Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makatas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα...αλλά νομίζω κάποιοι ΜΣ είναι αρκετά ακριβοί κυρίως όταν ανεβαίνει η ένταση που δίνουν. Το όλο θέμα πηγάζει από την επιθυμία μου να μην υπερβώ κάποια οικονομικά όρια που έχω θέσει για το δεδομένο σύστημα μεγαφώνων.
Αλλά δεν καταλαβαίνω - δηλαδή κύκλωμα που ζητάει 12V θα χρειαστεί ΜΣ με περισσότερα από 12V; Δεν είναι σπατάλη αυτή, κατά κάποιον τρόπο;
Το μέγεθος του Μ/Σ είναι ανάλογο με την ισχύ του. Μικρή ισχύς => μικρού μεγέθους Μ/Σ, μεγάλη ισχύς => μεγάλου μεγέθους Μ/Σ. Όσο μεγαλύτερο είναι το μέγεθος του Μ/Σ, τόσο μεγαλύτερη είναι και η τιμή του.
Η ισχύς του Μ/Σ δίνεται από τον τύπο P = V*I, όπου P η ισχύς του Μ/Σ σε Watts, V η τάση που δίνει ο Μ/Σ στο δευτερεύον σε Volts και I η ένταση στο δευτερεύον σε Ampere.
Αν στο δευτερεύον του Μ/Σ υπάρχουν περισσότερα από ένα τύλιγμα, τότε με τον ίδιο τύπο υπολογίζουμε την ισχύ κάθε τυλίγματος και αθροίζουμε τα επι μέρους γινόμενα. Το άθροισμα είναι η συνολική ισχύς του Μ/Σ.
Αν ένα κύκλωμα ζητάει 12V, θα χρειαστεί Μ/Σ με 12V δευτερεύον αλλά και τα αντίστοιχα Α, και κατ' επέκταση την αντίστοιχη ισχύ, σύμφωνα με τον παραπάνω τύπο. Αν χρησιμοποιήσεις Μ/Σ με μεγαλύτερη τάση από την απαιτούμενη, τότε μάλλον το κύκλωμά σου θα αποδημήσει εις τόπον χλοερόν
Επίσης ο Μ/Σ στην έξοδό του έχει εναλλασσόμενο ρεύμα, οπότε θα πρέπει να το ανορθώσεις, μετά την ανόρθωση και το φιλτράρισμα θα έχεις την συνεχή τάση με την οποία θα τροφοδοτήσεις το κύκλωμά σου και η οποία θα είναι η τάση του δευτερεύοντος του Μ/Σ σου επί την τετραγωνική ρίζα του 2 (1,41).
Για περισσότερα μπορείς να διαβάσεις στην θεωρία.