Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Debugging Board

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη shoco
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    358

    Thumbs up Debugging Board

    Λογω της συχνης ενασχόλησης με μΕ εφτιαξα ενα Debugging Board με τα βασικα, ετσι ωστε να μπορω να ελεγχω τον κωδικα σε πραγματικες συνθηκες. Το Board εχει PSU με 5V, ενα LM317 ωστε να ελεγχω τον ADC, ενα RS232 για USART, LCD, ISP, τρανζιστορ για οδηγηση Relay, LED για ενδειξη εξοδου και ενα Switch board. Επισης εχω βαλει και ενα κυκλωμα RESET. Το εχω χρησιμοποιησει με AVR και PIC. Επισης ενα μεγαλο πλεονεκτημα ειναι οτι μπορει να επεκταθει με διαφορα boardακια (βλ. Switch board) και να ελεγξεις τα παντα (modules). Ελπιζω να σας φανει χρησιμο. Το σχεδιο ειναι customized οποτε σας παραθετω μονο την ιδεα και τις εντυπωσεις οι οποιες ειναι αριστες. Συγνωμη γιατι το εχω φτιαξει εδω και 5 χρονια και τωρα βρηκα χρονο να το παρουσιασω.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    Τι εννοείς "Το σχεδιο ειναι customized"?Το συνδέεις πάνω στην πρωτότυπη πλακέτα,και τρέχεις τον κώδικα?Αν ναι με τι software?.Φαίνεται ενδιαφέρουσα κατασκευή για ερασιτεχνική χρήση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    λα8ος.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ωραιος..... μια ερωτησουλα μονο
    λες καπου "ενα LM317 ωστε να ελεγχω τον ADC"
    τι ακριβως εννοεις? γιατι εμενα δεν μου αρεσει πχ η εισοδος adc να περνει ρυθμιζομενη ταση απο ενα 317 για τον απλουστατο λογο αν στο προγραμμα μας δεν εχουμε εκεινο το πιν σαν adc αλλα σαν εξοδο τοτε δυστηχως το 317 ειναι υπεραρκετο σε ρευμα για να καψει τον πικ μας... ξερω θα πεις οτι συνδεετε με τον πικ μεσω απο πινακια και τα βγαζεις οποτε θελεις αλλα ο διαολος εχει πολλα ποδαρια και παντα μπλεκοντε με τα δικα μας...
    κατι παρομιο που εκανες εσυ εχω κανει και εγω αλλα πιο "free" δλδ εχω μια πλακετα που κουμπωνει ο πικ και εχει μονο την τροφοδοσια στανταρ... ακομα και το κυκλωμα του ρεσετ δεν το εχω μονιμο ουτε και του κρυσταλου μιας και εχουμε και το ιντερναλ πολλες φορες...
    οι πορτες του μΕ ειναι σε ακιδοσειρες και απο εκει και περα τα παντα τα εχω σε αλλες πλακετιτσες.. πχ για τα adc εχω σε μια πλακετιστα 8 ποτενσιομετρα των 47 kΩ και αν χρειαζετε το προγραμμα μου adc τοτε απλα συνδεω οσα χρειαζομε και τελος... ακομα και λαθος να κανω και το συνδεσω σε λαθος πιν που το εχω σαν εξοδο δεν θα παθει τπτ μιας και δεν μπορει να τραβηξει αρκετο ρευμα για να καταστραφει... σταδιακα οτι modulaki χρειαζομουν το προσθετα σαν εξτρα καρτα οπως λες και εσυ... πχ σειριακη θυρα η display board με 4 7segment και ενα 7447 η ρελε board με 8 ρελε με τους οδηγους τους...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη shoco
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1EDG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς "Το σχεδιο ειναι customized"?Το συνδέεις πάνω στην πρωτότυπη πλακέτα,και τρέχεις τον κώδικα?Αν ναι με τι software?.Φαίνεται ενδιαφέρουσα κατασκευή για ερασιτεχνική χρήση.
    Εννοω οτι πηρα μια διατρητη εβαλα το zif socket και επειτα με ακιδοσειρες συνδεω οτι θελω σε οποιο πιν θελω και κανω τον ελεγχο μου. Οσο για το software ειναι σε αμεση συναρτηση με τον programmer, για avr εχω τα stk500 και avrispmkii και για pic εχω το pickit2. Οποτε συνδεω τα καταλληλα πιν.

    Nemmesis εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα μεχρι τωρα δεν εχω κανει τετοιο λαθος.
    Παντως μου εχει λυσει τα χερια γιατι σε πραγματικες συνθηκες τα πραγματα δεν ειναι παντα ιδια οπως στο simulation. (Το εμαθα με τον δυσκολο τροπο)

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. [Βοηθητικό εργαλείο για Debugging] USB-UART με level converter( 0 -5V )
    By The_Control_Theory in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-15, 01:34
  2. 3D Board viewer.....
    By SeAfasia in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-15, 03:47
  3. eagle board
    By apogonos in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-15, 21:51
  4. 74HC595 module board
    By phevtron in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-12, 20:52

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας