Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 93

Θέμα: εξωτερικη εγκατασταση φωτισμου κηπου

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nveli Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοείς ότι για λίγα ¨φωτάκια¨δεν είναι απαραίτητο να εφαρμόζονται οι κανονισμοί ΕΗΕ;
    Εσύ δηλαδή από πόσα ¨φωτάκια¨ και πάνω αρχίζεις να τους εφαρμόζεις;
    φιλε μου δεν ειπα να μην εφαρμοζονται οι κανονισμοι απλα με καποιες προυποθεσεις οπως ειπα μπορουμε να παρατυπισουμε λιγο σε κατι τοσο απλο δηλαδη καλωδιο ΝΥΥ μεσα σε σωληνα,κουτια διακλαδωσεως στεγανα - φωτιστικα αλουμινιου στεγανα καλης κατασκευης και οχι κινεζικα και η εργασια να γινει απο ηλεκτρολογο.Ολα αυτα φυσικα εννοουνται οτι ο πινακας που περνουμε την παροχη εχει ρελε και η παροχη μας ειναι σε ασφαλεια LN 16Α

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GEORGE73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου δεν ειπα να μην εφαρμοζονται οι κανονισμοι απλα με καποιες προυποθεσεις οπως ειπα μπορουμε να παρατυπισουμε λιγο σε κατι τοσο απλο δηλαδη καλωδιο ΝΥΥ μεσα σε σωληνα,κουτια διακλαδωσεως στεγανα - φωτιστικα αλουμινιου στεγανα καλης κατασκευης και οχι κινεζικα και η εργασια να γινει απο ηλεκτρολογο.Ολα αυτα φυσικα εννοουνται οτι ο πινακας που περνουμε την παροχη εχει ρελε και η παροχη μας ειναι σε ασφαλεια LN 16Α
    Αν εσύ για 4 φωτάκια θα έβαζες καλώδιο 2.5mm^2 και ασφάλεια 16Α τι να πω... Φαίνεται οτι το κάθε φωτάκι είναι γύρω στα 900W... Με τέτοια μυαλά δεν είναι να εντυπωσιάζεται κανείς, ό,τι και να συναντήσει σε μια εγκατάσταση... Καλά το πάτε κ. ηλεκτρολόγοι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GEORGE73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου δεν ειπα να μην εφαρμοζονται οι κανονισμοι απλα με καποιες προυποθεσεις οπως ειπα μπορουμε να παρατυπισουμε λιγο σε κατι τοσο απλο δηλαδη καλωδιο ΝΥΥ μεσα σε σωληνα,κουτια διακλαδωσεως στεγανα - φωτιστικα αλουμινιου στεγανα καλης κατασκευης και οχι κινεζικα και η εργασια να γινει απο ηλεκτρολογο.Ολα αυτα φυσικα εννοουνται οτι ο πινακας που περνουμε την παροχη εχει ρελε και η παροχη μας ειναι σε ασφαλεια LN 16Α
    επειδή η πλειοψηφία στο forum είναι μη ηλεκτρολόγοι και κάποιοι απο τους ηλεκτρονικους προσπαθούν να παίξουν τους μικρούς ηλεκτρολόγους (πχ FILMAN) καλό είναι οι αδειούχοι ηλεκτρολόγοι να δίνουν συμβουλές που βασίζονται στους κανονισμούς όταν υπάρχουν θέματα ασφάλειας ΕΗΕ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nveli Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή η πλειοψηφία στο forum είναι μη ηλεκτρολόγοι και κάποιοι απο τους ηλεκτρονικους προσπαθούν να παίξουν τους μικρούς ηλεκτρολόγους (πχ FILMAN) καλό είναι οι αδειούχοι ηλεκτρολόγοι να δίνουν συμβουλές που βασίζονται στους κανονισμούς όταν υπάρχουν θέματα ασφάλειας ΕΗΕ
    Οι αδειούχοι "ηλεκτρολόγοι" να σταματήσουν να βάζουν 20άρες ασφάλειες σε 1.5άρια καλώδια, να σταματήσουν να βάζουν 2.5άρια καλώδια σε θερμοσίφωνες των 4kW, να πάνε να μάθουν πώς δουλεύουν τα dimmer, τα κυκλώματα με λάμπες φθορισμού, οι κινητήρες, οι μετασχηματιστές, να μάθουν ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ των καμπυλών των αυτόματων ασφαλειών (μπορώ να γράψω ένα σωρό ακόμα αλλά βαριέμαι), ώστε να μην αναγκάζονται οι ηλεκτρονικοί να κάνουν τους σωστούς ηλεκτρολόγους. Δεν κατάλαβα το πρόβλημά σου φίλε Νικολάκη... Έχεις κάποια ένσταση επί των τεχνικών ζητημάτων που ανέφερα; Αν ναι, πες τη να το κουβεντιάσουμε... Ή μήπως σε ενοχλεί που και κάποιος άλλος ασχολείται με το ηλ. ρεύμα, ενώ πιστεύεις ότι θα έπρεπε να ασχολείσαι μόνο εσύ; Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει σώνει και καλά εσύ να ξέρεις πιο πολλά από μένα πάνω στην ηλεκτρολογία; Η ηλιθιότητα που δέρνει όλους εσάς τους ηλεκτρολόγους είναι κάτι τιο απερίγραπτο... Είστε οι πλέον άσχετοι σε ό,τι έχει σχέση με τον ηλεκτρισμό, αλλά το κακό είναι ότι έχετε πείσει τους εαυτούς σας ότι είστε επιστήμονες... ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ; ΑΝ Η ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ, ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ... ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΠΡΩΤΑ, ΕΝΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΑ... Όσο για τον έρωτα μερικών με τους κανονισμούς... Αλήθεια, γιατί δεν πήγατε να γίνετε δικηγόροι; Δεν σας έκατσε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    υπάρχουν ηλεκτρολόγοι και "ηλεκτρολόγοι" όπως υπάρχουν ηλεκτρονικοί και "ηλεκτρονικοί"
    Επειδή εχω δει πολύ χειρότερες κακοτεχνίες από αυτές που ανέφερες από "ηλεκτρολόγους" θα συμφωνήσω με αυτά που έγραψες αρχικά. Γιαυτό τον λόγο οι ηλεκτρολόγοι θα πρέπει να αποκλείουν τους "ηλεκτρολόγους" από την αγορά για να μην αναλαμβάνουν οι ηλεκτρονικοί που είναι και παράνομο.
    Προφανώς εσύ ως ηλεκτρονικός δεν γνωρίζεις τους κανονισμούς γιατί δεν σε δεσμεύουν, οι ηλεκτρολόγοι όμως οφείλουν να τους γνωρίζουν και να τους εφαρμόζουν γιατί είναι νόμοι του κράτους και υπογράφουν για αυτό.
    Όσον αφορά την ένσταση μου φιλε φιλιππάκο ο κανονισμός απαγορεύει την γείωση του δευτερεύοντος κυκλώματος σε αυτή την περίπτωση. Φυσικά θα μου πεις γιατί τόση προσήλωση στους κανονισμούς, ε αυτή είναι η διαφορά ενός ηλεκτρολόγου από έναν "ηλεκτρολόγο" ή ηλεκτρονικό. Οι "ηλεκτρολόγοι" τα κάνουν όπως θέλουν/μπορούν, οι ηλεκτρολόγοι όπως πρέπει.
    Όσον αφορά την επιστημοσύνη άλλο επιστήμονας άλλο μηχανικός.
    Αφού νομίζεις ότι οι ηλεκτρονικοί είναι καλύτεροι από τους ηλεκτρολόγους, εγώ νομίζω ότι τα πορτοκάλια είναι καλύτερα από τα μήλα και το μπλε καλύτερο από το πράσινο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nveli Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχουν ηλεκτρολόγοι και "ηλεκτρολόγοι" όπως υπάρχουν ηλεκτρονικοί και "ηλεκτρονικοί"
    Επειδή εχω δει πολύ χειρότερες κακοτεχνίες από αυτές που ανέφερες από "ηλεκτρολόγους" θα συμφωνήσω με αυτά που έγραψες αρχικά.

    Έεεεετσι μπράβο... Σ' αυτούς τους ηλεκτρολόγους κάποιος έδωσε άδεια...

    Γιαυτό τον λόγο οι ηλεκτρολόγοι θα πρέπει να αποκλείουν τους "ηλεκτρολόγους" από την αγορά για να μην αναλαμβάνουν οι ηλεκτρονικοί που είναι και παράνομο.

    Μπα; Έχεις διαβάσει ποτέ σου τα επαγγελματικά δικαιώματα των ηλεκτρονικών; Μάλλον όχι...

    Προφανώς εσύ ως ηλεκτρονικός δεν γνωρίζεις τους κανονισμούς γιατί δεν σε δεσμεύουν, οι ηλεκτρολόγοι όμως οφείλουν να τους γνωρίζουν και να τους εφαρμόζουν γιατί είναι νόμοι του κράτους και υπογράφουν για αυτό.

    Αυτό είναι απόδειξη της τεχνικής ορθότητας των κανονισμών σας; Αφού λοιπόν είναι σωστοί, τότε γιατί τους αλλάζετε κάθε τρεις και λίγο;

    Όσον αφορά την ένσταση μου φιλε φιλιππάκο ο κανονισμός απαγορεύει την γείωση του δευτερεύοντος κυκλώματος σε αυτή την περίπτωση.

    Εξήγησέ μου την ανωτερότητα αυτής της μεθόδου που λες, σε σχέση με αυτό που είπα εγώ. Από τεχνική σκοπιά φυσικά...

    Φυσικά θα μου πεις γιατί τόση προσήλωση στους κανονισμούς, ε αυτή είναι η διαφορά ενός ηλεκτρολόγου από έναν "ηλεκτρολόγο" ή ηλεκτρονικό. Οι "ηλεκτρολόγοι" τα κάνουν όπως θέλουν/μπορούν, οι ηλεκτρολόγοι όπως πρέπει.

    Ας το διορθώσω αυτό. Οι ηλεκτρολόγοι το κάνουν όπως οι άλλοι τους είπαν ότι πρέπει, οι ηλεκτρονικοί το κάνουν όπως πρέπει.

    Όσον αφορά την επιστημοσύνη άλλο επιστήμονας άλλο μηχανικός.

    Μπα! Δεν ήξερα ότι εσείς οι ηλεκτρολόγοι κάνετε στις εγκαταστάσεις πιο πολλούς υπολογισμούς από ότι οι ηλεκτρονικοί στις κατασκευές τους! Ούτε ήξερα ότι είναι πιο επιστημονικό να σκάβεις τούβλα και να τραβάς καλώδια (αυτά ομολογουμένως τα κάνετε καλά, με τις συνδέσεις και την επιλογή των υλικών έχετε ένα πρόβλημα) από το να σκεφτείς μια τοπολογία κυκλώματος που να κάνει τη δουλειά που θέλεις, και να υπολογίσεις και τις τιμές των εξαρτημάτων...

    Αφού νομίζεις ότι οι ηλεκτρονικοί είναι καλύτεροι από τους ηλεκτρολόγους, εγώ νομίζω ότι τα πορτοκάλια είναι καλύτερα από τα μήλα και το μπλε καλύτερο από το πράσινο.
    Τι ατυχή παραδείγματα... Εγώ πάλι λέω ότι μια καφετιέρα που κάνει γαλλικό και espresso, είναι καλύτερη από μια άλλη που κάνει μόνο γαλλικό... Ειδικά όταν τον κάνει και χάλια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Έεεεετσι μπράβο... Σ' αυτούς τους ηλεκτρολόγους κάποιος έδωσε άδεια...

    άδεια; λαθρεγκαταστάτες είναι (τα κάνουν όλα και συμφέρουν), γιατί εσύ που δίνεις ηλεκτρολογικές συμβολές έχεις αδεία άσκησης επαγγέλματος ηλεκτρολόγου;

    Μπα; Έχεις διαβάσει ποτέ σου τα επαγγελματικά δικαιώματα των ηλεκτρονικών; Μάλλον όχι...

    δεν εχω διαβάσει οι ηλεκτρονικοί να έχουν επαγγελματικά δικαιώματα ηλεκτρολογων, εσύ που έχεις δεν μου λες που το αναφέρει, για να σε βοηθήσω τα δικαιώματα για λύκεια, ΙΕΚ είναι εδώ και ΤΕΙ εδώ


    Αυτό είναι απόδειξη της τεχνικής ορθότητας των κανονισμών σας; Αφού λοιπόν είναι σωστοί, τότε γιατί τους αλλάζετε κάθε τρεις και λίγο;

    οι κανονισμοί ισχύουν μέχρι να αντικατασταθούν από άλλους για να συμβαδίζουν με την εξέλιξη της τεχνολογίας, ο νέος κανονισμός δεν ανέτρεψε τον παλιό αλλά τον συμπλήρωσε. Το τρεις και λίγο που αναφέρεις στην περίπτωση μας είναι 50 χρονια.


    Εξήγησέ μου την ανωτερότητα αυτής της μεθόδου που λες, σε σχέση με αυτό που είπα εγώ. Από τεχνική σκοπιά φυσικά...

    αυτό που δεν καταλαβαίνεις (ως μη ηλεκτρολόγος) είναι ότι δεν μετρά τι λέω εγώ και εσύ αλλά τι λέει ο νόμος. Αφού το κύκλωμα πρέπει να είναι απομονωμένο η γείωση της μεσαίας λήψης σπάει την απομόνωση.

    Ας το διορθώσω αυτό. Οι ηλεκτρολόγοι το κάνουν όπως οι άλλοι τους είπαν ότι πρέπει, οι ηλεκτρονικοί το κάνουν όπως πρέπει.

    το κανονισμό φυσικά δεν τον έγραψα εγώ, οι ηλεκτρολόγοι οφείλουν να τον εφαρμόζουν γιατί είναι ο νόμος, οι άλλοι είναι και αυτοί ηλεκτρολόγοι που έγραψαν τον νόμο. Οι ηλεκτρονικοί σύμφωνα με τους νόμους απαγορεύεται να κάνουν οτιδήποτε σε σχέση με ΕΗΕ και ας είναι σωστό και σύμφωνο με τους κανονισμούς. προφανώς εσένα δεν σε καλύπτει αυτό αφού είσαι υπεράνω των νόμων.

    Μπα! Δεν ήξερα ότι εσείς οι ηλεκτρολόγοι κάνετε στις εγκαταστάσεις πιο πολλούς υπολογισμούς από ότι οι ηλεκτρονικοί στις κατασκευές τους! Ούτε ήξερα ότι είναι πιο επιστημονικό να σκάβεις τούβλα και να τραβάς καλώδια (αυτά ομολογουμένως τα κάνετε καλά, με τις συνδέσεις και την επιλογή των υλικών έχετε ένα πρόβλημα) από το να σκεφτείς μια τοπολογία κυκλώματος που να κάνει τη δουλειά που θέλεις, και να υπολογίσεις και τις τιμές των εξαρτημάτων...

    όπως ηλεκτρονικοί δεν είναι μόνο αυτοί που επιδιορθώνουν τηλεοράσεις και επισκευάζουν κινητά με τσίχλες, έτσι και ηλεκτρολόγοι δεν είναι μόνο αυτοί που σκάβουν τούβλα και τραβάνε καλώδια. Υπάρχουν και πιο πολύπλοκες εγκαταστάσεις από σπίτια.

    Τι ατυχή παραδείγματα... Εγώ πάλι λέω ότι μια καφετιέρα που κάνει γαλλικό και espresso, είναι καλύτερη από μια άλλη που κάνει μόνο γαλλικό... Ειδικά όταν τον κάνει και χάλια...

    ενώ το δικό σου ότι οι ηλεκτρολόγοι είναι στην πρώτη δημοτικού και οι ηλεκτρονικοί στο πανεπιστήμιο είναι επιτυχές;

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    ειρηνη ημην συναδελφοι (και μη) (προς αποφυγη παρεξηγησεων ειμαι αδειουχος ηλεκτρολογος εγκαταστατης):p

    κατ'αρχην πρεπει να διευκρινισουμε μερικα πραγματα
    τα ηλεκτρονικα σαφως ειναι ποιο δυσκολα απο τα απλα ηλεκτρολογικα
    αν γνωριζεις ηλεκτρονικα , γνωριζεις καποια ηλεκτρολογικα
    φιλε filman ειπα καποια ηλεκτρολογικα, οχι ολα
    εαν νομιζεις οτι ανακαλυψες την ηλεκτρολογια, ή οτι αυτα που πιστευεις κανουν την ηλεκτρολογια πιο ασφαλη, μπορεις να στειλεις τις προτασεις σου στο υπ. αναπτυξης για να ξαναφτιαξει τους κανονισμους συμφωνα με τα δικα σου μοναδικα προτυπα τα οποια αν καταλαβα καλα ειναι ενα : γειωστε τα παντα!

    υποστηριζεις σε αλλο θεμα οτι και μια γειωση των 2000Ω ειναι ασφαλης "αφου θα δουλεψει το ρελαι" . αυτο φιλε μου ειναι εγκλημα και πρεπει να το καταλαβεις.
    το τα περνας με κοκκινο απο μια διασταυρωση με δικη σου ευθυνη ειναι δικαιωμα σου. ειναι ομως κατ'αρχη παρανομο μιας και παραβιαζεις νομο του κρατους και κατα δευτερον παιζεις με την τυχη σου .
    ουτε ομως και αν περνας με πρασινο εισαι καλυμενος 100% .εισαι ομως καλυμενος απο το νομο.
    εαν δεν μπορεις να διακρινεις τον κινδυνο σε μια ακυρωση της απομονωσης σε δευτερευον μ/ς (ειτε 1/1 ειτε υποβιβασμου) τοτε μεινε στα δυσκολα πανεπιστημιακα ηλεκτρονικα σου.

    εδω αυτος ο ανθρωπος ζητησε μια γνωμη σε ενα απροσωπο φορουμ για τον φωτισμο του κηπου του,που θα παιζουν τα παιδια του, και ΣΥΜΦΩΝΙΣΕ με σκιτζηδικες λυσεις του τυπου "βαλε μια L+N, μια 16αρα ελα μορε 4 φωτακια ειναι" κλπ κλπ λες και συζηταγε για το τι κουρτινες θα βαλει στο σαλονι, και καθεσαι να τσακωνεσαι με τον συναδελφο μου για το αν αυτο που λες εσυ ειναι καλυτερο απο αυτο που λεει αυτος. στο κατω κατω της γραφης μια χαρα τα λεει ο μαστορας .γιατι να καταργησεις την απομονωση? γιατι να γειωσεις τη μεσαια ληψη? γιατι να υπαρχει μεσαια ληψη? η ηλεκτρολογια φιλε μου δεν ειναι ηλεκτρονικη. δε γειωνουμε για να μην εχουμε βομβους . γειωνουμε για να προστετεψουμε ΟΠΟΥ αυτο επιβαλεται, οχι οπου να'ναι. επισης γειωνουμε αφου βεβαιωθουμε οτι εχουμε γειωση και οχι απλα ενα πασαλο χωμενο στις πετρες. και φυσικα δε γειωνουμε δευτερευοντα μετασχηματιστων προστασιας.

    οσο για την καφετιερα που κανει γαλλικο , εσπρεσο ,τουρκικο και ιρλανδεζικο, σε πληροφορω, οτι τα πιστολετα που μονο σκαβουν, σκαβουν καλυτερα απο αυτα που και σκαβουν και τρυπανε :p

    καπου ειδα και μια φιλοσοφια " Ασφάλεια στο δευτερεύον δεν χρειάζεται, μόνο στο πρωτεύον, η οποία θα πρέπει να αντέχει ρεύμα ίσο με το ρεύμα κανονικής λειτουργίας της φωτιστικής εγκατάστασης (όχι μεγαλύτερο). " συγνωμη κυριε filman αλλα μιας και γω ειμαι της πρωτης δημοτικου, σε μ/ς 230/42 500vA με φορτιο...420W που θα βρω ασφαλεια 1,83Α για να ασφαλισω το πρωτευον? την απαντηση "γυαλινη" ΔΕΝ τη δεχομαι. δεν μπαινουν σε ραγα :P

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xrhstosmp : 20-02-10 στις 23:58

  9. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    εδεσσα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή απαντηση στον xrhstosmp

    καταρχην φιλαρακι ο κηπος δεν ειναι δικος μου και ουτε τα παιδια μου θα παιζουν εκει γιατι απλα δεν εχω,αν ειχα παντως πολυ ανετα θα παιζαν εκει περα.το δευτερο θεμα ειναι οτι δεν ζητησα την γνωμη των αλλων για επιλογη κουρτινας οπως νομιζεις εσυ,και απο την στιγμη που υπαρχουν φωτιστικα 220 εξωτερικου χωρου ο μετασχηματιστης μας καλυπτει ανετα και δεν ειναι λυσεις σκυντζιδικες οπως νομιζεις εσυ μαστορα!ειμαι σιγουρος παντως πως κατεχεις τις σκιντζιδικες λυσεις.δεν περιμενω απαντηση καλο βραδυ σε ολους

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή Ενα μεγάλο συγνώμη



    Θανάση
    Έχεις απόλυτο δίκιο εσύ ερώτησες
    <<,να χρησιμοποιησω μετασχηματιστη 220/220 και πινακα σε στεγανο σημειο στον κηπο,καλωδια νυυ? η να τροφοδοτηθουν τα φωτιστικα κατευθιαν απο μια ασφαλεια 10αρα απο τον πινακα χωρις μ/σ και πινακα ξεχωριστο? >>
    Σου ζητώ συγνώμη που δεν συμφώνησα και με της
    2 λύσεις που έδωσες , ίσως μου ξέφυγε ότι α ) ο κήπος
    δεν είναι δικός σου β ) δεν έχεις παιδία γ )……….και
    παιδιά να είχες …

    1 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. φ/β κηπου.
    By kleima in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-17, 19:49
  2. Τροφοδοτηση φωτοβολταϊκων κηπου .
    By agiotischris in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-14, 23:17
  3. Φωτιστικο κηπου
    By electricalgian in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-14, 14:36
  4. Εξωτερικη Ηλεκτρικη Εγκατασταση
    By mixalis1988 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-13, 21:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας