Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Διατομή καλωδίων

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κέντρο
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Φίλε Φίλιππε,
    οι ασφάλειες τήξεως για καυστήρα και την γεώτρηση προΰπαρχαν και σκέφθηκα να μην τις πειράξω. Για τον καυστήρα έχεις δίκαιο, για την αντλία δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά της.
    Την 25άρα ασφάλεια στο κύκλωμα της κουζίνας την βάζω διότι η 20άρα μου φαίνεται μικρή σε περίπτωση Full χρήσης.
    Όσον αφορά την παροχή κατά την γνώμη σου θα ήταν καλύτερα να μπουν 3 φάσεις + γείωση με καλώδιο διατομής 10 mm και ο ουδέτερος να είναι 4 mm (ενδεχομένως και 6 mm εάν ‘στριμωχτούν’ αρκετά)
    Ευχαριστώ Κώστας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trabant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Φίλιππε,
    οι ασφάλειες τήξεως για καυστήρα και την γεώτρηση προΰπαρχαν και σκέφθηκα να μην τις πειράξω. Για τον καυστήρα έχεις δίκαιο, για την αντλία δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά της.
    Την 25άρα ασφάλεια στο κύκλωμα της κουζίνας την βάζω διότι η 20άρα μου φαίνεται μικρή σε περίπτωση Full χρήσης.

    Πιθανότατα σε καλύπτει η 20άρα (εγώ σπίτι μου τέτοια έχω βάλει, άλλωστε δεν πέφτει στα 20Α), αυτό που είπα ήταν ότι δεν έχει νόημα να βάλεις εκεί 25άρα εφόσον πριν από αυτή θα υπάρχει ήδη μια 25άρα, η γενική.

    Όσον αφορά την παροχή κατά την γνώμη σου θα ήταν καλύτερα να μπουν 3 φάσεις + γείωση με καλώδιο διατομής 10 mm και ο ουδέτερος να είναι 4 mm (ενδεχομένως και 6 mm εάν ‘στριμωχτούν’ αρκετά)
    Ευχαριστώ Κώστας
    Αυτό θα μπορούσε να γίνει αν είχες τριφασικά φορτία που δεν φορτώνουν τον ουδέτερο. Εφόσον όλα σου τα φορτία είναι μονοφασικά, ο ουδέτερος θα πρέπει αναγκαστικά να έχει την ίδια διατομή με τις φάσεις εφόσον υπάρχει η πιθανότητα κάποια φάση να είναι πλήρως φορτωμένη ενώ οι άλλες 2 καθόλου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κέντρο
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Φίλε Φίλιππε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.
    Προσπαθώ να καταλάβω μερικά πράγματα…
    Μέχρι πριν 2 μήνες –αν τεχνικός- δεν ήξερα ότι είχα ρελιέ διαφυγής και τι είναι.
    Όταν χρησιμοποίησα για πρώτη φορά τον φούρνο της κουζίνας και μετά από λίγο έπεφτε κατάλαβα τι κάνει. Όταν τράβηξα την κουζίνα πού πριν μερικές μέρες είχε συνδεθεί από ηλεκτρολόγο και είδα ότι η πίσω λαμαρίνα είχε λυγίσει στο κέντρο από το χοντρό καλώδιο της παροχής κατάλαβα και γιατί.
    Όταν πήγα να ελέγξω –τεστ- στον κάτω όροφο εάν λειτουργεί το ρελέ, είδα ότι δεν ανταποκρίνεται. Όταν άνοιξα τον πίνακα και είδα πώς ήταν συνδεδεμένος κατάλαβα πώς τόσα χρόνια δεν λειτουργούσε.
    Ρίχνοντας μια ματιά και στα υπόλοιπα είδα πώς η σύνδεση του θερμοσίφωνα (ο οποίος δεν είχε χρησιμοποιηθεί ποτέ) ήταν ο ουδέτερος στην ασφάλεια 20 Α και η φάση στον διακόπτη 40 Α. Ίσως για μερικά από τα παραπάνω να μην ευθύνεται κάποιος ηλεκτρολόγος αλλά ο πρώην ιδιοκτήτης.
    Το ξέρω πώς τα ηλεκτρολογικά δεν είναι για να παίζει κανείς, αλλά για τα βασικά θέλω να ξέρω γιατί.
    Είναι καλό να πιστεύει κανείς, ακόμη καλύτερα όμως να μπορεί και να ελέγχει.

    Κώστας

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trabant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Φίλιππε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.
    Προσπαθώ να καταλάβω μερικά πράγματα…
    Μέχρι πριν 2 μήνες –αν τεχνικός- δεν ήξερα ότι είχα ρελιέ διαφυγής και τι είναι.
    Όταν χρησιμοποίησα για πρώτη φορά τον φούρνο της κουζίνας και μετά από λίγο έπεφτε κατάλαβα τι κάνει. Όταν τράβηξα την κουζίνα πού πριν μερικές μέρες είχε συνδεθεί από ηλεκτρολόγο και είδα ότι η πίσω λαμαρίνα είχε λυγίσει στο κέντρο από το χοντρό καλώδιο της παροχής κατάλαβα και γιατί.
    Όταν πήγα να ελέγξω –τεστ- στον κάτω όροφο εάν λειτουργεί το ρελέ, είδα ότι δεν ανταποκρίνεται. Όταν άνοιξα τον πίνακα και είδα πώς ήταν συνδεδεμένος κατάλαβα πώς τόσα χρόνια δεν λειτουργούσε.
    Ρίχνοντας μια ματιά και στα υπόλοιπα είδα πώς η σύνδεση του θερμοσίφωνα (ο οποίος δεν είχε χρησιμοποιηθεί ποτέ) ήταν ο ουδέτερος στην ασφάλεια 20 Α και η φάση στον διακόπτη 40 Α. Ίσως για μερικά από τα παραπάνω να μην ευθύνεται κάποιος ηλεκτρολόγος αλλά ο πρώην ιδιοκτήτης.
    Το ξέρω πώς τα ηλεκτρολογικά δεν είναι για να παίζει κανείς, αλλά για τα βασικά θέλω να ξέρω γιατί.
    Είναι καλό να πιστεύει κανείς, ακόμη καλύτερα όμως να μπορεί και να ελέγχει.

    Κώστας
    Χαχα, και λίγα είδες!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Διατομή Γραμμών Πρίζας
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-21, 21:24
  2. Διατομή αγωγών
    By soap47 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-14, 23:38
  3. Διατομή Αγωγών
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-10, 17:28
  4. Διατομή ουδέτερου
    By her in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-09, 16:36
  5. Διατομή καλωδίου
    By koze85 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-09, 17:21

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας