Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannhssdra
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    191

    Προεπιλογή ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ

    καλησπερα.
    προκειτε για μια κατασκευη με φωτοβολταικα για αρχη ενα πανελ για δοκιμη και αργοτερα για επεκταση.
    σε γενικες γραμμες το πανελ θελουμε να ακολουθει τον ηλιο να μην ειναι σταθερο και μετα το πεσιμο του ηλιου να οριζοντιοποιειτε στην αρχικη του θεση.
    επισης να εχει ενα ανεμομετρο που σε περιπτωση που εχει πολυ αερα παλι να οριζοντιοποιειτε για να μην το σηκωσει ο αερας.
    αν γνωριζει καποιος τετια μηχανηματα να μου πει να κοιταξω (κανω και εγω παραλληλα ερευνα αγορας αλλα δεν ξερω και πολλα)
    αυτο με το ανεμομετρο δλδ να μπορω να το ρυθμισω σε μια τιμη αερα που αν ξεπεραστει και μετα να πεφτει( αν δουλευει ,ετσι δεν ξερω)
    και αυτο για την θεση του ηλιου εχω ακουσει οτι εχει τετια μηχανηματα που επικοινωνουν με δορυφορο και το κατευθυνει.
    δεν θελω να τα παρω να τα προγραμματισω η να τα πειραξω καμια σχεση τα θελω ετοιμα απλα που και πως μπορω βρω .
    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Για έτοιμη συσκευή δεν γνωρίζω. Γνωρίζω όμως για κατασκευή χωρίς μικροελεκτή και αρκετά απλή. Δες εδώ : http://www.hlektronika.gr/forum/show...ighlight=solar

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Gant
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    D
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannhssdra Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα.
    ...και αυτο για την θεση του ηλιου εχω ακουσει οτι εχει τετια μηχανηματα που επικοινωνουν με δορυφορο και το κατευθυνει...
    Κάτι τέτοιο βέβαια είναι τελείως υπερβολικό. Η θέση του ήλιου είναι γνωστή κάθε στιγμή όπου και αν είσαι και δεν χρειάζεται κατεύθυνση από ... δορυφόρο.

    Δεν γνωρίζω κάποια εταιρία που προσφέρει αυτό που ζητάς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη modguru
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannhssdra Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα.
    προκειτε για μια κατασκευη με φωτοβολταικα για αρχη ενα πανελ για δοκιμη και αργοτερα για επεκταση.
    σε γενικες γραμμες το πανελ θελουμε να ακολουθει τον ηλιο να μην ειναι σταθερο και μετα το πεσιμο του ηλιου να οριζοντιοποιειτε στην αρχικη του θεση.
    επισης να εχει ενα ανεμομετρο που σε περιπτωση που εχει πολυ αερα παλι να οριζοντιοποιειτε για να μην το σηκωσει ο αερας.
    αν γνωριζει καποιος τετια μηχανηματα να μου πει να κοιταξω (κανω και εγω παραλληλα ερευνα αγορας αλλα δεν ξερω και πολλα)
    αυτο με το ανεμομετρο δλδ να μπορω να το ρυθμισω σε μια τιμη αερα που αν ξεπεραστει και μετα να πεφτει( αν δουλευει ,ετσι δεν ξερω)
    και αυτο για την θεση του ηλιου εχω ακουσει οτι εχει τετια μηχανηματα που επικοινωνουν με δορυφορο και το κατευθυνει.
    δεν θελω να τα παρω να τα προγραμματισω η να τα πειραξω καμια σχεση τα θελω ετοιμα απλα που και πως μπορω βρω .
    ευχαριστω
    φτιαχνω εγω τωρα μια κατασκευη ακριβως ιδια με αυτη που περιγραφεις ειμαι στα τελειωματα και θα περασω μετα στα δοκιμαστικα .. αν ολα πανε καλα θα σε ενημερωσω σχετικα για κοστος .. αν βεβαια σε ενδιαφερει ακομα .
    η κατασκευη που φτιαχνω ειναι solar tracker για δυο φωτοβολταικα πανελ . 1.03cm x 67cm θα ειναι εντελος αυτονομο λειτουργει με 12 v μπαταρια μικρη . και σχετικα μικρο κοστος . μολις το ολοκληρωσω θα ανεβασω φωτογραφιες .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    United Kingdom
    Μηνύματα
    83


    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. φωτοβολταικα
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-13, 22:03
  2. ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ.
    By lactoulis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-12, 19:30
  3. φωτοβολταικα
    By αντονιο in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 00:14
  4. ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ
    By lefteris25 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-09, 21:03

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας