Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 45

Θέμα: μοτερ 12v ή 24v απο 100-300w σε πατεντα..!

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOHNY+ Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να κανεις λογοριασμο στο ebay πρεπει να βγαλεις μια πιστοτικη καρτα , η μια προπληρωμενη .
    Εγω χρησιμοποιω την prepaid της κυπρου , βαζεις μεσα στην καρτα οσα χρηματα θελεις με μια μικρη επιβαρυνση στην τραπεζα 1 ευρω νομιζω , οποτε εισαι ασφαλης απο θεμα να μαθει καποιος τον κωδικο της καρτα σου μπορουν να παρουν μονο οσα εχεις μεσα.
    Μετα δημιουργεις εναν λογριασμο στο www.paypal.com για απλους χρηστες , το παυπαλ ειναι μια εταιρεια , που διαχειριζεται τα χρηματα της καρτας σου , χωρις να φενεται ο αριθμος της καρτας σου στους τελικους πωλητες , δηλαδη σε μια συναλλαγη σε χρεωνει στην κατα σου αυτο που αγορασες. Αυτος ειναι πιο ασφαλες τροπος για αυτο τα μαγαζια στο εβαυ θελουν να εχεις παπυπαλ. Στο παυπαλ βαζεις τα αληθινα σου στοιχεια, και του δινεις τον αριθμο της
    πιστωτηκης σου καρτας , νομιζω την πρωτη φορα (ενεργοποιηση) σου αφερει ενα 1,5 ευρω που το επιστρεφει παλι μετα , μετα απο τρεις μερες παιρνεις τηλεφωνο την τραπεζα που εχεις την καρτα , και τους ζητας εναν κωδικο επιβαιβεωσης , τον γραφεις στον λογαριασμο σου στο παυπαλ και ενεργοποιειται.
    Μετα φτιαχνεις εναν λογαριασμο στο ebay και εκει με τα αληθινα σου στοιχεια και διευθηνση (γιατι εκει θα στελνονται τα πραγματ που παραγγελνεις ) .

    Μετα συνδεεσαι και κανεις αγορα κανονικα ,και πληρωνεις μεσω ebay.

    Γενικα ολη αυτη η διαδικασια για την ενεργοποιηση την πρωτη φορα κανει 4-5 μερες .

    Ζητα να σε βοηθησει κανενας γνωστος που να ξερει λιγο αγγλικα να το φτιαξετε , δεν ειναι δυσκολο.

    Απλα να ξερεις αμα παραγγελνεις απο χωρες εκτως ( ευρω) και αυτο που αγωραζεις ειναι κατι ακριβο να τους λες να γραφουν πανω gift (δωρο) και τιμη γυρω στα 25 ευρω για να μην περναει τελωνειο.

    Α και να κοιτας να εχει καλο θετικο feedback o πωλητης πχ 99% και να εχει πολλες συναλλαγες πχ 500 -1000 η και παραπανω για να περιορισεις τις πιθανοτητες να ειναι απατεωνας.

    Υπαρχει και ebay στα ελληνικα www.ebay.gr
    εκανα λογαριασμο στο ebay και μετα εκι που μου ζηταει να γραψω τα στειχεια της καρτας μου (prepaind) τα γραφω κανονικα και μου λεει οτι ειναι λαθος ο τριψιφιος κωδικος και δεν συνεχηζει.. τι να κανω??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    παιδια ξερει κανεις γιατι ενα δυναμο 12v τραβαει 60-70 αμπερ με αποτελεσμα να αδιαζει την παταρια (50ah) μεσα σε 10 λεπτα?? μπορο να κανω κατι για να μην τραβαει τοσο πολυ η να μην αδιαζει τοσο γρηγορα η παταρια??

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavroskaloxrist Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια ξερει κανεις γιατι ενα δυναμο 12v τραβαει 60-70 αμπερ με αποτελεσμα να αδιαζει την παταρια (50ah) μεσα σε 10 λεπτα?? μπορο να κανω κατι για να μην τραβαει τοσο πολυ η να μην αδιαζει τοσο γρηγορα η παταρια??

    κανεις?????

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Το δυναμό παράγει DC, ο εναλλάκτης παράγει AC.
    Αν καταναλώνουν ρεύμα απο τη μπαταρία, αυτό είναι για τα πηνία του στάτορα.

    Στους εναλλάκτες, το ρεύμα αυτό ρυθμίζεται απο το regulator ("ανορθωτή" το λένε οι ηλεκτρολόγοι) και είναι μικρό (ελάχιστα A).

    Αν μιλάς για εναλλάκτη (δυναμό δύσκολο να βρεις), ή έχεις κάνει λάθος στη σύνδεση ή έχεις χαλασμένο regulator.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη koze85
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι - Χανιά
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Λοιπόν εγώ που έφτιαξα ένα, που μέχρι να το φτιάξω χάλασα 3!! πρέπει να σου πώ πως 1 kW ισχύς είναι minimum γιαυτή την δουλειά εάν δεν χρεισιμοποιήσεις ταχύτητες. εγω με 2 kW στο τροχό έφτασα τα 56 χλμ την ώρα ψάξε στο youtube με το ψευδόνυμο μου και θα δείς, πάντως όταν έκανα πατέντα με 500W και όχι στον τροχό πήγαινα σχετικά ικανοποιητικά... όπου χρειαστείς βοήθεια πές μου !

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Και τι μοτερ εβαλες koze85 ? Που το βρηκες?

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη koze85
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι - Χανιά
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    τα πρώτα μοτέρ τα αγόρασα απο ebay και ελεγκτές επίσης και αφού έκαψα αρκετούς (είχα φτιάξει και θέμα με φώτο στο site) είχα βρεί μια κινέζικη εταιρεία μέσα απο το ebay που κατασκεύαζε inhub μοτέρ και τους ζήτησα να μου φτιάξουν το δικό μου 2000W 48 V με ελεγκτές hall effect για κάθε φάση και ελεγκτή με regen το οποίο δεν το λειτούργησα ποτέ γιατι άλλα τους είπα και άλλα μου έκαναν... Την ίδια πρόταση έκανα και σε μια γερμανική εταιρεία μέσω τηλεφώνου οι οποίοι μου είπαν 2πλασια τιμή απο τον κινέζο... συνολικά για να τα φέρω τότε Χανιά πλήρωσα... 900 ευρώ και κόστιζαν 700 περίπου... τελωνεία εκτελωνιστές και μεταφορικά απο Αθήνα ->Χανιά ήταν περισσότερα απο Κίνα Αθήνα.... Μπαταρίες πήρα πάλι απο ebay LiFePo4 48V 20Ah 10C peak 4C nom 10kg!!! Να πώ και κάτι για τα μοτέρ...η ισχύ που περιγράφουν απότι έχω καταλάβει συμβαίνει μόνο σε peak καταστάσεις εκίνησης και ανηφόρας, ποτέ δεν είδα στο βατόμετρο μου πάνω 1700W παρα μόνο στο ξεκίνημα και στην ανηφόρα οπότε καλό είναι να υπολογίζουμε λίγο παραπάνω σε αυτά που θα καταλήξουμε μιας και η ροπή των ηλεκτρικών σε σχέση με τους θερμικούς έρχεται ακαριαία και μένει εκει! είναι πολύ καλή φάση ένα ηλεκτρικό όχημα και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους έχουν το μεράκι μιας και οι τιμές είναι εκεί που είναι εγώ μετά απο 8 μήνες έχω κάνει 1100 χλμ και έχω ξοδέψει αν συμπεριλάβουμε ένα ποσοστό απόδοσης στην φόρτιση της μπαταρίας 80% 5 ευρώ περίπου?!!! συνολικά ξόδεψα όσο ένα ακριβό ποδήλατο 1400 περίπου

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωσταs
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Ναυπλιο
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Φιλε Σταυρο ριξε μια ματια σε αυτο: http://www.transtecno.com/it/applications/?page=2
    οι τιμες τους με μειωτηρα ειναι απο 150ως 250 ευρω αναλογα την ισχυ και τον μειωτηρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koze85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν εγώ που έφτιαξα ένα, που μέχρι να το φτιάξω χάλασα 3!! πρέπει να σου πώ πως 1 kW ισχύς είναι minimum γιαυτή την δουλειά εάν δεν χρεισιμοποιήσεις ταχύτητες. εγω με 2 kW στο τροχό έφτασα τα 56 χλμ την ώρα ψάξε στο youtube με το ψευδόνυμο μου και θα δείς, πάντως όταν έκανα πατέντα με 500W και όχι στον τροχό πήγαινα σχετικά ικανοποιητικά... όπου χρειαστείς βοήθεια πές μου !
    φιλε ειδα 2 βιντεο με το ονομα σου αλλα στο ενα μιλουσε αγγλικα και στο αλλο δεν μιλουσε καθολου.. εσυ ησουν?? αυτη η οθονη τι ειναι και που την βρηκες??
    στο θεμα μας τωρα.. και εγω 2 ποδηλατα εφτιαξα με τον εν λογο δηναμο..
    πρωτα εφτιαξα το προτο χωρις μειοτηρα χωρις τπτ και πηγενε οραια αλλα σιγα.. μετα εφτιαξα το δευτερο(ξυλωσα το πρωτο) και του εφτιαξα και ενα μειοτηρα.. αποτελεσμα?? στην εκινηση σηκωνη σουζα, πηγενει γ@μι-$%ντας
    και φτανει τα 45χιλιλιομετρα.. το προβλημα ειναι οτι δεν κραταει η παταρια πανω απο 10 λεπτα γιατι καιει τα αντερα του.. τι να κανω γι'αυτο?? υπαρχει ληση??
    εσενα με αυτο που εκανες με τα 2000w ποση ωρα σου κρατουσε η παταρια η ποσα χιλιομετρα??

    να πω οτι το συγγεκριμενο δυναμο ειναι στην ουσια δυναμομιζα και εχει 4 καλωδια.. εγω βρηκα τα δυο που δουλευε και συνδεσα εκει.. δεν εχω βαλει κοντρολερ και διαφορα τετια.. ειναι το δυναμο ενα ρελε ισχιος και ενα μπουτον, τπτ αλλο...

    μηπος πρεπει να κανω κατι αλλο για να μην καιει τοσο πολυ??

    υ.γ. αυριο η μεθαυριο θα παρω απο δω απο το ηρακλειο που βρηκα τελικα ενα μοτερ (MY2016) 24v 280W με το κοντρολερ του, με το χειρογκαζο του ενα μειοτηρα που κανει τις 5στροφες μια και γραναζια και αλησιδα... και ολα αυτα με 120ε και θα φτιαξω και αλλο ποδηλατο πιο κηριλατο.. σε αυτο ελπιζω να κραταει η παταρια..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δυναμό παράγει DC, ο εναλλάκτης παράγει AC.
    Αν καταναλώνουν ρεύμα απο τη μπαταρία, αυτό είναι για τα πηνία του στάτορα.

    Στους εναλλάκτες, το ρεύμα αυτό ρυθμίζεται απο το regulator ("ανορθωτή" το λένε οι ηλεκτρολόγοι) και είναι μικρό (ελάχιστα A).

    Αν μιλάς για εναλλάκτη (δυναμό δύσκολο να βρεις), ή έχεις κάνει λάθος στη σύνδεση ή έχεις χαλασμένο regulator.

    φιλε μου αν μπορεις πεστα λιγο πιο ''ελληνηκα'' γιατι δεν σε πολυκαταλαβα.. regulator δεν εχω βαλει καθολου.. αν βαλω(που θα το βρω?) και με αποτελεσμα να τραβαει λιγοτερο ρευμα(λεω γω τωρα) δεν θα μειωθει και η ισχεις του μοτερ??δλδ να μην εχει το γκαζι που εχει τωρα??
    ευχαριστω..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stavroskaloxrist : 26-03-10 στις 01:57

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη koze85
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι - Χανιά
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Ναι εγώ είμαι ! το δεύτερο είναι μια αποτυχημένη προσπάθεια δημιουργίας ενός quadrocopter ελέγχου κινητήρων απο μικροεπεξεργαστή. Αυτή η οθόνη που είδες είναι δημιούργημα ενός ηλεκτρονικού στην Αμερική που κατασκευάζει κυκλώματα που σου δίνουν στατιστικά στοιχεία για ηλεκτροκίνητα οχήματα W Wh A V W/km km/h κα. Με την συγκεκριμένη μπαταρία έχω κάνει 35 χλμ με δύο άτομα και μια βαλίτσα μην ρωτήσεις που τα βάλαμε όλα αυτα!!! απόσταση Χανιά (Δικαστήρια) -> Αεροδρόμιο Χανιών -> Χανιά μιας και είσαι απο Ηράκλειο μπορεί να ξέρεις τι σου λέω. Να σου εξηγήσω γιατί χρειάζεσαι ελεγτή είτε να αγοράσεις ή να φτιάξεις ένα (λίγο δύσκολο αλλα όχι ανέφικτο). Όλα τα ηλεκτροκίνητα δεν δουλεύουν με μεταβλητή τάση στο μοτέρ αλλα με παλμούς στέλνουν πάντα 48 V ή όσα βόλτ τεσπα είναι μπαταρία σε παλμούς ( πιο αργά ή πιο γρήγορα ) ανάλογα με το πόσο έχεις στρέψει τη μανέτα, αυτό γιατί εάν έχουμε ένα μοτεράκι των 12 v DC ας πούμε και του δίνουμε συνέχεια 12 V όλα οκ αν του δώσουμε 6 τότε θα έχει τις μισές στροφές αλλα η ροπή του πρακτικά θα μηδενιστεί έτσι για να κρατήσουμε ίδια ροπή στις μισές στροφές στέλνουμε πάλι 12 V αλλα κάθε μισό δευτερόλεπτο και πάει λέγοντας, αν βάλεις ελεκτή τότε θα μπορείςμε το ίδιο βάρος να πηγαίνεις με όσα χλμ θές με την βέλτιστη κατανάλωση απο την μπαταρία, κάνε μετρήσεις με αμπερόμετρο να δείς αλλα μην ξεχάσεις να βάλεις shunt γιατι θα το κάψεις με τόσα αμπερ, τι τύπου μπαταρίες χρησιμοποιείς????

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 24v σε 12v μοτερ υαλοκαθαριστηρων αυτ/ων.
    By jojosst in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-16, 12:05
  2. τροφοδοτικο +24v, -24v, +12v και -12v
    By nio-4- in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-16, 14:12
  3. Κινηση 12v μοτερ απο 20 μετρα μακρια
    By DJman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-14, 20:57
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-11, 12:37
  5. Αναζήτηση μοτερ dc 12V ή 24V
    By ba99297 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-11, 01:17

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας