Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Τροποποιηση Robot της Deagostini.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Talking Τροποποιηση Robot της Deagostini.

    Γεια σας. Εχω ολοκληρωσει την σειρα της Deagostini Robot αλλα το εχω στο ραφι και καθεται... Μου εχει ερθει μια ιδεα εδω και κατι μερες και δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτη και θα ηθελα τα φωτα σας. Το θεμα το ανοιγω σε αυτο το μερος γιατι ειμαι ασχετος απο ρομποτικη, αλλα γνωριζω λιγα πραγματα στον ηλεκτρονικο τομεα και αρκετα σε υπολογιστες, δεν εχω ασχοληθει ομως σοβαρα με τον προγραμματισμο ακομα.
    Λοιπον εχω το ρομποτ και αναρωτιωμουν αν γινεται να του αλλαξω εντελως τον ρολο του δηλαδη να παρω μονο την μητρικη του πλακετα και να του περασω προγραμμα για να παιρνει εντολες απο το τηλεκοντρολ του. Αυτο γινεται ευκολα απο οτι βλεπω δεν ειναι τιποτα. Εξαλλου ειναι μεσα στις δυνατοτητες του να ελεγχεται απο το τηλεκοντρολ. Το θεμα ειναι πως δε θελω απλα να δινει ρευμα σε δυο μοτερακια και να προχωραει ουτε να αναβει λεντακια οταν ακουσει ηχο. Θελα κατι πιο πολυπλοκο. Δηλαδη θελω να το χρησιμοποιησω για διακοπτη σε ενα κυκλωμα. Δε θελω να δινει απλα ρευμα σε κατι, αλλα να κλεινει/ανοιγει ενα κυκλωμα το οποιο θα εχει δικη του παροχη ρευματος. Δεν ξερω αν καταλαβαινεται τι θελω να πω, αλλα ευχαριστως να σας το εξηγησω καλυτερα αν το λεω λαθος. Γινεται λοιπον κατι τετοιο? Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .::Nikos::. : 14-02-10 στις 15:15

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    Όλα αυτά που ζητάς γίνονται.
    Εδώ θα βρεις απαντήσεις http://www.grobot.gr/index.php?option=com_content&view=category&layout= blog&id=46&Itemid=95

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω, αλλα δε μπορω να βρω που ακριβως αναφερει κατι τετοιο :s

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolaras
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Για να δεχτεί το ρομπότ σήμα από το τηλεχειριστήριο χρησιμοποιεί μόνο ένα port. Άρα έχουμε άλλες 15 για χρήση. Μπορείς πολύ εύκολα να το προγραμματίσεις να δίνει "high" σε κάποια θύρα όταν δέχεται την αντίστοιχη εντολή από το τηλεχειριστήριο. Κάθε θύρα θα συνδέεται μέσω μιας αντίστασης 1K με την βάση ενός ΝΡΝ τρανζίστορ το οποίο θα ελέγχει έναν ρελέ. Για τρανζίστορ σου προτείνω το 2Ν2222 με το μεταλλικό περίβλημα.

    Αν έχεις και τα φυλλάδια οδηγιών της deAgostinni μπορείς να διαβάσεις στο τέλος για την πολύπλεξη και να αυξήσεις έτσι τον αριθμό των ρελέδων που ελέγχεις!

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.» Ισοκράτης

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψάχνω κάποια τεύχη του ROBOT της DeAGOSTINI
    By stayrosrr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-12, 10:40
  2. Παρουσίαση Deagostini Robot.
    By akmakas in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-10, 23:56
  3. DeAGOSTINI ROBOT
    By stayrosrr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-09, 23:28
  4. Mετατροπές για το ρομπότ της Deagostini
    By chris_charmed in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-06, 10:07

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας