Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Αγωγιμοτητα πλαστικου για κεραία ?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή Αγωγιμοτητα πλαστικου για κεραία ?

    Γεια σας και παλι , δυσκολευτηκα λιγο να επιλεξω σε ποια κατηγορια να γραψω το θεμα , ελπιζω να ειμαι στη σωστη.

    Λοιπον , το ερωτημα ειναι το εξης :

    Απο τι υλικο πρεπει να ειναι ακριβως μια πλαστικη σωληνα,
    (στην οποια θελω εσωτερικα να βαλω μια κεραια για να την προφυλαξω απο υγρασια-οξειδωση)
    ουτως ωστε να μην επηρεαζονται τα χαρακτηριστικα της κεραιας ?

    Το ρωταω διοτι στο διαδυκτιο διαβασα οτι πρεπει να ειναι λευκου πλαστικου κι οχι γκρι ή μαύρη κλπ κλπ διοτι επηραζεται το μεταλο, η ακτινοβολια, η συνθετη αντισταση της και κατι τετοια περιεργα.

    Ισχυει αυτο το σεναριο ?
    Αν ναι, ποιο πλαστικο να επιλεξω ? ουτως ωστε να μην επηραζει σε καμια περιπτωση την κεραια ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Δημήτρη δεν νομίζω ότι το είδος του πλαστικού αυτό καθ αυτό επιρεάζει τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά της κεραίας. Περισσότερο θεωρώ ότι θα επιρεάσει το τυχόν κενό που θα υπάρχει ανάμεσα στην πλαστική σωλήνα και στα στοιχεία της κεραίας, (ανάπτυξη υγρασίας). Για τον λόγο αυτό πιστεύω ότι η χρήση θερμοσυστελόμενου είναι πιο ενδεδειγμένη λόγο της καλύτερης προσαρμογής του πάνω στα στοιχεία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Γι αυτό οι εταιρίες κινητής χρησιμοποιούν φύλλα πολυεστέρα και μόνο. Οτιδήποτε άλλο παραπέμπει σε εξασθένηση. Εκτός και αν η κεραία ήδη έχει τη μορφή που θέλουν (pipe).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Τι την ψαχνεις ρε Μητσε ?

    Στην περιπτωση σου, μια κεραια, δεν θα μεινει σε ιστο πανω απο 3 απογευματα, τι σκατα την ψαχνεις ?

    Βαλε την κεραια πανω (η οποια ειναι και απο αλουμινιο) και ασ την εκει. Αν σου "χαλασει" σε 6 μηνες (που δεν θα χαλασει) κατασκευασε αλλη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Η εξασθένιση είναι συνάρτηση και της συχνότητας εκπομπής/λήψης της κεραίας. Μεγαλύτερη συχνότητα-> μεγαλύτερη εξασθένιση.
    Το χρώμα παίζει ρόλο εκτός από την άμεση εξασθένιση και στην θερμοκρασία που βοηθάει να αναπτυχθεί πάνω στην κεραία. Όσο πιο σκούρο τόσο χειρότερα.
    Πάντως η εξασθένιση δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη και δεν έχει μεγάλες αυξομοιώσεις ό,τι υλικό (μη αγώγιμο φυσικά) και όποιου χρώματος και να βάλεις. Το πολύ να φτάνει τα 5-10dB σε ακραίες περιπτώσεις σε μικροκυματικές συχνότητες.
    Σε ευρυζωνική εφαρμογή 100kHz μέχρι 5GHz έχω χρησιμοποιήσει απλό σωλήνα αποχέτευσης με τα καπάκια του για προστασία, χωρίς ιδιαίτερες αποσβέσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εξασθένιση είναι συνάρτηση και της συχνότητας εκπομπής/λήψης της κεραίας. Μεγαλύτερη συχνότητα-> μεγαλύτερη εξασθένιση.
    Το χρώμα παίζει ρόλο εκτός από την άμεση εξασθένιση και στην θερμοκρασία που βοηθάει να αναπτυχθεί πάνω στην κεραία. Όσο πιο σκούρο τόσο χειρότερα.
    Πάντως η εξασθένιση δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη και δεν έχει μεγάλες αυξομοιώσεις ό,τι υλικό (μη αγώγιμο φυσικά) και όποιου χρώματος και να βάλεις. Το πολύ να φτάνει τα 5-10dB σε ακραίες περιπτώσεις σε μικροκυματικές συχνότητες.
    Σε ευρυζωνική εφαρμογή 100kHz μέχρι 5GHz έχω χρησιμοποιήσει απλό σωλήνα αποχέτευσης με τα καπάκια του για προστασία, χωρίς ιδιαίτερες αποσβέσεις.
    Φανη, αν στις ακραιες περιπτωσεις φτασει στα 5 με 10 db, μιλας για 50% εως 60% πτωση της ακτ. ισχυος, αυτα τα νουμερα ειναι πολυ μεγαλα.
    Ερωτηση, δηλαδη σε συχνοτητες fm, ποσα db κατω εισαι, αν βαλεις την κεραια σε σωληνα αποχετευσης ?

    Εγω ξαναλεω, ας αφησει την κεραια ως εχει ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος 231 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φανη, αν στις ακραιες περιπτωσεις φτασει στα 5 με 10 db, μιλας για 50% εως 60% πτωση της ακτ. ισχυος, αυτα τα νουμερα ειναι πολυ μεγαλα.
    Ερωτηση, δηλαδη σε συχνοτητες fm, ποσα db κατω εισαι, αν βαλεις την κεραια σε σωληνα αποχετευσης ?

    Εγω ξαναλεω, ας αφησει την κεραια ως εχει ...
    Γιώργο, μιλάω για μικροκυματική συχνότητα 1.8GHz, όπου και να φυσήξει αεράκι έχουμε αποσβέσεις αυτής της τάξης. Στα FM δεν επηρεάζει καθόλου το υλικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Υπάρχει όντως μιά εκτενής 'διαμάχη' γιά το αν διαφορετικού χρώματος σωλήνες πλαστικοί έχουν κάποιο ρόλο στην χρήση τους ως μέρος κατασκευής μιάς κεραίας! Προσωπικά έχω δει "περίεργα" φαινόμενα χρησιμοποιώντας πλαστικό σωλήνα αποχετεύσεως με γκρι υπόχρωση σε σχέση με ακριβώς ίδιου Φ κατάλευκου! Όχι σε χρήση κεραίας αλλά σαν τουμπο περιέλιξης πηνίου! Ίδια αυτεπαγωγή, ίδιο Φ στο πηνιόσυρμα, ίδια ακριβώς χρήση στο ίδιο ακριβώς φορτίο & πηγή αλλάχτηκε ένα πηνίο φτιαγμένο σε κατάλευκο σωλήνα με άλλο φτιαγμένο σε γκρι. Ο γκρί παρουσίασε αύξηση θερμοκρασίας στο κέντρο του πηνίου σε σημείο που άρχισε να αλλοιώνεται η διατομή του πλαστικού σωλήνα λόγω συρρίκνωσης του! Μιλάμε για "κουφά" πράγματα! Σε αναζήτηση πιθανής εξήγησης βρήκα μιά αναφορά (την οποία δεν σημαίνει & ότι αποδέχομαι) όπου κάποιος ανάφερε ότι οι σωλήνες γκρι υποχρώσεως έχουν γραφιτούχο υλικό ως πρόσμιξη στην πλαστική ύλη τους!!! Δεν ξέρω να ευσταθεί η όχι αλλά από τότε εγώ προσωπικά δεν ξαναδούλεψα με γκρι πλαστικούς σωλήνες & δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα πλέον!

    Γιά προστατευτικό κεραίας πάντως θα κοιτούσα να βρώ σωλήνα από Fiberglass / ρυτινούχο! Δεν ξέρω τι μήκος/ύψος & διατομή θες αλλά σε κεραίες VHF & UHF που έφτιαχα στο τέλος του 80 χρησιμοποίησα μέχρι και καλύπτρα από ιστίο windsurf! Ίσως ότι καλύτερο έχω δουλέψει μέχρι τώρα γιά τέτοιο σκοπό!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Να διευκρινίσω, ότι πριν που αναφέρθηκα στο χρώμα εννοούσα την βαφή που ενδεχομένως να έχει ο σωλήνας. Από βιασύνη έγραψα ότι όσο πιο σκούρο, τόσο μεγαλύτερη η απόσβεση, λόγω του χρώματος και μόνο (ανεξάρτητα από την ανάπτυξη θερμοκρασίας). Όμως αυτό δεν μου φαίνεται και τόσο λογικό να συμβαίνει. Μάλλον θα έλεγα ότι μεγαλύτερο ρόλο παίζει η διαφάνεια ή η αποροφητικότητα της βαφής σε κάποια συχνότητα. Στο φως για παράδειγμα, μια κόκκινη βαφή αλλιώς συμπεριφέρεται σε κόκκινο φως, από ότι σε φως άλλου χρώματος. Η λευκή βαφή για παράδειγμα ανακλά όλα τα μήκη κύματος του φωτός, ενώ το μαύρο τα απορροφά όλα. Σε αντιστοιχία με το φως, που είναι ένα Η/Μ κύμα υψηλής συχνότητας, και στα χαμηλότερης συχνότητας H/M κύματα, θα υπάρχει κάποια αντίστοιχη λογική.

    Είναι προφανές ότι και το ίδιο το υλικό παίζει σημαντικό ρόλο, όπως ανέφερε ο SRF, και το οποίο υλικό τυχαίνει να έχει κάποιο χρώμα. Εδώ δεν ξέρω αν το υλικό το ίδιο ή το χρώμα του καθορίζει την απόσβεση (ή και τα δύο)...

    Στην ευρυζωνική εφαρμογή που ανέφερα προηγουμένως, οι σωλήνες ήταν γκρι αποχετεύσεως, και οι οποίοι είχαν βαφεί μπλε (για λόγους marketing), και δεν υπήρχαν προβλήματα απόσβεσης σε μετρήσεις που έκαναν ειδικότεροι από εμένα.

    Πάντως, αυτή η συζήτηση έχει νόημα για μικροκυματικές συχνότητες (>600MHz), καθώς σε χαμηλότερες συχνότητες η εξασθένηση είναι αμελητέα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος 231 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι την ψαχνεις ρε Μητσε ?

    Στην περιπτωση σου, μια κεραια, δεν θα μεινει σε ιστο πανω απο 3 απογευματα, τι σκατα την ψαχνεις ?

    Βαλε την κεραια πανω (η οποια ειναι και απο αλουμινιο) και ασ την εκει. Αν σου "χαλασει" σε 6 μηνες (που δεν θα χαλασει) κατασκευασε αλλη.
    Βρε παναθεμα σε , ασε με τωρα που εχω εμπνευση για ερευνα.


    Ευχαριστώ κυριοι για τις απαντήσεις σας , να διευκρινησω οτι ψαχνω για μη αγωγιμο υλικο (αλλα οχι θερμοσυστελόμενο) και οχι βαμμενο (δεν χρειαζεται το χρωμα) και για συχνοτητες απο 27-200 ΜΗΖ οπως εγραψε ο Φάνης δεν φαινεται να εχουμε προβλημα , αλλα βλεπω οτι οντως υπαρχει καποια σχεση στα γραφομενα περι εγχρωμων σωλήνων σύμφωνα με τον Γιώργο SRF και θα το λαβω υπ οψιν.
    Μάλλον θα προσπαθησω να βρω λευκη και στο κατω κατω μια δοκιμη θα μας πεισει.

    Να παω σε καταστημα και να ρωτήσω τον μαστορα τι διηλεκτρικη σταθερά εχει η σωληνα ? ή το velocity factor ? !!!!! Μμμμμ .....μαλλον οχι , θα την παρω χωρις να ρωτησω πολλα πολλα .

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κεραία για πομπό AM
    By FMTRIKALA in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-20, 09:38
  2. Κεραία για Fm
    By cbf600 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-14, 19:57
  3. Ερώτηση θέρμανσης-Ψύξης πλαστικου υλικού
    By weather1967 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-09, 22:16
  4. ΑΓΩΓΙΜΟΤΗΤΑ ΥΓΡΩΝ
    By Bilko in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-07, 17:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας