Σελίδα 1 από 27 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 266

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ E-BAY

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim philips
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Καματερο
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ E-BAY

    Καλημερα σε ολους,εχω για επαγγελματικη χρηση 1 κολλιτηρι weller WHS-40D και ενα πολυμετρο protek 506 και ειμαι ικανοποιημενος αλλα εχω βρει και θελω να αγορασω απο το ebay ενα πολυμετρο fluke και ενα weller σταθμο ,εχει καποιος εμπειρια απο αγορες μεσω του e-bay?θα ημουν υποχρεος αν με ενημερωνε για την διαδικασια,ευχαριστω προκαταβολικα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Βγάζεις μια Prepaid Card (Τ. Κύπρου), και την δηλώνεις στο PayPal.
    To 99.9% των πληρωμών στο eBay, γίνεται με PayPal.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ConX.
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Prepaid κάρτες προσφέρουν σχεδόν όλες οι τράπεζες αυτή την στιγμή επομένως όποια διευκολύνει εσένα (αν έχεις ήδη λογαριασμούς ταμιευτηρίου, ebanking κλπ) διάλεξε.

    Επίσης να έχεις υπόψη σου όταν επιλέγεις κάποιον πωλητή από το ebay, να βλέπεις την βαθμολογία του (πόσες θετικές αγοροπωλησίες έχει κάνει)[1], το που βρίσκεται (εγώ δεν επιλέγω εκτός Ε.Ε. γιατί δεν θέλω να μπλέξω με τελωνεία), να υπολογίζεις το τελικό ποσό που θα χρειαστεί να πληρώσεις (κόστος αντικειμένου+κόστος μεταφορικών+χρεώσεις για το συνάλλαγμα+χρέωση για φόρτιση προπληρωμένης) και φυσικά τις λεπτομέρειες για το αντικείμενο καθώς και την κατάσταση του (χρησιμοποιημένο ή καινούργιο).

    Λεπτομερέστερα για την δήλωση της κάρτας σου στην PayPal, πρέπει πρώτα να φτιάξεις νέο λογαριασμό (https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/we...gistration-run) προσθέτοντας όλα τα στοιχεία σου και στην συνέχεια να κάνεις την δήλωση της κάρτας. Για να ενεργοποιηθεί η κάρτα η PayPal σου χρεώνει ένα μικρό ποσό (δεν θυμάμαι τι ποσό) και στην χρέωση αυτή σου δίνει ένας κωδικός (στα σχόλια της χρέωσης), με την χρήση του οποίου μπορείς να ενεργοποιήσεις την κάρτα σου.

    [1]: Πωλητές με πολύ υψηλή βαθμολογία είναι εγγυημένοι από την Ebay-PayPal και έτσι δεν φοβάσαι ότι θα χάσεις χρήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Είμαστε παιδιά, αδικημένη γενιά,που της παρέχουν τα πάντα μα της φιμώνουν την καρδιά!"http://www.xanthopoulos.info

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Η χρεωση που θα σου κανουν για ενεργοποιηση ειναι περιπου 1 ευρω. Μετα θα πρεπει να πας στην τραπεζα (1 εργασημη μερα μετα) και θα τους πεις να σου πουνε πληροφοριες για αυτην την υποτιθεμενη χρεωση εκει θα δεις οτι εγινε απο την paypal και επεισης θα μαθεις και τον κωδικο οπως ειπαν και παραπανω.
    Εγω ξενικησα τις αγορες ετσι πριν κανενα χρονο και ειχα μεγαλο ζορι μην γινει καμια βλακεια γιατι εκανα αγορα κοντα 1000 ευρω αλλα ολα ειναι οκ, πλεον βασιζομαι να κανω ανετα αγορες.
    Αν κανεις αγορα εκτος Ευρωπης να λες τον πωλητη να σου βαλει την πραγματικη αποδειξη μεσα στο δεμα και εξω να γραψει οτι και καλα ειναι δωρο η να γραψει ενα ποσο πχ 100 ευρω ωστε να μην εχεις μεγαλο κοστος στον εκτελωνισμο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Δουλευω το ebay απο το 2001.Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος και εχω γλιτωσει πολλα λεφτα.

    Τωρα στα διαδικαστικα.Ενας φιλος εβγαλε χρεωστικη απο το Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο και δεν εκανε για ηλεκτρονικες αγορες.Ψαχτο λιγο.Της Κυπρου παντως κανει, το ξερω.Καλο θα ειναι στα πρωτα σου βηματα να εχεις καποιον εμπειρο ανθρωπο απο κοντα γιατι αλλιως θα σε φαει το αγχος οπως ειπε και ο φιλος πιο κατω...

    Δικη μου προταση ειναι να μην βαλει καθολου αποδειξη μεσα, μου εχει τυχει να την πατησω ετσι γιατι ανοιξαν το πακετο στο τελωνειο και βρηκαν την αποδειξη και με χρεωσαν απο κει! Στο κατω κατω σου ειναι και αχρηστη...

    Εγω παντα τους λεω να βαζουν χαμηλη τιμη καμια 20-30 δολαρια.Σε γενικες γραμμες οτι ειναι κατω απο 100 δολαρια δεν πληρωνεις τελωνειο.Αυτα συμβαινουν στην Βορεια Ελλαδα που περνανε τα πραματα απο το τελωνειο Θεσσαλονικης.Επισης να υπολογιζεις ενα τελος 3ε για καθε πακετο που ερχεται απο χωρα μη ΕΕ, αυτο ειναι παγιο και εμφανιστηκε τον τελευταιο καιρο.

    Για οτι αποριες εδω ειμαστε...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Συμφωνω και εγω:Ποτε αποδειξη γιατι και αχρηστη ειναι και μονο κακο θα σου κανει αν την δουν "αδιακριτα" ματια...
    Οσο για την χρεωση των 3 ευρω εμενα δεν μου εχει τυχει.Ισως ισχυει απο ενα ποσο και επανω και εγω λεω στον πωλητη παντα να βαλει ποσο μικροτερο των 50$.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim philips
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Καματερο
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω πολυ για τις αμμεσες και κατατοπιστικοτες απαντησεις -συμβουλες σας ,μαλλον θα κινηθω στην αγορα των 2 προαναφερθεντων προιοντων ,μολις τα παραλαβω θα ανεβασω και φωτο,και παλι ευχαριστω!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim philips Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστω πολυ για τις αμμεσες και κατατοπιστικοτες απαντησεις -συμβουλες σας ,μαλλον θα κινηθω στην αγορα των 2 προαναφερθεντων προιοντων ,μολις τα παραλαβω θα ανεβασω και φωτο,και παλι ευχαριστω!!
    Μεταφορά ποτέ με Courier(εκτός EMS).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Σωστος ο Νικος, ξεχασα να το επισημανω.Να ζητας μονο αποστολη με USPS, το αμερικανικο ταχυδρομιο δηλαδη.Οι τυποι στην UPS και γενικα στις courier κυνηγανε και κοσκινιζουν παρα πολυ τα δεματα μπας και καταφερουν να βρουν κατι μεμπτο για εκτελωνισμο, αφου οι εκτελωνιστες τους παιρνουν για εξοδα "φακελου", δηλαδη για να σου ετοιμασουν τα χαρτια, 60 ευρω!Απο την αλλη τα πραματα ειναι πιο χαλαρα στο ταχυδρομειο, αφου οι υπαλληλοι οτι και να γινει ο μισθος ειναι ο ιδιος...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ConX.
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Μιας και μιλάμε για αγορές μέσω Internet θεωρώ ως δεδομένο ότι μιλάμε για χρήση προπληρωμένων καρτών και όχι πιστωτικών. Έτσι θέλω να κάνω μια μικρή έρευνα αγοράς

    Εγώ έχω προπληρωμένη κάρτα από την Eurobank και με βολεύει λόγω των Open24 και του πλήθους των καταστημάτων. Αλλά από την άλλη μου έχουν σπάσει τα νεύρα αυτές οι χρεώσεις του ενός και δυο ευρών για το τίποτα (που είναι παράνομες όπως μου έχει πει γνωστός μου) και έτσι θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιος που δεν πληρώνει τέτοιες "προμήθειες" για να κάνει την φόρτιση της κάρτας του.

    Από ότι είχα ακούσει κάτι τέτοιο ισχύει για την χρεωστική της Alpha Bank (http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=340), ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω; Αν όντως ισχύει θα πάω την Alpha Bank, όσο και αν έχω "βολευτεί" με την Eurobank, έτσι για να περνάει ένα μήνυμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Είμαστε παιδιά, αδικημένη γενιά,που της παρέχουν τα πάντα μα της φιμώνουν την καρδιά!"http://www.xanthopoulos.info

Σελίδα 1 από 27 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αγορα mosfet απο αντιπροσωπο η απο e-bay???
    By Nikol@s in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-20, 18:47
  2. Στροφόμετρο (απο e-bay China) σε παπί Innova 125
    By innova in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-15, 20:18
  3. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-14, 15:44
  4. Ερευνα αγορας FM PLL&LINEAR 1KW απο E-bay.
    By Nightkeeper in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-13, 05:42
  5. Μια εκτιμηση για τον συγκεκριμενο λαμπατο απο e-bay
    By Nikos Anagnostou in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-11, 18:49

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας