Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: Φάση - Ουδέτερος - Γείωση

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω ότι μίλησε κανείς για κόντρες.. απλά ήθελε να σε διορθώσει μάλλον σε ότι αφορά τον χρωματικό κώδικα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Τώρα μάλιστα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolis-Sx Εμφάνιση μηνυμάτων
    το παιρνεις προσωπικα το θεμα και δεν μου αρεσει.... (Μπα; Και σε ποιον απευθύνθηκες στο ποστ 18; Σε άλλον; ) και δεν εχω σκοπο να μπω σε κοντρες με καποιον που κανει τον εξυπνο... (Α, ώστε κάνω και τον έξυπνο. Δηλαδή αυτά που έγραψα είναι λάθος. Ενώ αυτά που έγραψες εσύ είναι σωστά.) και επιτελους εχουμε ελευθερια εκφρασης.... (Συμφωνώ) και μη μου πεις οτι αυτα που εγραψα ειναι π@π@ριες..... (Συγγνώμη που είμαι αναγκασμένος να προσβάλω τις μπούρδες που έγραψες) εξηγω απλα τον κωδικα των χρωματων ... (Τι λέει αυτός ο κώδικας για το γκρι χρώμα; ) εκτος αν εχει καταργηθει και ο διαλογος οποτε παυω να συζητω....και δεν εχω σκοπο να περιαυτολογησω Οκ?am i clear?dear?
    Δεν ξέρω εσύ, εγώ είμαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolis-Sx
    Όνομα
    Αποστολος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη..ναι ρε στην Μακεδονια μενω...
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Για να μην γράφω σε κάθε post μου το ίδιο θέμα..
    Το σπίτι μου είναι οικολογικό! Δεν έχει ΔΕΗ.. Ρεύμα διαχέεται στα καλώδια του σπιτιού από ένα inverter
    [modified sinewave], το οποίο παίρνει ρεύμα από μια μπαταρία 12V 140Ah, η οποία φορτίζει από ένα ηλιακό πάνελ, φτιαγμένο με τα χεράκια μου, και ονομαστική ισχύ 140 w/p [περίπου 70 μου έβγαλε τον Γενάρη.. τώρα δεν έχω Amperόμετρο..] και γιά να ομιλούμε Ελληνικά επιτέλους...το ρεύμα δεν διαχεεται ,διοχευτευέται,η οικία τροφοδοτείται με ηλ.ρεύμα στον κεντρικό πίνακα,η μπαταρία φορτίζεται από ένα ηλιακό πάνελ,ιδιοκατασκευή μου .....αυτά....μάθετε να μιλάτε Ελληνικά......και από πότε η ΔΕΗ είναι μέρος μιας κατοικίας?είναι στη ίδια εταιρία?


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    EEEπ Ηρεμία.... για πότε ανεβαίνει η πίεση δεν το παίρνεις είδηση.
    Λοιπόν αν ανοίξεις ένα καλώδιο το οποίο είναι συνδεμένο και υπάρχουν και μπλε και γκρί μέσα τι είναι;
    Εγώ προσωπικά δεν βρήκα ποτέ τέτοιο καλώδιο.
    Τα παλιά τριφασικά καλώδια, είχαν 2 μαύρα, 1 καφέ και ένα κίτρινο.
    Αργότερα είχαν 1 μαύρο, ένα καφέ, ένα κόκκινο, ένα γκρί ή μπλέ και ένα κίτρινο.(Ξεκάθαρα πράγματα).
    Τώρα να έχει και γκρι και μπλε πραγματικά μου φαίνεται λίγο κουφό....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolis-Sx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην γράφω σε κάθε post μου το ίδιο θέμα..
    Το σπίτι μου είναι οικολογικό! Δεν έχει ΔΕΗ.. Ρεύμα διαχέεται στα καλώδια του σπιτιού από ένα inverter [modified sinewave], το οποίο παίρνει ρεύμα από μια μπαταρία 12V 140Ah, η οποία φορτίζει από ένα ηλιακό πάνελ, φτιαγμένο με τα χεράκια μου, και ονομαστική ισχύ 140 w/p [περίπου 70 μου έβγαλε τον Γενάρη.. τώρα δεν έχω Amperόμετρο..] και γιά να ομιλούμε Ελληνικά επιτέλους...το ρεύμα δεν διαχεεται ,διοχευτευέται (διοχετεύεται),η οικία τροφοδοτείται με ηλ.ρεύμα στον κεντρικό πίνακα,η μπαταρία φορτίζεται από ένα ηλιακό πάνελ,ιδιοκατασκευή μου .....αυτά....μάθετε να μιλάτε (και να γράφετε) Ελληνικά......και από πότε η ΔΕΗ είναι μέρος μιας κατοικίας? ( ; ) είναι στη ίδια εταιρία? ( ; )
    Περί χρωμάτων καλωδίων, ουδείς λόγος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    EEEπ Ηρεμία.... για πότε ανεβαίνει η πίεση δεν το παίρνεις είδηση. (Νέος είμαι ακόμα...)
    Λοιπόν αν ανοίξεις ένα καλώδιο το οποίο είναι συνδεμένο και υπάρχουν και μπλε και γκρί μέσα τι είναι; (είναι για χρήση: γκρι: φάση, μπλε: ουδέτερος)
    Εγώ προσωπικά δεν βρήκα ποτέ τέτοιο καλώδιο.
    (Για αγόρασε ένα κομμάτι 5Χ1.5 να δεις... Εδώ και 6 χρόνια έτσι είναι...)
    Τα παλιά τριφασικά καλώδια, είχαν 2 μαύρα, 1 καφέ και ένα κίτρινο.
    Αργότερα (Παλιότερα από το άλλο που λες) είχαν 1 μαύρο, ένα καφέ, ένα κόκκινο, ένα γκρί ή μπλέ και ένα κίτρινο.(Ξεκάθαρα πράγματα).
    Τώρα να έχει και γκρι και μπλε πραγματικά μου φαίνεται λίγο κουφό....
    Ε, αφού έχει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Για δύσπιστους...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι δύσπιστος ούτε κακοπροαίρετος, αλλά ακόμα κουφό μου φαίνεται....
    Δηλαδή αν κάποιος "παλιός" ηλεκτρολόγος δεν τα γνωρίζει αυτά.... σε νέες εγκαταστάσεις κυνδυνεύει η σωματική του ακεραιότητα χαχαχχα
    Το αντίθετο θα πάθει ένας νέος ηλεκτρολόγος σε παλιές εγκαταστάσεις, εφόσον δει ότι το γκρι χρησιμοποιείται για ουδέτερος....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι δύσπιστος ούτε κακοπροαίρετος, αλλά ακόμα κουφό μου φαίνεται....
    Δηλαδή αν κάποιος "παλιός" ηλεκτρολόγος δεν τα γνωρίζει αυτά.... σε νέες εγκαταστάσεις κυνδυνεύει η σωματική του ακεραιότητα χαχαχχα
    Το αντίθετο θα πάθει ένας νέος ηλεκτρολόγος σε παλιές εγκαταστάσεις, εφόσον δει ότι το γκρι χρησιμοποιείται για ουδέτερος....
    Όλοι τα γνωρίζουν, παλιοί και νέοι... Σήμερα το γκρι μπορεί να είναι είτε φάση είται ουδέτερος... π.χ. τα 4πολικά καλώδια έχουν μαύρο-γκρι-καφέ -κιτρινοπράσινο. Αν τροφοδοτήσεις 1 τριφασικό μοτέρ, το γκρι θαναι φάση. Αν τροφοδοτήσεις ένα μονοφασικό ρολό, το γκρι θαναι ουδέτερος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι δύσπιστος ούτε κακοπροαίρετος, αλλά ακόμα κουφό μου φαίνεται....
    Δηλαδή αν κάποιος "παλιός" ηλεκτρολόγος δεν τα γνωρίζει αυτά.... σε νέες εγκαταστάσεις κυνδυνεύει η σωματική του ακεραιότητα χαχαχχα
    Το αντίθετο θα πάθει ένας νέος ηλεκτρολόγος σε παλιές εγκαταστάσεις, εφόσον δει ότι το γκρι χρησιμοποιείται για ουδέτερος....
    παλιος ηλεκτρολογος εννοεις που εχει να δει καλλωδια 20χρονια? ή ηλεκτρολογος που δεν γνωριζει οτι το γκρι ειναι και φαση? η το κοκκινο που δεν υπαρχει πλεον δεν ξερουν οι νεοι οτι ειναι φαση? επισης δεν νομιζω να υπαρχει ηλεκτρολογος που απλα να εμπιστευετε τα χρωματα σαν ευαγγελιο χωρις να δεις πως ακριβως ειναι συνδεμενο και αυτο λογο οτι σιγουρα να εχει δει κουφα πραγματα... πχ εγω χωρις να ειμαι ηλεκτρολογος εχω δει οτι το καφε ενας νοικοκυρης το ειχε στην γειωση γιατι λεει του ταιριαζε το χρωμα με το χωμα!!!! και το κιτρινο-πρασινο ειχε την φαση επειδη του φαινοταν οτι ειχε σημανση τετοια ωστε να ειναι για πιο επικινδινα πραγματα αρα για την φαση... και ολα αυτα ενω το καλλωδιο στον πινακα του το ειχε ενωσει σωστα ηλεκτρολογος γιατι φοβοταν να βαλει χερι στον πινακα...

    1 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-15, 09:24
  2. Ανάποδα φάση ουδέτερος σε κουζίνα
    By Muttley Black in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-15, 11:53
  3. φάση-ουδέτερος-γείωση
    By Wally in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-11, 13:16
  4. Η φάση στην θέση του ουδέτερου (!!!)
    By PiCBuRn3r in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-10, 23:54
  5. Διατομή ουδέτερου
    By her in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-09, 16:36

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας