Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 57

Θέμα: Εχω ενα παράπονο απο τους ηλεκτρολόγους

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη CITRO
    Όνομα
    Ν/Α
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Γαλλια
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή Εχω ενα παράπονο απο τους ηλεκτρολόγους

    Γιατί ποτέ σε καμία ηλεκτρολογική εγκατάσταση δεν λειτουργεί επιλογική προστασία?Έχω δουλέψει ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων και έχω μπεί σε αρκετά σπίτια και μου κάνει εντύπωση αυτό!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CITRO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ποτέ σε καμία ηλεκτρολογική εγκατάσταση δεν λειτουργεί επιλογική προστασία?Έχω δουλέψει ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων και έχω μπεί σε αρκετά σπίτια και μου κάνει εντύπωση αυτό!!!!
    Τι να κάνουμε φίλε μου; Ότι ασφάλειες μας δίνουν παίρνουμε... Έτσι δεν είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.998

    Προεπιλογή

    Πιστευω μιλας για βραχυκυκλωμα και οχι για μια απλη υπερενταση,ετσι;
    Οι συγχρονες αυτοματες ασφαλειες εχουν πολυ μικρο χρονο αποκρισης(μιλαω βεβαια για το μαγνητικο μερος τους) οποτε σε περιπτωση βραχυκυκλωματος "προλαβαινουν" να πεσουν ολες που βρισκονται στην γραμμη, μεχρι και την κεντρικη του ρολογιου.Αυτο δεν συνεβαινε παλια που μεσα στον μετρητη υπηρχαν τηκτες αλλα αλλοι λογοι οδηγησαν στην καταργηση τους..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη CITRO
    Όνομα
    Ν/Α
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Γαλλια
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    Οι τηκτές επιβάλεται να υπάρχουν σε κάθε εγκατάσταση πάντα για λόγους ασφαλείας ειδικά σε βιομηχανικές εγκατστάσεις!Για να υπάρχει επιλογική προστασία πρέπει να γίνει προσεχτική μελέτη σε κάθε γραμμή με βάση τις χαρακτηριστικές των ασφαλειών αλλα τώρα όλα είναι τυποποιιμένα είναι δεν έχω ασχοληθεί και πολύ πια με το θέμα αλλα πάντα σπάνια δουλεύει η επιλογική προστασία!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.013

    Προεπιλογή

    Ακριβώς γι' αυτό το λόγο οι αυτόματες ασφάλειες σήμερα κατασκευάζονται σε χαρακτηριστικές B, C, D, K και Z... Ψιλά γράμματα εεεε; Ακόμα και οι παλιές αυτόματες έβγαιναν σε διάφορες χαρακτηριστικές L, G, U και MA. Διαλέγοντας την κατάλληλη χαρακτηριστική για την κάθε ασφάλεια, πετυχαίνουμε την επιλεκτικότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    συμφωνω με τον προλαλισαντα JOUN ..
    σε εικοσαπλασιες υπερεντασεις της ονομαστικης (20χΙον) ολες οι αυτοματες ασφαλειες ανεξαρτητως χαρακτιριστικης συμπεριφερονται ακριβως το ιδιο. πρακτικα σε βραχυκυκλωμα 800Α μια ασφαλεια D32Α και μια ...Β10Α σε σειρα με το βραχυκυκλωμα μετα τη Β10Α θα πεσουν ταυτοχρονα. επιλογικοτητα επιτυγχανεται μονο εαν εχουμε τηκτα στην εισοδο της παροχης και επιμερους αυτοματες ασφαλειες στις αναχωρισεις που ειναι και το πιο σωστο λογω αυξημενης ικανοτατας διακοπης των τηκτων φυσιγγιων. αλλα και παλι στη σημερινη εποχη και για μικρες παροχες, Νο2-Νο3 η ΔΕΗ τοποθετει μικροαυτοματους και μαλιστα κινεζικους οποτε φιλε μου citro μην εχεις παραπονα απο τους ηλεκτρολογους αλλα κατ'αρχας απο τη ΔΕΗ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη classic
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Καρδιτσα
    Μηνύματα
    241

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω με τον προλαλισαντα JOUN ..
    σε εικοσαπλασιες υπερεντασεις της ονομαστικης (20χΙον) ολες οι αυτοματες ασφαλειες ανεξαρτητως χαρακτιριστικης συμπεριφερονται ακριβως το ιδιο. πρακτικα σε βραχυκυκλωμα 800Α μια ασφαλεια D32Α και μια ...Β10Α σε σειρα με το βραχυκυκλωμα μετα τη Β10Α θα πεσουν ταυτοχρονα. επιλογικοτητα επιτυγχανεται μονο εαν εχουμε τηκτα στην εισοδο της παροχης και επιμερους αυτοματες ασφαλειες στις αναχωρισεις που ειναι και το πιο σωστο λογω αυξημενης ικανοτατας διακοπης των τηκτων φυσιγγιων. αλλα και παλι στη σημερινη εποχη και για μικρες παροχες, Νο2-Νο3 η ΔΕΗ τοποθετει μικροαυτοματους και μαλιστα κινεζικους οποτε φιλε μου citro μην εχεις παραπονα απο τους ηλεκτρολογους αλλα κατ'αρχας απο τη ΔΕΗ
    Μην ξεχναμε οτι για παραδειγμα στη Νο3 η ασφαλεια του πελατη ειναι 50Α Μαχ και της ΔΕΗ 63Α. Με αυτες τις προυποθεσεις και λιγη προσοχη στον τυπο της ασφαλειας του πινακα μπορουμε να εχουμε "επιλεκτικοτητα". Ομως οι περισοτεροι πινακες στη Νο3 εχουν 63αρες δηλαδη ιδιες με τον μετρητη οποτε τι περιμενουμε να γινει!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από classic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχναμε οτι για παραδειγμα στη Νο3 η ασφαλεια του πελατη ειναι 50Α Μαχ και της ΔΕΗ 63Α. Με αυτες τις προυποθεσεις και λιγη προσοχη στον τυπο της ασφαλειας του πινακα μπορουμε να εχουμε "επιλεκτικοτητα". Ομως οι περισοτεροι πινακες στη Νο3 εχουν 63αρες δηλαδη ιδιες με τον μετρητη οποτε τι περιμενουμε να γινει!!!!
    Μαλλον δεν καταλαβες τι ειπε ο xrhstosmp:Στο βραχυκυκλωμα η ενταση που περναει ειναι τοσο μεγαλυτερη του ονομαστικου(μερικες εκατονταδες φορες) που οτι μικροαυτοματο και να βαλεις δεν κανει ουσιαστικη διαφορα..
    @ Filman:Μην ανησυχεις υπαρχουν και αλλοι που ξερουν απο καμπυλες μικροαυτοματων (και εχουν σπουδασει πανω σ'αυτο..)
    Παντα με καλη προθεση αυτα που γραφω ετσι;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.013

    Προεπιλογή

    Σωστό αυτό για τα 800Α. Τι θα λέγατε αν το ρεύμα βραχυκυκλώματος είναι 300Α;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από classic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχναμε οτι για παραδειγμα στη Νο3 η ασφαλεια του πελατη ειναι 50Α Μαχ και της ΔΕΗ 63Α. Με αυτες τις προυποθεσεις και λιγη προσοχη στον τυπο της ασφαλειας του πινακα μπορουμε να εχουμε "επιλεκτικοτητα". Ομως οι περισοτεροι πινακες στη Νο3 εχουν 63αρες δηλαδη ιδιες με τον μετρητη οποτε τι περιμενουμε να γινει!!!!
    Γιώργο, δεν είναι έτσι... Μια C10 και μια Β20 σε σειρά διακόπτουν μαγνητικά ταυτόχρονα άσχετα με την τιμή του ρεύματος...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-16, 16:14
  2. ΖΗΤΑΩ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ
    By xarisxxx in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-13, 19:28
  3. βοηθεια για πτυχιακη απο τους πιο εμπειρους!!
    By mackee in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-12, 17:09
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-11, 22:53
  5. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-09, 19:55

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας