Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Πολλαπλασιασμός συχνότητας ταλαντωτή.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή Πολλαπλασιασμός συχνότητας ταλαντωτή.

    Καλό Πάσχα σε όλους.
    Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τον πολλαπλασιασμό Χ2, Χ3 κτλ σε έναν κρυσταλικό ταλαντωτή που εκπέμπει στους 144ΜΗΖ, βασικά με ενδιαφέρει να βγώ πάνω απο τους 400ΜΗΖ, δεν με ενδιαφέρει η ισχύ παρα μόνο ο πολλαπλασιασμός της συχνότητας. Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γεώργιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό Πάσχα σε όλους.
    Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με τον πολλαπλασιασμό Χ2, Χ3 κτλ σε έναν κρυσταλικό ταλαντωτή που εκπέμπει στους 144ΜΗΖ, βασικά με ενδιαφέρει να βγώ πάνω απο τους 400ΜΗΖ, δεν με ενδιαφέρει η ισχύ παρα μόνο ο πολλαπλασιασμός της συχνότητας. Ευχαριστώ.
    Δεν είναι τόσο απλό, πολλαπλασιασμό συχνότητας μπορείς να κάνεις 1) με PLL ή 2) με συντονισμένα φίλτρα στα πολλαπλάσια που θέλεις, το σήμα όμως πρέπει να έχει αρμονικές, ήτοι να μην είναι ημίτονο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή ...

    φιλε Γιωργο
    για να το κανεις αυτο χρειαζεσαι τουλαχιστον εναν δεκτη ,(radio scanner)
    και ενα συχνομετρο, με τον δεκτη ψαχνεις και εντοπιζεις τις αρμονικες που βγαζει ηδη ο ταλαντωτης σου, επικεντρωνεσαι σε αυτην που σε ενδιαφερει, και φτιαχνεις τουλαχιστον 2 βαθμιδες ακομα , με τα καταλληλα
    φιλτρα (band pass η high pass) ωστε να ενισχυεις μονο την συχνοτητα αυτη, αφου τελειωσεις "κουμπωνεις" στο συχνομετρο μια κεραια και το πας κοντα στο "μηχανημα" (και αυτο με κεραια), αν εχεις σωστα ρυθμισμενα τα φιλτρα θα σου δειξει την επιθυμητη συχνοτητα..
    μετα παιρνεις τον δεκτη και αρχιζεις τις βολτες για να συγκρινεις την συχνοτητα που σε ενδιαφερει με αλλες ανεπιθυμητες που βγαζει το "μηχανημα".. (ολη η δουλεια γινεται με τα καταλληλα φιλτρα)
    καλα θα ηταν να ανεβαζες ενα σχεδιακι απο τον ταλαντωτη σου..

    υ.γ αν ειχες ενα spectrum analyzer δεν θα σηζητουσαμε καν..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον στον θέμα μου. Σας επισυνάπτω την φωτο (εαν τελικά το καταφέρω) του σχεδίου του ταλαντωτή.
    Θέλω να εκπέμψει στους 400ΜΗΖ και άνω χωρίς να με ενδιαφέρει η συχνότητα που θα βγεί τελικά, αυτό θα το βρώ με συχνόμετρο και θα το ακούσω με το scanner. Θα ήθελα κάτι απλό π.χ με πηνία και όχι PLL έτσι ώστε να μην είναι πολύπλοκο, το θέμα της ισχύος εκπομπής δεν με ενδιαφέρει αφού μου αρκούνε έστω και 5mW. Θέλω να χρεισιμοποιήσω την τελική συχνότητα για να δίνω μια εντολή σε απόσταση 70μ σε οπτική επαφή και θέλω τα UHF γιατί ο δέκτης που έχω για να δεχθεί την εντολή είναι στην μπάντα αυτή. Και πάλι ευχαριστώ πολύ.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Και γιατί δεν βάζεις στη θέση του κρυστάλλου ένα φίλτρο SAW 433.92MHz, να εκπέμψεις κατευθείαν;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή ...

    Χρονια πολλα σε ολους..
    φιλε Γιωργο δοκιμασε αυτο, με την προυποθεση οτι ακους ηδη , εστω
    και χαμηλα, την συχνοτητα που θελεις..αλλιως αλλαξε κρυσταλλο..
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας αλλά θέλω την γνώση σας λίγο ακόμα... FILMAN όταν λες φίλτρο SAW 433.92MHz τί ακριβώς ενοείς; πώς συνδέετε και που μπορώ να τον βρώ και τί ισχύ έχει; θα με καλύπτει στα 70μ που θέλω; και κάτι ακόμα θέλω να του στείλω έναν ηχητικό τόνο στην συχνότητα εκπομπής αυτό γίνεται; τέλος εαν θέλω να το κάνω δύο καναλιών εκτός την συχνότητα των 433.92 κυκλοφορεί και σε κάποια άλλη συχνότητα; TSAKALI το ακούω μέχρι τους 200ΜΗΖ με πολύ χαμηλή αρμονική και δεν ξέρω εαν θα περπατήσει το κύκλωμά σου που θα δοκιμάσω αύριο. Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο για την βοήθειά σας. Αφού προχωρήσω στις οδηγίες σας θα σας ενημερώσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γεώργιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας αλλά θέλω την γνώση σας λίγο ακόμα... FILMAN όταν λες φίλτρο SAW 433.92MHz τί ακριβώς ενοείς; (Δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά φαντάσου το σαν κρύσταλλο ίδιας συχνότητας) πώς συνδέετε (Περίπου όπως και ο κρύσταλλος στο κύκλωμα που ανέβασες) και που μπορώ να τον βρώ (Δεν έχω αγοράσει ποτέ καινούριο, έχω μερικά από κάποια παλιά RF τηλεχειριστήρια) και τί ισχύ έχει; (Η ισχύς εξαρτάται από το υπόλοιπο κύκλωμα, όχι από το φίλτρο SAW) θα με καλύπτει στα 70μ που θέλω; (Δεν ξέρω) και κάτι ακόμα θέλω να του στείλω έναν ηχητικό τόνο στην συχνότητα εκπομπής αυτό γίνεται; (Και αυτό εξαρτάται από το κύκλωμα) τέλος εαν θέλω να το κάνω δύο καναλιών εκτός την συχνότητα των 433.92 κυκλοφορεί και σε κάποια άλλη συχνότητα; (Βγαίνει και στα 250κάτι MHz δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά το πιο συνηθισμένο είναι το 433.92) TSAKALI το ακούω μέχρι τους 200ΜΗΖ με πολύ χαμηλή αρμονική και δεν ξέρω εαν θα περπατήσει το κύκλωμά σου που θα δοκιμάσω αύριο. Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο για την βοήθειά σας. Αφού προχωρήσω στις οδηγίες σας θα σας ενημερώσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    FILMAN καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες με βοήθησες αρκετά. Αν βρώ χρόνο θα δοκιμάσω σήμερα το κυκλωματάκι του TSAKALI για να δω τι θα βγεί. Καλό απόγευμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ήπειρος
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Δοκίμασα το κύκλωμα του TSAKALI και το μόνο που κατάφερα είναι να ανεβάσω την ισχύ εκπομπής του ταλαντωτή στην κύρια συχνότητα εκπομπής 144ΜΗΖ και δεν επέφερε κανένα πολλαπλασιασμό. Ευχαριστώ πολύ το τσακάλι για την γνώμη του. RESONATOR 434.92 δεν βρίσκω πουθενά, αν κάπιος έχει εν γνώση του κάποια πηγή προμήθειας θα με βοηθούσε πολύ να μου γνωρίσει κι εμένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-12, 17:43
  2. Βοήθεια με ταλαντωτή!
    By Prithan in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-12, 12:14
  3. Μέτρηση κρυσταλλικού ταλαντωτή
    By georgz in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-10, 20:41
  4. Βολτόμετρο (πολλαπλασιασμός τάσης)
    By avissaleos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-09, 01:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας