΓΕΛ αν δεν κάνω λάθος πας 2α στο ΕΠΑΛ (χάνεις μια χρονιά δηλαδή).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη MadAss
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    φιλε αχιλλεα το συμπερασμα που εχω βγαλει εγω(μιας και ειμαι και εγω σπουδαστης ΤΕΙ ηλεκτρονικης) ειναι οτι ειτε ΕΠΑΛ ειτε ΓΕΛ σε καποια μαθηματα θα εχεις δυσκολιες, δηλαδη απο το ΕΠΑΛ στα εργαστηρια και γενικα στα ηλεκτρονικα θα εισαι πιο εξικοιομενος, ενω σε αλλα μαθηματα οπως μαθηματικα, φυσικη κτλ θα σου ειναι αγνωστα και το αντιθετο αν εισαι απο ΓΕΛ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Μάλλον το σκέφτηκες λίγο αργά. Κρίμα τελικά να μην είναι οι μαθητες σωστα ενημερωμένοι σωστα για θέματα που τους αφορούν!!!

    Οντως εγγραφή τον Ιούνιο και εφόσον τώρα είγαι στη Β ΓΕΛ δεν μπορεί να υπάρξει για τη Γ ΕΠΑ.Λ. Αν το θές τόσο θα χάσεις ένα χρόνο

    0 Not allowed! Not allowed!
    skontos

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Το εκανα εγω απο Β ΓΕΛ σε Β ΕΠΑΛ. Δεν ειναι τοσο τραγικο οσο ακουγεται. Θεωρητικα απο ΕΠΑΛ περνας ευκολοτερα σε ΤΕΙ και εχεις σημαντικοτατο πλεονεκτημα εναντι των αποφοιτων ΓΕΛ οι οποιοι ειναι παντελως ασχετοι με το αντικειμενο. Βεβαια αυτοι θα εχουν σχετικο πλεονεκτημα σε φυσικη και μαθηματικα οπως αναφερθηκε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΑΝΩΝΥΜΟΣ
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή ΓΕΛ - ΕΠΑΛ

    Καλησπέρα

    Μεταγραφή απο ΓΕΛ σε ΕΠΑΛ και το αντίθετο γίνεται ΜΟΝΟ απο την Α΄τάξη στην Β΄.Τελειώνοντας την Β' προς Γ΄ δεν γίνεται μεταγραφη.
    Μπαίνεις στα ΤΕΙ με πανελλαδικές εξετάσεις σε τέσσερα μαθήματα δυο Γενικής παιδείας και δύο ειδικότητας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΑΝΩΝΥΜΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    Τελειώνοντας την Β' προς Γ΄ δεν γίνεται μεταγραφη.
    Δεν ειναι οτι δεν γινεται απλα απο Β ΓΕΛ γραφεσαι Β ΕΠΑΛ και αντισοιχα απο Β ΕΠΑΛ σε Β ΓΕΛ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonardo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια! Ειμαι μαθητης β' λυκειου στο γενικο λυκειο και θελω να περασω για ηλεκτρονικος . σκεφτομαι να κανω μεταγραφη στο επαλ τωρα στην 3ι εαν γινεται για να παρω και το πτυχιο ...Μπορειτε να μου πειτε καποιες γνωμες και απο που πιστευεται οτι ειναι καλυτερα να περασω σε ΤΕΙ??
    Αχιλλέα μην τη σκέφτεσαι καθόλου τη μεταγραφή. Η τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι πολύ δύσκολη από μόνη της. Με το να μην έχεις τη μικρή βάση των μαθηματικών και της φυσικής του ενιαίου λυκείου δυσκολεύει ακόμα περισσότερο το πράγμα. Το μόνο πλεονέκτημα που είχαν τα ΕΠΑΛόπουλα στη σχολή ήταν ότι στην αρχή μας κουράζανε κάνοντας τους ξερόλες (σε φοιτητές και καθηγητές) στα εργαστήρια. Κατά τα άλλα τα έβρισκαν μπαστούνια, γιατί στο ΕΠΑΛ τους έκαναν μάστορες, ενώ στη σχολή πήγαν για να γίνουν επιστήμονες => πολλά μαθηματικά κατ'αρχήν! Όχι ότι άμα έρθεις από ΓΕΛ είναι όλα ρόδινα ενώ από ΕΠΑΛ δεν θα πάρεις ποτέ πτυχίο αλλά εμένα η άποψή μου είναι αυτή που σου περιέγραψα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΑΝΩΝΥΜΟΣ
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή ΕΠΑΛ-ΓΕΛ

    Καλησπέρα

    Για το φίλο που έκανε την μεταγραφή, είσαι απόφοιτος ΤΕΕ η ΕΠΑΛ???
    Οι πρώτοι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ είναι τον Ιούνιο του 2009.
    Για να βάζουμε τα πράγματα στην θέση τους:
    1) τελειώνοντας την Α' λυκείου και των δύο τύπων ΕΠΑΛ η ΓΕΛ κάνεις μεταγραφή στη Β' τάξη και στα δύο λύκεια.
    2)τελειώνοντας την Β΄τάξη του ΓΕΛ ή του ΕΠΑΛ και πας για την Γ' τάξη δεν γίνεται μεταγραφή σε κανέναν απο τους δύο τύπους λυκείου.
    3)Τώρα ενω βρίσκεσαι στην Β' τάξη λυκείου -α) εντός του χρονικού ορίου που ορίζει ο νόμος (15/10) ζητάς μεταγραφή για άλλο τύπο λυκείου β) φροντίζεις να μην περάσεις την Β΄τάξη ώστε ως απόφοιτος της Α' λυκείου τον Ιούνιο μεταγράφεσαι στην Β' λυκείου ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ.ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
    Και το τελευταίο δεν γίνονται μεταγραφές όπως γινόντουσαν με τα ΤΕΕ,τα δύο Λύκεια είναι ισότιμα.Και απο τα ΕΠΑΛ γίνεται να περάσεις ΑΕΙ και ΤΕΙ.
    Με έξι μαθήματα πανελλαδικώς εξεταζόμενα έχεις δικαίωμα πρόσβασης και στα ΑΕΙ.....Ένω με τέσσερα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μόνο ΤΕΙ, στρατιωτικές σχολές,αστυνομία,ΑΣΠΑΙΤΕ.
    Τώρα μεταξύ μαθητών των δύο λυκείων πρώτα σεβασμός,πιστεύω ότι και στα δύο λύκεια όλοι δεν είναι κατάλληλοι για ΑΕΙ και ΤΕΙ. Έπειτα ειναι μεγάλο λάθος που δεν αφήνουμε τους μαθητές να επιλέξουν ανάλογα τις κλήσεις τους τον τύπο Λυκείου,οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ έχουν το πλεονέκτημα και να μην περάσουν κάπου έχουν ένα πτυχίο στο χέρι τους ώστε να ακολουθήσουν κάποια επαγγελματική σταδιοδρομία,ενώ οι απόφοιτοι των ΓΕΛ που δεν θα περάσουν σε κάποια σχολή τι θα κάνουν με το απολυτήριο λυκείου?????????
    Και ενα τελευταίο στο εξωτερικό η επαγγελματική εκπαίδευση στο λύκειο κατέχει το 65%-75%!!!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΑΝΩΝΥΜΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων


    2)τελειώνοντας την Β΄τάξη του ΓΕΛ ή του ΕΠΑΛ και πας για την Γ' τάξη δεν γίνεται μεταγραφή σε κανέναν απο τους δύο τύπους λυκείου.
    3)Τώρα ενω βρίσκεσαι στην Β' τάξη λυκείου -α) εντός του χρονικού ορίου που ορίζει ο νόμος (15/10) ζητάς μεταγραφή για άλλο τύπο λυκείου β) φροντίζεις να μην περάσεις την Β΄τάξη ώστε ως απόφοιτος της Α' λυκείου τον Ιούνιο μεταγράφεσαι στην Β' λυκείου ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ.ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
    Ας ειμαστε λιγο προσεκτικοι γιατι ειναι σοβαρο ζητημα για το παιδι. Το ανεφερα και πριν γινεται μεταγραφη αποφοιτου της Β ειτε σε ΕΠΑΛ ειτε σε ΓΕΛ. Το εκανα εγω αφου τελειωσα την Β σε ΓΕΛ εμαθα για τα ΕΠΑΛ και γραφτηκα στην Β ΕΠΑΛ. Οταν εψαχνα εγω για τα ΕΠΑΛ που δεν ειχαν αποφοιτησει ακομα καθως τη χρονια που πηγα περσυ δηλαδη ηταν η πρωτη χρονια που αποφοιτησαν ακουσα οτι αηδια μπορειτε να φανταστειτε. Ακομα και απο το κεντρο επαγκελματικης καταρτησης που υπιτιθετε ξερουν μου ηπαν πραγματα που δεν ισχυουν. Ουτε τις ειδοκοτητες δεν ηξεραν. Προταση μου προς τον Leonardo ειναι να παει ο ιδιος σε ενα ΕΠΑΛ και να συζητησει με τους καθηγητες. Επισης σε σχεδον ολα τα ΕΠΑΛ υπαρχουν γραφεια επαγκελματικου προσανατολισμου και συνδεσης με την αγορα εργασιας. Για οτι απορια εχεις μη διστασεις να με ρωτησεις. Περασα ακριβως απο την ιδια φαση με σενα περσυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-09, 19:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας