Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: Αγορά κολλητηριού για αρχάριο

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    νταξει εννοειται 8α παρεις ενα φτηνο...παιδια δε ξερω τι λετε,αλλα τοσα λεφτα για πρωτο ειναι πολλα.υπαρχουν κολητηρακια αξιοπρεπη που κανουν 6 ευρω,8 ευρω,κ ειναι μια χαρα.υπαρχουν κ με 2μιση 3 ευρω κ ειναι τα κλασικα με τη βιδα.οτι πρεπει για να μαθει κανεις,ουτε ολη μερα 8α κολλαει ουτε τπτ.λιγο το νου σου ναχεις να μη ταφηνεις στη μπριζα πολυ ωρα,αλλα να το βγαζεις καθε μισαωρο 40 λεπτα..μολις το δεις να ζεματαει.απλα πραματα.

    πηγαινε σε ενα μαγαζι ηλεκτρονικων στη γειτονια σου,κ ρωτα τι εχουν,κ θα δεις αυτα που σου λεω.απο λινκ κ στο ιντερνετ συνηθως μονο φιρμες 8α δεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη pavlos77
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Ωραιά.Δηλαδή να πάρω ένα "μάρκας" 'η ένα που δεν το ξέρει ούτε η μάνα του?
    Ποιό θα μου προτείνατε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    ιτς απ του γιου.οτι 8ες.δεν θα αγορασεις κ σπιτι.παρε ενα οικονομικο να "παιξεις" κ στη πορεια αφου βρεις τι δε σε ικανοποιει στο φτηνο,ψαξε για κατι καλυτερο.σημειοτεον παρε κ μια βασουλα απλη να το βαζεις πανω,αυτες με το σφουγγαρακι κ το ελατηριο.με 15 ευρω εχεις παρει απολα,κολητηρι βαση κ καλαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη P@s@ris!
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    313

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xifis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ιτς απ του γιου.οτι 8ες.δεν θα αγορασεις κ σπιτι.παρε ενα οικονομικο να "παιξεις" κ στη πορεια αφου βρεις τι δε σε ικανοποιει στο φτηνο,ψαξε για κατι καλυτερο.σημειοτεον παρε κ μια βασουλα απλη να το βαζεις πανω,αυτες με το σφουγγαρακι κ το ελατηριο.με 15 ευρω εχεις παρει απολα,κολητηρι βαση κ καλαι.

    +++++++

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αυτός που λέει μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα ,πως πήγε ως εκεί?????????

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.869

    Προεπιλογή

    ΖD-99 14,44 ευρώ, μια χαρά φαίνεται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Αργύρης
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παιδιά!!! Ξεθάβω το θέμα καθώς βρίσκομαι στη φάση στησίματος μιας γωνιάς (μινι εργαστηρίου πάγκου) για να μάθω ως αρχάριος και να κάνω το κομμάτι μου στα ηλεκτρονικά.
    Χειρίζομαι εδώ και καιρό δύο κολλητήρια της πλάκας και ένα βουτανίου για χοντροδουλειές ηλεκτρολογικής φύσεως και τώρα σκέφτομαι να προμηθευτώ ένα σταθμό κόλλησης ώστε να εγκλιματιστώ με μικρά εξαρτήματα, λεπτοδουλειές και γενικά να μάθω να το χειρίζομαι σωστά (για αρχή καμία κατασκευή επισκευή πλακετίτσας με through-hole υλικά φυσικά, τπτ αποκολλήσεις εξαρτημάτων από παλαιές συσκευές κ.τ.λ.). Το budget μου μικρό, γύρω στο πενηντάρικο (άρα πάμε σε Κινέζο) αλλά και πάλι δεν θα ήθελα να δώσω περισσότερα έως ότου ανέβω level, καθώς επίσης και η χρήση θα είναι καθαρά ερασιτεχνική. Έτσι χρειάζομαι την βοήθεια σας.
    Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει σημασία για το επίπεδό μου το αν υπάρχει ψηφιακή ένδειξη της θερμοκρασίας ή αναλογική.
    Οι σταθμοί που έχω στο μυαλό μου είναι οι εξής:
    1 ZD-937 ο οποίος υπάρχει και με κωδικό SDL-937 . Στα 48W και εύρος θερμοκρασίας 150-450 C.
    2 CT-936 Στα 48W και εύρος θερμοκρασίας 150-480 (αλλού γράφει 430) C .
    3 ZD-916 Στα 60W και θερμοκρασία 160 - 480 (αλλού γράφει 350) C.
    4 CT-936 C Στα 45W και θερμοκρασία 200 - 480 C.
    5 AT 938 D Στα 60W και εύρος θερμοκρασίας 150-450 C. Κεραμικός, αντιστατικός.

    Ο 3 , 4 και ο 5 αν και στην περίπτωση του 3 και ιδιαίτερα του 5 ανεβαίνω αρκετά πάνω από το budget μου βλέπω (από την οθόνη πάντα) πως τα στελέχη τους είναι πιο βολικά; Μου φαίνονται πιο μαζεμένα, κάπως στο σχήμα σαν στυλό να το πω. Δεν θέλω να ανέβω τόσο στην τιμή στην περίπτωση του 5 αλλά αν είναι να έχει μεγάλη διαφορά με τους άλλους και να μου προσφέρει κάτι καλύτερο όπως και να κρατήσει για αργότερα, θα προσπαθήσω να το πάρω.
    Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι μεταξύ αυτών ή κάποιου άλλου ή κάποια γνώμη γενικά, θα χαρώ πολύ να σας ακούσω.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά κολλητηριού για απλή χρήση
    By paulk in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-16, 20:04
  2. Αγορά σταθμού κόλλησης ή κολλητηριού
    By mer in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-15, 14:42
  3. Aγορά κολλητηριού
    By nkoun in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-12, 16:07
  4. Αγορά νέου κολλητηριού
    By grg_e46 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-09, 23:00
  5. Αγορά νέου κολλητηριού
    By patridas595 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-09, 14:51

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας