Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Υλικά ηλ/κης εγκατάστασης ?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή Υλικά ηλ/κης εγκατάστασης ?

    Καλησπέρα σε όλους! Αυτή τη φορά χρειάζομαι την βοήθεια σας για να υπολογίσω το κόστος μιας μίνι (sic) εγκατάστασης, για να ξέρω περίπου τι να περιμένω απ' τον ηλεκτρολόγο.

    Το σχέδιο είναι ως εξής:
    Υπάρχει 3φασικό ρολόι, απ το οποίο χρησιμοποιείται μόνο η μία φάση. Θέλω λοιπόν μια απ τις άλλες 2
    να οδηγηθεί σε ένα κτίσμα, και να δημιουργηθεί μια μικρή εγκατάσταση (πίνακας). Το ρολόι έχει ασφάλειες 40Α,
    οπότε υποψιάζομαι οτι μέχρι τον πίνακα θα χρειαστεί καλώδιο 10mm².

    Στον πίνακα τώρα, θα χρειαστώ 2 ασφάλειες (εκτός γενικού και ρελέ), 10 και 16 αμπέρ αντίστοιχα.
    Ο γενικός φαντάζομαι οτι θα πρέπει να έιναι 40Α, όσο και η ασφάλεια στο ρολόι? Για ρελέ δεν έχω ιδέα, ενημερώστε!

    Το κόστος πίνακα και ασφαλειών χωρίς ρελέ όπως τα έχω μετρήσει βγάινει γύρω στην 40αρα (θέλω ψιλοαδιάβροχο πίνακα), αλλα δεν έχω ιδέα για το κόστος του καλωδίου των 10mm² (υποψιάζομαι θα πονέσει αυτό..), και επίσης για τον ρελέ.

    Αν κάποιος μπορεί να με κατατοπίσει περίπου για τις τιμές που μου λείπουν θα ήμουν υπόχρεος!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Μην περιμένεις η τιμή να είναι ανάλογη των υλικών.Ξεκινάς λάθος!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Ένα ρελέ 40 αμπέρ μονοφασικό με ρεύμα διαφυγής 30mA, κοστίζει περίπου 40 ευρώ. Ωστόσο μην προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα για το κόστος της δουλειάς από το κόστος υλικών όταν έχεις να κάνεις με μάστορες. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις προσφορά από περισσότερους ηλεκτρολόγους για την ίδια δουλεια με τα ίδια δεδομένα και ζητούμενα.
    Φιλικά,
    Κώστας

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παρε εναν μονταρισμενο να τελειωνεις ποιο φτηνα θα σου βγει

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    υπαρχουνκαι επωνυμοι με 75 ευρω κομπλε
    και καλυπτει 10Α(2 η 3) 16 Α(2) 20Α με διακοπτη 25 Α με διακοπτη ρελε γενικο ενδεικτικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Iωαννινα
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Δε μπορεις να υπολογισεις ποσο θα στοιχισει αυτη η εγκατασταση μονο απο το κοστος των υλικων. Και υλικα δεν ειναι μονο αυτα που αναφερεις παραπανω. Υπαρχουν κι αλλα υλικα οπως σωληνες σπιραλ κλπ. Πρεπει επισης να υπολογισεις και ποσα μεροκαματα θα χρειαστουν. Λες 10αρα παροχη. Ποσα μετρα? Ειναι πολλα που πρεπει να υπολογισεις. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις προσφορες 2 - 3 ηλεκτρολογους αλλα με συγκεκριμενα πραγματα. Δηλ τι υλικα θα σου βαλει; Πως 8α οδευσουν οι γραμμες; Σε σωληνα, καρφωμενα η στον αερα.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Ναι, το καταλαβαίνω ότι εξαρτάται απο τον ηλεκτρολόγο η τιμή, και το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να πάρω προσφορές, απλά εγώ θέλω να βρώ το κόστος των υλικών για να μην με πιάσουν και κότσο.

    Στο μέρος που θέλω να γίνει η δουλειά δεν είναι και σε αφθονία οι ηλεκτρολόγοι οπότε δεν περιμένω να υπάρχει καμιά τρελή διακύμανση στις προσφορες, στο κάτω κάτω μπορεί να είναι και συνεννοημένοι (ακραία περίπτωση).
    Γι αυτό ψάχνω τις πληροφορίες αυτές, μήπως και βγάλω καμιά άκρη.

    Όπως και να 'χει, σας ευχαριστώ πολύ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Και προσοχή! Ό,τι και να κάνεις, ειδικά αν δεν έχουν πέσει τελικοί σοβάδες, μη σκεφτείς να το κάνεις καρφωτό όπως αναφέρθηκε παραπάνω, καθώς αν χαλάσει κάτι, ή θες να ενισχύσεις αργότερα μια γραμμή, δε θα έχεις δυνατότητα να επέμβεις. Επίσης να προσέξεις τη καθετότητα των διαδρομμών, μην κάνει καμιά εξυπνάδα ο ηλεκτρολόγος και φέρει διαγώνια κάποια παροχή επειδή έτσι τον βόλευε. Γιατί το είδα κι αυτό στο σπίτι της θείας μου[εμπορικό διαμέρισμα] όταν πήγαμε να βάλουμε αποροφητήρα και παραλίγο να παθαίναμε ηλεκτροπληξία, γιατί αλλού ήταν το κουτί της γραμμής, κι αλλού κατέβαινε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dal_kos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα ρελέ 40 αμπέρ μονοφασικό με ρεύμα διαφυγής 30mA, κοστίζει περίπου 40 ευρώ. Ωστόσο μην προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα για το κόστος της δουλειάς από το κόστος υλικών όταν έχεις να κάνεις με μάστορες. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις προσφορά από περισσότερους ηλεκτρολόγους για την ίδια δουλεια με τα ίδια δεδομένα και ζητούμενα.
    Φιλικά,
    Κώστας
    Προχτές αγόρασα ένα της hager με 26 ευρώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Iωαννινα
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχτές αγόρασα ένα της hager με 26 ευρώ...
    Οι διαφορες στις τιμες μεταξυ λιανικης και χονδρικης ειναι μεγαλες. Αλλη τιμη για εναν ιδιωτη και αλλη τιμη για επαγγελματια. Μεχρι και 60%-70%. Γι αυτο δεν μπορεις να υπολογισει κανεις μονο απο τα υλικα ποσο θα κοστησει μια εγκατασταση

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διακόπτες Εγκατάστασης Σπιτιών
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-14, 13:24
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-13, 23:25
  3. Digital eco με ελατήρια !!!!
    By jeik in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-09, 07:56
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-06, 21:58

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας