Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 55

Θέμα: Συντήρηση παλιού ραδιοφώνου RCA Q10

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Μερικες φωτο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λαμπρος.Μακ
    Όνομα
    Λάμπρος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Μπράβο Δημήτρη πολύ καλή δουλιά. Έχω δυο ραδιόφωνα για ανακατασκευή, ένα Blaupunkt F 526 WP Tarantella
    και ένα philips BD 522A-22 Jupiter 51 παρόμοιο με το Philips του Θάνου αν υπάρχει κάποιο manual θα με βοηθούσατε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη jan41
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Μηνύματα
    50

    Angry !!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τελειώνοντας, ο δέκτης ευθυγραμμίστηκε με τη βοήθεια του manual που υπάρχει στην ιστοσελίδα http://www.nostalgiaair.org/ ενώ οι αλλαγές που έγιναν φαίνονται στο σχέδιο pdf που επισυνάπτεται. Ο μετασχηματιστής εξόδου δεν έχει καλή απόκριση συχνότητας (100Hz...20=kHz =/-3dB) αλλά με 6dB αρνητική ανάδραση η απόκριση συχνότητας είναι τώρα 30Hz...35kHz και ο ήχος πολύ καλύτερος. Η ισχύς εξόδου του ενισχυτή στο όριο που αρχίζει να φαίνεται ο ψαλιδισμός στον παλμογράφο είναι 0,7W. Έπρεπε να είναι περίπου 1,5W αλλά το πρόβλημα μάλλον οφείλεται σε αδυναμία του μετασχηματιστή εξόδου. Η ευαισθησία του δέκτη δεν είναι ομοιόμορφη σε όλο το εύρος των μεσαίων κυμάτων αλλά με μια κεραία σύρμα οριζόντιο 10m και κάθοδο RG58 δουλεύει πολύ ικανοποιητικά στα μεσαία. Στα βραχέα κύματα η κεραία συντονίζει περίπου στους 7MHz (ραδιοφωνική ζώνη των 41m) και έχει πού καλή λήψη ημέρα και νύχτα.

    Τέλεια δουλειά Μάστορα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Θάνο νομίζω ότι το μεγάφωνο του ραδιοφώνου σου με τις octal λυχνίες πού είδα στη φωτογραφία έχει αντίσταση 8Ω. Είναι όντως έτσι; Συνήθως οι μετασχηματιστές εξόδου των παλιών ραδιοφώνων είχαν υπολογιστεί για 3,2...4Ω οπότε έχεις απώλειες ισχύος 3dB.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Δημητρη τον μετασχηματιστη εξοδου για την 50L6 τον αλλαξα γιατι ειχε προβλημα, οντως 8Ω ειναι το μεγαφωνο παιζει μια χαρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Μια ιδέα για το πως ήταν το πρωτότυπο ραδιόφωνο RCA Q10 με κουτί από βακελίτη μπορείτε να πάρετε εδώ:
    http://capeoldradio.com/cor_radio.php?radio_box=25395

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Κούκλα το έκανες!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιορδανης
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή Μικρες αποριες

    Σαν νεο μελος πρεπει να τονιζω την χαρα μου που υπαρχουν οπως φαινεται ατομα με αγαπη στα παλια ραδιοφωνα.
    Εχω μια σχετικη εμπειρια καθως ερασιτεχνικα εχω φτιαξει καποια με πολυ ψαξιμο απο το διαδυκτιο.Παρολα αυτα ουτε τα καταλληλα οργανα συντονισμου εχω ουτε τρελες γνωσεις πανω στο θεμα.
    Ετσι,διαβαζοντας το σχετικο αυτο αρθρο μου γεννηθηκαν αποριες που ισως με βοηθησουν στην σωστη και πληρη ανακατασκευη ραδιοφωνων.
    Σχετικα με το ξυλινο κουτι του ραδιοφωνου θελω να ρωτησω:
    1. τα ακρυλικα χρωματα ειναι σε σπρει η τα εφαρμοζεις με πινελο;
    2.Ειναι και το βερνικι σε σπρει ; Περασες με αυτο και τις χρωματισμενες επιφανειες;

    Αναφερεις καπου για εξωτερικο μετασχηματιστη απομονωσης.Ειναι δυνατον να αναφερθεις πιο συγκεκριμενα για αυτο?Το επελεξες καθως το συγκεκριμενο ραδιοφωνο εχει αντισταση για υποβιβασμο του τασης?

    Σου μεταφερω τα συγχαρητηρια μου για την πολυ καλη δουλεια σου
    Σε ευχαριστω προκαταβολικα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αθανάσιος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Πέλλα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Για σας από Πέλλα.
    Συγχαρητήρια για την επισκευή του ραδιοφώνου σας, πολύ καλή δουλειά!
    Bρήκα στα σκουπίδια ένα παλιό ραδιόφωνο RCA 5Q21. Δεν έχει κουμπιά, η πίσω πλάτη λείπει μα το χειρότερο είναι σπασμένη η γυάλινη πλάκα με τις συχνότητες. Τα υλικά από την κάτω πλευρά φαίνονται σε καλή κατάσταση, το μεγάφωνο είναι καλό, το ενδεικτικό λαμπάκι που φωτίζει το καντράν είναι καμένο (Νο 47 ντουί)και η λυχνία 50L6 φαίνεται καμένη γιατί δεν πυρακτώνεται- αν είναι αυτό κριτήριο. Η αντίσταση πτώσης τάσης είναι σε καλή κατάσταση μέτρησα την τάση είναι 110 V. Φυσικά δεν ακούγεται απολύτως τίποτα από το ηχείο. Οι άλλες λυχνίες είναι:12SA7, 12SK7, 12SQ7, 35Z5. Εννοείται ότι από λυχνίες δεν ξέρω τίποτα, από ηλεκτρονικά λίγα πράγματα. Τι προτείνετε για αυτή την περίπτωση; δεν με ενδιαφέρει να πιάνει καλά σταθμούς μου αρκεί ένας. Αν βρεθεί φωτογραφία της γυάλινης πλάκας μπορεί να τυπωθεί μετά πάνω σε ένα κομμάτι γυαλί και να μπει στη θέση του αυτό είναι και το βασικό πρόβλημα. Τις λυχνίες από που τις βρήκατε εσείς για το δικό σας ραδιόφωνο για να παραγγείλω κι εγώ; Για ενδεικτικό λαμπάκι που είναι καμένο τι μπορώ να βάλω;

    Ευχαριστώ
    01.jpg Κάποιο πρόβλημα έχω με τις υπόλοιπες φωτογραφίες, θα τις στείλω αργότερα.

    Αθανάσιος
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Για την γυαλινη πλακα τυπωνεις μια διαφανεια inkjet ή laser και την κολλας σε ενα τζαμι και εισαι ΟΚ πολυ φτηνα.Λαμπες και ενδεικτικο λαμπακι βρισκεις στο ebay.Το ραδιοφωνο θελει δουλεια,γιατι πρεπει να αντικατασταθουν οι πυκνωτες,αλλά και άλλα εξαρτηματα (πχ αντιστασεις) ,που πιθανοτατα ειναι εκτος οριων,και μετα ασχολησε με τις λυχνιες.Τα ραδιοφωνα αυτα εχουν υψηλες τασεις και εαν δεν εχεις γνωσεις δεν ξερω εαν μπορεις να το αναλαβεις μονος σου...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-19, 11:21
  2. Συντήρηση υποσταθμου
    By thespyros in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-16, 18:26
  3. Συντήρηση δράπανου
    By lefteris251 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 12:43
  4. Συντήρηση CDM Electronics
    By panagism9 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-13, 20:06
  5. Συντήρηση-καθαρισμός κονσόλας(Πώς γίνεται;)
    By Hary Dee in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-12, 12:31

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας