Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ;;;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη stathis
    Εγγραφή
    Apr 2003
    Περιοχή
    salonika
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ;;;

    Πολλές φορές σκεφτομαι αν υπάρχει μελλον στο επάγγελμα του ηλεκτρονικου....εγω προσωπικα εχω πτυχιο τελ,τες,αδεια εξασκησεως
    επαγγελματος ραδιοτεχνιτη και πολλα αλλα και φυσικα υπαρχουν παιδια
    που εχουνε πολλα περισσοτερα απο εμενα,και εκτος απο 2 τριμηνα που
    δουλεψα με επιδοτηση του ΟΑΕΔ σε εταιριες με ηλεκτρονικα,δεν μου
    εχει δοθει ευκαιρια να ασχοληθω με το επαγγελμα....και πολλοι συναδελφοι με πολλα περισσοτερα προσοντα επισης δεν εργαζονται σαν
    ηλεκτρονικοι...εγω προσωπικα τωρα εργαζομαι σαν υπαλληλος γραφειου,
    και αλλοι συναδελφοι ηλεκτρονικοι εργαζονται απο βαφείς μεχρι ζαχαροπλαστες,ενω ειχαμε και εχουμε μερακι με τα ηλεκτρονικα....
    ακομα οι τιμες των ηλεκτρονικων συσκευων εχουνε μειωθει κατακορυφα
    με αποτελεσμα να μην επιδιορθωνει ο κοσμος τις συσκευες τους και
    προτιμούν να αγορασουνε καινουριες...
    πιστευετε οτι υπαρχει μελλον στο επάγγελμα του ηλεκτρονικου;;;
    υπαρχει καποιος ηλεκτρονικος τομεας με μέλλον;;;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ζωή είναι σαν το αγγούρι...άλλος το τρώει και
    δροσίζεται,και άλλος το τρώει και ζορίζεται...

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι τιμες των ηλεκτρονικων συσκευων εχουνε μειωθει κατακορυφα
    με αποτελεσμα να μην επιδιορθωνει ο κοσμος τις συσκευες τους και
    προτιμούν να αγορασουνε καινουριες...

    Δεν είμαι επαγγελματίας ηλεκτρονικός αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου .

    Σε θέμα γνώσεων είναι μοναδικό γιατί πιστεύω ότι βοηθάει στην αντίληψη της τεχνολογίας μία που όλα γύρω μας στηρίζονται όλο και περισσότερο πάνω στην ηλεκτρονική .

    Τα ανταλλακτικά όντως αρχίζουν να είναι λιγότερα όπως και στην Θεσσαλονίκη πριν 20 χρόνια τα μαγαζιά με ηλεκτρονικά ανταλλακτικά ήταν πάρα πολλά ενώ τώρα είναι ελάχιστα .

    Η τάση στα ηλεκτρονικά μαγαζιά από ότι βλέπω είναι ότι αρχίζουν να πουλάνε ηλεκτρονικές συσκευές και θα πώ μίας χρήσης μη επισκευάσιμα αφού τα ανταλλακτικά τους δεν υπάρχουν στην Ελληνική αγορά .

    πχ Πήρα από ένα μαγαζί μπόρνες για σασι τις πήρα όλες πήρα και άλλα υλικά αδειάζοντας κάποια συρτάρια του . Μετά από ένα μήνα που πήγα να πάρω και άλλα υλικά δεν είχε φέρει μπόρνες και φυσικά και άλλα υλικά που τα είχα πάρει όλα . Τα συρτάρια του ήταν άδεια !!!

    Επίσης όσο λιγοστεύουν τα μαγαζιά τόσο το κόστος των ανταλλακτικών παίρνουν την ανιούσα ….

    Εγώ ασχολούμαι ερασιτεχνικά πολλές συσκευές τις έχω φτιάξει μόνος μου με κόστος πολλαπλάσιο από το αν τις έπαιρνα έτοιμες βλέπεις το χόμπι , αλλά πόσοι θα πήγαιναν να επισκευάσουν την συσκευή τους όταν με τα ίδια χρήματα περίπου για τη επισκευή αγοράζεις καινούργια και με εγγύηση ??

    Επίσης οι οθόνες Ηλ.Υπολογιστών σταμάτισαν να τις επισκευάζουν και πολλές εταιρείες δείνουν 3 χρόνια εγγύηση με άμεση αντικατάσταση ...

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JIM_6146B : 17-02-10 στις 22:31

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2004
    Περιοχή
    salonika???
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    εγω παιδες ειμαι ηλεκτρονικος τ.ε. τει θεσσαλονικης και εκτος απο την πρακτικη που δουλεψα σαν ηλεκτρονικος σε νοσοκομειο δουλευω περισσοτερο σαν υπαλληλος γραφειου δηλαδη τρεχα να πας παραγγελειες και τραπεζες και διαφορα αλλα.
    αν κατσει και καμμια βλαβη δεν τους χαλαει βεβαια να την φτιαξω αλλα περισσοτερο με εχουν να βλεπω τους αλλους (παλιοτερους κ χωρις πτυχια, απλα εχουν πολλες γνωσεις απο εμπειρια).
    αλλα το χειροτερο ειναι οτι ειμαι ασφαλισμενος οτι να ναι και δεν μπορω να βρω αν ειμαι στη σωστη κατηγορια . ουτε στο ικα ουτε σε λογιστη. και καλα οτι καθε κατηγορια καταστηματος εχει δικους τους κωδικους και μαλλον η προυπηρεσια μετραει ηταν οι τελευταιες λεξεις του υπαλληλου του ικα γενικα ολα αοριστα.
    το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν και πολλες ευκαιριες δουλειας και ετσι ειμαι σχεδον υποχρεωμενος να δουλευω χωρις καθηκοντα σαν το παιδακι για ολες τις δουλειες και εκτος του ψυχολογικου θεματος πολλες φορες να χανω και την αξιοπρεπεια μου κανοντας τον μικρο για τα θεληματα.
    εχω φτασει σε σημειο να λεω χιλιες φορες ανεργος και να εκανα οποιαδηποτε δουλεια του ποδαριου παρα αυτο το πραγμα το προτυπο του "ζηκου" η του υπαλληλακου της σφαλιαρας χωρις να υποτιμω καποιον εργαζομενο γιατι εχουμε δυσκολες εποχες αλλα η κοροιδια αυτη καποτε πρεπει να σταματησει.τα πτυχια τι τα ζητουν??

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον JIM και έχω να προσθέσω ότι, παρ' όλη την εξέλιξη και τον αυτοματισμό, η γνώση εγκλωβίζεται σε κάποιες εταιρικές κλειστές ομάδες πλέον. Ο επισκευαστικός τομέας έχει μειωθεί, η υποστήριξη απαξιώνεται από τις εταιρείες προς όφελος των πωλήσεων που φέρνουν άμεσα κέρδη και επιπλέον η χώρα μας έχει αποβιομηχανιστεί και δεν παράγει πλέον. Δυστυχώς, πρόλαβα όλη αυτή την παρακμή της ηλεκτρονικής από την εποχή των λυχνιών μέχρι και σήμερα. Το χόμπι των κατασκευών που ήταν παλιά πάρα πολύ αναπτυγμένο, τώρα έχει μειωθεί στο ελάχιστο. Το ρεύμα προς τα τεχνικά σχολεία των δεκαετιών 70-80 (που εν μέρει τροφοδοτείτο από τη μόδα της ραδιοπειρατείας) έχει ανακοπεί όσο δεν παίρνει άλλο. Για παράδειγμα, το παλιό ΤΕΛ Νέας Σμύρνης είχε την δεκαετία του 80 τέσσερα τμήματα ηλεκτρονικών ανά τάξη. Τώρα η ειδικότητα αυτή καταργήθηκε. Είδα με λύπη μου να χάνονται τα υλικά από τα καταστήματα αλλά και πάρα πολλά καταστήματα να κλείνουν λόγω συνταξιοδότησης ή από αναδουλειά και να μην αλλάζουν ιδιοκτήτες. Πχ στην Αθήνα ο Πάγκας, ο TiViCi, ο Κάχρης, ένα κατάστημα με λυχνίες που δεν θυμάμαι το όνομά του στην πλατεία Καρύτση δίπλα από τον Ασημακόπουλο, στην Καλλιθέα η Τηλεκτρονική-Τηλεακουστική, στον Πειραιά, στην Καισαριανή και άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι τώρα. Κάθε επάγγελμα έχει καμπύλη ανάπτυξης (ακμή, κόρο και παρακμή).

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδα με λύπη μου να χάνονται τα υλικά από τα καταστήματα αλλά και πάρα πολλά καταστήματα να κλείνουν λόγω συνταξιοδότησης ή από αναδουλειά και να μην αλλάζουν ιδιοκτήτες. Πχ στην Αθήνα ο Πάγκας, ο TiViCi, ο Κάχρης, ένα κατάστημα με λυχνίες που δεν θυμάμαι το όνομά του στην πλατεία Καρύτση δίπλα από τον Ασημακόπουλο, .
    Mηπως λες το Ράδιο Μπαββεν ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blueriver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mηπως λες το Ράδιο Μπαββεν ?
    ΚΑΡΑΛΗΣ ΛΕΓΟΤΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΗΡΕ Ο ΒΑΛΤΕΡ ΗΤΑΝ ΚΟΛΛΗΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΙ ΓΙΩΡΓΗ ΤΟΝ ΚΑΡΥΤΣΗ.
    Δεν φωνάζω απλά βαριέμε να γράφω με μικρά τώρα που άρχισα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dovegroup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΡΑΛΗΣ ΛΕΓΟΤΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΗΡΕ Ο ΒΑΛΤΕΡ ΗΤΑΝ ΚΟΛΛΗΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΙ ΓΙΩΡΓΗ ΤΟΝ ΚΑΡΥΤΣΗ.
    Δεν φωνάζω απλά βαριέμε να γράφω με μικρά τώρα που άρχισα...
    Πω ρε Ακη σωστος,. Τι μου θυμισες και εσυ και ο Μητσος πριν .
    Ηταν παντος φαρμακειο στις λυχνιες ο Καραλής.

    Edit:Εψαξα και ενα παλιο τεφτερι γεματο σκονη, και ηταν Πλατεια καρύτση 6,μεχρι και το τηλεφωνο του γραφει διπλα

    Το ραδιο Μπαββεν ηταν Λεκκα 29

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blueriver : 17-02-10 στις 23:27

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για παράδειγμα, το παλιό ΤΕΛ Νέας Σμύρνης είχε την δεκαετία του 80 τέσσερα τμήματα ηλεκτρονικών ανά τάξη. Τώρα η ειδικότητα αυτή καταργήθηκε.
    Στο παλιο ΤΕΛ σημερινο ΕΠΑΛ Νεας Σμυρνης λειτουργει κανονικα τμημα ηλεκτρονικων. Και μαλιστα λειτουργουν και οι 2 ειδοκοτητες (δικτυων και συστηματων επικοινωνιων).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Σημερα η δουλεια του ηλεκτρονικου στον τομεα των επισκευων εχει πεθανει,ηταν για αλλες εποχες 70-80- και λιγο απο αρχες του 90.
    Η δουλεια να επισκευασεις μια συσκευη σε επιπεδο εξαρτηματος περασε και δεν γυριζει πισω, και για να φτασεις εκει θελεις και αναλογο εξοπλισμο πολλα ευρω που στην τελικη δεν αξιζει σαν επενδυση.
    Οσο περναει ο καιρος τα πραγματα θα ειναι χειροτερα οι αντιπροσωπιες εχουν παρει το μεριδιο αυτο αλλα μην νομιζεται οτι θα κατσουν να αλλαξουν ενα ολοκληρωμενο αλλαζουν την πλακετα και αυτο ηταν.
    Τα ηλεκτρονικα τα εχουμε χομπι ποια οι περισσοτεροι κανουν αλλες δουλειες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη passer07
    Όνομα
    παναγιώτης
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο παλιο ΤΕΛ σημερινο ΕΠΑΛ Νεας Σμυρνης λειτουργει κανονικα τμημα ηλεκτρονικων. Και μαλιστα λειτουργουν και οι 2 ειδοκοτητες (δικτυων και συστηματων επικοινωνιων).
    και στο Επαλ Ζωγράφου τώρα έχει κ απ τις δυο ειδικότητες(οταν πήγαινα είχε τι μια).

    0 Not allowed! Not allowed!
    __________
    Ο υπολογιστής είναι ενα μηχάνημα το οποίο μπορεί να κάνει κάποια πράγματα εκπληκτικά γρήγορα....
    όπως το να σου σπάσει τα νευρά...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-12, 03:56
  2. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-11, 01:52
  3. το επαγγελμα του ηλεκτρονικου στην επαρχια?
    By deep-blue-sea in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-10, 11:59
  4. αλλαγη στο 2ν4427 στο linear 25 watt του site
    By dj kostas in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-08, 14:53

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας