Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Μηπως χρειαζομαι καινουργια καρτα γραφικων η οχι?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nupogodi
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή Μηπως χρειαζομαι καινουργια καρτα γραφικων η οχι?

    Καλημερα σε ολους τους φιλους του hlektronika.gr.Εχω προβλημα με την εικονα στην οθονη του πι-σι μου και μαλιστα μεγαλο θα ελεγα.Απο την πρωτη στιγμη που ξεκιναει η οθονη ειναι πορτοκαλια με πολυ λεπτες πρασινες καθετες λουριδες.και παραμενει ετσι σε ολη τη διαρκεια λειτουργειας του πι-σι και μερικες φορες καποια στιγμη παιρνει ενα πετρολ χρωμα με πολυ λεπτες μλε καθετες λουριδες και πολλες φορες αυτη η εικονα δεν πιανει ολη την οθονη αλλα ενα μερος της.Το καλο στην υποθεση ειναι οτι ακουω το χαρακτηριστικο μπιπ οταν γινεται το μεμορυ τεστ και τους ηχους του φλοπυ και του σι-ντι ντραιβερ και του σκληρου απο το μεγαφωνακι.Καποια προειδοποιητικα συμπτωματα ειχαν αρχισει και μερικους μηνες πριν που οταν ξεκιναγα το πι-σι η καρτα γραφικων δεν εβγαζε σημα καθολυ και επρεπε να κανω ρισετκαι το πι-σι δουλευε.Ενα αλλο περιεργο στην παρουσα κατασταση ειναι οτι μετα απο παμπολλες αποπειρες εκκινησης του πι-σι βγαινει κανονικη εικονα αλλα οταν μπαινει στο περιβαλλον των windows υπαρχουν καποια μικροπροβληματα στην εικονα και μετα απο περιπου 15 λεπτα η εικονα χαλαει εντελως και γινεται οπως ειπα ποιο πανω.Παραθετω και μερικες φωτο για να παρετε μια ιδεα.To post εγινε απο το λαπτοπ της αδερφης μου το οπιο βρισκεται στο διπλανο δωματιο
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλετο αιδoιον ξινη συνουσια.
    Μην πιστευεις ομοφυλοφιλου ανδρος τα λογια και εκδιδομενης γυναικος τα μοιρολογια.
    Democrats differ from Republicans as much Coca Cola differs from Pepsi Cola.--Gore Vidal.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη leeperik
    Όνομα
    ΠΕΡΙΚΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Κοιταξε να επανατοποθετησεις την καρτα γραφικων μηπως δεν καθοντα καλα οι επαφες στη μητρικη,τσεκαρε και το καλωδιο που συνδεεται με την οθονη μηπως εχει τσακισει καπου και κοπηκε κανα κωλωδιο.
    Αν μπορεις βρες μια αλλη καρτα να δοκιμασεις αν κανει το ιδιο.
    Παρομοιο προβλημα ειχα και γω αλλα απο τα χρονια και τις μετακινησεις καπου εχει κοπει το καλωδιο της οθονης και δεν κανει καλη επαφη.
    Αν εισαι τυχερος μπορει να το σωσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    εμένα μου φαίνεται οτι η κάρτα γραφικών είναι στα τελευταία της, και συγκεκριμένα
    το DAC που έχει πάνω η κάρτα.
    δοκίμασε με μια άλλη κάρτα και πες μας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmj90
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    θα συμφωνήσω και εγώ πως είναι γραφικών, αν έχεις on-board κάρτα γραφικών δοκίμασε και αυτή σε περίπτωση που δεν το έχεις κάνει ακόμα..
    ίσως φταίει ακόμα και το καλώδιο, D-SUB δεν είναι? μακάρι να φταίει αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ψάχνοντας ψύλλους στ' άχυρα..

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nupogodi
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Παιδια καλησπερα.Θα ηθελα μια βοηθεια.Το λαπτοπ της αδερφης μου εχει υποδοχη VGA.Αν συνδεσω την οθονη του υπολογιστη μου εκει τι θα συμβει?Αν μετα θελω να αποσυνδεσω την οθονη τι θα πρεπει να κανω?.Θελω να δω αν υπαρχει προβλημα με το καλωδιο μεταφορας οπως ειπαν μερικοι φιλοι η με την οθονη.Να σημειωσωσω οτι εχω ρεζερβα καλωδιο μεταφορας απο αλλο μονιτορ που μεχρι να τα φτυσει δουλευε κανονικοτατα.Θα κανω οτι μου πειτε και θα σας πω τα νεα.Ευχαριστω ολους τους φιλους για τις απαντησεις.Παραθετω και μια φωτογραφια της VGA υποδοχης
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλετο αιδoιον ξινη συνουσια.
    Μην πιστευεις ομοφυλοφιλου ανδρος τα λογια και εκδιδομενης γυναικος τα μοιρολογια.
    Democrats differ from Republicans as much Coca Cola differs from Pepsi Cola.--Gore Vidal.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nassosxlvbros
    Όνομα
    Nάσος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα,Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nupogodi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλησπερα.Θα ηθελα μια βοηθεια.Το λαπτοπ της αδερφης μου εχει υποδοχη VGA.Αν συνδεσω την οθονη του υπολογιστη μου εκει τι θα συμβει?Αν μετα θελω να αποσυνδεσω την οθονη τι θα πρεπει να κανω?.Θελω να δω αν υπαρχει προβλημα με το καλωδιο μεταφορας οπως ειπαν μερικοι φιλοι η με την οθονη.Να σημειωσωσω οτι εχω ρεζερβα καλωδιο μεταφορας απο αλλο μονιτορ που μεχρι να τα φτυσει δουλευε κανονικοτατα.Θα κανω οτι μου πειτε και θα σας πω τα νεα.Ευχαριστω ολους τους φιλους για τις απαντησεις.Παραθετω και μια φωτογραφια της VGA υποδοχης
    Καλημέρα
    μπορείς άνετα να συνδέσεις και να τσεκάρεις το μόνιτορ στο λαπτοπ.Αν το μόνιτορ δουλέψει κανονικά πας για κάρτα γραφικών.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Radio Control Service Futaba-JR-Hitec-Sanwa-Airtronics-Multiplex-ΚΟ-Propo.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nupogodi
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Παιδια δεν εχω λογια ευχαριστω για τις απαντησεις τωρα θα συναρμολογησω το μονιτορ γιατι ηθελα να βαλω αλλο καλωδιο κααι τελικα δεν ταιριαζε.Θα δοκιμασω οτι μου ειπατε και θα σας πω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλετο αιδoιον ξινη συνουσια.
    Μην πιστευεις ομοφυλοφιλου ανδρος τα λογια και εκδιδομενης γυναικος τα μοιρολογια.
    Democrats differ from Republicans as much Coca Cola differs from Pepsi Cola.--Gore Vidal.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Μην ξεχασεις να ενεργοποιησεις την επιλογη για εξωτερικη οθονη στο λαπτοπ( και ψαχνεσαι μετα γιατι δεν δειχνει τιποτα..)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nupogodi
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Παιδια τελικα δοκιμασα ολα αυτα που ειπαμε και εδειξε εικονα στην οθονη απο την υποδοχη VGA του λαπτοπ αρα παμε για καινουργια καρτα γραφικων...και ο θεος βοηθος.Ευχαριστω ολους τους φιλους για τις απαντησεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλετο αιδoιον ξινη συνουσια.
    Μην πιστευεις ομοφυλοφιλου ανδρος τα λογια και εκδιδομενης γυναικος τα μοιρολογια.
    Democrats differ from Republicans as much Coca Cola differs from Pepsi Cola.--Gore Vidal.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nupogodi
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Γεια σε ολους τους φιλους.Βρηκα καινουργια καρτα γραφικων την προσαρμοσα και τωρα ολα πανε πολυ καλα το προβλημα λυθηκε.Ευχαριστω και παλι ολους τους φιλους για την βοηθεια τους

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλετο αιδoιον ξινη συνουσια.
    Μην πιστευεις ομοφυλοφιλου ανδρος τα λογια και εκδιδομενης γυναικος τα μοιρολογια.
    Democrats differ from Republicans as much Coca Cola differs from Pepsi Cola.--Gore Vidal.

Παρόμοια Θέματα

  1. Καρτα Γραφικων
    By Leonardo in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-17, 21:41
  2. προβλημα με καρτα γραφικων
    By stinger in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-13, 23:42
  3. ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΣΕ ΛΑΠΤΟΠ
    By kiriakos__k in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-12, 15:43
  4. Τι καρτα γραφικων εχω;;;;;;
    By nocturnal in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-11, 03:05
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-09, 12:27

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας