Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 40

Θέμα: γεννητρια

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παντος μετα απο ολα αυτα καταλαβα με το φτοχο μου μιαλο οτι πιο σοστο ειναι να αφησο τους πολους της γενητριας οπως ειναι και να βαλο μηκριτερη ασφαλια για μεγαλητερη σηγουρια, ευχαρηστο παντος και τους δυο.
    Αν από τη σιωπή του Χρήστου αυτό κατάλαβες, τι να πω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Αλλο ενα thread τραγέλαφος,που αν καποιος ειναι γνωστης του πραγματος και το διαβασει θα μεινη με μισα μαλλιά.
    Απολυτο δικιο εχει ο Φίλλιπας.
    Χρήστο sorry τωρα αλλα μπορει να εισαι αστερι στις συνδεσμολογιες για κλέμμες πανω σε διακλαδωτήρες ,και να περνας καλωδια απο σωληνες,να αλλαζεις και καμμια ασφαλεια σε πινακα ,αλλα αυτα που λες δυστυχως αν τα κανει κανεις σε Η/Ζ ειναι επικίνδυνα ,που ακουστηκε σε ενα Η/Ζ να κοβει μονο την φαση κατα την ενναλαγη ηλεκτρικο δικτυο / Η/Ζ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blueriver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλο ενα thread τραγέλαφος,που αν καποιος ειναι γνωστης του πραγματος και το διαβασει θα μεινη με μισα μαλλιά.
    Απολυτο δικιο εχει ο Φίλλιπας.
    Χρήστο sorry τωρα αλλα μπορει να εισαι αστερι στις συνδεσμολογιες για κλέμμες πανω σε διακλαδωτήρες ,και να περνας καλωδια απο σωληνες,να αλλαζεις και καμμια ασφαλεια σε πινακα ,αλλα αυτα που λες δυστυχως αν τα κανει κανεις σε Η/Ζ ειναι επικίνδυνα ,που ακουστηκε σε ενα Η/Ζ να κοβει μονο την φαση κατα την ενναλαγη ηλεκτρικο δικτυο / Η/Ζ.
    Γιάννη μάλλον δεν κατάλαβες καλά... Εγώ είμαι που λέω να κόβεται μόνο η φάση, και μπορώ να τεκμηριώσω τεχνικά την ανωτερότητα αυτής της μεθόδου έναντι αυτής που λέει ο Χρήστος... Απλώς περιμένω να μου απαντήσει πρώτα εκείνος διότι με αυτά που έγραψε νιώθω προσβεβλημένος... Και μια και ανέφερες τα παραπάνω, θα είχες την καλοσύνη να μου πεις εσύ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Απ'ότι κατάλαβα υπάρχει μόνο γεννήτρια, όχι ΔΕΗ, επομένως ποιά η φάση της γεννήτριας και ποιός ο ουδέτερος? ούτε γείωση υπάρχει

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αποστόλης1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'ότι κατάλαβα υπάρχει μόνο γεννήτρια, όχι ΔΕΗ, επομένως ποιά η φάση της γεννήτριας και ποιός ο ουδέτερος? ούτε γείωση υπάρχει
    Αποστόλη, αν διαβάσεις το όλο θέμα από την αρχή, θα καταλάβεις τι έχει παιχτεί...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη μάλλον δεν κατάλαβες καλά... Εγώ είμαι που λέω να κόβεται μόνο η φάση, και μπορώ να τεκμηριώσω τεχνικά την ανωτερότητα αυτής της μεθόδου έναντι αυτής που λέει ο Χρήστος... Απλώς περιμένω να μου απαντήσει πρώτα εκείνος διότι με αυτά που έγραψε νιώθω προσβεβλημένος... Και μια και ανέφερες τα παραπάνω, θα είχες την καλοσύνη να μου πεις εσύ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ;
    Ελα Φιλλιπα μπερδεύτηκα με τα τοσα replays και δεν καταλαβα τελικα ποιος υποστηριζε τι .
    Λοιπον αυτο που λεει ο Χρηστος,ειναι σωστο για τον λογο οτι ,
    Αν δεν κοπει και ο ουδετερος και γινει καποια στραβη με τους ρελεδες λογο πολυκαιριας η αλλων προβληματων ,και δεν γινει σωστη ενναλαγη στον αυτο χρονο ms,μπορει να υπαρχει στιγμιαιο βραχυκυκλωμα μεταξυ των ουδετερων ηλεκρικου δικτυου σπιτιου και Η/Ζ ,γιαυτο καλο θα ειναι να κοβουμε και φαση και ουδετερο,για τον φοβο των Ιουδαιων

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blueriver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα Φιλλιπα μπερδεύτηκα με τα τοσα replays και δεν καταλαβα τελικα ποιος υποστηριζε τι .
    Λοιπον αυτο που λεει ο Χρηστος,ειναι σωστο για τον λογο οτι ,
    Αν δεν κοπει και ο ουδετερος και γινει καποια στραβη με τους ρελεδες λογο πολυκαιριας η αλλων προβληματων ,και δεν γινει σωστη ενναλαγη στον αυτο χρονο ms,μπορει να υπαρχει στιγμιαιο βραχυκυκλωμα μεταξυ των ουδετερων ηλεκρικου δικτυου σπιτιου και Η/Ζ ,γιαυτο καλο θα ειναι να κοβουμε και φαση και ουδετερο,για τον φοβο των Ιουδαιων
    Γιάννη αυτό που λες δεν ισχύει. Σκέψου το εξής: Τα ρελέ στις διατάξεις μεταγωγής έχουν μηχανική μανδάλωση. Άρα, για να αρχίσει να κλείνει το ένα ρελέ, το άλλο πρέπει να έχει ανοίξει τελείως. Επίσης, όλες οι επαφές των ρελέ βρίκονται μηχανικά στερεωμένες πάνω στο ίδιο κινούμενο στέλεχος. Είναι μηχανικά αδύνατον λοιπόν να κολλήσει κάποια και η άλλη να μπορεί να κινείται. Επίσης, ακόμα και αν υπήρχε "στιγμιαίο βραχυκύκλωμα μεταξύ των 2 ουδετέρων" όπως είπες, δεν θα γινόταν τίποτα, στο κάτω - κάτω εδώ μιλάμε για μόνιμο τέτοιο βραχυκύκλωμα!

    Χρήστο, σου θυμίζω ότι περιμένω μια απάντηση. Αν δεν έχεις τίποτα να απαντήσεις, πες το, να γράψω κι εγώ τα πλεονεκτήματα της μόνιμης σύνδεσης του ενός πόλου της γεννήτριας στον ουδέτερο της ΔΕΗ, να τελειώνουμε επιτέλους...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    δεν ανακαλυψα την ηλεκτρολογια ,ουτε το εχω σκοπο φιλε filman , αν εσυ εμπιστευεσαι τη δεη (ή την καθε δεη) για τον ουδετερο που σου προσφερει πασα στιγμη, τα λογια τα δικα μου περισευουν. πες λοιπον τα πλεονεκτιματα που εχει να συνδεσεις τον ενα πολο μονοφασικης γεννητριας στον ουδετερο του δικτυου να τελειωνουμε. σκεψου μονο σε δικτυο ΤΤ να κοπει ο ουδετερος της δεη αμεσως μετα τον υποσταθμο.ορε γλεντια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ανακαλυψα την ηλεκτρολογια ,ουτε το εχω σκοπο φιλε filman , αν εσυ εμπιστευεσαι τη δεη (ή την καθε δεη) για τον ουδετερο που σου προσφερει πασα στιγμη, τα λογια τα δικα μου περισευουν. πες λοιπον τα πλεονεκτιματα που εχει να συνδεσεις τον ενα πολο μονοφασικης γεννητριας στον ουδετερο του δικτυου να τελειωνουμε. σκεψου μονο σε δικτυο ΤΤ να κοπει ο ουδετερος της δεη αμεσως μετα τον υποσταθμο.ορε γλεντια...
    Μπα; Και τι χειρότερο θα γίνει σ' αυτή την περίπτωση και γεννήτρια να έχουμε;
    Λοιπόοοοον... ας υποθέσουμε ότι κάνουμε αυτό που λες εσύ, δηλαδή ότι αφήνουμε τους πόλους της γεννήτριας ως έχουν, και απομονώνουμε πλήρως και τη φάση και τον ουδέτερο του δικτύου της ΔΕΗ. Τροφοδοτούμε λοιπόν το σπίτι, και ακουμπώντας με το χέρι είτε ένα μαύρο καλώδιο της ΕΗΕ, είτε ένα μπλε, πράγματι δεν σκοτωνόμαστε. Τώρα, τι θα γίνει αν μια συσκευή παρουσιάσει διαρροή; Το πιθανό σημείο μιας τέτοιας διαρροής είναι κάπου μετά το ρ/δ, διότι η εγκατάσταση πριν το ρ/δ είναι μόνο ένα καλώδιο από τον πίνακα ως τη γεννήτρια. Η διαρροή αυτή λοιπόν ΔΕΝ θα ρίξει το ρ/δ, αφού κατά τη γείωση οποιουδήποτε άκρου της εγκατάστασης δεν θα περάσει ρεύμα. Τι θα γίνει τώρα αν ακουμπήσουμε με το χέρι το άλλο καλώδιο; Ηλεκτροπληξία, και πάλι δεν θα πέσει το ρ/δ! Η μοναδική περίπτωση να πέσει το ρ/δ ακουμπώντας με το χέρι ένα καλώδιο μετά από αυτό, είναι η αρχική "διαρροή" να γίνει πριν από αυτό, δηλαδή στην καλωδίωση γεννήτριας πίνακα. Ε, ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ... ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΑΚΡΟ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑΣ ΣΤΗ ΓΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΟΥΔΕΤΕΡΟΥ ΤΗΣ ΔΕΗ... ΤΟΣΟ ΔΥΣΝΟΗΤΟ ΕΙΝΑΙ; Κάνοντας αυτό που λέω εγώ, το ρ/δ θα πέσει σε κάθε περίπτωση διαρροής, είτε από σώμα συσκευής είτε από χέρι ανθρώπου... Χώρια που έχεις και άλλα πολύ σημαντικά πλεονεκτήματα, όπως τη συγκεκριμένη τάση μεταξύ των ενεργών αγωγών και της γης και φυσικά μικρότερους, φθηνότερους και ευκολότερους στη σύνδεση μονοπολικούς μεταγωγικούς διακόπτες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    σοστος ο παικτης

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. γεννητρια
    By iliastab in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-16, 08:35
  2. γεννητρια
    By stelios_a in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-14, 07:19
  3. γεννητρια
    By riggas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-12, 17:30
  4. Γεννητρια
    By tronic in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-06, 02:09
  5. ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ
    By stathiss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-06, 12:47

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας