Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 66

Θέμα: Dimmer 12V - Help me!!!

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.015

    Προεπιλογή

    Vdd - Vds δεν θα είναι, διότι η πηγή ενώνεται στη θετική τροφοδοσία. Φυσικά δεν θα είναι και 12V νταν, διότι η έξοδος του 555 δεν θα γίνεται και 0.000000V! Αν π.χ. η έξοδος του 555 δεν πέσει κατω από 0.5V (λέμε τώρα) η Vgs θα είναι 12 - 0.5 = 11.5V.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.558

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τιμή της R2 δεν έχει να κάνει με τη μέγιστη τάση που αντέχει το MOSFET στην αποκοπή. Καθορίζει την ταχύτητα μεταγωγής του MOSFET από ON σε OFF και αντίστροφα. Μικρή τιμή της (π.χ. 0Ω) ζορίζει το εξάρτημα οδήγησης (εδώ το 555) διότι έτσι επιβάλλεται στην έξοδο του 555 η χωρητικότητα Cgs του MOSFET άμεσα. Είναι δηλ. σαν να βάλεις στην έξοδο του 555 ένα πυκνωτή μερικών nF ως προς την τροφοδοσία. Λόγω των συχνών παλμών στην έξοδο του 555, αυτό θα πρέπει να δίνει ένα υψηλό ρεύμα (ο πυκνωτής ασκεί διαφόριση). Η R2 μπαίνει για να περιορίσει αυτό ακριβώς το ρεύμα. Από την άλλη, μια μεγάλη τιμή για την R2 θα καθυστερεί τη μεταγωγή του MOSFET με αποτέλεσμα αυτό να βρίσκεται πολύ ώρα στην ενεργό περιοχή με αποτέλεσμα να ζεσταίνεται και επίσης στα όρια της μεταγωγής να έχουμε χαμηλότερη τάση στο φορτίο μας. Γενικά αυτές οι αντιστάσεις παίρνουν τιμές από μερικά Ω ως μερικές εκατοντάδες Ω ανάλογα με τη συχνότητα λειτουργίας. Στην πραγματικότητα μπορείς να βάλεις κι άλλες τιμές εκτός από τα 68 ή τα 120Ω, προτίμησε όμως τα 68Ω ώστε να έχεις τη μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα μεταγωγής χωρίς να ξεπεράσεις το μέγιστο ρεύμα εξόδου του 555 που είναι 200mA (12V / 68Ω = 176mA).

    Αν το αφήσεις στον αέρα, η θερμική αντίσταση είναι 62οC / W. Αυτό σημαίνει ότι για κάθε W καταναλισκόμενης επάνω στο MOSFET ισχύος, η θερμοκρασία του θα είναι 62οC μεγαλύτερη από αυτή του περιβάλλοντος. Π.χ. αν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι 40οC και το MOSFET καταναλώνει 500mW, η θερμοκρασία του θα είναι 40 + (62 * 0.5) = 40 + 31 = 71οC.

    Με ID = 15Α και RDSon = 60mΩ η καταναλισκόμενη ισχύς σε συνεχή αγωγή είναι 152 * 0.06 = 13.5W. Χωρίς ψύκτρα λοιπόν η μέγιστη θερμοκρασία των 175οC επιτυγχάνεται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 175 - (62 * 13.5) = 175 - 837 = 662οC υπό το μηδέν! Δεν υπάρχει περίπτωση λοιπόν να μην απαιτηθεί ψύξη!

    Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι θέλουμε κατά τη λειτουργία σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 30οC η θερμοκρασία του MOSFET να μην υπερβεί τους 65οC. Εφόσον η καταναλισκόμενη ισχύς των 13.5W θα πρέπει λοιπόν να αντιστοιχεί σε μια διαφορά θερμοκρασίας 65 - 30 = 35οC, η συνολική θερμική αντίσταση θα είναι 35 / 13.5 = 2.6οC / W. Από αυτά αφαιρείς τα 0.75 που είναι η θερμική αντίσταση ημιαγωγού - μεταλλικής πλάτης του εξαρτήματος (Rθjc), όπως επίσης και τα 0.5 που είναι η θερμική αντίσταση μεταξύ πλάτης του εξαρτήματος και επιφάνειας της ψύκτρας (με θερμοαγώγιμη πάστα ανάμεσα, Rθcs). Έχεις λοιπόν 2.6 - 0.75 - 0.5 = 1.35οC / W. Άρα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μια ψύκτρα με θερμική αντίσταση όχι μεγαλύτερη από 1.35οC / W.



    Αν έβαζες το IRF4905 που σου πρότεινα, (έχει 3 φορές μικρότερη RDSon από το IRF5210) θα είχες αντίστοιχα μόνο 4.5W καταναλισκόμενης ισχύος οπότε θα χρειαζόσουν μικρότερη ψύκτρα.

    Tip: Βάζοντας 3 IRF4905 παράλληλα, το ρεύμα των 15Α σπάει στα 3, οπότε με ρεύμα 5Α και RDSon = 20mΩ το κάθε MOSFET θα καταναλώνει μόνον 500mW με αποτέλεσμα να βρίσκεται σε θερμοκρασία μόνον 62 * 0.5 = 31οC πάνω από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος (χωρίς ψύκτρες)! (Σε αυτή την περίπτωση το κάθε MOSFET θα πρέπει να έχει τη δικιά του R2.)

    Το γράφημα αυτό δε έχει καμιά σχέση με τους υπολογισμούς που πρέπει να κάνεις. Απλώς το αγνοείς.
    Απλά... ωραίος!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    διότι η πηγή ενώνεται στη θετική τροφοδοσία.
    Έχεις δίκιο φίλιππε μπερδεύτηκα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά... ωραίος!!!
    Δεν έχεις δει τη φάτσα μου, γι' αυτό τα λες αυτά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spaniolas
    Όνομα
    Αλέξης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Φίλιππε ευχαριστώ, το ποστ σου ήταν συνοπτικό, ουσιώδης και απόλητα κατανοητό, τουλάχιστον να αρχίσω να έχω ένα μπούσουλα για να διαβάζω τα datasheets και να αντλώ ππληροφορίες.

    όταν λές 3 mosfet παράλληληλα να υποθέση ότι εννοείς κάτι σαν το παρακάτω

    aaa.jpg

    επίσης, αν θέλω να έχω τροφοδοσία από το + στο φορτίο μου, αντικαθιστώ το mosfet με n-channel (όμοιων χαρακτηριστικών) και συνδέω ανάποδα ταν απαγωγό και την πηγή? Δλδ το S στην γείωση και το D στο + και τροφοδοτώ to φορτίο μου από το D και την γείωση?



    Κρίσιμη ερώτηση : Καταδκέυασα το κύκλωμα και του έβαλα ένα led (με την απαρέτητη αντίσταση) για να το δοκιμάσω και το dimmare μια χαρά, όταν έβαλα μεγάλο φορτίο (γύρω στα 8-10Α - αντίσταση χρωμονικελίνης) δεν λειτουργουσε το κύκλωμα, τι μπορεί να φταίει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spaniolas : 21-04-12 στις 00:42 Αιτία: κρίσιμη ερώτηση

  6. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Το σχέδιο που έβαλες σωστό είναι αλλά στην θέση των n-channel θα βάλεις p.

    Αν θέλεις να το κάνεις με n το κάνεις κάπως έτσι

    powermosfet.JPGπου μετά το φορτίο θα ενεργοποιείτε με θετική τάση στην πύλη και όχι γειώνοντας την (όπως το p-channel).

    Και για το τελευταίο η τροφοδοσία σου μπορεί να δώσει την ισχύ που ζητάς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spaniolas
    Όνομα
    Αλέξης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σχέδιο που έβαλες σωστό είναι αλλά στην θέση των n-channel θα βάλεις p.

    Αν θέλεις να το κάνεις με n το κάνεις κάπως έτσι

    powermosfet.JPGπου μετά το φορτίο θα ενεργοποιείτε με θετική τάση στην πύλη και όχι γειώνοντας την (όπως το p-channel).

    Και για το τελευταίο η τροφοδοσία σου μπορεί να δώσει την ισχύ που ζητάς.
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Το πρόσεξα κι εγώ ότι έχει ανάποδη φορά το βελάκι στο σχέδιο μου, αλλά δεν βρίσκω κουμπί για να επεξεργαστό το νημα μου και να αλλάξω την φώτο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.015

    Προεπιλογή

    Με κάλυψες Σπύρο!

    Επίσης Αλέξη στο σχήμα σου εννοείται πως δεν θα βάλεις καθόλου τη μεταβλητή αντίσταση που φαίνεται "ξέμπαρκη" αριστερά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spaniolas
    Όνομα
    Αλέξης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κάλυψες Σπύρο!

    Επίσης Αλέξη στο σχήμα σου εννοείται πως δεν θα βάλεις καθόλου τη μεταβλητή αντίσταση που φαίνεται "ξέμπαρκη" αριστερά.

    Όντως φένεται ξέμπαρκη, αλλά είναι η R3 από το σχέδιο σου για το dimmer, που συνδέται ενδιάμεσα στις 2 διόδους. Απλά δεν έκανα όλο το σχέδιο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spaniolas
    Όνομα
    Αλέξης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    QWE.JPG

    Ρε αίδες μια βοήθεια διότι μου έχει φάει τα συκώτια αυτο το κύκλωμα.
    το είχα κάνει board και είχε δουλέψει. Το φτιάχνω σε πλακέτα και δεν δουλευει, δεν dimmaρει το ledάκι. Το ξαναφτιάχνω σε board πάλι δεν ντιμμάρει.

    του άλλαξα Mosfet, του άλλαξα 555 πάλι τίποτα.
    Ένα σημείο που έχω κολήσει και δεν θυμάμαι πως το είχα κάνει στο board είναι στον διακόπτη. Ο φίλλιπας λέει ότι είναι κανονικά 3 θέσεις και όχι 2 όπως είναι στο κύκλωμα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο S1 έχει 3 θέσεις: στην επάνω, η αντίσταση θερμάνσεως τροφοδοτείται σταθερά με 12V αποδίδοντας έτσι τη μέγιστη ισχύ άσχετα με τη θέση του ποτενσιόμετρου. Στη μεσαία, η έξοδος ρυθμίζεται από το ποτενσιόμετρο, και στην κάτω, η αντίσταση δεν τροφοδοτείται καθόλου, πάλι άσχετα από τη θέση του ποτενσιόμετρου. Τον έχω βάλει γιατί από το ποτενσιόμετρο μπορείς να ρυθμίσεις το duty cycle της εξόδου από 1 - 99%, όχι από 0 - 100%. Δεν μπορείς δηλαδή να σβήσεις τελείως την αντίσταση γυρνώντας το ποτενσιόμετρο τέρμα αριστερά. Πάντως αν νομίζεις ότι δεν σου χρειάζεται, μπορείς να τον παραλείψεις και μάλιστα σ' αυτή την περίπτωση μπορείς να αντικαταστήσεις τις R1 και R5 με γεφυρώματα.
    όστην μεσαία θέση επιτρέπει το ντιμμάρισμα. Εγώ δεν βάζω καθολου διακόπτη διότι θέλω να είναι μόνιμα ρυθμιζόμενο. Οπότε σύμφωνα με το κύκλωμα από την R1 πάω κατευθείαν στο άκρο 4 του 555 και καταργώ τον διακόπτη καθώς και τον αγωγό που συνεχίζει προς τα κάτω και πάει στον κόμβο με R5 και ποδαράκι 6, οπότε συνδέω το 6 στην R5 και από εκεί πάω στον κόμδο με τις διόδου και τον πυκνωτή C3.
    Επίσης κάτι που παρατήρησα, ο Φίλιπος γράφει ότι όταν ο διακόπτης είναι στην επάνω θέση, διλαδή γειώνει το ποδαράκι 4, τότε τροφοδοτείται με το 100% το φορτίο του mosfet. Εγω σε δοκιμές, μόλις γειώσω το πόδι 4 το λεντάκι σβήνει.

    Μια βοήθεια παίδες, διότι θα το κάνω φρίσμπι από την ταράτσα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελικά κόβουμε το μπλέ ή το πράσινο καλώδιο...

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. valena 400 dimmer 220v και 12V;;;;
    By ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ/ΤΙΤ in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-13, 13:47
  2. Dimmer για μοτέρ 12v
    By Xapns in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-13, 17:46
  3. 12V dimmer για λαμπες 220V γινεταί ???
    By galne in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-12, 01:13
  4. dimmer για μοτερ 12v απο υαλοκαθαριστηρες
    By LouCi4er in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-11, 13:59
  5. Σχεδιο για κατασκευη dimmer 12v/10A
    By johann in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-10, 11:02

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας