Καταρχάς χρόνια πολλά και πάντα με υγεία εύχομαι. Πολύ χρήσιμες η συμβουλές σου φίλε Σάκη και εγώ προσωπικά ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες στο να της γράψεις. Έχω όμως κάποιες απορίες (ίσως χαζές για εσάς που τα ξέρετε, αλλά για μένα που δεν τα πολύ κατέχω είναι χρήσιμες). Μερικές είναι η εξής:

  • πως καταλαβαίνουμε σε τι τάξη παίζει ένας ενισχυτής?
  • Λες: αντικατάσταση όλων των κεραμικών στη διαδρομή του σήματος με πυκνωτές myltileyer /styroflex /mkt. Ποιος είναι ο λόγος της αλλαγής αυτής και τι θα κερδίσουμε?
  • Μετέπειτα λες: Συχνά η αλλαγή στους πυκνωτές με μεγαλύτερους σε χωρητικότητα αλλά και τάση είναι μια βελτίωση. Πως μπορούμε να γνωρίζουμε μέχρι πόσο μεγαλύτερα νούμερα μπορούμε να βάλουμε? Γιατί αν δεν κάνω λάθος αν βάλεις μεγαλύτερες χωρητικότητες νομίζω πως ο μετασχηματιστής δεν θα προλαβαίνει να τους γεμίσει.
  • Δεν μπορούμε να αλλάξουμε τα θετικά τρανζίστορ γιατί καηκαν μετά από ένα πάρτη και να αφήσουμε τα αρνητικά. Έχω των παρακάτω ενισχυτή και δεν χρησιμοποιεί τρανζίστορ αλλά STK4151II. Στην περίπτωση που αναφέρεις πια κατά την εμπειρία-άποψη σου είναι η καταλληλότερη μέθοδος για αυτού του τύπου μηχανήματα?

Συγνώμη για το μακρήγορο ποστ αλλά μου αρέσει να μαθαίνω γύρω από τους ενισχυτές και γενικά σε σχέση με τον ήχο.