Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Ερώτηση για ενισχυτή + ηχεία

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή Ερώτηση για ενισχυτή + ηχεία

    Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με έναν ενισχυτή που πρόκειται να σχεδιάσω. Έχω ηχείο το οποίο εσωτερικά έχει 2 ηχεία σε σειρά και το καθένα είναι 30W και 8Ω. Αυτό φαντάζομαι σημαίνει ότι είναι συνολικά ένα ηχείο στα 60W με αντίσταση 16Ω. Σωστά;

    Θα φτιάξω μονοκάναλο ενισχυτή με το TDA1560q που τροφοδοτείται με 12V. Το κύκλωμα θα είναι το απλό τυπικό κύκλωμα που υπήρχε και στο Ελέκτωρ.

    Μπορεί κανείς με σιγουριά να μου πει αν τα ηχεία θα είναι ασφαλή, πόση περίπου ισχύ εξόδου θα αποδίδουν, τι ΜΣ θα χρειαστώ;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Δε είμαι ενεργό μέλος του φόρουμ, αλλά είμαι γραμμένος από πολύ παλιά και το εμπιστεύομαι σε κάθε μου κατασκευή.


    ΥΓ. Μπορώ να συνδέσω τα ηχεία αυτόνομα, αν κάνω δυο πλακέτες για στερεοφωνικό ενισχυτή, κάθε ηχείο σε ξεχωριστό κανάλι; Το TDA5601560q δίνει γύρω στα 30W max.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη makatas : 20-02-10 στις 13:57

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Τα 2 μεγάφωνα του ηχείου είναι ίδια, ή είναι ένα γούφερ και ένα τουίτερ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη grglaz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    271

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με έναν ενισχυτή που πρόκειται να σχεδιάσω. Έχω ηχείο το οποίο εσωτερικά έχει 2 ηχεία σε σειρά και το καθένα είναι 30W και 8Ω. Αυτό φαντάζομαι σημαίνει ότι είναι συνολικά ένα ηχείο στα 60W με αντίσταση 16Ω. Σωστά;

    Θα φτιάξω μονοκάναλο ενισχυτή με το TDA1560q που τροφοδοτείται με 12V. Το κύκλωμα θα είναι το απλό τυπικό κύκλωμα που υπήρχε και στο Ελέκτωρ.

    Μπορεί κανείς με σιγουριά να μου πει αν τα ηχεία θα είναι ασφαλή, πόση περίπου ισχύ εξόδου θα αποδίδουν, τι ΜΣ θα χρειαστώ;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Δε είμαι ενεργό μέλος του φόρουμ, αλλά είμαι γραμμένος από πολύ παλιά και το εμπιστεύομαι σε κάθε μου κατασκευή.


    ΥΓ. Μπορώ να συνδέσω τα ηχεία αυτόνομα, αν κάνω δυο πλακέτες για στερεοφωνικό ενισχυτή, κάθε ηχείο σε ξεχωριστό κανάλι; Το TDA5601560q δίνει γύρω στα 30W max.
    καταρχην το ηχειο εχει μεσα μεγαφωνα και οχι ηχεια....
    απο κει και περα πες μας αυτο που σε ρωτησε ο FILMAN και βλεπουμε για τα αλλα που ρωτας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    μελετησε καλυτερα τις προδιγραφες αυτου το ολοκληρωμενου ...η ισχυς που περιγραφεις αφορα φορτια 4 ωμ και οχι 16 στα 16 η σχυς θα πεσει κατω απο την μεση ... επισης το δινει με μαλλον μεγαλυτερη τροφοδοσια απο 12 βολτ

    επισης κανε edit το ποστ σου και διορθωσε το θα σχεδιασω με το "θα προσπαθησω να κατασκευασω "

    Αν θελεις πραγματικη ισχυ 30 βαττ σε φορτιο 8 ωμ θελεις κατι λιγο μεγαλυτερο απο αυτο ισως θα πρεπι να πας σε καποιο αλλο ολοκληρωμενο μαλλον μεγαλυτερο και με μεγαλυτερη ταση τροφοδοσιας

    Υποθετω οτι δεν ειναι για αυτοκινητο οποτ βαζεις οτι ΜΣ θελεις ...ψαχτο και αν χρειαστεις βοηθεια εμεις εδω ειμαστε

    sakis

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Όπως σου είπε και ο Σάκης για να βγάλει αυτή την ισχύ θέλει 14.4V, και όχι 12. Επίσης είναι αρκετά παλιό
    και όσο να'ναι υστερεί ηχητικά σε σχέση με κάτι πιο καινούργιο. Στη θέση σου θα έβαζα ένα LM3875 το
    οποίο είναι πιο καταξιωμένο. Θέλει όμως συμμετρική τροφοδοσία. Με +/- 25V, σου βγάζει 30W/8ohm.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    φιλε γρηγορη τι κανεις ???? καιρο εχουμε να τα πουμε .... απο οτι δειχνει η μπυρα στο χωριο μου δεν εχει καλη γευση γιατι να ειχε θα σε βλεπαμε πιο συχνα !!!!

    ελπιζω να εισαι καλα !!

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Γειά σου Σάκη ..., μια χαρά είμαι φίλε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Τα ηχεία είναι ίδια.
    Είναι νομίζω προφανές ότι θέλω κάτι να τροφοδοτείται από χαμηλή τάση. Αν ήθελα κάτι στα 25V έχω ήδη κύκλωμα με το TDA7294.
    Ας ρωτήσω κάτι άλλο τότε. Τι κύκλωμα έχετε να μου προτείνετε για ενισχυτή που θα είναι ασφαλής για τα μεγάφωνα αυτα, όπως τα περιέγραψα, αλλά θα χρειάζεται μικρό σχετικά ΜΣ και ει δυνατόν να είναι εύκολο στην κατασκευή και οικονομικό. Επίσης σε περίπτωση που προτείνετε κάτι, αν μπορείτε να μου πείτε ακριβώς τι ΜΣ θα χρειαστεί.

    Ευχαριστώ και πάλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Τα ηχεία είναι ίδια.
    Είναι νομίζω προφανές ότι θέλω κάτι να τροφοδοτείται από χαμηλή τάση. Αν ήθελα κάτι στα 25V έχω ήδη κύκλωμα με το TDA7294.
    Ας ρωτήσω κάτι άλλο τότε. Τι κύκλωμα έχετε να μου προτείνετε για ενισχυτή που θα είναι ασφαλής για τα μεγάφωνα αυτα, όπως τα περιέγραψα, αλλά θα χρειάζεται μικρό σχετικά ΜΣ και ει δυνατόν να είναι εύκολο στην κατασκευή και οικονομικό. Επίσης σε περίπτωση που προτείνετε κάτι, αν μπορείτε να μου πείτε ακριβώς τι ΜΣ θα χρειαστεί.

    Ευχαριστώ και πάλι.
    makata, το μέγεθος του μ/ς δεν εξαρτάται από την τάση τροφοδιίας του κυκλώματος του ενισχυτή, αλλά από την ισχύ του. Ένας ενισχυτής 30W που θέλει τάση τροφοδοσίας 12V, χρειάζεται ακριβώς το ίδιο μέγεθος μ/ς με έναν άλλο ενισχυτή 30W που δουλεύει με +/- 25V.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Μάλιστα...αλλά νομίζω κάποιοι ΜΣ είναι αρκετά ακριβοί κυρίως όταν ανεβαίνει η ένταση που δίνουν. Το όλο θέμα πηγάζει από την επιθυμία μου να μην υπερβώ κάποια οικονομικά όρια που έχω θέσει για το δεδομένο σύστημα μεγαφώνων.
    Αλλά δεν καταλαβαίνω - δηλαδή κύκλωμα που ζητάει 12V θα χρειαστεί ΜΣ με περισσότερα από 12V; Δεν είναι σπατάλη αυτή, κατά κάποιον τρόπο;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-15, 16:50
  2. Ερώτηση για ενισχυτή FM.
    By alekos22 in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-12, 15:43
  3. Ερώτηση για ενισχυτή με λυχνίες
    By kentar in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-10, 00:27
  4. Ηχεία για τον ενισχυτή 2χ22 Watt
    By Panoss in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-07, 13:58
  5. Ερώτηση για ενισχυτή
    By GREG in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-06, 12:01

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας