Καλησπέρα και καλό μηνά! Είμαι νέος στο forum και έχω ένα πρόβλημα σε ένα skoda favorit του 91’. Πριν λίγες μέρες άναψε το λαμπάκι φόρτισης του δυναμό στο ταμπλό. Μέτρησα την τάση πάνω στους πόλους που δίνει στη μπαταρία και μου φάνηκε λίγο χαμηλή κοντά στο 12V με 13V. Η μπαταρία είναι 2 μηνών. Έβγαλα το δυναμό το άνοιξα και μέτρησα το τύλιγμα του ροτορα, ήταν κοντά στα 3Ω. Μέτρησα όλα τα τυλίγματα ροτορα και στατη στα ΜΩ με πολυμετρο ως προς το σώμα (για τυχών διαρροές) αλλά τίποτα. Έδεσα πάλι το δυναμό, άλλαξα τον αυτόματο. Το επανατοποθέτησα και δοκίμασα το αμάξι. Το λαμπάκι δεν άναψε για καμία ώρα. Μετά άναψε ξανά. Μετραω την τάση πάνω στην μπαταρία και είναι κοντά στα 14V, οποτε σωστη. Έψαξα το κύκλωμα στο internet για το πώς ανάβει το λαμπάκι αυτό και είδα ότι παίρνει αναφορά από την μπαταρία και από το D+ του δυναμό (D+ = τάση διέγερσης του μαγνητικού πεδίου) και με την διάφορα δυναμικού ανάβει. Μετραω την τάση στο D+ και αυτή είναι στα 15V στο ρελαντί και πάει έως 18V σε πλήρες στροφές. Είναι σωστές αυτές οι τιμές? Είναι λογικό να ανάβει το λαμπάκι. Η τάση εξόδου του δυναμό είναι σωστή κοντά στα 14V.