Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 45

Θέμα: μοτερ 12v ή 24v απο 100-300w σε πατεντα..!

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή μοτερ 12v ή 24v απο 100-300w σε πατεντα..!

    γεια σας παιδια, ψαχνω καπιο μαγαζι στο ηρακλειο κρητης που να πουλαει ηλεκτρικα μοτερ 12v η 24v σε διαφορα μεγεθει και διαφωρα watt... το θελω για μια κατασκευη που θελω να κανω με ενα ποδηλατο... αληθεια, ποσα watt μου προτεινετε να ειναι για να τραβαει και να ''πηγενει''??? θα βαλω βεβαια και μειοτηρα για καλητερο τραβηγμα σε περιπτωση που δεν τραβαει..!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Κατι σκουτερ που κυκλοφουν της πλακας εχουν 200W μοτερ στα 24Volt...Εγω θα ελεγα οτι για να ειναι σοβαρο θελεις το διπλασιο....Αλλα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή

    250 Watt είναι η μέση ισχύς που βγάζει ένας επαγγελματίας ποδηλατής..
    Αλλά υπολόγισε ότι αυτόε έχει λίγα κιλά, το ποδηλατό του είναι και αυτό λίγα κιλά.. και δεν έχει και πολλές τριβές..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    JimKarvo αυτο το εχω ακουσει και εγω αλλα τελευταια ακουσα οτι φτανει ως και τον 1 hp...

    Οποτε δεν βοηθαει πολυ αυτο νομιζω...

    Παντως συντομα θα δοκιμασω και εγω το ιδιο σε ποδηλατο

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή

    Οκ.. για να είμαστε πιο υλιστές, ας δούμε τι διαδρομές κάνουμε.. πχ, εγώ κάνω στην Αθήνα, κάθε μέρα περίπου 10 κμ.. σύνολο κανένα 30λεπτο.. πρέπει να υπολογίσω πρώτα τι μπαταρίες θα αγοράσω, και μετά τη "μηχανή" θα πάρω.. να μην μου κρατάει 5 λεπτά το όλο σύστημα!

    Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν εφικτό με ένα δυναμό, να εκμεταλλευτούμε το ρεύμα που θα παράγει η ταχύτητα του ποδηλάτου..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    1 HP = 750W

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη koze85
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι - Χανιά
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Λοιπόν εγώ που έφτιαξα ένα, που μέχρι να το φτιάξω χάλασα 3!! πρέπει να σου πώ πως 1 kW ισχύς είναι minimum γιαυτή την δουλειά εάν δεν χρεισιμοποιήσεις ταχύτητες. εγω με 2 kW στο τροχό έφτασα τα 56 χλμ την ώρα ψάξε στο youtube με το ψευδόνυμο μου και θα δείς, πάντως όταν έκανα πατέντα με 500W και όχι στον τροχό πήγαινα σχετικά ικανοποιητικά... όπου χρειαστείς βοήθεια πές μου !

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Και τι μοτερ εβαλες koze85 ? Που το βρηκες?

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koze85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν εγώ που έφτιαξα ένα, που μέχρι να το φτιάξω χάλασα 3!! πρέπει να σου πώ πως 1 kW ισχύς είναι minimum γιαυτή την δουλειά εάν δεν χρεισιμοποιήσεις ταχύτητες. εγω με 2 kW στο τροχό έφτασα τα 56 χλμ την ώρα ψάξε στο youtube με το ψευδόνυμο μου και θα δείς, πάντως όταν έκανα πατέντα με 500W και όχι στον τροχό πήγαινα σχετικά ικανοποιητικά... όπου χρειαστείς βοήθεια πές μου !
    φιλε ειδα 2 βιντεο με το ονομα σου αλλα στο ενα μιλουσε αγγλικα και στο αλλο δεν μιλουσε καθολου.. εσυ ησουν?? αυτη η οθονη τι ειναι και που την βρηκες??
    στο θεμα μας τωρα.. και εγω 2 ποδηλατα εφτιαξα με τον εν λογο δηναμο..
    πρωτα εφτιαξα το προτο χωρις μειοτηρα χωρις τπτ και πηγενε οραια αλλα σιγα.. μετα εφτιαξα το δευτερο(ξυλωσα το πρωτο) και του εφτιαξα και ενα μειοτηρα.. αποτελεσμα?? στην εκινηση σηκωνη σουζα, πηγενει γ@μι-$%ντας
    και φτανει τα 45χιλιλιομετρα.. το προβλημα ειναι οτι δεν κραταει η παταρια πανω απο 10 λεπτα γιατι καιει τα αντερα του.. τι να κανω γι'αυτο?? υπαρχει ληση??
    εσενα με αυτο που εκανες με τα 2000w ποση ωρα σου κρατουσε η παταρια η ποσα χιλιομετρα??

    να πω οτι το συγγεκριμενο δυναμο ειναι στην ουσια δυναμομιζα και εχει 4 καλωδια.. εγω βρηκα τα δυο που δουλευε και συνδεσα εκει.. δεν εχω βαλει κοντρολερ και διαφορα τετια.. ειναι το δυναμο ενα ρελε ισχιος και ενα μπουτον, τπτ αλλο...

    μηπος πρεπει να κανω κατι αλλο για να μην καιει τοσο πολυ??

    υ.γ. αυριο η μεθαυριο θα παρω απο δω απο το ηρακλειο που βρηκα τελικα ενα μοτερ (MY2016) 24v 280W με το κοντρολερ του, με το χειρογκαζο του ενα μειοτηρα που κανει τις 5στροφες μια και γραναζια και αλησιδα... και ολα αυτα με 120ε και θα φτιαξω και αλλο ποδηλατο πιο κηριλατο.. σε αυτο ελπιζω να κραταει η παταρια..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δυναμό παράγει DC, ο εναλλάκτης παράγει AC.
    Αν καταναλώνουν ρεύμα απο τη μπαταρία, αυτό είναι για τα πηνία του στάτορα.

    Στους εναλλάκτες, το ρεύμα αυτό ρυθμίζεται απο το regulator ("ανορθωτή" το λένε οι ηλεκτρολόγοι) και είναι μικρό (ελάχιστα A).

    Αν μιλάς για εναλλάκτη (δυναμό δύσκολο να βρεις), ή έχεις κάνει λάθος στη σύνδεση ή έχεις χαλασμένο regulator.

    φιλε μου αν μπορεις πεστα λιγο πιο ''ελληνηκα'' γιατι δεν σε πολυκαταλαβα.. regulator δεν εχω βαλει καθολου.. αν βαλω(που θα το βρω?) και με αποτελεσμα να τραβαει λιγοτερο ρευμα(λεω γω τωρα) δεν θα μειωθει και η ισχεις του μοτερ??δλδ να μην εχει το γκαζι που εχει τωρα??
    ευχαριστω..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stavroskaloxrist : 26-03-10 στις 01:57

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη koze85
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Περιστέρι - Χανιά
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Ναι εγώ είμαι ! το δεύτερο είναι μια αποτυχημένη προσπάθεια δημιουργίας ενός quadrocopter ελέγχου κινητήρων απο μικροεπεξεργαστή. Αυτή η οθόνη που είδες είναι δημιούργημα ενός ηλεκτρονικού στην Αμερική που κατασκευάζει κυκλώματα που σου δίνουν στατιστικά στοιχεία για ηλεκτροκίνητα οχήματα W Wh A V W/km km/h κα. Με την συγκεκριμένη μπαταρία έχω κάνει 35 χλμ με δύο άτομα και μια βαλίτσα μην ρωτήσεις που τα βάλαμε όλα αυτα!!! απόσταση Χανιά (Δικαστήρια) -> Αεροδρόμιο Χανιών -> Χανιά μιας και είσαι απο Ηράκλειο μπορεί να ξέρεις τι σου λέω. Να σου εξηγήσω γιατί χρειάζεσαι ελεγτή είτε να αγοράσεις ή να φτιάξεις ένα (λίγο δύσκολο αλλα όχι ανέφικτο). Όλα τα ηλεκτροκίνητα δεν δουλεύουν με μεταβλητή τάση στο μοτέρ αλλα με παλμούς στέλνουν πάντα 48 V ή όσα βόλτ τεσπα είναι μπαταρία σε παλμούς ( πιο αργά ή πιο γρήγορα ) ανάλογα με το πόσο έχεις στρέψει τη μανέτα, αυτό γιατί εάν έχουμε ένα μοτεράκι των 12 v DC ας πούμε και του δίνουμε συνέχεια 12 V όλα οκ αν του δώσουμε 6 τότε θα έχει τις μισές στροφές αλλα η ροπή του πρακτικά θα μηδενιστεί έτσι για να κρατήσουμε ίδια ροπή στις μισές στροφές στέλνουμε πάλι 12 V αλλα κάθε μισό δευτερόλεπτο και πάει λέγοντας, αν βάλεις ελεκτή τότε θα μπορείςμε το ίδιο βάρος να πηγαίνεις με όσα χλμ θές με την βέλτιστη κατανάλωση απο την μπαταρία, κάνε μετρήσεις με αμπερόμετρο να δείς αλλα μην ξεχάσεις να βάλεις shunt γιατι θα το κάψεις με τόσα αμπερ, τι τύπου μπαταρίες χρησιμοποιείς????

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 24v σε 12v μοτερ υαλοκαθαριστηρων αυτ/ων.
    By jojosst in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-16, 12:05
  2. τροφοδοτικο +24v, -24v, +12v και -12v
    By nio-4- in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-16, 14:12
  3. Κινηση 12v μοτερ απο 20 μετρα μακρια
    By DJman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-14, 20:57
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-11, 12:37
  5. Αναζήτηση μοτερ dc 12V ή 24V
    By ba99297 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-11, 01:17

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας