Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 39

Θέμα: SERVICE ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη power of sound
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    133

    Προεπιλογή

    Καταρχάς χρόνια πολλά και πάντα με υγεία εύχομαι. Πολύ χρήσιμες η συμβουλές σου φίλε Σάκη και εγώ προσωπικά ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες στο να της γράψεις. Έχω όμως κάποιες απορίες (ίσως χαζές για εσάς που τα ξέρετε, αλλά για μένα που δεν τα πολύ κατέχω είναι χρήσιμες). Μερικές είναι η εξής:

    • πως καταλαβαίνουμε σε τι τάξη παίζει ένας ενισχυτής?
    • Λες: αντικατάσταση όλων των κεραμικών στη διαδρομή του σήματος με πυκνωτές myltileyer /styroflex /mkt. Ποιος είναι ο λόγος της αλλαγής αυτής και τι θα κερδίσουμε?
    • Μετέπειτα λες: Συχνά η αλλαγή στους πυκνωτές με μεγαλύτερους σε χωρητικότητα αλλά και τάση είναι μια βελτίωση. Πως μπορούμε να γνωρίζουμε μέχρι πόσο μεγαλύτερα νούμερα μπορούμε να βάλουμε? Γιατί αν δεν κάνω λάθος αν βάλεις μεγαλύτερες χωρητικότητες νομίζω πως ο μετασχηματιστής δεν θα προλαβαίνει να τους γεμίσει.
    • Δεν μπορούμε να αλλάξουμε τα θετικά τρανζίστορ γιατί καηκαν μετά από ένα πάρτη και να αφήσουμε τα αρνητικά. Έχω των παρακάτω ενισχυτή και δεν χρησιμοποιεί τρανζίστορ αλλά STK4151II. Στην περίπτωση που αναφέρεις πια κατά την εμπειρία-άποψη σου είναι η καταλληλότερη μέθοδος για αυτού του τύπου μηχανήματα?

    Συγνώμη για το μακρήγορο ποστ αλλά μου αρέσει να μαθαίνω γύρω από τους ενισχυτές και γενικά σε σχέση με τον ήχο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Ο Σακης λεει για τους πυκνωτες τυπου myltileyer /styroflex /mkt στην διαδρομη του σηματος γιατι ειναι καλυτερης ποιοτητας απο τους κεραμικους που κανουν μονο για RF αλλα τους βαζουν γιατι ειναι ποιο φθηνοι.
    Επειτα αναφερει για τους πυκνωτες του τροφοδοτικου μπορεις να κανεις και εκει αλλαγη με ποιο μεγαλους αλλα οχι υπερβολες π.χ αν ο ενισχυτης εχει 4700μF μπορεις να βαλεις 6800μF.
    Στην περιπτωση που εχει STK... οπως ο δικος σου τοτε μπορεις να κανεις ολα τα παραπανω και να βελτιωσεις την ποιοτητα του ηχου.
    Θα σου προτεινα να αλλαξεις και τις αντιστασεις εφοσον ειναι 5% με 1% αλλα αυτο ειναι πολυ δουλεια αλλα εκει θα εχεις ποιο καλα αποτελεσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    [QUOTE=power of sound;358884]Καταρχάς χρόνια πολλά και πάντα με υγεία εύχομαι. Πολύ χρήσιμες η συμβουλές σου φίλε Σάκη και εγώ προσωπικά ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες στο να της γράψεις. Έχω όμως κάποιες απορίες (ίσως χαζές για εσάς που τα ξέρετε, αλλά για μένα που δεν τα πολύ κατέχω είναι χρήσιμες). Μερικές είναι η εξής:

    • πως καταλαβαίνουμε σε τι τάξη παίζει ένας ενισχυτής? το καταλαβαινεις απο την πολωση στα τρανιστορ το σχηματικο και την τοπολογια ...κατα κανονα οι ενισχυτες σε ταξη Α εχουν που υψηλη πολωση μεχρι και αμπερ στο καθε τρανσιτορ ενω της ταξης ΑΒ ειναι απο 30-100 μα .... κατα κανονα το 90 % των ενισχυτων παραγωγης σε αυτη την γενεια ειναι ταξης ΑΒ επισης ολες αυτες οι πληροφοριες που δινω αφορουν απολειστικα ενισχυτες ταξης ΑΒ
    • Λες: αντικατάσταση όλων των κεραμικών στη διαδρομή του σήματος με πυκνωτές myltileyer /styroflex /mkt. Ποιος είναι ο λόγος της αλλαγής αυτής και τι θα κερδίσουμε? Οι παραπανω πυκνωτες σε σχεση με τουε κερεμικους εχουν μακραν καλυτερη συμπεριφορα στα φιλτρα εισδου την ανδραση, στα σημεια που μπαινει miller κλπ σε σχεση με εναν κεραμικο προσφερουν ενα καρρο παραπανω πραγματα ( σε καθε μοναδα του ενισχυτη παιζουν διαφορα πραγματα τα οποια δεν ειναι ευκολο να πουμε μεσα απο ενα ποστ ) μερικες παραπανω πληροφοριες θα βρεισ στο ποστ "κατασκευη ενισχυτη high end '" οπου μεσα απο τις ερωτησεις του μελους maouna (πανος) δωθηκαν απαντησεις σε πολλα τετοια ερωτηματα ( μονο που πρεπει να το διαβασεις με προσοχη και ολο .... )
    • Μετέπειτα λες: Συχνά η αλλαγή στους πυκνωτές με μεγαλύτερους σε χωρητικότητα αλλά και τάση είναι μια βελτίωση. Πως μπορούμε να γνωρίζουμε μέχρι πόσο μεγαλύτερα νούμερα μπορούμε να βάλουμε? Γιατί αν δεν κάνω λάθος αν βάλεις μεγαλύτερες χωρητικότητες νομίζω πως ο μετασχηματιστής δεν θα προλαβαίνει να τους γεμίσει. στο τροφοδοτικο μπορεις να ανεβασεις χωρητικοτητα αλλα μεχρι καποιο σημειο εχει νοημα ....οπως αναφερω σε εναν ενισχυτη 2χ50 που εχει ο κατασκευαστης 2Χ4700 μπορεις να πας ανετα μεχρι 2Χ10,000 αλλα παραπανω απο αυτο θελεις αλλη γεφυρα ανορθωσης και χωρο κλπ κλπ αλλα και απο την αλλη δεν βοηθας καθολου το μηχανημα να παιξει καλυτερα .... σε οτι αφορα τα φιλτρα τοπικα βαζωντας μεγαλυτερη ταση πχ εκει που ειχε 100mf /16 volt σημερα μπορει και να μπαινει ενας 100mf /63V αυτο δεν σου προσφερει τιποτα παραπανω εκτος απο λιγο μεγαλυτερη ανοχη αλλα και σε καποια σημεια μακραν πολυ καλυτερη γραμμικοτητα το οποιο ειναι σημαντικο σε εναν ενισχυτη

    • Δεν μπορούμε να αλλάξουμε τα θετικά τρανζίστορ γιατί καηκαν μετά από ένα πάρτη και να αφήσουμε τα αρνητικά. Έχω των παρακάτω ενισχυτή και δεν χρησιμοποιεί τρανζίστορ αλλά STK4151II. Στην περίπτωση που αναφέρεις πια κατά την εμπειρία-άποψη σου είναι η καταλληλότερη μέθοδος για αυτού του τύπου μηχανήματα? Για αυτου του τυπου τα μηχανηματα αλλαζεις ηλεκτρολυτικους μονο και μονο αν ειναι φαγωμενοι μπορεις να κανεις καποια πραγματα σε οτι αφορα το ευρος του μηχανηματος δηλαδη να κατεβει ακομα πιο χαμηλα απο οτι κατεβαινε και να ανεβει πιο ψηλα απο οτι ηταν απο μαμας του ( αλλαγες ομως τετοιου τυπου θελουν γνωση και οργανα γιατι αν πειραξεις κατι χωρις να μπορεις να επιβεβαιωσεις την αλλαγη ...η ταλαντωση ειναι στην γωνια και σ επεριμενει να σου καψει το μηχανακι σου )

    • τελος θα τονισω οτι αλλαγες τετοιου τυπου παντα εχουν καποιο αντικρυσμα στα ορια ασφαλειας του συστηματος οποτε πρεπει να δουλευουμε με προσοχη
    • για τον συγκεκριμενο ενισχυτη μπορω να δω το σχηματικο και να σου καποια πραγματα παντα κατα την δικη μου γνωμη
    Συγνώμη για το μακρήγορο ποστ αλλά μου αρέσει να μαθαίνω γύρω από τους ενισχυτές και γενικά σε σχέση με τον ήχο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη power of sound
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    133

    Προεπιλογή

    Φίλε Θάνο αν προβώ σε τέτοιες αλλαγές θα έχω ένα ¨καλύτερο¨ μηχάνημα και ήχο παράλληλα? Δηλαδή μπορώ και με κάποιες παραπάνω αλλαγές να του δώσω περισσότερα μπάσα? Η να των κάνω να παραμορφώνει πχ στο 30 αντί στο 20?

    Ακόμα όμως έχω κάποιες απορίες και 2 εξ αυτών που είναι πως μπορούμε να ξέρουμε σε τι τάξη είναι ο ενισχυτής μας?
    Πως θα μάθω ποιοι είναι η πυκνωτές σήματος, τροφοδοσίας κτλ.?

    Ο δικός μου έχει γύρο στους 30 ηλεκτρολυτικούς (που τους άλλαξα προ καιρού, διαβάζοντας ποστ του Σάκη που παροτρύνε πολλές φορές αλλαγές στους ηλεκτρολυτικούς, αλλά όχι όλους γιατί δεν τους είχα βρει. Σε αυτή την περίπτωση τη κάνουμε?) 2-3 τρανζίστορ, καμιά 30αρα αντιστάσεις, καμιά 10αρια φακές άλλες πράσινες άλλες καφέ και μια μπλε, και κάτι ματζαφλαρια πράσινα που νομίζω είναι πυκνωτές με αντίσταση μαζί.
    Από όλα αυτά τι είναι σκόπιμο να αλλάξω?

    Επίσης θέλω μια ακόμα βοήθεια. Στης παρακάτω φωτο εξηγώ.


    • γενικά μια εικόνα του ενισχυτή
    • πως μπορώ να καταλάβω την τιμή αυτών των αντιστάσεων?
    • τα ματζαφλαρια που έλεγα πιο πάνω. Πως λέγονται αυτά?
    • η πράσινες φακες.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 1.jpg (98,9 KB, 102 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 2.JPG (48,0 KB, 100 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 3.jpg (98,2 KB, 89 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 4.JPG (22,6 KB, 83 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη power of sound
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    133

    Προεπιλογή

    Φίλε Σάκη με πρόλαβες πάνω που έγραφα. Τα περισσότερα από όσα εξηγείς τα κατάλαβα. Αλλά στο θέμα με την ταλάντωση…έμεινα. Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω τι ακριβώς είναι (στα ηλεκτρονικά) και πως προκαλείτε και τέλος ποιες είναι η συνέπειες που επιφέρουν αυτό το φαινόμενο?


    Ευχαρίστως να ακούσω και να ακολουθήσω την γνώμη σου (γιατί από ότι έχω καταλάβει όσο καιρό είμαι εδώ είναι ότι στα θέματα ήχος και ενισχυτές είσαι ο γκουρου, και κάποιοι άλλοι φίλοι σε αλλά θέματα εξίσου καλή). Δυστυχώς όμως δεν έχω κάποιο σχηματικό ούτε καν το βιβλίο οδηγιών του για να με βοηθήσεις. Εκτός και αν το έχει κάποιος άλλος φίλος που έχει ίδιο ενισχυτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    το σχηματικο θα στο βρω ...αναμονη .... οτι ειναι φιλτρο και εχει ενισχυση σε οποιδηποτε συχνοτητα των ηλεκτρονικων μπορει να παραγει και ταλαντωση αν δεν ειναι σωστα υπολογισμενο ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη power of sound
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    133

    Προεπιλογή

    Οκ φίλε Σάκη με την ησυχία σου. Και ευχαριστώ για της πληροφορίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη power of sound
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    133

    Προεπιλογή

    Φίλε Σάκη μπάς και με θυμήθηκες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη pavlos77
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Ποιός είναι ο ενισχυτής σου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη power of sound
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    133

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Φίλε Παύλο είναι ο Sansui A-1000 παραπάνω έχει φωτογραφίες του.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σχεδια Ενισχυτων και Προενισχυτων Ηχου.
    By hlsat in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-12, 21:08
  2. Γεφυρωμα ενισχυτων
    By steliosb in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-11, 18:51
  3. ΓΕΦΥΡΑ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ
    By panoskatos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-09, 13:46
  4. projects ενισχυτων ηχου
    By patentas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-07, 11:31
  5. Γεφυρωση ενισχυτων
    By dal_kos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-07, 03:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας