Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nveli Εμφάνιση μηνυμάτων
@Γιώργος Ανώνυμος τα ηλεκτρονικά ballast περιέχουν κύκλωμα αντιστάθμισης cosφ και δεν χρειάζονται εξωτερική αντιστάθμιση. Αντιθέτως προκαλούν μεγάλες αρμονικές στην τροφοδοσία και καταπονούν καλώδια και Μ/Σ
Πιθανώς ορθόν! Επιβεβαιώνω πως δεν αναφερόμουν σε ηλεκτρονικό μπάλαστ, το οποίο δεν ξέρω κυκλωματικά από τι αποτελείται! Στη δικιά μου περίπτωση τα μπάλαστ ήταν τα κλασσικά στην έκδοση δύο σε ένα με τη μορφή συζευμένων πηνίων και τα οποία εξυπηρετούσαν ταυτόχρονα 4χ18W ή 2x36W (2x40W max) λάμπες φθορισμού με cosφ=1, λόγω αλληλοεξουδετέρωσης. Αυτό περί αρμονικών μάλλον είναι σωστό και υποψιάζομαι λειτουργία τύπου τροφοδοτικού switching δηλ. χωρίς την αναγκαιότητα ΜΣ (ballast).

Aquaman,

πάντως εφόσον ο σκοπός είναι ιερός (ενυδρείο) νομίζω ότι αξίζει το κόπο η επιπλέον επένδυση στην καλύτερη ποιότητα. Η εναλλακτική με τις φθηνές υλοποιήσεις είναι όταν μπορείς να τη δοκιμάσεις εφισταμένα γιατί υπάρχουν φθηνές λύσεις 'σκυλιά', δηλ. που δεν παθαίνουν τίποτε ακόμα και σε ακραίες συνθήκες λειτουργίας, απλά θα πρέπει να το ξέρεις εκ των προτέρων... Αν πρόκειται για ένα και μόνο ενυδρείο, σαφώς και δεν αξίζει τον κόπο να το ρισκάρεις...!!!

Be on the safe side...!!!
Χαιρετώ