Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: το επαγγελμα του ηλεκτρονικου στην επαρχια?

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2004
    Περιοχή
    salonika???
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή το επαγγελμα του ηλεκτρονικου στην επαρχια?

    συναδελφοι καλησπερα σας.

    σπουδασα ηλεκτρονικος στο τει θεσσαλονικης.ταυτοχρονα δουλευα (ασχετη απο την δουλεια του ηλεκτρονικου) για τα προς το ζειν.αφου εκανα την πρακτικη μου σε νοσοκομειο που δεν ηθελα αλλα ηταν μονοδρομος βρηκα δουλεια σαν ηλεκτρονικος (στα χαρτια και μονο) σε φωτοτυπικα σαν τεχνικος.

    το θεμα ειναι οτι επειδη ειμαι απο ενα μικρο χωριο των με το ζορι 2000 κατοικων και που το αγαπω και που πιστευω πως το να δουλευεις σε μια πολη ξενη και να παιρνεις 800 και να μην σου μενει τιποτα (και χωρις οικογενεια η ξεφρενη ζωη) δεν αξιζει.εδω και αρκετο καιρο με εχει πιασει κατι σαν καταθλιψη γιατι νωθω εντονα την αναγκη να γυρισω πισω.το μονο ομως που με κραταει ειναι η σκεψη στο τι θα καω εκει για να ζησω.δεν με ενδιαφερει να γινω εκατομμυριουχος μεσα σε ενα χρονο απλως να καταφερνω να ζω μονος μου τωρα και στον μελλον και αν την οικογενεια μου.

    εδω ηθελα την γνωμη σας αν βλεπεται την δουλεια του ηλεκτρονικου να εχει μελλον σε ενα μικρο μερος.σκεφτομουν ενα μαγαζακι να τοποθετω κεραιες ηχοσυστηματα ραδιοκασσετοφωνα αυτοκινητων αλλα παραλληλα σκεφτομαι και το ρισκο γιατι κατι τετοια ισως να μην εχουν και περαση.για υπολογιστες δεν το σκεφτομαι καθοτι πλεον οι προσφορες που κανουν οι αλυσιδες ειναι ασυναγωνιστες αλλα και επειδη υπαρχει ενα τετοιο καταστημα χωρις ομως απ οσο ξερω καμμια τρελη επιτυχια.

    συγγνωμη που σας κουρασα κι ευχαριστω για τις αποψεις σας.
    επισης συγγνωμη σε περιπτωση που υπαρχει παρομοιο θεμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Φίλε μου εσύ ξέρεις την αγορά του χωριού σου. Αν υπάρχουν άλλοι τεχνικοί, αν υπάρχουν εμπορικά καταστήματα (φαξ, ταμειακές), γειτονικά χωριά κλπ. Σκέψου καλά και αποφάσισε, τι περιμένεις να σου πει ο καθένας που δεν ξέρει τις τοπικές συνθήκες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2004
    Περιοχή
    salonika???
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    οχι δεν περιμενω να μου πουν αλλοι για το δικο μου το χωριο αλλα περιμενω να μου πουν καποιοι απο δικες τους εμπειριες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kentar
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Κατ΄αρχήν όσον αφορά τους υπολογιστές , το εμπόριο δεν φέρνει
    κέρδος σε τέτοια αγορά αλλά μπορείς κάλλιστα να έχεις κάποια
    έσοδα απο το ''service''.
    Μαζί με όλες τις άλλες ηλεκτρονικές εργασίες που μπορείς να κάνεις
    εκτιμώ ότι μπορείς να τα βγάλεις πέρα αν δεν έχεις σοβαρό ανταγωνισμό.
    Το κυριότερο όμως είναι ότι αφού αγαπάς τον τόπο σου θα αισθάνεσαι
    πολύ καλύτερα εργαζόμενος σε περιβάλλον που σε ''φτιάχνει''.
    Συμπερασματικά... Listen to your heart.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kentar : 28-03-10 στις 23:44

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    - το επαγγελμα του ηλεκτρονικου στην επαρχια?
    - Γ__ησέ τα...

    Τώρα για το μαγαζάκι που σκέφτεσαι, ανάλογα με τι υπάρχει ήδη στην περιοχή σου. Αν είσαι μόνος σου είναι εύκολα τα πράγματα, αν έχεις άλλου 5 που κάνουν το ίδιο εδώ και χρόνια είναι πιο δύσκολα.

    Για τις αλυσίδες που λες, μπορεί να πουλάνε σε τιμές ξεφτίλα, αλλά δεν έχουν υποστήριξη....

    Κι εγώ τους ίδιες σκέψεις έκανα πέρσυ τέτοια εποχή, και κατέληξα ότι δουλειά βρίσκεις, οικογένεια δύσκολα.



    ΕΔΙΤ: καλά μεχρι να τα γράψω αυτά με προλάβανε άλλοι...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ:
    Σε αυτους τους δυσκολους καιρους που διανυουμε οποιαδηποτε προσπαθεια για μια καινουρια επιχειρηση ειναι οπωσδηποτε μεγαλο ρισκο.ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ, πιστευω οτι σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να καταπιεζουμε τον εαυτο μας σε τετοιο σημειο που να αρχισουμε να εμφανιζουμε προβληματα στην υγεια μας.Οταν κατι δεν το αντεχουμε, δεν το αντεχουμε και ΤΕΛΟΣ.

    Εαν οντως θελεις να δοκιμασεις να στησεις ενα μαγαζακι στον τοπο σου, ΚΑΝΤΟ.Σαν ανθρωπος που εχω ζησει στην Αθηνα, εκτιμησα το χωριο παρα πολυ.Πιστευω οτι ενα μαγαζι στην επαρχια για να μπορεσει να επιβιωσει θα χρειαστει να βαλει πολλα καλουδια μεσα.Πιθανον να πρεπει να ασχοληθεις με πασης φυσεως επισκευες(τηλεορασεις ηχοσυστηματα ισως και αλλες οικιακες συσκευες), πιστευω οτι στην επαρχια ο κοσμος ειναι πιο σφιγμενος στο να κρατησει κατι παρα να το πεταξει, με κεραιες τηλεορασης και δορυφορικα(στα χωρια εχω παρατηρισει οτι εχουν ψωνιο με τα δορυφορικα), με ηχοσυστηματα αυτοκινητου, με εγκαταστασεις συναγερμων και δε ξερω εγω με τι αλλο...Ισως περνωντας λιγο ο καιρος να δεις τι απ'ολα σου ταιριαζει καλυτερα η και ειναι ιδανικοτερο για την περιοχη.

    Γενικα πιστευω πρεπει να εχει τρια βασικα πραγματα ενας ελευθερος επαγγελματιας γενικα, εγω τουλαχιστον τα εκτιμω ιδιαιτερα.
    1. Να ξερουμε την δουλεια μας και να μην ντρεπομαστε να πουμε "δεν ξερω" οταν πραγματικα δεν γνωριζουμε
    2. Να λεμε παντα την αληθεια
    3. Να ειμαστε τιμιοι

    Πιστευω οτι εαν εχεις εναν Α κυκλο γνωριμιων εκει και αν δεν υπαρχει αναλογο μαγαζι, εαν εισαι σωστος θα σε μαθουν απο μακρια και θα φτασεις σε σημειο να σε ψαχνουν αντι να τους ψαχνεις.
    Αυτα απο μενα ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Τώρα που θα πληρώνουν ΤΕΒΕ και στα χωριά καλή διασκέδαση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη 167vasgio
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Και εμείς που δεν το έχουμε πάρει ακόμα το πτυχίο μπορούμε να περιμένουμε τίποτα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Πρώτα μάζεψε κεφάλαιο από τη δουλειά σου, τους γονείς σου και από όπου αλλού μπορείς, και ΜΗΝ δανειστείς δραχμή (από τράπεζα ή τοκογλύφο. Νταξει, μικρή η διαφορά).
    Έτσι αν τυχόν δεν πας καλά για δυο χρόνια ας πούμε,(που φυσικά δεν στο εύχομαι), να το κλείσεις χωρίς να βγεις χρεωμένος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  10. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Αυτό που είπε ο Πάνος είναι πολύ σωστό. Αν κάνεις ένα τέτοιο βήμα, προσπάθησε να μην
    χρεωθείς/πάρεις δάνειο. Και σκέψου οτι στη αρχή, δεν χρειάζονται πολυτέλειες και
    μεγαλεία, στο μαγαζί. Απλά τα αναγκαία, και βέβαια η προσωπική εργασία, δεν έβλαψε
    κανέναν (κατά το "φτιάξιμο/στήσιμο" του μαγαζιού).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 29-03-10 στις 12:08
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-20, 21:02
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 16:49
  3. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-12, 03:56
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-11, 12:31
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-08, 22:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας