Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Χαρταετού

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Angry ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Χαρταετού

    Αλήθεια πέρα από ηλεκτρονικές κατασκευές έχετε κατασκευάσει ποτέ χαρταετό, ίσως ηλεκτρονικό?? Βέβαια τώρα ποιός ασχολείται με τέτοια πεζά πράγματα!!!
    Θυμάμαι πιτσιρικάδες τρέχαμε να μαζέψουμε καλάμια, να βρούμε καμιά εφημερίδα, να φιάξουμε αλευρόκολλα, ουρά, σκουλαρίκια και βέβαια τα ζύγια, εκτός από καλάμια βέβαια υπήρχαν και αλάνες.
    Τώρα για να δεις χαρταετό πρέπει να ψάχνεις χιλιόμετρα και βέβαια για κατασκευή δεν μιλάμε και δεν υπάρχουν ούτε σε ΚΙΤ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Έλα ρε Αποστόλη τι μου θύμισες... Κάθε χρόνο φτιάχναμε χαρταετό παλιά. Από 5 χρονών έπριζα το πατέρα μου να πάμε να πετάξουμε. Τώρα πλέον δεν πετάει κανένας...
    Πάντως αν έβγαζες ένα παιχνίδι για gameboy, playstation κλπ με ηλεκτρονικό χαρταετό, ίσως και να είχε περισσότερη πέραση στα παιδιά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αποστόλης1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα για να δεις χαρταετό πρέπει να ψάχνεις χιλιόμετρα και βέβαια για κατασκευή δεν μιλάμε και δεν υπάρχουν ούτε σε ΚΙΤ
    Μην το λές. Εδώ όλοι οι δρόμοι είναι γεμάτοι απο πλανόδιους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Πολυ ωραιο Θεμα και επικαιρο ανοιξε ο Αποστόλης,τι να πρωτοθυμηθώ και εγω ,πιτσιρικάς την δεκαετια του 80 ,με ειχε μυηση ο συγχωρεμενος παππους μου στην τεχνη του χαρταετου και με εμαθε πως να τους φτιαχνω,μετα που εμαθα πολυ πορωμενος με τους χαρταετους εφτιαχνα χαρταετους 2 μηνες πριν απο την Καθαρά Δευτέρα και τους πεταγαμε λιγοι που ειχαμε λοξα,τι αστερια τι μπισκοτα ,με σκουλαρικια με μουσι ,κοβαμε και εμεις καλαμια ,αγοραζαμε κολλες ,και σε 3-4 ωρες ετοιμος ο χαρταετος με την ουρα κομπλε ,και τι εκανα ? μερικες φορες επειδη ημουν ο μοναδικος λολός που μου αρεσε 2 μηνες πριν και τον πεταγα καθε μεσημερι σχεδον οταν σχολαγα απο το σχολειο ,ελεγα ποτε να τελειωσει το μαθημα να παω να πεταξω τον χαρταετο μου ,οταν δεν εβρισκα καποιον φιλο να μου κανει κεφαλι,πηγαινα σε μια αλανα ,οπου ειχε καποιο υπερυψωμενο λοφακο απο χωμα τον στερεωνα εκει ,απομακρυνομουν και και τον πεταγα και χωρις βοηθεια .
    Αν για οποιοδηποτε κατασκευαστικο λογο δεν τον ειχα κανει καλα και μου εσπαγε τα νευρα ,τον ποδοπαταγα ,και την αλλη μερα ξανα εφτιαχνα αλλον χα χα χα .
    Πριν την Καθαρα Δευτέρα περιπου 3-4 βδομαδες τοτε μαζευομαστε πολλοι και γινοταν χαμος ,μπερδεψουρες ,ξυραφακια στην ουρα για να ριξουμε τον χαρταετο του αλλου ,και ενα σωρο διαφορες πλακες και χαβαλες ατελειωτος
    Εχει τεχνη μεγαλη στα ζυγια ,πρεπει να ειναι ακριβεια στο κεντρο που εφαπτονται οι 3 μανες και ισα αποσταση με την αριστερη και δεξια μανα, με κοντα ζυγια παει πιο οριζοντια και με πιο μακρυα ερχετε καμπάνα πανω απο το κεφάλι .
    Μια φορα θυμαμαι ειχε κοπη ο σπαγγος ,και ετρεχα και τον κυνηγαγα καμμια 500 ριά μετρα μακρυα που επεσε και ευτυχως σε οικοπεδο,και ηταν σε καλη σχετικα κατασταση απλα ειχαν σκιστει λιγο οι κολλες οι μανες απο καλαμι δεν ειχαν παθει τιποτα.
    Πραγματικα τωρα το εθιμο οσο παει δυστυχως ελαχιστοι πετανε χαρταετους,σαμπως ειχαμε πιτσιρικαδες να κανουμε και τιποτα καλυτερο ? εκτος απο μπαλλα σε αλανες μεσα στην λασπη η στους συνοικιακους δρομους ,ναι καλα ακουσατε οι νεωτεροι μπαλλα σε συνοικιακους δρομους ,περναγε ενα ιχ ανα 30 λεπτα ,απο το να παιζουμε στον δρομο αμάδες με ενα κοματι μαρμαρο ποιος θα χτυπησει το μαρμαρο του αλλου και καναμε ανταλαγες με περιοδικα (Μικυ μαους,Ποπαυ,Μπλεκ κ.τ.λ) ,αλλα υπηρχαν και αλανες τοτε ,τωρα δεν πεφτει καρφιτσα κατω.

    Α και καμμια φορα εφτιαχνα και καμμια σαιτα παιρνοντας τις κλωστές τις μανας μου ,που με κυνήγαγε,οταν θελοντας να ραψει κατι δεν εβρισκε την κλωστη .

    Ευχομαι σε ολους καλα Κουλουμα και Καλη Σαρακοστή.Συγγνώμη για την πολυλογια μου ,αν αντεξατε να φτασετε ως εδω ,αλλα ηταν κατι που με γοητευε πιτσιρικας το πεταγμα του χαρταετου,και να σαι καλα φιλε Αποστολη που μας εκανες και θυμηθηκαμε οι καπως μεγαλυτεροι παλι τα παιδικα μας χρονια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Κώστα, μια απλή αναδρομή 15/ετίας υποθέτω.


    Ο Νίκος όμως μ'έφερε πίσω κάτι δεκετίες (Παπάδος, Αγιάσος, πλωμάρι,Γερα κλπ αθάνατη Μυτιλάνα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και καναμε ανταλαγες με περιοδικα (Μικυ μαους,Ποπαυ,Μπλεκ κ.τ.λ) ,αλλα υπηρχαν και αλανες τοτε ,τωρα δεν πεφτει καρφιτσα κατω.
    Εγώ θα σε πάω μια δεκαετία πιο πίσω με τους χαρταετούς ,τον Μικρό ήρωα με τον Σπίθα και τον Μικρό Σερίφη.(Είχα τρέλλα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ενταξη ρε παιδια... δεν ειναι και τοσο ξεχασμενο εθιμο... σε λιγο θα μας πειτε και για την ροδα που ειχαν παλια με το ραβδι... εγω παιδια δεν εχω αλλα και οταν κανω δεν προκειται να τους αγορασω playstation γιατι δεν θα τα αντεχω αλλο να τρεχουν ολη μερα μεσα στο σπιτι επειδη θα τα εχω κλεισμενα μεσα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Άντε για βάλτε και κανένα led flasher στις άκρες και κύκλωμα με φωτοαντίσταση να για να ξεκινήσει μόλις σκοτεινιάσει. Ειδικά τώρα με τα led υψηλής φωτεινότητας…ψώνιο…

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikknikk4 : 13-02-10 στις 21:54
    ...

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    junior
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μερικες φορες επειδη ημουν ο μοναδικος λολός που μου αρεσε 2 μηνες πριν και τον πεταγα καθε μεσημερι σχεδον οταν σχολαγα απο το σχολειο ,ελεγα ποτε να τελειωσει το μαθημα να παω να πεταξω τον χαρταετο μου ,οταν δεν εβρισκα καποιον φιλο να μου κανει κεφαλι,πηγαινα σε μια αλανα ,οπου ειχε καποιο υπερυψωμενο λοφακο απο χωμα τον στερεωνα εκει ,απομακρυνομουν και και τον πεταγα και χωρις βοηθεια .
    Δεν ήσουν ο μόνος . Πέταγμα με τις ώρες και τηλεπέταγμα όταν είχε σταθερό αέρα και βαριόμουν να τον κρατάω . Καλάμια - εφημερίδα και αλευρόκολλα ήταν πετυχημένη συνταγή . Μετά ήρθαν και οι μετατροπές , σακούλα αντί εφημερίδα , συραπτικό αντι αλευρόκολλα , πετονία αντί σπάγγου .Ωραία πράγματα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    μήπως να βάλουμε και καμιά λ/2 και λ/4 και αμόλα καλούμπα…

    η και καμιά full size…
    ωχ …ωχ…ωχ… ελπίζω να μην άναψα φωτιές….

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. κατασκευη αεροσυμπιεστη
    By Panοs in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-21, 22:31
  2. Κατασκευη τροφοδοτικου
    By thanospr in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 21:57
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-10, 17:23
  4. κατασκευη κεραιας
    By pig13 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-09, 18:56
  5. 2η κατασκευη
    By athalex in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-06, 19:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας