Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: ballast ΑΤΜΑΝ για λάμπες φθορισμού;

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή ballast ΑΤΜΑΝ για λάμπες φθορισμού;

    Φτιάχνω ένα φωτιστικό με 2 λάμπες φθορισμού Τ5 και είμαι στο στάδιο επιλογής του ηλεκτρονικού ballast που θα τις οδηγεί.

    Έχω καταλήξει ότι θέλω να είναι dimmable (1-10V), και ψάχνοντας στην αγορά έχω βρει της Osram, το οποίο ειναι ακριβούτσικο (45 ευρώ μου ζητάνε), και κάποιο της ΑΤΜΑΝ,
    http://www.elektronik.gr/eshop/index...ducts_id=18192
    την οποία δεν την ξέρω αλλά είναι 20αρια ευρώ φτηνότερο και με μικρότερες διαστάσεις το οποίο με βολεύει πολύ.

    Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να μου πει για το
    1) αν τα ΑΤΜΑΝ θεωρούνται αξιόπιστα, και

    2) στην περιγραφή του ΑΤΜΑΝ, φαίνεται ότι μπορεί να συνδέεται σε καμμιά 15 διαφορετικές διατάξεις (!) με διαφορετικούς τύπους λαμπών (Τ5, Τ8, PL), διαφορετικών watt.
    Είναι δυνατό να μπορεί να αντιλαμβάνεται και να χειρίζεται σωστά όλες αυτές τις λάμπες, ή θεωρείτε πιθανόν να τις ανάβει όλες με τον ίδιο τρόπο και να έχω προβλήματα (π.χ. μειωμένη διάρκεια ζωής της λάμπας);

    ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Πάρε τηλέφωνο να μάθεις λεπτομέρειες.
    Αυτά τα ballast τα εισάγει.

    ATMAN - ΜΑΝΟΜΕΝΙΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ - ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΣ
    ΚΑΛΛΙΒΟΥΛΟΥ 22 - Τ.Κ. 56121 ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    ΤΗΛ.: 2310 746 596 - FAX: 2310 721 523 - email info@atman.gr
    http://www.manomenidis.gr/

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ - όντως επικοινώνησα με τον εισαγωγέα, ο οποίος μου είπε ότι το συγκεκριμένο ballast ανταποκρίνεται ανάλογα με τη λάμπα που θα συνδεθεί.

    Επίσης, ότι τα ATMAN είναι κινέζικα, το οποίο με ανησυχεί λίγο ως προς την ασφάλεια/αξιοπιστία, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω άλλες πληροφορίες στο ιντερνετ σχετικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Δεν λέγονται ΑΤΜΑΝ.
    Ετσι τα βαφτίζει ο Μανομενίδης (είναι η επωνυμία της βιοτεχνίας του) και γι αυτό δεν βρίσκεις πληροφορίες στο διαδίκτυο.
    Τώρα αν είναι ή οχι αξιόπιστα αυτό θα αποδειχθεί μόνο με δοκιμή.

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Πάντως τα μπάλαστ για δύο ή τέσσερις λάμπες είναι καλή ιδέα κθότι δεν απαιτείται χωρητική αντιστάθμιση καθότι ο επαγωγικός χαρακήρας του καθενός ως προς το δίκτυο αναιρείται από αυτόν του άλλου λόγω αντίστροφης περιέλιξης (βλ. συζευμένα πηνίο)!!! Ένα γενικά 'καλό' μπάλαστ δεν υπερθερμαίνεται στα φορτία για τα οποία προορίζεται. Ιδιαίτερα για μπάλαστ εγκλωβισμένα σε πλαστικό κουβούκλιο έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Κατάλαβα...
    άρα μάλλον κλίνω μάλλον υπέρ του να σκάσω τα έξτρα χρήματα για Osram.

    Το ballast θα χρησιμοποιηθεί σε φωτιστικό πάνω από ενυδρείο, οπότε ανησυχώ λίγο για την αξιοπιστία, τυχόν υπερθέρμανση, κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    το ballast είναι κατασκευής gedi. Για την μείωση της διάρκειας ζωής μια λάμπας φθορισμού σε εφαρμογή dimming, η osram συνιστά "στρώσιμο" για 100 ώρες σε πλήρη φωτοβολία για να έχει μια λάμπα τις ονομαστικές ώρες λειτουργίας αλλιώς θα έχουμε μείωση στην διάρκεια ζωής χωρίς να αναφέρει το ποσοστό. Αντιθέτως η phillips δεν αναφέρει κάτι σχετικό. Αυτό έχει να κάνει με τον τρόπο κατασκευής του νήματος και την θερμοκρασία του, που πετυχαίνει κάθε ballast.

    @Γιώργος Ανώνυμος τα ηλεκτρονικά ballast περιέχουν κύκλωμα αντιστάθμισης cosφ και δεν χρειάζονται εξωτερική αντιστάθμιση. Αντιθέτως προκαλούν μεγάλες αρμονικές στην τροφοδοσία και καταπονούν καλώδια και Μ/Σ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nveli Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Γιώργος Ανώνυμος τα ηλεκτρονικά ballast περιέχουν κύκλωμα αντιστάθμισης cosφ και δεν χρειάζονται εξωτερική αντιστάθμιση. Αντιθέτως προκαλούν μεγάλες αρμονικές στην τροφοδοσία και καταπονούν καλώδια και Μ/Σ
    Πιθανώς ορθόν! Επιβεβαιώνω πως δεν αναφερόμουν σε ηλεκτρονικό μπάλαστ, το οποίο δεν ξέρω κυκλωματικά από τι αποτελείται! Στη δικιά μου περίπτωση τα μπάλαστ ήταν τα κλασσικά στην έκδοση δύο σε ένα με τη μορφή συζευμένων πηνίων και τα οποία εξυπηρετούσαν ταυτόχρονα 4χ18W ή 2x36W (2x40W max) λάμπες φθορισμού με cosφ=1, λόγω αλληλοεξουδετέρωσης. Αυτό περί αρμονικών μάλλον είναι σωστό και υποψιάζομαι λειτουργία τύπου τροφοδοτικού switching δηλ. χωρίς την αναγκαιότητα ΜΣ (ballast).

    Aquaman,

    πάντως εφόσον ο σκοπός είναι ιερός (ενυδρείο) νομίζω ότι αξίζει το κόπο η επιπλέον επένδυση στην καλύτερη ποιότητα. Η εναλλακτική με τις φθηνές υλοποιήσεις είναι όταν μπορείς να τη δοκιμάσεις εφισταμένα γιατί υπάρχουν φθηνές λύσεις 'σκυλιά', δηλ. που δεν παθαίνουν τίποτε ακόμα και σε ακραίες συνθήκες λειτουργίας, απλά θα πρέπει να το ξέρεις εκ των προτέρων... Αν πρόκειται για ένα και μόνο ενυδρείο, σαφώς και δεν αξίζει τον κόπο να το ρισκάρεις...!!!

    Be on the safe side...!!!
    Χαιρετώ

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Λάμψεις σε λάμπες φθορισμού...
    By petasis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-16, 22:08
  2. Dimmer για λάμπες φθορισμού Τ5
    By akis31 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-14, 17:19
  3. Θάλαμος εμφάνισης με UV λάμπες φθορισμού
    By Spirtos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-13, 11:49
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 11:48
  5. Λάμπες φθορισμού στα 12 V
    By Tintin in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-07, 17:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας