Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 49 από 49

Θέμα: δημιουργία ιστοσελίδας FREE

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Για free hosting καλό είναι και το bplaced.com . Εχεις 2 gb χώρο . Και βάσεις δεδομένων mysql και postgresql .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ninetie
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Σταμάτα, Αττική
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Ας πω κι εγώ δυο λόγια ως άνθρωπος «του τομέα» (κατασκευή ιστοσελίδων).

    Αν μιλάμε για εταιρεία, επαγγελματία, ή γενικά άνθρωπο ο οποίος βγάζει λεφτά από αυτό που κάνει, μια σωστή ιστοσελίδα είναι απαραίτητη. Είναι ένα ακόμα εργαλείο δουλειάς, το οποίο μπορεί να αποφέρει πελάτες. Κανένας από εσάς δε θα προτιμούσε για το εργαστήριό του έναν σταθμό κόλλησης από 5ο χέρι, που δε δουλεύει σωστά, δε θερμαίνει σταθερά, δεν, δεν, δεν. Είναι ένα εργαλείο της δουλειάς στο οποίο αν γίνουν εκπτώσεις, θα "πληρωθούν" στο πολλαπλάσιο αργότερα. Στην περίπτωση που δεν υπάρχουν τα χρήματα για μια καλή ιστοσελίδα, η άποψή μου είναι ότι καλύτερα να μην έχουμε καν, παρά να δημιουργήσουμε μία δωρεάν ή με ελάχιστο κόστος, που το μόνο που θα καταφέρει, θα είναι να κάνει ζημιά στην εικόνα της επιχείρησής μας.

    Αυτό που μόλις έγραψα ήταν φράση που είχα πει και σε (πιθανό) πελάτη μου πριν λίγο καιρό: «με 100€ δε φτιάχνεις ιστοσελίδα... καλύτερα μη τη κάνεις καν, δε θα σου βγει σε καλό».



    Φυσικά, εάν μιλάμε για προσωπική ιστοσελίδα, αυτά δεν ισχύουν. Κάντε μία σε free host, από το Weebly ή άλλη υπηρεσία (υπάρχουν και ποιτικότερες δωρεάν επιλογές, η αλήθεια να λέγεται). Κανένα πρόβλημα. Όχι όμως για επιχείρηση, επαγγελματία, ή τέλος πάντων για σοβαρό λόγο.

    Και δύο hints από εμένα:

    1) Για μικρά projects, προτιμήστε ανεξάρτητους developers. Εμένα με παίρνει να χρεώσω 100€ για μια custom-coded σελίδα (αν έχω πολλά κέφια). Από την άλλη, μια μεγάλη εταιρεία, που έχει να πληρώσει ένα σκασμό υπαλλήλους, και στον ίδιο χρόνο να ασχοληθεί με πιο κερδοφόρα πράγματα, όχι, δε την παίρνει. Άρα είτε δε θα αναλάβει (ή θα χρεώσει αρκετά για μια απλή δουλειά) ή θα κάνει γρήγορη (= πρόχειρη) δουλειά να ξεμπερδεύει! Για μεγάλα projects (>1000€) από την άλλη, σαφώς μία ομάδα λειτουργεί πιο αποτελεσματικά από έναν developer μόνο του.

    2) Στην εποχή μας πάει πολύ η ανταλλακτική εργασία. Έτσι όπως καταντήσαμε το ρευστό είναι πολυτέλεια. Δε θα είχα κανένα πρόβλημα να σχεδιάσω μία ιστοσελίδα με αντάλλαγμα... έναν σταθμό κόλλησης (που δεν έχω). Γνωστός μου έφτιαξε δωρεάν ιστοσελίδα (και πολύ καλή) για φανοποιό. Ο οποίος άνθρωπος, του έκανε (δωρεάν) απίστευτη δουλειά στο αριστερό φτερό του αυτοκινήτου του που το είχε κάνει χάλια.

    Α, και μιας κι έπιασα το θέμα... για οποιαδήποτε πιο εξειδικευμένη απορία έχετε για ιστοσελίδες, στείλτε ΠΜ ελεύθερα. Σε άλλο forum μέχρι και αξιολόγηση προσφορών έκανα, δηλαδή αν είναι φτηνά ή ακριβά τα όσα τους πρότεινε κάποια εταιρεία. Για να μοιράζουμε γνώση (οποιουδήποτε τύπου) και να βοηθάμε είναι το forum.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Fragos
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν αρκετές πλατφόρμες με ελεύθερο λογισμικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Panoutsos
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ ότι τα δωρεάν έχουν κάποιο περιορισμό και δεν είναι τελικά η καλύτερη λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    πλέον με 18 περίπου αν θυμάμαι αγοράζεις ενα domain για 2 χρόνια που σίγουρα θα σου δώσουν και απλό χοστηνγκ χωρίς μσκλ 100-200mb για 2 χρόνια μαζί με την αγορά του domain , για απλές στατικές προσωπικές σελίδες μπλοκ και κλπ είσαι άρχοντας, αρκετές εταιρίες σου δίνουν και την δυνατότητα αγοράς άμεσα μέσω paysafecard αλλά εκεί βγαίνει κάνα 30ρι , όσο για χοστηνγκ αν δεν σου κάνει βρίσκεις και με 12-15 το χρόνο , και όλα αυτά απο ελληνικές εταιρίες , εντάξει δεν συγκρίνουμε με του εξωτερικού αλλά πιστεύω φτάσαν οι τιμές μετά απο χρόνια σε κάποια λογικά επίπεδα , το επόμενο βήμα θα ήταν να αρχίσουν να χρησιμοποιούν και ... ελληνικούς σερβερ και οχι απ την γερμανία που είναι συνήθως αν και πιστεύω οτι αν γίνει αυτό πάλι θα αρχίσουν να παίρνουν οι τιμές για το χοστηνγκ την ανηφόρα ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον jimnet για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    moutoulos (22-10-13)

  7. #46
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Οι τιμές είναι απόλυτα λογικές σήμερα (αστείες θα έλεγα), και θεωρώ παράνοια να
    προσπαθείς να βρείς Free, ειδικά όταν
    πρόκειται για επιχείρηση, ή επαγγελματία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  8. #47
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Εγώ να ρωτήσω κάτι? Υπάρχει κάποιο ελεύθερο λογισμικό για κατασκευή ιστοσελίδων, έστω απλών ιστοσελίδων?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    όπως τα λες Γρηγόρη , στον χοστερ που είμαι είναι 13ε το χρόνο με τα πάντα άπαντα και ο πρώτος χρόνος ήταν δωρεάν, σε ελληνική εταιρία , εδω ερασιτέχνης είναι ο άλλος και φρεε δεν φτιάχνει πόσο μάλιστα εταιρία , ξοδεύουμε για άλλα κ άλλα χαζά και σε τέτοιες εποχές , το να χάσεις 10 καφέδες το χρόνο ... εεε ...ο μόνος λόγος νομίζω για να κάνει κάποιος ενα φρεε είναι για να κάνει τα πειράματα του να μάθει κλπ ...

    Εγώ να ρωτήσω κάτι? Υπάρχει κάποιο ελεύθερο λογισμικό για κατασκευή ιστοσελίδων, έστω απλών ιστοσελίδων?
    Πέτρο τ εννοείς όταν λες ελεύθερο λογισμικό εννοείς φρεε ? εφόσον έχεις κάποιο ντομαιν καταχωρημένο σε κάποια εταιρία στο χοστηνγκ που σου δίνουν μέσα στο πάνελ είτε είναι plesk eite cpanel μέσα έχει και τα απαραίτητα εργαλεία για να κατασκευάσεις μια στατική απλή και όμορφη σελίδα , διαφορετικά το γνωστό κατάστημα διαθέτει τα πάντα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο τ εννοείς όταν λες ελεύθερο λογισμικό εννοείς φρεε ? εφόσον έχεις κάποιο ντομαιν καταχωρημένο σε κάποια εταιρία στο χοστηνγκ που σου δίνουν μέσα στο πάνελ είτε είναι plesk eite cpanel μέσα έχει και τα απαραίτητα εργαλεία για να κατασκευάσεις μια στατική απλή και όμορφη σελίδα , διαφορετικά το γνωστό κατάστημα διαθέτει τα πάντα
    Βρε πατριώτη, για ρίξε ένα ΠΜ για το γνωστό κατάστημα που μάλλον είναι άγνωστο σε μένα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-15, 01:50
  2. free sms
    By Panοs in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-12, 20:18
  3. βοήθεια για ανέυρεση ιστοσελίδας
    By electrosalonica in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 01:00
  4. Αναζήτηση ιστοσελίδας για αγορα LED
    By vazelos13pao in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-09, 23:25
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-05, 14:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας