Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 39

Θέμα: Τι inverter να βαλω για ψυγειο και air-condition?

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη απο οτι καταλαβα τα ινβερτερ κλιματιστικα κανουν ανορθωση του ρευματος σε DC και μετα ξανα AC στην επιθυμητη συχνοτητα?
    Επομενως ειναι σαν τα παλμοτροφοδοτικα που δεν εχουν κανενα προβλημα με τα inverter τετραγωνικου παλμου?
    ακριβως...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από her Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι από τα δυο τελικά ισχύει? Είναι σημαντικό και αλλάζει πολλά πράγματα!
    σωστο ειναι το 18... σε καμια περιπτωση ενας συμβατικος συμπιεστης AC δεν εχει 5A λειτουργιας και 7εκκινησης... να φανταστιτε τα μικρα στα ψυγεια τραβανε στην εκκινηση 10Α και στην λειτουργια ειναι 1-2A..

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.121

    Προεπιλογή

    Δεν αμφιβάλω καθόλου. Κοίταξα εκείνη την ώρα ένα air-condition που είχα δίπλα μου και έγραφε αυτό ακριβώς, βέβαια η μάρκα του είναι άγνωστη. (και ούτε λειτούργησε ποτέ σωστά). Αν έχει soft start δεν δικαιολογεί και πάλι τα 7 Α εκκίνησης ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    χμμ... μηπως ειναι μηχανημα inverter τεχνολογιας? αν ναι τοτε σωστο ειναι.. σοφτ σταρτ δεν υπαρχει σε A/C που δεν ειναι inverter.

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    18Α σταρτ ειναι. Ειναι τυπου mobile (σαν σομπα υγραεριου) και ειναι συμβατικο οχι inverter.
    Το κακο ειναι οτι ψαχνω τωρα στο ιντερνετ για ιδιου τυπου κλιματιστικο αλλα ινβερτερ και δεν βρισκω τιποτα . Ολα ta mobile ειναι συμβατικου τυπου. Ε ρε τι κακο ειναι αυτο!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Σχετικα με το ψυγειο... Εχει δουλεψει κανεις σας ινβερτερ σε ψυγειο σπιτιου (100 watt) ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    θωμάς bytheway.gr
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    μεταξυ βάρη και κορωπί
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    παντως θα ανεβεις πολυ σε κοστος.υπαρχει και η αλλη λυση αν βεβαια εισαι εκει να εχεις μια γενητρια και να ξεμπερδεψεις ευκολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους.
    Αγόρασα ένα μικρό ψυγείο της Morris, τύπου mini bar, και ένα inverter 300W καθαρού ημιτόνου για να το δουλέψω.
    Παρόλο που το ψυγείο είναι 48W, κλάσης Α, δεν δουλεύει με το inverter. Ανάβει αλλά δεν δουλευει ο συμπιεστης. Στο δίκτυο λειτουργεί κανονικά.
    Επίσης το inverter δεν έχει καμία ένδειξη βλάβης-δυσλειτουργίας, το δοκίμασα με πολύ μεγαλύτερα φορτία και τα δούλεψε κανονικά.

    Χρειάζομαι μεγαλύτερο inverter ή είναι θέμα ψυγείου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικα με το ψυγειο... Εχει δουλεψει κανεις σας ινβερτερ σε ψυγειο σπιτιου (100 watt) ?
    Σε ψυγείο 50W το δοκίμασα , αλλά με ινβέρτερ 3000W (όχι καθαρού ημιτόνου , αλλά "μπασταρδεμένου") . Πετάει το ψυγείο και δεν χαμπαριάζει από εκκίνηση. Όμως αυτό το έκανα για λίγο διάστημα (επειδή ασχολούμαι ερασιτεχνικά , τα πάνελ χειροποίητα και έξω στο μπαλκόνι σε πολυκατοικία με δύστροπους και παράξενους γείτονες κτλ/ μικρές μπαταρίες 200ΑΗ ) .. ο βασικός λόγος που δεν το επωφελούμαι σε μόνιμη βάση για το ψυγείο , είναι ότι δεν βασίζομαι να φύγω π.χ. από το σπίτι και να λειτουργεί το ινβέρτερ (δεν ξέρω ίσως φοβάμαι μήπως πάρει φωτιά και δεν είμαι παρόν) , έπειτα κάτι ψιλοδιάβασα ότι δεν είναι για συνεχή λειτουργία αυτά τα ινβέρτερ π.χ για 6 ώρες? και πρέπει να γίνονται παύσεις? (ρωτούσα τότε αυτούς που το αγόρασα το ινβέρτερ να μου πουν περί αυτού , αλλά δεν τους έβλεπα και πολύ διαβασμένους) . Οπότε είναι κάτι που πρέπει να ληφθεί υπόψιν για τον τύπο ινβέρτερ και την αξιοπιστία του είτε είναι καθαρού/τετραγωνικής κυματομορφής , αλλά στα σχετικά περί συνεχούς και αδιάλειπτης λειτουργίας με ασφάλεια.

    Αγόρασα ένα μικρό ψυγείο της Morris, τύπου mini bar, και ένα inverter 300W καθαρού ημιτόνου για να το δουλέψω.
    Παρόλο που το ψυγείο είναι 48W, κλάσης Α, δεν δουλεύει με το inverter. Ανάβει αλλά δεν δουλευει ο συμπιεστης. Στο δίκτυο λειτουργεί κανονικά.
    Επίσης το inverter δεν έχει καμία ένδειξη βλάβης-δυσλειτουργίας, το δοκίμασα με πολύ μεγαλύτερα φορτία και τα δούλεψε κανονικά.

    Χρειάζομαι μεγαλύτερο inverter ή είναι θέμα ψυγείου;
    Περίεργο είναι .. ενώ λένε ότι τα καθαρού ημιτόνου έχουν και πολλαπλάσιο Peak .

    όσο για τα ψυγεία υγραερίου που αναφέρθηκαν ως λύση παραπάνω .... επειδή τα έψαχνα κάποτε . Τα συμπεράσματα που έβγαλα , ήταν ότι το υγραέριο σε κόστος βγαίνει πολύ περισσότερο από του ρεύματος , δεν το έψαξα επιστημονικά αλλά το συμπέρασμα από κάποια ψυγεία που είχα βγάλει , μου έλεγαν ότι χρειάζεται μια (κοινή φιάλη πετρογκάζ ) ανά 15 / 20 μέρες , για ένα ψυγείο ύψους περίπου 1,50 μέτρο ... και λαμβάνοντας υπόψιν ότι η μια φιάλη κοστίζει 20 ευρώ . Νομίζω δεν χρειάζονται περισσότερες έρευνες .

    Επίσης σχετικά με 12V μοτέρ (για αντικατάσταση σε συμβατικό ψυγείο ) , και τα λεχθέντα ότι έχουν πλακέτα που κοστίζει 200 ευρώ. Πιστεύω ότι είναι υπερβολικά "ψευτοπροχωρημένη τεχνολογία" αφού έχω εδώ και 12V ψυγείο (το οποίο δεν λειτουργεί προς το παρόν / χαλασμένο) , και από μια ματιά που έριξα , δεν έχει πλακέτα αλλά απλό θερμοστάτη . Τώρα τι παραπάνω προσφέρει μια πλακέτα δεν ξέρω ! . Οπωσδήποτε αν κάποιος ψάξει καλά θα μπορέσει να βρει και να αποκτήσει τέτοιο ψυγείο (απλό χωρίς πλακέτα ) που θα ήταν μια πολύ καλή λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Ρώτησα πολλούς, ηλεκτρολόγους, ψυκτικούς, πήρα την εταιρία, τίποτα. Κανένας δεν μπορεί να το εξηγήσει.
    Σαν ύστατη λύση, πριν αγοράσω άλλο inverter, σκέφτηκα να κάνω ένα κύκλωμα εκκίνησης με πυκνωτή και ρελέ. Πόσο εφικτό είναι κάτι τέτοιο;
    Ο συμπιεστής δεν έχει 3η επαφή για soft start, μόνο τις 2 του θερμικού που είναι πάνω του.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Air Condition 24000 BTU και πρίζα
    By 0AGAN in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-21, 17:09
  2. ΔΙΑΦΟΡΑ AIR CONDITION ΚΑΙ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ
    By marder in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-15, 06:07
  3. Universal χειριστηριο για air condition
    By panagism9 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-13, 00:57
  4. Boηθεια για inverter για εκινιση air condition
    By tolispl in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-12, 22:13
  5. Γραμμη για air condition
    By mixalis1988 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-11, 01:36

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας