Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Χρειάζομαι driver για τα mosfet ή όχι;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή Χρειάζομαι driver για τα mosfet ή όχι;

    Χαιρετώ την παρέα. Εχω ένα 556 (το ένα 555 ως πολυδονητής και το άλλο οδηγεται απ'το 1ο σε διάταξη schmitt trigger). Με αυτό θέλω να οδηγήσω 3+3 Nmosfet irf540 σε λειτουργία διακόπτη με όσο το δυνατόν ποιο απότομη εναλλαγή. Τo εύρος λειτουργίας του πολυδονητή θα είναι από λίγες 100δες hz έως κάποια khz. Η ερωτησή μου είναι αν μπορώ να συνδέσω την έξοδο του 556 απευθείας στις πύλες απ'τα Mosfet ή θα χρειαστώ και κάποιο εξτρα driver(ας πούμε κάτι σαν το TC4420);
    Επι της ευκαιρίας (μιας και είμαι ερασιτέχνης στα ηλεκτρονικά) θα ήθελα να επεκτείνω και λίγο το θέμα. Από τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός τυπικού cmos 555/556 η έξοδος μπορεί να "σηκώσει" 100-200mA ενώ οι χρόνοι rise/fall times "παίζουν" σε λίγες 10δες nsec! Επίσης ο παλμός εξόδου λέγεται ότι είναι πάρα πολύ καλός, πολυ κοντά σε τέλειο τετράγωνο. Με δεδομένο ότι η πύλη ενός mosfet (με μία αντίσταση εκφόρτησης λίγων κΩ) τραβάει ελάχιστο ρευμα (λίγα mA) γιατί, και σε ποιες περιπτώσεις, χρειάζεται να βάλουμε driver για να οδηγήσουμε τα mosfet ως διακόπτες; Μήπως παίζει ρόλο η χωρητικότητα εισοδου (που στα nmosfet είναι συνήθως κάποιες 1000δες pf); Μήπως χρειάζονται σε υψηλότερες συχνότητες λειτουργίας επειδή όταν αλλάζει κατάσταση το Mosfet "τραβάει" στιγμιαία πολύ περιασσοτερο ρευμα από αυτό που μπορεί να διαχειριστεί ένα 555/556;Στην δικιά μου περίπτωση κρίνεται αναγκαίο να βάλω και driver ,και αν ναι, μπορείτε να μου προτείνεται κάποιον καλό;
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ''Νήφε και μέμνησο απιστείν'' - Να παραμένεις νηφάλιος και να θυμάσαι να δυσπιστείς (Επίχαρμος 530 - 440 π. Χ.)

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    θα ηταν καλυτερο να μας εδινες μια π[ιο πληρη εικονα της εφαρμογης σου

    αν εχεις την προθεση να κανεις καποιο ινβερτερ η καποιο switching τροφοδοτικο εισαι σε λαθος δρομο

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikonsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ την παρέα. Εχω ένα 556 (το ένα 555 ως πολυδονητής και το άλλο οδηγεται απ'το 1ο σε διάταξη schmitt trigger). Με αυτό θέλω να οδηγήσω 3+3 Nmosfet irf540 σε λειτουργία διακόπτη με όσο το δυνατόν ποιο απότομη εναλλαγή. Τo εύρος λειτουργίας του πολυδονητή θα είναι από λίγες 100δες hz έως κάποια khz. Η ερωτησή μου είναι αν μπορώ να συνδέσω την έξοδο του 556 απευθείας στις πύλες απ'τα Mosfet ή θα χρειαστώ και κάποιο εξτρα driver(ας πούμε κάτι σαν το TC4420); (Μάλλον όχι).
    Επι της ευκαιρίας (μιας και είμαι ερασιτέχνης στα ηλεκτρονικά) θα ήθελα να επεκτείνω και λίγο το θέμα. Από τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός τυπικού cmos 555/556 η έξοδος μπορεί να "σηκώσει" 100-200mA ενώ οι χρόνοι rise/fall times "παίζουν" σε λίγες 10δες nsec! Επίσης ο παλμός εξόδου λέγεται ότι είναι πάρα πολύ καλός, πολυ κοντά σε τέλειο τετράγωνο. Με δεδομένο ότι η πύλη ενός mosfet (με μία αντίσταση εκφόρτησης λίγων κΩ, δεν χρειάζεσαι τέτοια αντίσταση) τραβάει ελάχιστο ρευμα (λίγα mA) γιατί, και σε ποιες περιπτώσεις, χρειάζεται να βάλουμε driver για να οδηγήσουμε τα mosfet ως διακόπτες; Μήπως παίζει ρόλο η χωρητικότητα εισοδου (που στα nmosfet είναι συνήθως κάποιες 1000δες pf); Μήπως χρειάζονται σε υψηλότερες συχνότητες λειτουργίας επειδή όταν αλλάζει κατάσταση το Mosfet "τραβάει" στιγμιαία πολύ περιασσοτερο ρευμα από αυτό που μπορεί να διαχειριστεί ένα 555/556; (Ακριβώς φίλε μου!) Στην δικιά μου περίπτωση κρίνεται αναγκαίο να βάλω και driver ,και αν ναι, μπορείτε να μου προτείνεται κάποιον καλό;
    Ευχαριστώ.
    Για λίγα kHz που λες μη βάλεις τίποτα, εκτός από μια μικρή αντίσταση της τάξης των 10Ω σε σειρά με την πύλη του κάθε mosfet.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    πες μας τι θελεις να κανεις καλητερα και σου λεμε και εμεις πιο σωστα πραγματα... γιατι ναι το 555 οδηγει μοσφετ αλλα αυτο το 3+3 που λες ειναι αρκετα υποπτο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη valis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    662

    Προεπιλογή

    Γεια χαρά. Καλύτερα να βάλεις gate drivers ειδικά αν έχεις σκοπό να τραβήξεις πολύ ρεύμα.
    Και το TC4420 κάνει, εγώ χρησιμοποιώ τα ucc37321 & 37322.
    Μην ξεχάσεις να μοιράσεις με κάποιο τρόπο τα ρεύματα στα drain αν βάλεις τα mosfet παραλληλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το 3+3 που έγραψα σημαίνει ότι θα έχω 3 Mosfet παράλληλα σε κάθε ένα από τα 555. Απ'οτι κατάλαβα το γρήγορο switching απαιτεί (για ελάχιστο χρόνο βέβαια, κάποιες 10δες nsec συνήθως) πολύ μεγάλο ρεύμα, το οποίο και φυσικά είναι αδύνατον να δώσει το 555, εξού και χρησιμοποιούμε drivers. 1-2 ερωτήσεις ακόμα: Επειδή δεν βρήκα 4420 πήρα 2Χ4429 δηλαδή με ανεστραμένη έξοδο. Εχει καμμία διαφορά με το αν χρησιμοποιούσα 4420; Επίσης, μήπως θα ήταν καλύτερα(π.χ μικρότερη κατανάλωση ή ποιο ακριβές switching) αν αντί για 556 + 2Χ4429 χρησιμοποιούσα 1Χ555 του οποίου η έξοδος θα πήγαινε ταυτόχρονα σε 1Χ4420 και 1Χ4429 ,οπώτε όταν το Output του 555 θα είναι high το 4420 θα δίνει high και το 4429 low και όταν το output θα είναι Low το αντίθετο, δηλαδή το ίδιο φαινομενικά αποτέλεσμα που θα έχω και με το 556+2Χ4420 ή 4429 που έχω τώρα;


    Υ.γ1 Το latch up protection reverse current τι ακριβώς είναι; Εννοεί το μέγιστο ρευμα όταν εκφορτίζεται η χωρητικότητα του mosfet ή κάτι άλλο;

    Υ.γ2 Φίλε valis, τα τα ucc37321 & 37322 απ'οτι είδα είναι ποιο "heavy duty" 9Α αντί για 6Α που είναι τα 4420/4429 και έχουν και λίγο καλύτερους χρόνους, πόσο έχουν και τα βρίσκεις εύκολα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ''Νήφε και μέμνησο απιστείν'' - Να παραμένεις νηφάλιος και να θυμάσαι να δυσπιστείς (Επίχαρμος 530 - 440 π. Χ.)

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη valis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    662

    Προεπιλογή

    Υ.γ2 Φίλε valis, τα τα ucc37321 & 37322 απ'οτι είδα είναι ποιο "heavy duty" 9Α αντί για 6Α που είναι τα 4420/4429 και έχουν και λίγο καλύτερους χρόνους, πόσο έχουν και τα βρίσκεις εύκολα;
    Απο ebay (αυτή την στιγμή υπάρχουν τα ucc27321 ucc27322) και απο texas instr. δωρεαν
    Το latch-up χρειάζεται λίγο διάβασμα, μπορεί να συμβει και στο gate driver και στο mosfet.
    Αν συμβει στο gate driver μένει συνέχεια με εξοδο high.

    Αν μπορείς πάρε τα ucc , εχουν αποδείξει την αξιοπιστία τους, θα τα δεις στα περισσότερα σχέδια που κυκοφορούν για πηνια τεσλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. MOSFET Driver for IRFz44n
    By Delta9 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 12:23
  2. Προβλημα με αλλαγη mosfet driver.
    By SProg in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-15, 10:49
  3. 3.3v mosfet driver
    By giwrrgoss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-12, 16:40
  4. Συνδεσμολογία driver με n-mosfet
    By ikonsgr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-11, 16:22

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας