Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: Μου καιγονται οι λαμπες του σπιτιου

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Οι λαμπες πυρακτωσης που βαζω ειναι αρκετα περιεργες, δεν ειναι οι συνηθισμενες σαν γλομπος. Αλλα κατι πολυ μικρουλικα μακροστενα με 2 συρματα που κουμπωνουν πανω στο φωτιστικο, μοιαζουν πολυ με το σχημα που εχουν τα χριστουγεννιατικα λαμπακια. Δεν ξερω αν υπαρχουν τετοιου ειδους οικολογικες λαμπες και τοσο μικρες ωστε να μπορεσουν να κουμπωσουν εκει.
    Απο ολα μου τα φωτιστικα μονο το ενα εχει τις κλασικες λαμπες, αλλα οτι και να ειναι ολες καιγονται.
    Οταν παω Θεσσνικη θα βγαλω φοτο να δειτε πως ειναι γιατι δεν ξερω πως ονομαζονται αυτες οι λαμπες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dj_mike : 14-03-10 στις 15:07
    ...........................^ILL-ektronika^


  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Στιβ, το θεμα μας δεν ειναι τι λαμπες χρησιμοποιει ο φιλος, αλλα οτι εχει ασταθεια-πτωση τασης στην εγκατασταση, που μπορει να δημιουργησει και αλλα προβληματα απο απλα καψιματα λαμπων...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στιβ, το θεμα μας δεν ειναι τι λαμπες χρησιμοποιει ο φιλος, αλλα οτι εχει ασταθεια-πτωση τασης στην εγκατασταση, που μπορει να δημιουργησει και αλλα προβληματα απο απλα καψιματα λαμπων...
    Άν καίγονται από την πτώση τάσης χμ τι να πώ πέρα από ατέλεια υλικού που προανέφερα.
    Η οικονομίας πάντως δέν έχουν τέτοια ευαισθησία (απο την άλλη ούτε αντοχή 8000 ώρες που λένε).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Ανδρεου κυρικος
    Όνομα
    κυριακος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    λευκωσια
    Μηνύματα
    7

    Post Μου καιγονται οι λαμπες του σπιτιου

    Κοίταξε α) την ταση
    Β)ουδέτερο
    (αν έχεις κανένα ουδέτερο του φωτισμού χαλαρό )γιατί όπως λες η υπόλοιπες συσκευές δεν πρόσεξες κάτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Προτείνω για αρχή να πάρεις έναν σταθεροποιητή τάσης σύνδεσε το πορτοτίφ ετσι για να έχει φορτίο .

    Αν έχεις διακυμάνσεις μεγάλες αυτό συνέχεια θα την διορθώνει και θα κούγονται οι ρελέδες του απλός είναι ένα βοήθημα για να μιλήσεις με την ΔΕΗ αν δεν φταίει κάτι εσωτερικό δικό σου .

    Επίσης μπορείς να τον πάς και σε άλλο διαμέρισμα που έχετε την ίδια φάση και να το αφήσει με το πορτοτιφ αυτό αν έχει διακυμάνσεις θα ακούγεται στις διορθώσεις που κάνει .

    Αν το πρόβλημα το έχει και το άλλο διαμέρισμα τότε μπορεί να είναι ΔΕΗ θέλει λίγο υπομονή και θα το βρείς .




    http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=319

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JIM_6146B : 15-03-10 στις 13:58

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...(απο την άλλη ούτε αντοχή 8000 ώρες που λένε).
    υπάρχουν λάμπες και λάμπες. Το 1999 αγόρασα 30 λάμπες, 15 osram, 15 άλλες μάρκες (οι 5 philips αν θυμάμε καλά τον αριθμο). Οι osram υπάρχουν ΟΛΕΣ ακόμα. Philips καμία (όλες χάλασαν). Ειδικά μια osram cirqulux στην κουζίνα που δεν αρέσει το φωτιστικό στη γυναίκα μου, έχει γράψει 14000 ωρες λειτουργίας και δεν βλέπω να χαλαει (οπότε γλυτώνω και το κόστος της αλλαγής του φωτιστικού)

    Το βασικό μειονέκτημα των εξοικονόμισης, είναι ότι αν δεν σου αρέσει κάποια ή αλλάξεις φωτιστικό, σου περισσεύει η λάμπα

    (σαν το ανέκδοτο: με τον ζιγκολό που αργούσε πολύ να τελειώσει στην "πράξη": "όταν τελειώσει ο Βαγγέλας, αυτά τα ρούχα θα είναι ντεμοντέ!")

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη kourtidisp
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Somewhere in time
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Αν καταλαβα καλα φιλε εχεις ενα φωτιστικο σε ενα δωματιο και το φως τρεμοπαιζει.στα αλλα δωματια τρεμοπαιζει;εχεις παντου τις ιδιες λαμπες;μαλλον φταιει το φωτιστικο σου η οι παραξενες λαμπες.εχε υποψην σου οταν δουλευουν τα φωτα σου και δουλευεις ενα πιστολακι μαλλιων η καποια αλλη επαγωγικη καταναλωση τα φωτα παιζουν και με λαμπες φθωρισμου.Τελος παντων αν καπου δεν σε επιασα διορθωσε με.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj_mike
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    London & Frankfurt
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Λοιπον κατω βαζω μια φωτο με το ειδος των λαμπων που χρησιμοποιω. Oλα τα δωματια εχουν τετοιες λαμπες εκτος απο την κουζινα που εχει τις κλασικες. Χτες καθως πηγα να αλλαζω την λαμπα στην κουζινα παρατηρησα οτι ετσι οπως ηταν η λαπμα, απο πανω της ειχε την μεταλικη κατασκευη του φωτιστικου οποτε ολη η θερμοκρασια της ζεσταινε το μεταλλο και το μαυριζε. Απο πανω ακριβως απο το μεταλο ομως περνουσαν τα καλωδια του ρευματος με την κλεμα γιατι δεν υπηρχε και αλλος χωρος για να περασουν, με αποτελεσμα να εχουν λιωσει ολα τους και να ειναι ετοιμα να βραχυκυκλωσουν. Απορω πως το σκεφτικε να το κατασκευασει ετσι το φωτιστικο ο σχεδιαστης του!
    Σκεφτικα οτι ισως αυτο εφταιγε για αυτες τις αναλαμπες. Αλλαξα τελειως το φωτιστικο ελεξα τον ουδετερο μηπως τπτ δεν ειναι σφιγμενο καλα σε ολα τα φωτιστικα και μπριζες αλλα το προβλημα συνεχιζει.

    Οταν ανοιγω ενα μπιστολακι μαλλιων η θερμοσυφωνο το μονο που κανει ειναι λιγο καπως να πεφτει η ενταση του φωτος τπτ αλλο.

    Ρωτησα ενα γειτονα μου στην πολυκατοικια αν εχει και αυτος αναλαμπες και μου ειπε οτι δεν εχει παρατηρησει τπτ τετοιο και δεν ξερει.

    Εκανα μια δοκιμη και εβαλα μια λαμπα φθωριου αλλα ακομη και εκει τρεμοπαιζει το φως αλλα οχι τοσο πολυ οσο στις αλλες λαμπες.

    Τετοιον σταθεροποιητη που μου προτεινατε εχω παρει ηδη και απο οτι παρατηρω η βελονα που δειχνει τα βολτ συνεχεια ανεβοκατεβαινει.

    Οι μετρησεις που πιρα απο τις μπριζες μου ειναι 218-227 Vac

    ΥΓ Επιτιδες εφερα φιλους μου στο σπιτι να δω αν και αυτοι βλεπουν αναλαμπες γιατι αρχισα να πιστευω οτι θελω οφθαμλιατρο. Τελικα ομως δεν θα μου χρειαστει να τον επισκευτω.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dj_mike : 17-03-10 στις 17:18
    ...........................^ILL-ektronika^


  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή

    Αν μπορώ να δω και να καταλάβω, οι λάμπες είναι G9. οι οικονομίας κάνουν γύρω στα 10 Ευρώ... μόλις το άκουσα, πήρα την μάνα μου να τα ακούσει για το φωτιστικό που διάλεξε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Οι G9 έχουν ένα λεπτό συρματάκι που πιάνεται σε δυο λαμάκια στο ντουί και ζεστένεται αρκετα (καθότι πυρακτωσεως). Τα λαμάκια με τη ζεστη χαλαρωνουν όταν τα φωτιστικά ειναι ΓΤΠ και κάνουν βλακίες.

    Βάλε ένα απλό ντουί Ε27 με μια νορμάλ λάμπα να δεις αν έχεις πρόβλημα στη θέση ενος απο αυτά τα φωτιστικά.

    Εχω πάρει και εγω κάποιες εμφανίσημες (WAF) απλίκες με g9 απο μεγάλη ελληνική αλυσίδα φωτιστικών και τρεμοπαιζουν. Το καλό είναι οτι μετά απο αυτό, ούτε ξανασκεφτετε η γυναίκα μου να πάρει φωτιστικό χωρις να με ρωτήσει πρωτα.

    Πάντως εχω τσακίσει λίγο τα συρματάκια να χοντρίνουν και δουλεύουν ικανοποιητικά τωρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-17, 14:29
  2. προβλημα στα ηλεκτρολογικα του σπιτιου
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-15, 15:47
  3. μου καιγονται τα xenon
    By gdimis in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-12, 00:19
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-11, 15:30
  5. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-09, 10:18

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας