Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 40

Θέμα: Θέλω να φτιάξω προσωπικό site. Ποιόν να προτιμήσω?

  1. #31
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι γενικά έχω προτιμήσει το blogspot (έναντι wordpress) γιατί κυκλοφορούν πολλά site που προσφέρουν τροποποιήσεις των templates του.

    Αυτό που λες με το redirect σε ποιον θα το πω να το κάνει;
    Σε αυτόν από τον οποίο θα μου δώσει το domain;
    Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ως προς τη συγκεκριμένη λειτουργία;
    Μπορούν να το κάνουν όλοι οι πάροχοι domain ή εξαρτάται από κάτι;
    Υπάρχουν διαφορές σε αυτή τη λειτουργία ανάμεσα στους domain παρόχους;

    Για παράδειγμα υπάρχει περίπτωση, ανάλογα με την εταιρεία που θα διαλέξω να αγοράσω το domain, να γίνεται το redirect με διαφορετικό τρόπο;

    Δηλαδή:
    Στη μία εταιρεία σε μεταφέρει κατευθείαν (χωρις να γίνεται αντιληπτό πέραν από την αλλαγή στη γραμμή διεύθυνσης), ενώ στην άλλη σου βγάζει μεταβατική οθόνη με μήνυμα "Περιμένετε όσο μεταφέρεστε στο....".

    Το ρωτάω γιατί αν συμβαίνει το δεύτερο, μερικοί εντελώς αδαείς μπορεί να τρομάξουν ότι μεταφέρονται σε διαφημιστικό site κ.λπ. και να κλείσουν το παράθυρο χωρίς δεύτερη σκέψη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,
    Αυτό με το redirect, μπορεί να στο κάνει η εταιρία από την οποία θα αγοράσεις το domain. Μόνο απευθείας γίνεται όταν το κάνει η εταιρία του domain. Δηλαδή με το που πατάει το εντερ, θα μεταφέρεται ο επισκέπτης στο blabla.blogspot.com χωρίς να του εμφανίσει τίποτα άλλο. Απλά πριν πάρεις το domain από κάποια εταιρία, ρώτα τους αν προσφέρουν ΔΩΡΕΑΝ redirect.[Καλό είναι να μη τους πεις ποιο domain σε ενδιαφέρει, πριν το κατοχυρώσεις, γιατί έχουν γίνει διάφορα, από "πονηρές" εταιρίες]
    Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι, ό,τι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε
    Φιλικά,
    Κώστας

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη Stergios_[.gr]
    Όνομα
    Στέργιος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Όπως ακριβώς τα λέει ο Κώστας τα έχω κάνει και εγώ. Δες αυτό, για παράδειγμα:
    Για περισσότερες πληροφορίες ρώτα τον Κώστα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Κωστα σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Να μην ελπίζεις. Βοήθησες πάρα πολύ. Σε ευχαριστώ και για το hint. Δεν το είχα σκεφτεί. Ευχαριστώ και εσένα Στέργιο για το παράδειγμα. Ναι, θέλω ακριβώς αυτό που έχεις κάνει και εσύ.

    Υ.Γ. Τώρα που το ξανασκέφτομαι λέω να ρωτήσω και το πολύ πολύ δε μου απαντάς: Υπάρχει περίπτωση να μου πεις (Στέργιο) σε ποια εταιρεία έκλεισες το domain σου; Αν δεν μπορείς να απαντήσεις λόγω "διαφήμισης" δεν με πειράζει. Το καταλαβαίνω. Απλά είπα να μην αυτολογοκριθώ εκ των προτέρων δεδομένου ότι πιο πάνω αναφέρονταν εταιρείες. Ευχαριστώ και πάλι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Threepwood : 04-07-10 στις 18:37

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη Stergios_[.gr]
    Όνομα
    Στέργιος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Υπάρχει και η ιδιωτική επικοινωνία

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Κωνσταντίνε (dal_kos) Θα μπορούσες να βάλεις την προσφορά σου στην ενότητα προσφορές καταστημάτων αν ενδιαφέρεσαι. Εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=333

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Κριτήριο το Redirect

    Καλησπέρα και πάλι,

    Λοιπόν, μετά από στοιχειώδες ψάξιμο, μου φαίνεται ότι μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο:

    1. Σε σχέση με το "redirect" που συζητούσαμε λίγο παραπάνω, έχω την εξής απορία: Άλλοι το λένε redirect και άλλοι webforwarding. Είναι το ίδιο πράγμα;

    Επίσης, ρώτησα διάφορες εταιρείες για τη συγκεκριμένη υπηρεσία (redirect) και:

    - Κάποιες την παρέχουν μέσα σε πακέτο υπηρεσιών DNS με κόστος περίπου 49 €/2ετία (domain name+DNS).
    - Κάποιες άλλες την παρέχουν (υποθέτω χωρις τις "υπόλοιπες" υπηρεσίες DNS) και κοστίζει 24,6 €/2 ετία πάλι και προφανώς ανά domain name.
    - Και βρήκα και μία εταιρεία με 19,99 € η οποία σε αυτή την τιμή υποτίθεται ότι το παρέχει μέσω του cPanel.

    Απορίες:

    2. Τι άλλο κάνουν αυτές οι "υπηρεσίες" DNS και γιατί είναι σχεδόν διπλάσιο το κόστος;
    3. Υπάρχει περίπτωση ο μόνος τρόπος να γίνεται σωστό και...απρόσκοπτο redirect να είναι μέσω DNS και όλοι οι άλλοι (από 25€ και κάτω) να κάνουν πατέντες οι οποίες να λειτουργούν "περιστασιακά";
    4. Πώς εξηγείται τεχνικά κάποιοι να μπορούν να κάνουν redirect χωρις τίποτα και άλλοι να μπορούν μόνο μέσω υπηρεσιών DNS και άλλοι να μπορούν μόνο μέσω cpanel; Δηλαδή τεχνικά έχουμε το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ αποτέλεσμα με όλους τους τρόπους και απλώς η κάθε εταιρεία επιλέγει την πολιτική της και τα εμπορικά της πακέτα ή παίζει τίποτα άλλο;
    5. Ποιες οι διαφορές του CPanel με τις υπηρεσίες DNS και βασικά τι θα πει "DNS υπηρεσίες";

    Τέλος κάποιες σκόρπιες απορίες:

    Όλοι ισχυρίζονται ότι είναι "εγκεκριμένος καταχωρητής ονομάτων χώρου από την ΕΕΤΤ". Υπάρχει κάποιος που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ εγκεκριμένος ή απλώς το λένε για "τυπικούς λόγους";

    6. Θα πρέπει δηλαδή να προσέχω να το λέει αυτό;

    Επίσης κάποιοι βάζουν και τον αριθμό πρωτοκόλλου της έγκρισης δίπλα.
    Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να λένε ότι έχουν εγκριθεί και να μην έχουν εγκριθεί; (Στην Ελλάδα ζούμε. Γιατί να μη συμβαίνει ΚΑΙ αυτό

    7. Και τέλος πάντων τι σημαίνει για εμένα πρακτικά το αν είναι ή ΔΕΝ είναι εγκεκριμένος ο άλλος από την ΕΕΤΤ;

    8. Επίσης πώς καταλήγετε μερικοί σε δύο τρεις εταιρείες όταν στην ΕΕΤΤ έχουν εγκριθεί.......504?????!!!!!!!!!!
    Δείτε εδώ: http://www.eett.gr/opencms/opencms/E...h.html?cat=kat

    Πώς διαλέγετε δηλαδή εταιρεία;
    Εμένα (για αυτά τα λίγα που θέλω) τα κριτήριά μου (πέραν της τιμής και της..."εντύπωσης") τείνουν να είναι:

    α. Η παλαιότητα της έγκρισης της εταιρείας από την ΕΕΤΤ
    β. Το να είναι Ο.Ε. και όχι Α.Ε. ή Ε.Π.Ε. δεδομένου ότι μία Ο.Ε. είναι πιο προσεκτική σε σχέση με απατεωνίες ή δυσλειτουργίες της γιατί αν την κυνηγήσει κάποιος νομικά, τότε απειλούνται και τα ίδια τα φυσικά πρόσωπα - ιδιοκτήτες της. Αντίθετα οι απρόσωπες Α.Ε. σε γράφουν και άμα χοντρύνει το πράγμα αναθέτουν και σε ένα δικηγορικό γραφείο την υποθεσούλα σου μαζί με άλλες 200 ίδιες και συνεχίζουν τη "ζωή" τους κανονικά και ανενόχλητα.

    Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και δικά σας κριτήρια πάνω σε αυτά.

    9. Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσες πολλές εταιρείες; Έχει τέτοια ζήτηση η συγκεκριμένη αγορά; Δεν υπάρχει ΤΡΕΛΟΣ ανταγωνισμός;
    (Φαντάζομαι μεγάλες διαφορές εντοπίζονται στις παροχές webhosting και όχι σε αυτά που ζητάω εγώ από μία εταιρεία)

    Ελπίζω να μη σας κούρασα και ελπίζω να πάρω απάντηση έστω σε κάποια από τα ερωτήματα μου. Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και πάλι,

    Λοιπόν, μετά από στοιχειώδες ψάξιμο, μου φαίνεται ότι μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο:

    1. Σε σχέση με το "redirect" που συζητούσαμε λίγο παραπάνω, έχω την εξής απορία: Άλλοι το λένε redirect και άλλοι webforwarding. Είναι το ίδιο πράγμα;

    Η σωστή τεχνικά ονομασία του είναι redirect

    Επίσης, ρώτησα διάφορες εταιρείες για τη συγκεκριμένη υπηρεσία (redirect) και:

    - Κάποιες την παρέχουν μέσα σε πακέτο υπηρεσιών DNS με κόστος περίπου 49 €/2ετία (domain name+DNS).
    - Κάποιες άλλες την παρέχουν (υποθέτω χωρις τις "υπόλοιπες" υπηρεσίες DNS) και κοστίζει 24,6 €/2 ετία πάλι και προφανώς ανά domain name.
    - Και βρήκα και μία εταιρεία με 19,99 € η οποία σε αυτή την τιμή υποτίθεται ότι το παρέχει μέσω του cPanel.

    Όλες την ίδια δουλειά θα σου κάνουν στην τελική. Μπορείς να πάρεις από το domains24.gr το domain σου που απ' ό,τι βλέπω φαίνεται να στο προσφέρει δωρεάν. Αλλιώς διάλεξε όποιο καταχωρητή θέλεις και θα στο προσφέρω δωρεάν μέσω του δικού μου server. Είναι αστείο να ζητάνε κάποιοι για αυτό το πράγμα 20 ευρώ.

    Απορίες:

    2. Τι άλλο κάνουν αυτές οι "υπηρεσίες" DNS και γιατί είναι σχεδόν διπλάσιο το κόστος;

    Με τις υπηρεσίες DNS μπορείς να έχει άπειρες επιλογές για πολλά περίπλοκα πράγματα, τα οποία δεν θα σου χρειαστούν για τη δουλειά που θες να κάνεις.

    3. Υπάρχει περίπτωση ο μόνος τρόπος να γίνεται σωστό και...απρόσκοπτο redirect να είναι μέσω DNS και όλοι οι άλλοι (από 25€ και κάτω) να κάνουν πατέντες οι οποίες να λειτουργούν "περιστασιακά";

    Δεν λειτουργούν περιστασιακά. Λειτουργούν σωστά και για πάντα. Απλά είναι άλλος τρόπος υλοποίησης για το καθένα.


    4. Πώς εξηγείται τεχνικά κάποιοι να μπορούν να κάνουν redirect χωρις τίποτα και άλλοι να μπορούν μόνο μέσω υπηρεσιών DNS και άλλοι να μπορούν μόνο μέσω cpanel; Δηλαδή τεχνικά έχουμε το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ αποτέλεσμα με όλους τους τρόπους και απλώς η κάθε εταιρεία επιλέγει την πολιτική της και τα εμπορικά της πακέτα ή παίζει τίποτα άλλο;

    Το redirect είναι μια απλή υπηρεσία. Για αυτό το λόγο περιλαμβάνεται στις υπηρεσίες DNS, στο cpanel, ενώ μπορεί να γίνει και μόνο του, χωρίς όμως τη δική σου συμβολή, που είναι και το πιο οικονομικό[τεχνικά]

    5. Ποιες οι διαφορές του CPanel με τις υπηρεσίες DNS και βασικά τι θα πει "DNS υπηρεσίες";

    Το cpanel παρέχει κάποιες βασικές υπηρεσίες DNS στον τελικό χρήστη, με αρκετές περισσότερες στον διαχειριστή. Αυτό που σου προσφέρουν τα πακέτα "DNS υπηρεσιών" είναι όλες τις λειτουργίες που κανονικά μπορεί να κάνει μόνο ο διαχειριστής σου. Αλλά αν ο διαχειριστής είναι συνεργάσιμος δε θα έχεις πρόβλημα. πχ ένας πελάτης μου ήθελε να του περάσω κάποια DNS records για να έχει email μέσω google κλπ. Δεν μπορούσε να το κάνει μέσω cpanel, αλλά δεν άξιζε και να πληρώνει έξτρα υπηρεσίες DNS. Οπότε πέρασα εγώ τα records και όλα οκ.

    Τέλος κάποιες σκόρπιες απορίες:

    Όλοι ισχυρίζονται ότι είναι "εγκεκριμένος καταχωρητής ονομάτων χώρου από την ΕΕΤΤ". Υπάρχει κάποιος που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ εγκεκριμένος ή απλώς το λένε για "τυπικούς λόγους";

    Υπάρχουν οι εγκεκριμένοι καταχωρητές και οι μεταπωλητές. Για αυτό το λόγο το αναφέρουν αν είναι εγκεκριμένοι.

    6. Θα πρέπει δηλαδή να προσέχω να το λέει αυτό;

    Δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο, αν είναι συνεργάσιμος κι έχει καλές τιμές.

    Επίσης κάποιοι βάζουν και τον αριθμό πρωτοκόλλου της έγκρισης δίπλα.
    Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να λένε ότι έχουν εγκριθεί και να μην έχουν εγκριθεί; (Στην Ελλάδα ζούμε. Γιατί να μη συμβαίνει ΚΑΙ αυτό

    Μπορείς να τσεκάρεις αν πράγματι είναι εγκεκριμένος καταχωρητής στη λίστα του ΕΕΤΤ.

    7. Και τέλος πάντων τι σημαίνει για εμένα πρακτικά το αν είναι ή ΔΕΝ είναι εγκεκριμένος ο άλλος από την ΕΕΤΤ;

    Αν είναι εντάξει τίποτα. Αν δεν είναι, μπορεί να μην σου καταχωρήσει το domain. Σου στέλνω με πμ με ποιους συνεργάζομαι, δοκιμασμένα.

    8. Επίσης πώς καταλήγετε μερικοί σε δύο τρεις εταιρείες όταν στην ΕΕΤΤ έχουν εγκριθεί.......504?????!!!!!!!!!!
    Δείτε εδώ: http://www.eett.gr/opencms/opencms/E...h.html?cat=kat

    Πώς διαλέγετε δηλαδή εταιρεία;
    Εμένα (για αυτά τα λίγα που θέλω) τα κριτήριά μου (πέραν της τιμής και της..."εντύπωσης") τείνουν να είναι:

    α. Η παλαιότητα της έγκρισης της εταιρείας από την ΕΕΤΤ
    β. Το να είναι Ο.Ε. και όχι Α.Ε. ή Ε.Π.Ε. δεδομένου ότι μία Ο.Ε. είναι πιο προσεκτική σε σχέση με απατεωνίες ή δυσλειτουργίες της γιατί αν την κυνηγήσει κάποιος νομικά, τότε απειλούνται και τα ίδια τα φυσικά πρόσωπα - ιδιοκτήτες της. Αντίθετα οι απρόσωπες Α.Ε. σε γράφουν και άμα χοντρύνει το πράγμα αναθέτουν και σε ένα δικηγορικό γραφείο την υποθεσούλα σου μαζί με άλλες 200 ίδιες και συνεχίζουν τη "ζωή" τους κανονικά και ανενόχλητα.

    Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και δικά σας κριτήρια πάνω σε αυτά.

    Τιμή, Εξυπηρέτηση, Σύστημα online διαχείρησης domain.

    9. Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσες πολλές εταιρείες; Έχει τέτοια ζήτηση η συγκεκριμένη αγορά; Δεν υπάρχει ΤΡΕΛΟΣ ανταγωνισμός;
    (Φαντάζομαι μεγάλες διαφορές εντοπίζονται στις παροχές webhosting και όχι σε αυτά που ζητάω εγώ από μία εταιρεία)

    Υπάρχει. Γι' αυτό και τα domains από 50 ευρώ τη διετία έχουν πέσει στα 20, και ο σχεδιασμός ιστοσελίδων από 3000 ευρώ στα 300 για στατική.

    Ελπίζω να μη σας κούρασα και ελπίζω να πάρω απάντηση έστω σε κάποια από τα ερωτήματα μου. Ευχαριστώ.

    Ελπίζω να σε κάλυψα. Ότι άλλο θέλεις ρωτάς.
    Φιλικά,
    Κώστας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dal_kos : 07-07-10 στις 17:19

  9. #39
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Με κάλυψες σε μεγάλο βαθμό.
    Όσο περισσότερα όμως ρωτάω, τόσο περισσότερο διαπιστώνω το πόσο άσχετος είμαι σε θέματα internet και δικτύωσης. Ίσως δεν πρέπει να ανοίξω και τέτοια κουβέντα σε αυτό το forum μιας και κανονικά ασχολείται με ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά κυκλώματα και όχι με αυτά. Για αυτό θα το θέσω έτσι:

    Γνωρίζεις φίλε Κώστα (ή όποιος άλλος) κάποιο site ή forum που να τα εξηγεί όλα αυτά τα βασικάκαι που να τα βάζει σε μία σειρά κιόλας;

    Εγώ θα ξεκινήσω από wikipedia αλλά φοβάμαι ότι θα χάσω τη σειρά στο τέλος.

    Για να καταλάβεις πόσο άσχετος είμαι: Δεν έχω καταλάβει ούτε τι ακριβώς θα συμβεί αν αγοράσω ένα domain και εφαρμόσω τις οδηγίες του google blogspot σχετικά με το "Προσαρμοσμένος Τομέας δικτύου". Αρχικά υπολόγιζα ότι δε θα χρειάζεται τίποτα από όσα έχουμε συζητήσει μέχρι τώρα περί redirecting αφού θα άλλαζε απευθείας η διεύθυνση "blogspot" και θα γινόταν το domain που θα του όριζα. Όταν άρχιζα όμως να διαβάζω σε κάτι αγγλικά forums περί αυτού, διεπίστωσα πως μπορεί να πρέπει να επανεισάγω τις φωτογραφίες που έχω ήδη ανεβασμένες...!!!, γιατί θα μπερδεύονταν οι διευθύνσεις!!! Κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Δεν ξέρω τι να πω.

    Όποιος από εσάς πάντως γνωρίζει κάποιο site για να μάθει κανείς τα βασικά....ευπρόσδεκτη η ενημέρωση... Μη σας πρήζω εδώ μέσα για αυτά τα θέματα. Όταν θα έρθει η ώρα να ρωτήσω για ραδιοπομπούς (στην αντίστοιχη ενότητα) τότε θα ρωτάω...χωρίς τύψεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Έχεις πμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Θέλω να φτιάξω αυτό , μπορώ άραγε ????
    By Labso in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-16, 19:20
  2. θέλω να φτιάξω ενισχυτή για 30 watt 4 ohm stereo προτάσεις δεκτές
    By wisdow is power in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-15, 03:50
  3. Θέλω να φτιάξω ενα τροφοδοτικό για μια εργασία
    By xronhs in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-12, 16:27
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-10, 02:38

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας