Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: τροφοδοτικο με μπαταριες

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή τροφοδοτικο με μπαταριες

    Καλησπερα,
    Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας για μια ιδεα που σκεφτικα για τροφοδοτικο.
    Στο φοιτητικο μου σπιτι Θεσσ/νικη εχω φτιαξει το εργαστηριο μου οπου εκει εχω ολα μου τα μηχανηματα και κανω ανετα κατασκευες ασκησεις για την σχολη κτλ.
    Μερικες φορες ομως μου ετυχε να φευγω 1-2 μερες στο σπιτι των γονιων μου εκτος Θεσσνικης , και ενω φτιαχνω μια απλη ακηση στο ραστερ και θελω να την τροφοδοτησω με μια ταση για να δω αν εχω κανει σωστα τις συνδεσεις και λειτουργει ,δεν εχω τροφοδοτικο.
    Δεν θελω να κατσω να φτιαξω κατι μεγαλο η να αγορασω ενα τροφοδοτικο που θα χρησιμοποιηται πολυ σπανεια, αδικα θα παει ο κοπος και τα χρηματα. Σκεφτικα λοιπον να εφτιαχνα κατι παρα πολυ απλο και μικρο που να λειτουργει με μπαταριες και μονο με ενα ποτενσιομετρο να ρυθμιζω την ταση. Ωστε για τετοιες μικροεργασιες να μπορω να το χρησιμοποιησω. Ουτε ρευματα μεγαλα θα χρειαστω(<40mA) ουτε ενδεικτες για την ταση (με απλο πολυμετρο θα το βλεπω) ουτε και μεγαλη ταση εξοδου.
    Θα ηταν κατι τετοιο καλο και λειτουργικο?Εχει κανει ποτε κανεις κατι παρομοιο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Μα το κύκλωμα που θα πρέπει να φτιάξεις, θα είναι πιο δύσκολο από αυτό ενός κανονικού τροφοδοτικού, αφού θα πρέπει να φτιάξεις και φορτιστή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    φορτιστη δεν θα βαλω ετσι και αλλιως τα κυκλωματα που συνηθως περνω μαζι για να κανω ειναι πολυ μικρα. το πολυ να τα βαλω να δουλεψουν 1 λεπτο ισα για να τα ελεξω, καταναλωση συνηθως εχουν περιπου 20mA και παλι πολυ λεω, και αυτο γινεται 1 φορα τον μηνα και αμα.Οποτε και απλες μπαταριες να του βαλω θα μου κρατανε πολυ καιρο πιστευω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dj_mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    φορτιστη δεν θα βαλω ετσι και αλλιως τα κυκλωματα που συνηθως περνω μαζι για να κανω ειναι πολυ μικρα. το πολυ να τα βαλω να δουλεψουν 1 λεπτο ισα για να τα ελεξω, καταναλωση συνηθως εχουν περιπου 20mA και παλι πολυ λεω, και αυτο γινεται 1 φορα τον μηνα και αμα.Οποτε και απλες μπαταριες να του βαλω θα μου κρατανε πολυ καιρο πιστευω.
    Ε, ωραία. Αντί για μπαταρίες, βάλε ένα μετασχηματιστή, μια γέφυρα και έναν ηλεκτρολυτικό. Τα υπόλοιπα από κει και έπειτα, είτε έτσι είτε αλλιώς, θα τα φτιάξεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Ας πουμε κατι πολυ προχειρο που σκεφτικα τωρα ειναι αυτο παρακατω. Ετσι ουτε μετασχηματιστη χρειζομαι ουτε φορτιστη και με μια προσομειωση που το εκανα δειχνει να μπορει να μου δωσει μεχρι 35mA και 16,7V ρυθμιζομενη ταση εξοδου που δεν κανει μεγαλες μεταβολες σε σχεση με την αντισταση του φορτιου.Εκει που βαζω 18V βαζω 2 μπαραριες 9V σε σειρα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg αα.jpg (11,9 KB, 47 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Εκανα και μια αλλαγη και βλεπω οτι δουλευει καλυτερα, δεν μπορω ομως να σβησω το παραπανω συννημενο.
    Απλα εβαλα μια αντισταση 100ΚΩ αναμεσα στον εκπομπο και στην γειωση και πανω στα ακρα αυτης περνω την ταση εξοδου. ετσι μπορω να παρω ρυθμιζομενα εξοδο μεχρι 16,3V και ρευμα μεχρι 90mA
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg αα.jpg (39,6 KB, 44 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Συγγνώμη που θα σε απογοητεύσω, αλλά αυτά τα κυκλώματα δεν κάνουν σταθεροποίηση. Δηλαδή, καθώς αδειάζει η μπαταρία, θα πέφτει και η τάση εξόδου, και επίσης θα αλλάζει λίγο και με τις μεταβολές του φορτίου. Ο τελεστικός που έχεις βάλει, είναι τελείως άχρηστος. Τι τον έβαλες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.
    Οποτε οπως το βλεπω δεν ειναι τοσο απλο το πραμα. Δεν αξιζει τον κοπο να κατσω να φτιαξω ολοκληρο τροφοδοτικο που θα χρησιμοποιηθει πολυ λιγες φορες.
    Τον τελεστικο τον ειχα βαλει σαν απομονωτη ωστε το ρευμα εξοδου να μην περνα μεσα απο το ποτενσιομετρο και ζεσταθει αλλα μονο απο το τρανζιστορ,κατι τελειως προχειρο σκεφτικα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dj_mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.
    Οποτε οπως το βλεπω δεν ειναι τοσο απλο το πραμα. Δεν αξιζει τον κοπο να κατσω να φτιαξω ολοκληρο τροφοδοτικο που θα χρησιμοποιηθει πολυ λιγες φορες.
    Τον τελεστικο τον ειχα βαλει σαν απομονωτη ωστε το ρευμα εξοδου να μην περνα μεσα απο το ποτενσιομετρο και ζεσταθει αλλα μονο απο το τρανζιστορ,κατι τελειως προχειρο σκεφτικα.
    Το ρεύμα εξόδου περνάει από τον συλλέκτη του τρανζίστορ προς τον εκπομπό. Από τη βάση του, περνάει ένα ρεύμα ίσο με το ρεύμα φορτίου / β, δηλαδή μικρό. Άρα το ρεύμα του φορτίου δεν θα πέρναγε έτσι κι αλλιώς από το ποτενσιόμετρο. Θα είχες λοιπόν τις ίδιες επιδόσεις παραλείποντας τον τελεστικό, ενώνοντας τη βάση του τρανζίστορ με το δρομέα του ποτενσιόμετρου, και μάλιστα έτσι θα είχες και λίγο μεγαλύτερη μέγιστη τάση εξόδου από ότι με τη χρήση του τελεστικού...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    οντως δικιο εχεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...........................^ILL-ektronika^


Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μπαταριες
    By trampoukos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-13, 18:19
  2. Μπαταριες
    By NUKE in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-12, 10:38
  3. Μπαταριες
    By mpiritsas3 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-10, 18:04
  4. 9v με 3,7 μπαταριες λιθιου???
    By thanosgen in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-10, 17:16
  5. ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΚΙΝΗΤΩΝ
    By mike87 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-08, 07:51

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας