Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Απορία με τον μετασχηματιστή στην ενότητα "Θεωρία"

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή Απορία με τον μετασχηματιστή στην ενότητα "Θεωρία"

    Καλημέρα!!

    Σε αυτόν εδώ τον μετασχηματιστή, http://hlektronika.gr/index.php?page...?powersupplies πως μπορούμε να δούμε το πόσα amperes μπορούμε να παράγουμε, max? από τι εξαρτάται?


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Σε κάθε μετασχηματιστή, το πόσα αμπέρ βγάζει (και το πόσα βολτ βγάζει), εξαρτάται από το μέγεθος του πυρήνα, τον αριθμό των σπειρών του πρωτεύοντος και του δευτερεύοντος και το πάχος των συρμάτων των πηνείων.
    Αν πολλαπλασιάσουμε τα αμπέρ που βγάζει με τα βολτ που βγάζει, παίρνουμε τα βολταμπέρ και άρα τα βατ που βγάζει (VA = Watt, περίπου).
    Δες εδώ .
    Υπάρχει και πρόγραμμα που του του λες πως θες το μετασχηματιστή, και στα υπολογίζει, δες εδώ.
    Αν και αυτή είναι η καινούρια έκδοση, μου άρεσε περισσότερο η παλιά του 1999 ΑΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ(αυτή εννοώ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 22-02-10 στις 10:54
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Η ισχύς που μπορείς να πάρεις από έναν μετασχηματιστή, εξαρτάται από το εμβαδόν του πυρήνα του και από τη συχνότητα λειτουργίας. Όσο αυξάνονται αυτά τα 2 μεγέθη, αυξάνει και η ισχύς του μ/ς. Παίζοντας με τις σπείρες, ανεβοκατεβάζεις τις τάσεις και τα ρεύματα σε κάθε πηνίο, το γινόμενό τους όμως παραμένει σταθερό. Και φυσικά, πρέπει να χρησιμοποιήσεις το κατάλληλο πάχος σύρματος ανάλογα με το ρεύμα που θέλεις να πάρεις, διότι αν βάλεις λεπτότερο, η αυξημένη αντίστασή του δεν θα σου επιτρέψει να πάρεις το ρεύμα που ήθελες χωρίς να έχεις σημαντική πτώση τάσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή

    Φίλλιπα, ευχαριστώ για ακόμα μια φορά..!! Υπάρχει κάποιος τύπος που μας δίνει την μέγιστη ένταση που μπορούμε να καλύψουμε? [Αυτό με τον πυρήνα, ισχύει και σε inverters να φανταστώ, ε?]

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    313

    Προεπιλογή

    Να προσθέσω ότι η ισχύς του Μ/Σ εξαρτάται και από άλλους παράγοντες, όπως τύπος σιδηρομαγνητικού υλικού του πυρήνα (π.χ 3C85), από το σχήμα του πυρήνα (τοροειδής, Ε), από πιθανά ρεύματα διαρροής, κ.α
    Με το μάτι δεν υπολογίζεται η ισχύς ενός Μ/Σ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JimKarvo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλλιπα, ευχαριστώ για ακόμα μια φορά..!! Υπάρχει κάποιος τύπος που μας δίνει την μέγιστη ένταση που μπορούμε να καλύψουμε? [Αυτό με τον πυρήνα, ισχύει και σε inverters να φανταστώ, ε?]
    Ναι ισχύει σε όλους τους μ/ς. Η μέγιστη ένταση που μπορείς να πάρεις, είναι περίπου: ισχύς του πυρήνα / τάση εξόδου

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή

    Μετασχηματιστή, φτιάχνω μόνος μου ή αγοράζω έτοιμο? Εννοώ για παράδειγμα, πουλάνε σκέτους πυρήνες (που να λένε και την ισχύ τους( και εγώ απλά "παίζω" με τις σπείρες?

    Δηλαδή μπορώ αν ασχοληθώ λίγο, να αναβαθμίσω το inverter μου.. αν και μάλλον πάω για καινούργιο.. by the way, αν κάνεις πουλάει κανένα, ας μου πει..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JimKarvo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετασχηματιστή, φτιάχνω μόνος μου ή αγοράζω έτοιμο? Εννοώ για παράδειγμα, πουλάνε σκέτους πυρήνες (που να λένε και την ισχύ τους( και εγώ απλά "παίζω" με τις σπείρες?

    Δηλαδή μπορώ αν ασχοληθώ λίγο, να αναβαθμίσω το inverter μου.. αν και μάλλον πάω για καινούργιο.. by the way, αν κάνεις πουλάει κανένα, ας μου πει..
    Πουλάνε και σκέτους πυρήνες, αλλά μπορείς να κάνεις και μ/ς παραγγελία. Όχι, δεν μπορείς να αναβαθμίσεις έτσι ένα inverter, γιατί βάζοντας μεγαλύτρο μ/ς και μεγαλύτερο φορτίο, θα αντέξει ο μ/ς, όχι όμως και το κύκλωμα οδήγησής του!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή

    Βασικά αν σου πέσει στο μάτι κάποιο site / άρθρο που να εξηγεί πως δουλεύουν.. Γιατί θέλω να το κάνω pure sine, για να μην δώσω 400 ευρώ και για νέο inverter.. Μόλις έδωσα 350 για το ψηφιακό σήμα.. γρρρ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    313

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JimKarvo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά αν σου πέσει στο μάτι κάποιο site / άρθρο που να εξηγεί πως δουλεύουν.. Γιατί θέλω να το κάνω pure sine, για να μην δώσω 400 ευρώ και για νέο inverter.. Μόλις έδωσα 350 για το ψηφιακό σήμα.. γρρρ
    Κοίτα το παρακάτω κείμενο:

    http://users.xan.sch.gr/fmavromatis/Chapter 7 Magnetics Design.pdf

    Λέει τα πάντα για Μ/Σ παλμοτροφοδοτικών (άρα και inverter)

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-16, 01:08
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-13, 21:02
  4. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας