Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Συνδεση optocoupler

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.035

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αποστόλης1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλιππα ο MacGyver λέει :

    "Σε καμιά όμως περίπτωση δεν μπορείς να οδηγήσεις απευθείας led αφού το μέγιστο ρεύμα βάσης θα είναι της τάξης των 0,1ma για μέγιστο ρεύμα φωτοδιόδου 50ma. "

    που διαφωνείς?? ή σε άλλο σημείο??
    Αποστόλη, το ρεύμα βάσης είναι 0 εφόσον η βάση είναι "στον αέρα"... Το όποιο led, θα συνδεθεί σε σειρά με τον εκπομπό ή το συλλέκτη του φωτοτρανζίστορ (όπως είπε και ο jimnaf), και όχι στη βάση του... Ακόμα και 10% CTR να έχει ο οπτοζεύκτης (δύσκολο, συνήθως έχουν παραπάνω) με If=50mA από το led θα περάσουν 5mA, οπότε θα ανάψει κανονικά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    MacGyver :
    "Για απλές εφαρμογές on-off την βάση δεν χρειάζεται να την λάβεις υπόψιν, όμως για ειδικές περιπτώσεις
    να ξέρεις ότι με τον εκπομπό στον αέρα, το ρεύμα βάσης είναι ευθέως ανάλογο του ρεύματος της φωτοδιόδου (άριστα γραμμική σχέση).
    Σε καμιά όμως περίπτωση δεν μπορείς να οδηγήσεις απευθείας led αφού το μέγιστο ρεύμα βάσης θα είναι της τάξης των 0,1ma για μέγιστο ρεύμα φωτοδιόδου 50ma."
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Φίλιππα μιλάει μαλλον για το ρεύμα διαρροής ηΑ έως 0,1ΜΑ και επειδή την περίπτωση αυτή δεν την έχω συναντήσει γιαυτό αναρωτήθηκα που μπορεί να έχει εφαρμογή.

    υγ. η βάση μένοντας στον αέρα επιφέρει μείωση της τάσησ διάσπασης Ε-Κ

    Στηβ βλέπω έπεσε πολύ λίφτιγκ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αποστόλης1 : 18-02-10 στις 19:42

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή In bold and Greek...now!

    ......όμως για ειδικές περιπτώσεις να ξέρεις ότι με τον εκπομπό στον αέρα, το ρεύμα βάσης είναι ευθέως ανάλογο του ρεύματος της φωτοδιόδου (άριστα γραμμική σχέση).
    Σε καμιά όμως περίπτωση δεν μπορείς να οδηγήσεις απευθείας led αφού το μέγιστο ρεύμα βάσης θα είναι της τάξης των 0,1ma για μέγιστο ρεύμα φωτοδιόδου 50ma."
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Εφαρμογές που να εκμεταλλευόμαστε το ρεύμα βάσης σπανίζουν αλλά αναφέρω το φαινόμενο , γιατί όπως είπα η άριστα γραμμική σχέση είναι κάτι που μπορεί να εκμεταλλευτεί κάποιος π.χ για μεταφορά αναλογικού σήματος με μικρή παραμόρφωση, ξεφεύγοντας από την πολύ συνηθισμένη μεταφορά κατάστασεων High- Low μέσω συλλέκτη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 19-02-10 στις 12:58

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.035

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......όμως για ειδικές περιπτώσεις να ξέρεις ότι με τον εκπομπό στον αέρα, το ρεύμα βάσης είναι ευθέως ανάλογο του ρεύματος της φωτοδιόδου (άριστα γραμμική σχέση).
    Σε καμιά όμως περίπτωση δεν μπορείς να οδηγήσεις απευθείας led αφού το μέγιστο ρεύμα βάσης θα είναι της τάξης των 0,1ma για μέγιστο ρεύμα φωτοδιόδου 50ma."
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Εφαρμογές που να εκμεταλλευόμαστε το ρεύμα βάσης σπανίζουν αλλά αναφέρω το φαινόμενο , γιατί όπως είπα η άριστα γραμμική σχέση είναι κάτι που μπορεί να εκμεταλλευτεί κάποιος π.χ για μεταφορά αναλογικού σήματος με μικρή παραμόρφωση, ξεφεύγοντας από την πολύ συνηθισμένη μεταφορά κατάστασεων High- Low μέσω συλλέκτη.
    Ε, καλά, όταν θέλουμε να μεταφέρουμε αναλογικά σήματα, δεν το κάνουμε έτσι... Υπάρχουν οπτοζεύκτες με δυο όμοιες φωτοδιόδους, που η μια χρησιμοποιείται από το κύκλωμα που θέλουμε να στείλουμε το σήμα, και η 2η από το κύκλωμα που στέλνει το σήμα για να κλείσει ο βρόγχος οδήγησης του εσωτερικού υπέρυθρου LED. Δεν ξέρω πόσο κατανοητά το έγραψα... Για ρίξτε μια ματιά στο συνημμένο...
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ παιδιά (ιδίως FILMAN), λόγω φόρτου δε μπόρεσα να απαντήσω πιο πριν

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.035

    Προεπιλογή

    Παρακαλώ Κώστα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή Πάμε απ την αρχή..

    Πιθανώς να καταντώ κουραστικός, αλλά σ'χωρέστε με.. Είπα να ρωτήσω για να μην έχουμε απώλειες υλικών, μιας και ακόμη στα βασικά είμαι..

    Λοιπόν. Προσπαθώ να φτιάξω ενα κυκλωματάκι PWM, και προς το παρόν χρέη <<φορτίου>> έχει αναλάβει μια παλιά ψύκτρα που έχω βρεί. Το κύκλωμα ελένχεται απο υπολογιστή, επομένως έχω χρησιμοποιήσει οπτοζεύκτη.

    Έχω καταλήξει σε 2 <<τελικές>> μορφές αλλά θέλω την γνώμη σας (χρήσιμη/ευπρόσδεκτη και αιτιολόγηση..)

    1)


    2)




    Να πω την αλήθεια, προτιμώ την λύση 1 διότι δεν <<αντιστρέφεται>> το σήμα μου, δηλαδή όταν άγει η φωτοδίοδος άγει και το τρανζίστορ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι η ενδεδειγμένη λύση!

    Δεκτές και συμβουλές για προσθήκη/μετακόμιση αντιστάσεων και λοιπών υλικών!

    Οι τιμές των R1-R2 είναι <<τυχαίες>>, και προφανώς θα υπολογισθούν πριν την υλοποίηση (η R3 συμβολίζει την ψύκτρα)


    ΥΓ! Για ένα τρανζίστορ (και κατ επέκταση για τον οπτοζεύκτη) ισχύει το προφανές Ιe = Ib + Ic, η κάτι μου διαφεύγει? (για την πρώτη λύση)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.035

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kplgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανώς να καταντώ κουραστικός, αλλά σ'χωρέστε με.. Είπα να ρωτήσω για να μην έχουμε απώλειες υλικών, μιας και ακόμη στα βασικά είμαι..

    Λοιπόν. Προσπαθώ να φτιάξω ενα κυκλωματάκι PWM, και προς το παρόν χρέη <<φορτίου>> έχει αναλάβει μια παλιά ψύκτρα που έχω βρεί. Το κύκλωμα ελένχεται απο υπολογιστή, επομένως έχω χρησιμοποιήσει οπτοζεύκτη.

    Έχω καταλήξει σε 2 <<τελικές>> μορφές αλλά θέλω την γνώμη σας (χρήσιμη/ευπρόσδεκτη και αιτιολόγηση..)

    1)


    2)




    Να πω την αλήθεια, προτιμώ την λύση 1 διότι δεν <<αντιστρέφεται>> το σήμα μου, δηλαδή όταν άγει η φωτοδίοδος άγει και το τρανζίστορ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι η ενδεδειγμένη λύση!

    Δεκτές και συμβουλές για προσθήκη/μετακόμιση αντιστάσεων και λοιπών υλικών!

    Οι τιμές των R1-R2 είναι <<τυχαίες>>, και προφανώς θα υπολογισθούν πριν την υλοποίηση (η R3 συμβολίζει την ψύκτρα)


    ΥΓ! Για ένα τρανζίστορ (και κατ επέκταση για τον οπτοζεύκτη) ισχύει το προφανές Ιe = Ib + Ic, η κάτι μου διαφεύγει? (για την πρώτη λύση)
    Η πρώτη λύση είναι καλύτερη, από την άποψη ότι έχεις μικρότερη ροή ρεύματος όταν το Q1 είναι σε αποκοπή. Βάλε όμως και μια αντίσταση από τη βάση του προς τη γη. Επίσης σιγουρέψου ότι κάνει για τη δουλειά που το θέλεις και ότι ο οπτοζεύκτης μπορεί να του δώσει το αναγκαίο ρεύμα βάσης. Για το τρανζίστορ του οπτοζεύκτη δεν ισχύει Ie=Ib + Ic, διότι το Ib
    είναι φωτόρευμα και όχι ρεύμα που εφαρμόζεται με φυσικό τρόπο στον ακροδέκτη της βάσης του φωτοτρανζίστορ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. βοηθεια για συνδεση Optocoupler
    By bill.lask in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-13, 11:38
  2. 0-20v σε 0-2V με optocoupler
    By Maestro in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-13, 19:11
  3. optocoupler συνδεση με microcontroller input
    By Killo_Watt in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-12, 15:29
  4. Έξοδος optocoupler
    By nobig in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-12, 19:38
  5. optocoupler
    By Στέλιος in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-09, 10:49

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας