Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Εργαστηριακό τροφοδοτικό με το LM317

  1. #1
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή Εργαστηριακό τροφοδοτικό με το LM317

    Μετά από παραίνεση του Κώστα Γαληνίτη αποφάσισα να σας παρουσιάσω το εργαστηριακό τροφοδοτικό που είχα κατασκευάσει από το 1983 περίπου. Η αρχική κατασκευή ήταν αντιγραφή από το Linear Databook της National Semiconductor. Η απλή εφαρμογή δίνει τάση εξόδου από 1,25 έως 25V αλλά επειδή ήθελα η τάση να κατεβαίνει μέχρι το 0V, πρόσθεσα το κύκλωμα αρνητικής τάσης με το χωριστό μετασχηματιστή των 7,5V. Πρίν από 2-3 χρόνια αντικατέστησα το παλιό κουτί της κατασκευής με ένα παρόμοιο καινούριο και το ανανέωσα για τα επόμενα χρόνια. Αν το ολοκληρωμένο είναι καλής ποιότητας, το τροφοδοτικό έχει πολύ καλή σταθεροποίηση. Με το συγκεκριμένο που έχω τοποθετήσει, αν ρυθμίσω την τάση στα 10V και συνδέσω φορτίο 10Ω που αντιστοιχεί σε ρεύμα 1Α, η τάση εξόδου μειώνεται περίπου 20mV. Δεν το αλλάζω με τίποτα!
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  lm317psu-1.jpg Εμφανίσεις:  977 Μέγεθος:  82,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  lm317psu-2.jpg Εμφανίσεις:  848 Μέγεθος:  112,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  lm317psu-3.jpg Εμφανίσεις:  1032 Μέγεθος:  125,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  lm317psu-4.jpg Εμφανίσεις:  746 Μέγεθος:  102,6 KB  
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    • Τύπος Αρχείου: pdf lm317.pdf (18,0 KB, 484 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τρελός Επιστήμονας : 24-03-10 στις 00:37

  2. #2
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Στις επόμενες φωτογραφίες φαίνονται κάποιες περισσότερες λεπτομέρειες, όπως ο μετασχηματιστής της αρνητικής τάσης, τα εξαρτήματα γύρα από το ολοκληρωμένο και το varistor παράλληλα με το πρωτεύον του μετασχηματιστή. Οι ετικέτες έχουν γραφτεί με mini-print με δύο δίσκους γραμμάτων (ελληνικά - αγγλικά) το οποίο είχα αγοράσει γύρω στο 1984. Το όργανο πίνακα είναι ένα παμπάλαιο (αλλά πάρα πολύ αξιόπιστο) γερμανικό Neuberger με σφάλμα +/-1,5%. Η κλίμακα είχε ξανασχεδιαστεί την παλιά καλή εποχή με letraset.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  lm317psu-5.jpg Εμφανίσεις:  456 Μέγεθος:  90,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  lm317psu-6.jpg Εμφανίσεις:  402 Μέγεθος:  85,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  lm317psu-7.jpg Εμφανίσεις:  419 Μέγεθος:  92,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  lm317psu-8.jpg Εμφανίσεις:  430 Μέγεθος:  95,9 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίο Δημήτρη ..., ρετρό , μετά απο τόσα χρόνια. Έχω και εγώ μερικά κομμάτια απο to 87 περίπου, LM317Κ (TO3).

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Δημήτρη σε ευχαριστώ που ανταποκρίθηκες στην παρότρυνσή μου να το παρουσιάσεις. Είναι μια πολύ ωραία και χρήσιμη κατασκευή, δοκιμασμένη στο χρόνο. Και επίσης μια άψογη και υποδειγματική παρουσίαση, με ωραίες και πολύ κατατοπιστικές φωτογραφίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Δεν "κομίζω γλαύκαν εις Αθήνας" με αυτή την παρουσίαση αλλά ίσως δίνει κάποιες ιδέες. Ο τρόπος που συναρμολογήθηκαν τα υλικά είναι με κόσες και ανήκει στην εποχή των λυχνιών. Είναι μεγάλη ατυχία για την ηλεκτρονική που δεν βρίσκονται πια εύκολα κόσες γιατί με αυτές ο πειραματισμός είναι πολύ ευχερέστερος. Αν και χωρίς τυπωμένο κύκλωμα, δουλεύει άψογα και καίγεται δύσκολα, λόγω της εσωτερικής προστασίας του ολοκληρωμένου. Έχω κάνει πολλές δοκιμές με αυτό το τροφοδοτικό, έχω αντικαταστήσει το LM317 με LM350 με παρόμοια αποτελέσματα όσον αφορά το ρεύμα διότι ο μετασχηματιστής δεν μπορεί να δώσει παραπάνω από 1,5Α (1,41Α είναι η μέγιστη θεωρητική τιμή του συνεχούς ρεύματος με ανόρθωση και φίλτρο πυκνωτή όταν το μέγιστο RMS ρεύμα δευτερεύοντος είναι 2Α).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τρελός Επιστήμονας : 24-03-10 στις 11:43

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Κοσμημα το τροφοδοτικο. Ειδικα το βολτομετρο-αμπερομετρο. Που μπορω να βρω κατι αντιστοιχο; Επισης το lm ζεσταινεται πολυ οταν δουλευει ψηλα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Το ολοκληρωμένο ζεσταίνεται περισσότερο όταν δουλεύει χαμηλά (σε μικρή τάση εξόδου με μεγάλη διαφορά τάσεων εισόδου-εξόδου) οπότε και οι απώλειες ισχύος είναι μεγαλύτερες. Η ψύκτρα που βλέπεις στη φωτογραφία γενικά είναι επαρκής για τις περισσότερες τάσεις εξόδου, ακόμα και για χαμηλές γύρω στα 5V. Όργανο Neuberger αμφιβάλλω αν θα βρεις στην ελληνική αγορά. Μποπείς να βάλεις κάτι παρόμοιο ή κάποιο ψηφιακό από τα πολλά που υπάρχουν στα καταστήματα. Για παρόμοιο όργανο μπορείς να ψάξεις σε καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού που έχουν τετράγωνα όργανα πίνακα ή στο ebay.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν "κομίζω γλαύκαν εις Αθήνας" με αυτή την παρουσίαση αλλά ίσως δίνει κάποιες ιδέες. Ο τρόπος που συναρμολογήθηκαν τα υλικά είναι με κόσες και ανήκει στην εποχή των λυχνιών. Είναι μεγάλη ατυχία για την ηλεκτρονική που δεν βρίσκονται πια εύκολα κόσες γιατί με αυτές ο πειραματισμός είναι πολύ ευχερέστερος. Αν και χωρίς τυπωμένο κύκλωμα, δουλεύει άψογα και καίγεται δύσκολα, λόγω της εσωτερικής προστασίας του ολοκληρωμένου. Έχω κάνει πολλές δοκιμές με αυτό το τροφοδοτικό, έχω αντικαταστήσει το LM317 με LM350 με παρόμοια αποτελέσματα όσον αφορά το ρεύμα διότι ο μετασχηματιστής δεν μπορεί να δώσει παραπάνω από 1,5Α (1,41Α είναι η μέγιστη θεωρητική τιμή του συνεχούς ρεύματος με ανόρθωση και φίλτρο πυκνωτή όταν το μέγιστο RMS ρεύμα δευτερεύοντος είναι 2Α).
    Δημήτρη εδώ πολύ σωστά θίγεις ένα πολύ βασικό θέμα, που πολλές φορές παραμελείται:
    Ότι η "καρδιά" κάθε τροφοδοτικού δεν είναι οι επιδόσεις των εξαρτημάτων του κυκλώματος σταθεροποίησης, αλλά του μετασχηματιστή και του ανορθωτή.
    Όσο για τις κόσσες, συμφωνώ, μια και είμαι κι εγώ νοσταλγός της "εποχής των λυχνιών" και οπαδός απλών τρόπων κατασκευής όπως "point to point", "ugly", "dead bug", Manhattan κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Να συμπληρώσω κάτι: Το βασικό κύκλωμα του τροφοδοτικού είναι "στον αέρα" και πάνω στις επαφές του μετασχηματιστή και των άλλων εξαρτημάτων. Το κύκλωμα της αρνητικής τάσης αρχικά είχε κατασκευαστεί πάνω σε κόσες λυχνιών αλλά, μετά την ανακατασκευή, συναρμολογήθηκε πάνω σε διάτρητη πλακέτα γενικών κατασκευών. Είναι από τις λίγες κατασκευές που μπορούν ακόνη να γίνουν με αυτό τον τρόπο. Κάτι πιο πολύπλοκο αναγκαστικά πρέπει να συναρμολογηθεί σε τυπωμένο κύκλωμα, λίγο δύσκολο αν πρόκειται να κατασκευαστεί μόνο ένα κομμάτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Μπράβο φίλε Δημήτρη ,πολυ ωραία ρετρό κατασκευη ,μου αρεσε πολυ το κυκλωμα για να διευρήνεις το ευρος τασης κατω του 1,5 v.
    Επιτρεξε μου ενα τυπογραφικο λαθος στο οργανο τού σχεδίου που αναφερει 0-1 mA

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργαστηριακό τροφοδοτικό 0-30v 3A
    By GR_KYROS in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 108
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-21, 18:19
  2. Εργαστηριακό τροφοδοτικό
    By mtzag in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-16, 22:14
  3. Εργαστηριακό τροφοδοτικό 0-30 V 5 A
    By blueriver in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-09, 20:45

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας