Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Διακόπτης Rocker DPST (rocker switch): συνδεσμολογία

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Παραλία Διστόμου
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Διακόπτης Rocker DPST (rocker switch): συνδεσμολογία

    Χριστός Ανέστη σε όλους. Εύχομαι υγεία σε σας και τις οικογένειες σας.

    Είμαι ένα νεοεισερχόμενο μέλος στο forum , με περιορισμένες γνώσεις ηλεκτρονικών. Όμως έχω μεγάλη διάθεση να μάθω και να ψάξω λύσεις για τις εφαρμογές μου.
    Εν ολίγοις είμαι , στον ελεύθερο χρόνο μου, μοντελιστής. Κύρια δραστηριότητα ο τρενομοντελισμός που ένα κομμάτι του έχει αρκετά ηλεκτρονικά τόσο για το καθεαυτό αντικείμενο (τρενάκια, αυτοματισμοί ελέγχου, φωτεινά σήματα σιδηροδρόμου κλπ) όσο και για τα εργαλεία υποστήριξης.
    Για την κατασκευή της μακέτας μου που είναι σε εξέλιξη, απαιτείται για παράδειγμα, η ομοιόμορφη εφαρμογή τεχνητού γρασιδιού με τη χρήση στατικού ηλεκτρισμού. Μία διαδεδομένη λύση είναι η συσκευή εφαρμογής τεχνητού γρασιδιού για μακέτες (grass applicator) που η ονομαστική τιμή αγγίζει τα 130 ευρώ, κάτι που θεωρώ αρκετά ακριβή. Έτσι στην προσπάθεια μου να βρω εναλλακτική συσκευή, ερευνώντας στο διαδίκτυο ανακάλυψα πολλές προτάσεις ιδιοκατασκευών με τη χρήση γεννήτριας αρνητικών ιόντων, ή όπως την λέτε εσείς οι ηλεκτρονικοί ιονιστή. Φυσικά το να βρείς τα σπλάχνα ενός ιονιστή (κύκλωμα κλπ) έτοιμο στην αγορά, στη χώρα μας, δυστυχώς στάθηκε αδύνατο, παρόλη την επίμονη αναζήτηση μου στα ηλεκτρονικά καταστήματα του διαδικτύου και μη (μόνο έτοιμους ιονιστές εσωτερικών χώρων ή αυτοκινήτων βρήκα αλλά αρκετα ακριβούς για το εγχείρημά μου). Βρήκα λοιπόν άκρη παραγγέλνοντας από ΗΠΑ το έτοιμο κιτ ενός ιονιστή στα 120 VAC με έξοδο στα 7.5 KV (στατικό ηλεκτρισμό) (εαν ενδιαφέρεστε σας λέω το μαγαζί, που σίγουρα θα το ξέρετε, αλλά που δυχτυχώς δεν στέλνει Ευρώπη, εγώ βρήκα ενα φίλο μου στις ΗΠΑ και μου το έστειλε). Η τιμή του (έπεσα και σε προσφορές), εξευτελιστική 3,95 $ (πήρα 2). Με οδηγίες συναρμολλόγησης μέσω διαδικτύου (στήσιμο, υλικά διάταξης: Converter 220-120 VAC, κορκοδειλάκι για την γείωση κλπ) εφτιαξα την συσκευή . Ολα καλά , έπρεπε τώρα να βάλω και έναν διακόπτη που να ανάβει και να σβήνει την συσκευή μου. Οι οδηγίες μιλάγανε για έναν διακόπτη rocker switch (κούνιας νομίζω ότι το λέτε) SPST (single pole ,single throw). Εμένα στο κατάστημα που πήγα μου δώσανε έναν διακόπτη με Ο-Ι γραμμένο πάνω του (κούνιας), με φωτάκι και από κάτω 4 πόδια με τρύπες. Η διάταξη των ποδιών σε ζευγάρια σε δύο σειρές και στην μέση πλαστικό χώρισμα.
    Η συσκευή μου βγάζει δύο καλώδια: 1 καλώδιο με την φάση, 1 καλώδιο με τον ουδέτερο. Ο διακόπτης που πήρα είναι "κούνιας" αλλά υποψιάζομαι ότι είναι DPST (double pole single throw) δηλ 2 ξεχωριστοί διακόπτες που ενεργοποιούνται ταυτόχρονα με ένα κουμπί. Ε και ; Θα μου πείτε. Εδώ ακριβώς σας παρακαλώ για την βοήθεια σας. Έχοντας διακόπτη με φωτάκι θέλω να ανάβει όταν πάει στη θέση Ι. Εμένα όμως ανάβει στο Ο (όχι στο Ι) μόνο εαν συνδέσω φάση και ουδέτερο στα μπροστινά πόδια (δηλαδή τον ουδέτερο στον έναν διακόπτη και την φάση στον άλλο χωρίς φυσικά να κλείνει κύκλωμα στη θέση Ι). Αν τώρα με ένα καλωδιάκι συνδέσω ένα από τα δύο μπροστινά ποδαράκια με το πίσω διαγώνιο ποδαράκι, τότε στη θέση Ι του διακόπτη ενώ κλείνει κύκλωμα (όπως είναι αναμενόμενο) σβήνει και το φωτάκι!
    Μπορείτε να μου πείτε καμιά λύση ή τι δεν κάνω σωστά; Φυσικά το να πάω πάλι στο κατάστημα και να πάρω ένα πραγματικά απλό διακόπτη( έστω και με ενδεικτική λυχνία) αποτελεί την έσχατη λύση, γιατί θέλω να το παλέψω λίγο ακόμα και κυρίως να μάθω τι γίνεται!

    Σας ευχαριστώ και πάλι Χρόνια Πολλά

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Νάσο,
    Αληθώς Ανέστη και χρόνια πολλά για την ονομαστική γιορτή σου.

    Ο διακόπτης που έχεις αγοράσει πρέπει να είναι σαν αυτόν της εικόνας. Είναι όντως DPST, 2 πόλων απλής μεταφοράς και το λαμπάκι του εσωτερικά είναι συνδεδεμένο στα μεσαία faston.
    Έτσι εσύ θα πρέπει να συνδέσεις την φάση και τον ουδέτερο της παροχής στα εξωτερικά faston (ποδαράκια) και την συσκευή θα τροφοδοτήσεις με φάση και ουδέτερο από τα μεσαία.
    Στο "0" δεν λειτουργεί η συσκευή ούτε ανάβει το λαμπάκι ενώ στο "Ι" λειτουργούν όλα.

    gep58
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη P@s@ris!
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    313

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα...είπα να αδράξω κ εγώ την ευκαιρία κ να ρωτήσω για τον παρακάτω διακόπτη...

    προσπαθώ να τον συνδέσω σε 12V συνεχές...και δεν ανάβει το φωτάκι....μήπως κάνω λάθος συνδεσμολογία????

    μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος αν έχει κάποιο συγκεκριμένο τρόπο που λειτουργεί?????
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αυτός που λέει μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα ,πως πήγε ως εκεί?????????

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Παραλία Διστόμου
    Μηνύματα
    2

    Angry DPST διακόπτης : Δούλεψε

    Φίλε Γιώργο

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Φυσικά η συνδεσμολογία που μου πρότεινες πέτυχε (μόλις την δοκίμασα). Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν θα σκεφτόμουν ποτέ αυτή τη σύνδεση. Είναι αυτό που λένε " έκαστος στο είδος του..."
    Σου εύχομαι τα καλύτερα.

    Υ.Γ. Παρεπιπτόντως το όνομα μου προέρχεται από το Αθανάσιος. Μήπως θα μπορούσες να μου έλεγες πώς να ενσωματώνω φωτογραφία στο κείμενο ;;;
    Και πάλι ευχαριστώ και Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gep58 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νάσο,
    Αληθώς Ανέστη και χρόνια πολλά για την ονομαστική γιορτή σου.

    Ο διακόπτης που έχεις αγοράσει πρέπει να είναι σαν αυτόν της εικόνας. Είναι όντως DPST, 2 πόλων απλής μεταφοράς και το λαμπάκι του εσωτερικά είναι συνδεδεμένο στα μεσαία faston.
    Έτσι εσύ θα πρέπει να συνδέσεις την φάση και τον ουδέτερο της παροχής στα εξωτερικά faston (ποδαράκια) και την συσκευή θα τροφοδοτήσεις με φάση και ουδέτερο από τα μεσαία.
    Στο "0" δεν λειτουργεί η συσκευή ούτε ανάβει το λαμπάκι ενώ στο "Ι" λειτουργούν όλα.

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Νάσο,
    ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
    Όσο για το όνομα, παρασύρθηκα από το Αναστάσιος, παρ΄ όλα αυτά ας μείνει σαν ευχή...

    Παναγιώτη,
    αυτός ο διακόπτης στην εικόνα σου, είναι SPST με ενσωματωμένο λαμπάκι ΝΕΟΝ που λειτουργεί στα 230V.
    Γι΄αυτό το λόγο δεν μπορείς να το ανάψεις με τα 12V που το συνδέεις.

    gep58

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη P@s@ris!
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    313

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gep58 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιώτη,
    αυτός ο διακόπτης στην εικόνα σου, είναι SPST με ενσωματωμένο λαμπάκι ΝΕΟΝ που λειτουργεί στα 230V.
    Γι΄αυτό το λόγο δεν μπορείς να το ανάψεις με τα 12V που το συνδέεις.

    gep58
    Σ'ευχασριστώ Γιώργο..!!!φαντάσου ότι ζήτησα τέτοιο δικόπτη με λαμπάκι στα 12V και μου έδωσαν αυτό....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αυτός που λέει μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα ,πως πήγε ως εκεί?????????

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Προεπιλογή μιση ωρα εψαχνα στο ιντερνετ και αφου βρηκα μια εικονα

    μιση ωρα εψαχνα στο ιντερνετ και αφου βρηκα μια εικονα που πιστευα οτι μου απαντησε στην απορια μου για το πως θα συνδεσω ενα rocker switch ποιο ποδι ειναι ποιο , λεω δεν ψαχνω και στο φορουμ μπας και βρω ...... και υπηρχε θεμα καλυτερη απαντηση πηρα απο εδω βεβαια , υπαρχει και κειμενο που εξηγει τι κανει τι , τελος παντων ας συνδραμω και εγω με την εικονα που βρηκα στον ιστο , για ευχαριστω !!!

    το δικο μου τελικα ειναι DPST !!!!!! με φωτακι



    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Professor : 17-04-12 στις 22:28

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Αν και είναι απλό να μετρηθεί με το πολύμετρο, οι μεταγωγικοί διακόπτες "toggle" και "rocker" συνδέουν την μεσαία επαφή με την διαγωνίως απέναντι:



    Κυκλοφορούν σε δύο τύπους: με μεσαία θέση (ON-OFF-ON) ή χωρίς μεσαία θέση (ON-ON)
    Οταν υπάρχει η μεσαία θέση "OFF", δεν συνδέεται καμία επαφή.

    Υπάρχουν και άλλοι με προσωρινή επαφής (μπουτόν ή "momentary ON") για τη μία ή και τις δύο επαφές, με ή χωρίς τη μεσαία θέση (λ.χ. ένας σύνθετος ON-OFF-momentary ON).

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Προεπιλογή

    Α δηλαδη οταν μετρησα με το ομομετρο το ροκερ στην μια θεση μου εβγαζε αντισταση περιπου 2 ωμ ανω μολις το αλλαζα εβγαζε σφαλμα ,δεν ημουν συγουρος για αυτο εψαξα ενα διαγραμμα, η αντισταση που μετρησα ηταν της λαμπιτσας το νημα βολφραμιου πχ ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The Professor Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... όταν μέτρησα με το ωμόμετρο το ρόκερ στη μια θέση μου έβγαζε αντίσταση περίπου 2 Ωμ ... μόλις το άλλαζα έβγαζε σφάλμα
    Τα 2Ω είναι η κλειστή επαφή (διακόπτης στο ΟΝ), κανονικά η αντίσταση είναι περίπου 0Ω άρα έχεις σφάλμα μέτρησης, όριο ωμομέτρου ή "βρώμικη" επαφή στον διακόπτη.

    Το "-1" (ή error) σημαίνει "άπειρη αντίσταση" δηλαδή ανοικτή επαφή (όταν είναι OFF).

    Η αντίσταση μιας λάμπας πυρακτώσεως είναι ανάλογη με τη θερμοκρασία και την ισχύ της (μεγαλύτερη αντίσταση όταν ανάβει και είναι ζεστή, μεγαλύτερη αντίσταση όταν είναι μικρότερης ισχύος λόγω λεπτότερου νήματος). Είχα κάνει ένα "πείραμα" για το θέμα θερμίστορ NTC όπου η παγωμένη λάμπα 60W έχει αντίσταση νήματος 59Ω και ζεστή (αναμμένη) 884Ω.

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διακόπτης ρολού - Συνδεσμολογία
    By Rigas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-14, 18:29
  2. Διακόπτης αφής (Touch Switch ON-OFF)
    By China in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-14, 12:11
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-10, 12:58

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας