Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Βοηθεια για κατασκευη CNC

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Lightbulb Βοηθεια για κατασκευη CNC

    καλησπερα σε ολους σας παιδια. Εχω ξεσηκωθει αυτο τον καιρο για να κατασκευασω ενα μικρο cnc σε κιτ θα προτιμουσα γιατι δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις και ολα μου φιανονται αρλαμπουνεζικα ειλεικρινα ομως Απο κιτ εχω κατασκευασει κατι απο την smart που εχει. Δηλαδη θελω να πω οτι ξερω να κολαω και τετοια. Αν μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του Για να αγορασω ενα απλο μικρο κιτακι με ολα τα απαριατητα ωστε να δουλεψει και να φτιαξω αυτο που θελω. Αν μου δωσετε Λινκ για καταστημα με κιτ αν ειναι δυνατον να ειναι σε ευρωπη λογω δασμων και τετοια. Θα ηθελα ειλικρινα την βοηθεια σας γιατι ειμαι στο σκοταδι. Ποιο πολυ το θελω για να κοβω κομματια για σχεδια και τετοια πραγματακια ψιλα γι αυτο λεω οτι θελω και μικρο. Τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι περιπου 500 ευρω. Please Help me

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη hulios
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή cnc

    για να αρχίσεις πάρε αυτό http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250562147760&ssPageNam e=STRK:MEWAX:IT. εγώ αυτό πήρα. είναι πολύ καλό. η τιμή είναι αυτή που βλέπεις και δεν έχει φόρους γιατί είναι από κίνα. έρχεται έτοιμο μονταρισμένο με cd για οδηγίες παραμετροποίησης και το πρόγραμμα mach3 (το όποιο μπορείς να το κατεβάσεις τσάμπα).


    εντωμεταξύ ψάξε παλιούς εκτυπωτές, η καλύτερα κανένα μεγάλο φωτοτυπικό για πέταμα.. είναι ότι καλύτερο για να βρεις βηματικούς για πειραματιστείς στην κατασκευή σου, πριν αγοράσεις καλύτερους

    έχω αρχίσει κι εγώ να φτιάχνω κάτι παρόμοιο με αυτό [ame="http://www.youtube.com/watch?v=fqCx6bOGFGo&feature=fvw"]YouTube- CNC - 13 - Home made CNC[/ame]

    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=fqCx6bOGFGo&feature=fvw"][/ame]
    και οτι αλλο θες εδω ειμαι

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή CNC

    Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Εχω μια απορια φιλε HULIOS οταν παρω αυτο το κιτακι και το συνδεσω μ ενα υπολογιστη κατεβασω και το προγραμα μετα? Πως θα κανω αυτο το τραπεζι που ειδα στο video για να κανει ολο αυτο το συνολο. Δεν εχω γνωσεις Ποιο αναλυτικα για παραπερα εχουμε. Επισεις θα φανει τελειως χαζο αλλα θα το πω. Οι βηματικοι φανταζομαι ειναι ολο αυτο το συστημα που εχουν οι εκτυπωτες που πανε περα δωθε και εκτυπωνει ετσι? Αλλα πως θα τους προσαρμοσω επανω στο τραπεζι αυτο? Λιγη βοηθεια βρε παιδια

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Βασίλη μη μπλέξεις …..εγω την κατασκευάζω εδώ και 7 μήνες (μεγάλων διαστάσεων βέβαια) καλύτερα πάρτη έτοιμη από http://www.probotix.com/FireBall_v90_cnc_router_kit/

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη hulios
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή cnc

    ρίξε μια μάτια άδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49332&highlight=mach3.


    κοιτά. δε σου λέω ότι είναι απλή η κατασκευή.. είναι σχετικό αυτό, άπλα πρέπει να πειραματιστείς και να σπάσεις λίγο το κεφάλι σου για να πετέχιες κάτι καλό.

    μια απλή, αργή, και μικρής ακρίβειας μηχανή μπορείς να φτιάξεις σχετικά εύκολα, πολύ το έχουν καταφέρει. το δύσκολο είναι να πετυχεις μεγάλη ακριβεια στις κινήσεις της. googlαρε λίγο το θέμα και θα δεις ότι θα μπεις σε μονοπάτια που αποκαλύπτουν δυσκολίες στην κατασκευή όπως και τις λύσεις τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hulios : 18-02-10 στις 20:16 Αιτία: lauow

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοηθεια για κατασκευη 2 κυκλωματων
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-16, 21:58
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ VU METER.
    By κώστας.π in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-11, 21:19
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ VU METER.
    By κώστας.π in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-11, 20:28
  4. βοηθεια με cnc
    By salalas in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-09, 19:29
  5. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ PCB
    By patentas in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-06, 23:15

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας