Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: Τι είδους Dimmer για φωτοσωλήνα LED?

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θοδωρης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Καλημερα. Εκανα την δοκιμη με την παραλληη συνδεση της λαμπας και όντως δεν τρεμοπαιζε ο φωτοσωληνας. Βεβαια δεν με εξυπηρετει καθολου να εχω την λαμπα πυρακτωσεως εκει αναμμενη!!

    Μετά το πείραμα τι??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    OK τοτε πας σωστα ....το συγκεκριμενο ντιμμερ δεν μπορει να οδηγησει πολυ χαμηλα φορτια

    Η προταση του Φιλμαν με το αλλο τριακ ειναι κατι το οποιο εγω δεν μοορω να σου απαντησω ...δεν γνωριζω αν ενα αλλο τριακ θα εχει καλυτερη συμπεριφορα εκει ....σε περιπτωση πατντως που αλλαξεις τριακ για τον Α η Β λογο εχε κατα νου οτι το να ειναι μονωμενο ειναι θεμα ασφαλειας και γενικα αυτα τα κυκλωμτα πρεπει να προσεχουμε γιατι η ταση ειναι θανατηφορα

    Αν η λαμπα εκει δεν σε βοηθαει θα μπορουσες να βαλεις απλα μια αντισατη τυπου 17 βαττ τουβλακι η οποια ομως αντι να φωτιζει θα θερμενεται και αυτο ισως ειναι προβλημα ....

    αν αυτο σε βολευει σαν ιδεα πες μου να σου κανω ενα υπολγισμο ωστε να βαλεις καποι μια αντιοσταση οπου αν θερμανθει δεν θα ειναι και τοσο προβλημα

    και εκει στην συνδεση με την αντισταση κλπ κλπ παιτει μεγαλη προσοχη γιατι και εκει στην εξοδο του ντιμμερ η ταση ειναι επισης θανατηφορα ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θοδωρης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Ok κατανοητο. Το Dimmer που εχω δεν ειναι και το πιο κατάλληλο. Αν βρω dimmer που να μπορεί να οδηγήσει χαμηλά φορτία θα γινόταν η δουλειά μου?

    Την περίπτωση με τα triac δεν την κατέχω καθόλου,δηλώνω άσχετος!

    Τώρα για την αντίσταση, ισως να γινόταν οπως το λες αλλα τζάμπα να καίει μία αντίσταση κριμα δεν ειναι?θελω να πω ο λογος που εβαλα τον φωτοσωληνα led ηταν και η οικονομια.
    Και αν τελικά εμπαινε μια τέτοια αντίσταση πόσα watt θα έπρεπε να είναι? ο φωτοσωλήνας είναι 5-6 μετρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το να βαλει και μια λαμπα για να κοιροιδεψει το ντιμμερ με μεγαλυτερο φορτιο ειναι μια πολυ καλη προσεγγιση

    το να αλλαξει το triac που εχει ο κατασκευαστης ( που κατα 99,9% ειναι μονωμενο ) με ενα αλλο το οποιο εχει πιο ευαισθητη πυλη αλλα μαλλον δεν ειναι μονωμενο μπορει να ειναι και φονικη προσσεγιση αγαπητε φιλμαν .....( στο data sheet δεν αναφερει πουθενα οτι ειναι μονωμενο ....συνηθως οταν ειναι το βροντοφωναζουν )

    τα ντιμμερ του εμποριου χρησιμοποιουν το μεταλλικο πλαισιο του διακοπτη για ψυκτρα

    ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΡΙΑΚ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΩΜΕΝΟ

    εχε κατα νου οτι μιλας με αρχαριο....ο ανθρωπος το δηλωσε απο την αρχη ...
    Φίλε Σάκη όπως πάντα βιάζεσαι να μιλήσεις... Δεν χρειάζεται triac με πιο ευαίσθητη πύλη, αλλά triac με χαμηλότερο ρεύμα συγκρατήσεως... Ναι, το 2Ν6075 δεν είναι μονωμένο, ναι, τα dimmer χρησιμοποιούν το μεταλλικό πλαίσιο για ψύξη, αλλά εδώ που έχουμε να κάνουμε με χαμηλό ρεύμα, το triac δεν χρειάζεται καθόλου ψύξη, άρα δεν τίθεται θέμα μόνωσης... Απλώς θα κολληθεί στην πλακέτα και τίποτα περισσότερο... Thorik, το 2Ν6075 θα το βρεις στον Σιδέρη, Αγ. Κων/νου 51 στο Μεταξουργείο, κοστίζει 0.50 ευρώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    θοδωρης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    μαλλον ηρθε η ωρα να ρωτησω τι ειναι το τριακ?! και τι θα το κανω αν το αγορασω?ειναι απο μονο του ενα dimmer? πρεπει να το αντικαταστησω σε υπαρχον dimmer?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thorik Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλλον ηρθε η ωρα να ρωτησω τι ειναι το τριακ?! (ωχ... ένα εξάρτημα είναι, όπως λέμε π.χ. τρανζίστορ) και τι θα το κανω αν το αγορασω? (Θα το βάλεις στη θέση του triac που είχε το dimmer από τη μάνα του) ειναι απο μονο του ενα dimmer? (Όχι βέβαια) πρεπει να το αντικαταστησω σε υπαρχον dimmer?
    Ναι... κλαψ... με απογοήτευσες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι... κλαψ... με απογοήτευσες...
    filman πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τον τροπο που σκεφτεσαι πραγματικα ποιο ειναι το θεμα σου ????

    εδω εδωσες οδηγιες σε ενα αρχαριο πως θα σκοτωθει το οτι εγω δεν διατυπωσα την λειτουργεια του τριακ σωστα σε πειραξε ???

    εδω καλα καλα ο αμθρωπος δεν ξερει καν τι ειναι το τριακ εσυ πιστευεις οτι μπορει να σκεφτει οτι σε χαμηλο φορτιο το τριακ δεν θελει ψυξη ????

    συγνωμη αλλα αυτο δεν μου δειχνει καθολου σωστο και επικυνδυνο .....

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Ρε Σάκη, μπορείς να μου πεις τι έχεις πάθει;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    filman πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τον τροπο που σκεφτεσαι πραγματικα ποιο ειναι το θεμα σου ????

    Εγώ άνοιξα το θέμα;

    εδω εδωσες οδηγιες σε ενα αρχαριο πως θα σκοτωθει (λάθος, το ότι λες σε κάποιον πώς να κόψει το ψωμί με το μαχαίρι, δεν σημαίνει ότι εσύ φταις αν αυτός κοπεί) το οτι εγω δεν διατυπωσα την λειτουργεια του τριακ σωστα σε πειραξε ??? (από πού έβγαλες πάλι αυτό το συμπέρασμα; μη χειρότερα...)

    εδω καλα καλα ο αμθρωπος δεν ξερει καν τι ειναι το τριακ εσυ πιστευεις οτι μπορει να σκεφτει οτι σε χαμηλο φορτιο το τριακ δεν θελει ψυξη ????

    Όχι, αλλά θα περίμενα να το σκεφτείς εσύ.

    συγνωμη αλλα αυτο δεν μου δειχνει καθολου σωστο και επικυνδυνο .....
    Σάκη, εγώ αλλά και οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να δώσει οδηγίες σε κάποιον για το πώς να κάνει κάτι... Το αν τελικά αυτός μπορεί να το κάνει ή όχι, αυτός θα το κρίνει... Και φυσικά δεν φέρει καμιά ευθύνη αυτός που έδωσε τις όποιες συμβουλές...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    αν εμεις που ειμαστε λιγο μεγαλυτεροι και υποτιθεται οτι εχουμε καποια εμπειρια και ειδεικοτερα σε θεματα ασφαλειας φιλμαν δεν προσεχουμε τους ανθρωπους που εχουν την ευγενεια να δηλωσουν ασχετοι και ειναι στην ουσια παιδια μας και σε γνωσεις και σε ηλικια ....τοτε τι στο διαολο κανουμε ????


    το πιο σωστο θα ηταν να ζητησεις ενα συγνωμη για την δικα σου βιασυνη και τις οδηγιες που εδωσες οι οποιος μπορει μεν λειτουργικες αλλα επικυνδυνες και να κανεις συστασεις στον αρχαριο σε θεματα ασφαλειας ....

    ( πραγμα που χλωμο το κοβω στο σκεπτικο σου αλλα ετσι θα το εβλεπα εγω )

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Τι να κάνουμε; εγώ το βλέπω αλλιώς...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. διακοπτης dimmer για led καηκε.
    By vaggos400 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-16, 10:37
  2. dimmer για led ταινια
    By κωστας1982 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-14, 21:13
  3. Dimmer για λαμπτήρα LED
    By Tripper in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-14, 23:03
  4. dimmer για led σποτ 220v;
    By vagelisda in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-14, 00:36

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας