Σελίδα 30 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 20 28 29 30
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 291 έως 300 από 300

Θέμα: 10Α τροφοδοτικό με LM7812+3055 ?? (αντοχή 2Ν3055)

  1. #291
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από verbatim Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...(Vce x Ic + Vbe x Ib) δεν το κατάλαβα.
    Το τρανζίστορ ισχύος θα απορροφήσει επάνω του μια ισχύ η οποία είναι το ρεύμα συλλέκτη επί την πτώση τάσης επάνω στο τρανζίστορ (Ic x Vce) συν το ρεύμα βάσης επί την τάση ορθής πόλωσης βάσης-εκπομπού (Ib x Vbe). Σύμφωνα με αρκετές παραμέτρους που αναφέρονται στο datasheet, μία από αυτές είναι η παραπάνω ισχύς, γίνεται και η σχεδίαση.
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #292
    Μέλος Το avatar του χρήστη astanapane
    Όνομα
    L
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    Διαβασα ολο το θεμα λεξη προς λεξη.

    Βεβαια επειδη οι γνωσεις μου δεν ειναι αρκετες ωστε να κατανοησω μερικα πραγματα και επειδη τα βιντεο εχουν διαγραφει, δεν κατελληξα καπου.

    Αυτο που καταλαβα ειναι οτι για να εχεις μεγαλυτερα ρευματα με εναν lm317 χρειαζεται και ενα τρανσιστορ.

    Επειδη με ενδιαφερει παρα πολυ να φτιαξω ενα current regulator με τον lm317 θα μπορουσε καποιος αν εχει την καλοσυνη να ανεβασει ενα σωστο κυκλωμα?

    η καταναλωση μου θα ειναι μεχρι 3 αμπερ.

    Μεσα απο το datasheet του 317 εχω βρει καποια κυκλωμα αλλα θα ηθελα και την δικη σας εκτιμηση.

    Επισης θα ηθελα αν εχετε το χρονο να μου εξηγησει καποιος σε ενα voltage regulator τι ειναι αυτο που κανει την πτωση τασης και πως μπορουμε να την αποφυγουμε? Απο οσα διαβασα εχει να κανει με την αναδραση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #293
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astanapane Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβασα ολο το θεμα λεξη προς λεξη.

    Βεβαια επειδη οι γνωσεις μου δεν ειναι αρκετες ωστε να κατανοησω μερικα πραγματα και επειδη τα βιντεο εχουν διαγραφει, δεν κατελληξα καπου.

    Αυτο που καταλαβα ειναι οτι για να εχεις μεγαλυτερα ρευματα με εναν lm317 χρειαζεται και ενα τρανσιστορ.

    Επειδη με ενδιαφερει παρα πολυ να φτιαξω ενα current regulator με τον lm317 θα μπορουσε καποιος αν εχει την καλοσυνη να ανεβασει ενα σωστο κυκλωμα?

    η καταναλωση μου θα ειναι μεχρι 3 αμπερ.

    Μεσα απο το datasheet του 317 εχω βρει καποια κυκλωμα αλλα θα ηθελα και την δικη σας εκτιμηση.

    Επισης θα ηθελα αν εχετε το χρονο να μου εξηγησει καποιος σε ενα voltage regulator τι ειναι αυτο που κανει την πτωση τασης και πως μπορουμε να την αποφυγουμε? Απο οσα διαβασα εχει να κανει με την αναδραση.
    Πραγματικά άστα να πάνε Κούκε!
    Μερικοί δεν βάζουν μυαλό με τίποτα!
    Στο ερώτημά σου τώρα. Για να έχεις μεγαλύτερα ρεύματα με ένα LM317 χρειάζεσαι ένα τρανζίστορ που θα παρακάμπτει (ελεγχόμενα εννοείται) το LM317 ώστε το (μεγάλο) ρεύμα που θα τραβάς να μην περνάει από μέσα του. Ένας τρόπος να το κάνεις αυτό είναι με ένα τρανζίστορ ισχύος ΡΝΡ όπως θα είδες και στο datasheet του LM317. Να έχεις υπόψη σου ότι αυτά που διαβάζεις στο εκάστοτε datasheet είναι μακράν πιο αξιόπιστα από όσα μπορείς να βρεις δεξιά κι αριστερά στο internet ή που μπορεί να σου πει κάποιος.
    Αυτό που κάνει την πτώση τάσης σε ένα γραμμικό σταθεροποιητή είναι ένα τρανζίστορ (ή και MOSFET) του οποίου μεταβάλλεται η αγωγιμότητα. Δηλαδή λειτουργεί στην ενεργό περιοχή. Όχι απλώς δεν γίνεται να το αποφύγουμε αλλά δεν θέλουμε κιόλας, διότι αν δεν υπάρχει πτώση τάσης τότε αυτόματα η τάση εξόδου θα είναι όση και η τάση εισόδου. Οπότε για ποια σταθεροποίηση μιλάμε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #294
    Μέλος Το avatar του χρήστη astanapane
    Όνομα
    L
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    δηλαδη τι θα μπορουσες να προτινεις?

    πιο συγκεκριμενα, εχω ενα LED που χρειζεται 3 αμπερ το μεγιστο. Εγω θελω να μπορω να αυξομειωνω την ενταση του απο το 1 αμπερ στα 2,5 για παραδειγμα αλλα να μην εχω μεγαλες πτωσεις τασης.

    Μετα αν καταλαβω τι γινεται και πως μπορω να δουλεψω τον 317 με ενα τρανιστορ τοτε θα μπορεσω να παω και σε ενα τελικο κυκλωμα που να μπορω να τροφοδοτησω ενα Λεντ http://www.acdcshop.gr/content/cl-l340-c41n-c.pdf που τα στοιχεια λειτουργιας του ειναι 46 βολτ και 1 αμπερ.

    Αν εγω μπορεσω να βρω εναν σταθεροποιητη που να μπορει να διαχειριστει πανω απο 50 βολτ και να μπορει να δωσει το 1 αμπερ που θελω τοτε θα ειμαι ετοιμος να το φτιαξω.

    αυτο που δεν ξερω και με απασχολει ειναι πρωτα απο ολα να καταλαβω το 317 και που πρεπει να μπει ενα τρανσιστορ.

    θα πρεπει να χρησημοποιησω ενα NPN ή PNP? Ξερω οτι ισως ανοιξω εναν νεο κυκλο μετα απο ενα χρονο συζητησεων αλλα δυστυχως δεν εχω βρει πουθενα ενα αξιοπιστο κυκλωμα που να δινει σωστες τιμες των τρανσιστορ και των επιμερους υλικων.

    Στο datasheet εχει 2 κυκλωματα που με ενδιαφερουν για αρχη. Δηλαδη το ενα ειναι το απλο current regulator που εχει. Το αλλο ειναι αυτο που εχει με 5 αμπερ voltage and current regulator και μετα βλεπω και ενα με Low cost 3A switching regulator, αλλα γενικως δεν μπορω να βρω τα τρανσιστορ που εχουν 2Ν3792!!! Καποιο που να το αντικαθιστα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #295
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Μη το ψάχνεις καθόλου προς τα εκεί. Ζητάς τάση εισόδου 50V και τάση εξόδου για ένα LED δηλαδή γύρω στα 3V και στα 3A. Αυτό αμέσως - αμέσως σημαίνει ότι στο φορτίο θα έχεις ισχύ 9W ενώ ο σταθεροποιητής θα (πρέπει να) καταναλώσει 141W, πράγμα εξωφρενικό. Εκτός αυτού με το 317 δεν γίνεται να έχεις είσοδο 50V και έξοδο 3, δεν αντέχει τόσο μεγάλη διαφορά. Η μόνη ρεαλιστική λύση είναι ένας switching ελεγκτής ρεύματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #296
    Μέλος Το avatar του χρήστη astanapane
    Όνομα
    L
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    οχι οχι,

    αυτο που λεω ειναι οτι το λεντ που εδωσα το λινκ, αν ειδες ειχε τα εξης στοιχεια: 46 βολτ και 1 αμπερ.

    Ασχετα με αυτο, θελω για ενα μικρο λεντ που εχει στοιχεια: 3,6 βολτ και 3 αμπερ να βρω ενα κυκλωμα current regulator που να μπορω να το τροφοδοτισω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #297
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astanapane Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ασχετα με αυτο, θελω για ενα μικρο λεντ που εχει στοιχεια: 3,6 βολτ και 3 αμπερ να βρω ενα κυκλωμα current regulator που να μπορω να το τροφοδοτισω.
    Με τι τάση εισόδου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #298
    Μέλος Το avatar του χρήστη astanapane
    Όνομα
    L
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    εδω ειναι το θεμα μας.

    εγω μπορω να του βαλω ταση εισοδου για παραδειγμα 9 βολτ ή 5 βολτ.

    Απο οτι εχω καταλαβει αν χρησημοποιησω τον 317 ως current regulator θα περνει την ταση που θελει και θα κραταει σταθερο το ρευμα.

    Αυτο που θελω αν υπαρχει καποιο σχεδιο με τρανσιστορ που να μπορω να βρω στο εμποριο ειναι να μπορεσω να ανεβασω την αποδοση του 317 στα 1 - 5 αμπερ current constant regulator.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #299
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astanapane Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...να του βαλω ταση εισοδου για παραδειγμα 9 βολτ ή 5 βολτ.
    ... να μπορεσω να ανεβασω την αποδοση του 317 στα 1 - 5 αμπερ current constant regulator.
    Προτείνω να ανοίξεις νέο θέμα με τίτλο λ.χ. "τροφοδοτικό σταθερού ρεύματος για LED μεγάλης ισχύος" στο ίδιο "Forum > Συζήτηση Κυκλωμάτων > Κυκλώματα Τροφοδοτικών" γιατί η δική σου ανάγκη δεν είναι συναφής με την "αντοχή του 2Ν3055" και οποιαδήποτε ιδέα σου δώσουν θα χαθεί μέσα στις 300+ απαντήσεις.

    Στην περιγραφή σου αναφέρεις ρεύμα έως 5Α, μικρή πτώση τάσης (ίσως εννοείς μικρές απώλειες), αλλά και τάση λειτουργίας LED έως και 46V. Αυτή η "ευρύτητα" τάσεων και εντάσεων δείχνει κυκλώματα switching εξειδικευμένα για τροφοδότηση LED φωτισμού.

    Ανοιξε το νέο θέμα για να μαζεύονται και οι ιδέες στο σωστό μέρος!
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #300
    Μέλος Το avatar του χρήστη astanapane
    Όνομα
    L
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    ναι εχει δικιο και σε ευχαριστω για αυτο.

    Ευχομαι να καταληξουμε σε κατι καλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 30 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 20 28 29 30

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικό 0-30V 0-10A
    By leosedf in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-21, 16:02
  2. Τροφοδοτικό 1,5-30V - 10Α
    By gsmaster in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 142
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-18, 20:09
  3. Τροφοδοτικό 0-30V 0-10A
    By leosedf in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-16, 21:47
  4. Τροφοδοτικό 13.5V 10A
    By andyferraristi in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-14, 19:29

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας